Постанова від 16.03.2012 по справі 1170/2а-353/12

УКРАЇНА
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 березня 2012 року Справа № 1170/2а-353/12

Кіровоградський окружний адміністративний суд

у складі: головуючого -судді -Чубари Н.В.

секретар судового засідання -Черна О.Ю.

за участю сторін:

представника позивача: ОСОБА_1

відповідача: Чернюка Г.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кіровограді справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 (надалі -позивач) до Державного інспектора з контролю за використанням та охороною земель Бобринецького району (надалі -відповідач) про визнання протиправним наказу та його скасування, визнання протиправними дій, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Державного інспектора з контролю за використанням та охороною земель Бобринецького району щодо визнання протиправними дії відповідача стосовно проведення перевірки дотримання вимог земельного законодавства відносно громадянина ОСОБА_3; визнання протиправним та скасування припису відповідача від 31.08.2011р. №1/07.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що дії державного інспектора з контролю за використанням та охороною земель Бобринецького району Чернюка Г.В. є неправомірними, винесений припис необгрунтований та безпідставний, викладені в ньому факти підлягають спростуванню враховуючи наступне. Жодних підстав, встановлених законодавством України, для проведення позапланової перевірки відносно нього у відповідача не було. Інспектором не встановлювався правомірність використання земельних ділянок іншими землекористувачами, яким вони не надані у власність чи користування. Інспектором проігнорований п.4.3 розділу 4 порядку 312.

Зазначає, що з акта перевірки та оскаржуємого припису вбачається, що на земельній ділянці площею 3,00 га. із земель держаної власності (землі резервного фонду), на території Бобринецької міської ради, призначеної для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, гр.ОСОБА_3 у 2011р. здійснив обробіток ґрунту та провів висаджування овочевих культур, а також посіяв соняшник. Проте, відповідачем не враховано, що ним здійснювався обробіток земельної ділянки із земель комунальної власності, що знаходяться в запасі Бобринецької міської ради, а рішенням десятої сесії Бобринецької міської ради шостого скликання 20.10.2011р. №360 йому надано дозвіл на складання проекту землеустрою для особистого селянського господарства.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі із зазначених підстав.

Представником відповідача подано до суду письмові заперечення проти адміністративного позову, в яких вказує на те, що держаний інспектор по контролю за використанням та охороною земель Бобринецького району діяв в межах та у спосіб наданих законодавством повноважень. (а. с. 22 -24)

Заслухавши представників позивача та відповідача, дослідивши у судовому засіданні надані сторонами докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов наступних висновків.

31.08.2011р. державним інспектором по контролю за використанням та охороною земель Бобринецького району проведено позапланову перевірку додержання вимог земельного законодавства громадянина ОСОБА_3

За результатами перевірки складено акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 31.08.2011р.. В результаті перевірки встановлено, що на земельній ділянці площею 3,00 га. із земель державної власності (землі резервного фонду), на території Бобринецької міської ради, призначеної для ведення сільськогосподарського виробництва, громадянин ОСОБА_3 у 2011р. здійснив обробіток ґрунту та провів висаджування овочевих культур, а також посів сояшнику. Використання вказаної земельної ділянки здійснюється позивачем за відсутності розпорядження Бобринецької РДА про надання земельної ділянки у користування (оренду), що свідчить про самовільне зайняття земельної ділянки -порушення ст. ст. 125, 126 Земельного кодексу України та ст.1 абз. 15 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель». Акт перевірки підписано позивачем без зауважень. (а. с. 6)

На підставі висновків, викладених в акті перевірки, державним інспектором винесено припис від 31.08.2011р., яким приписує ОСОБА_3 усунути порушення вказані у даному приписі та проведення їх державної реєстрації або звільнити її. Про виконання припису потрібно повідомити до 31.09.2011р. відділ Держкомзему у Бобринецькому районі. (а. с. 7)

Відповідно до п. 2, 3 Наказу Держкомзему від 12.12.2003, № 312 «Про затвердження Порядку планування та проведення перевірок з питань здійснення державного контролю за використанням та охороною земель»із змінами і доповненнями (далі -Порядок), відповідно до вимог статті 9 Закону України «Про здійснення державного контролю за використанням та охороною земель»державний контроль за використанням та охороною земель здійснюється шляхом: проведення перевірок; розгляду звернень юридичних і фізичних осіб; участі в роботі комісій при прийнятті в експлуатацію меліоративних систем і рекультивованих земель, захисних лісонасаджень, протиерозійних гідротехнічних споруд та інших об'єктів, які споруджуються з метою підвищення родючості ґрунтів та забезпечення охорони земель; розгляду документації із землеустрою, пов'язаної з використанням та охороною земель. Держземінспекція та її територіальні органи (далі - інспекційні органи Держкомзему) проводяться такі види перевірок: планові; позапланові; оперативні.

Відповідно до п. 3.2 Порядку, позаплановою перевіркою є перевірка, яка не передбачена планом роботи відповідного інспекційного органу Держкомзему. У разі неможливості своєчасного повідомлення юридичних і фізичних осіб про проведення позапланової перевірки (обмежені строки на її проведення тощо), вона проводиться без попереднього їх повідомлення, незалежно від кількості раніше проведених перевірок, за наявності таких обставин: отримання заяв, скарг чи звернень громадян, що подані в установленому законодавством порядку, у яких наведена інформація про порушення земельного законодавства чи можливість виникнення аварійних ситуацій, що можуть негативно вплинути на стан земельних ресурсів; за наявності інформації щодо самовільного зайняття земельної ділянки та використання її без правовстановлюючих документів.

Дана перевірка проводилась стосовно факту порушення (самовільного заняття земельної ділянки, правомірності користування земельною ділянкою).

Таким чином, перевірка ОСОБА_3 стосовно дотримання вимог земельного законодавства проводилась правомірно.

Відповідно до пп.4.1,4.2 Порядку, державні інспектори проводять перевірки стану дотримання земельного законодавства в присутності власників земельних ділянок чи землекористувачів або уповноважених ними осіб, а також осіб, які вчинили порушення земельного законодавства. У разі відсутності при перевірці власника чи землекористувача або уповноважених ними осіб перевірка проводиться за наявності двох свідків. При проведенні перевірки державний інспектор: установлює особу, яка є власником земельної ділянки чи землекористувачем; установлює правомірність використання земельних ділянок іншими землекористувачами, яким вони не надані у власність чи користування; перевіряє наявність документів, що посвідчують право власності чи право користування земельною ділянкою; перевіряє дотримання режиму використання земельної ділянки відповідно до цільового призначення; уточнює відповідність місця розташування та меж земельної ділянки, мір ліній, визначених у документах, які посвідчують право користування земельною ділянкою, фактичним мірам ліній на місцевості.

Відповідно до п. 5.2. Порядку, акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства складається за результатами перевірки: якщо виявлено чи не виявлено порушення земельного законодавства; при усуненні чи не усуненні раніше виявлених порушень у строк, установлений у приписах (у тому числі і в повторно виданих приписах); при неможливості встановити особу порушника.

Відповідно до п. 5.4, 5.5, 5.6 Порядку, в акті державний інспектор зазначає: дату та місце складання акта; посаду та прізвище інспектора (інспекторів), який (які) проводив (проводили) перевірку; посади та прізвища осіб, які були залучені до перевірки; посаду та прізвище представника юридичної особи чи прізвище фізичної особи, які були присутні при перевірці; місцезнаходження юридичної чи фізичної особи, які перевіряються; місце розташування земельної ділянки, її площу згідно із земельно-кадастровою документацією та фактичну площу, яка використовується; категорію земель та склад угідь; цільове призначення та фактичний стан використання (освоєння) земельної ділянки; наявність документів, які посвідчують право власності чи право користування земельною ділянкою; обставини порушення земельного законодавства; суть порушення з посиланням на акти чинного законодавства, вимоги яких порушені. Акт підписується державним інспектором (інспекторами), який (які) проводить (проводять) перевірку, представником юридичної особи чи фізичною особою, що використовують земельні ділянки, свідками (за їх наявності). В акті наводиться план-схема місця розташування земельної ділянки (схематичний абрис чи викопіювання з картографічних матеріалів планів земельної ділянки з прив'язкою до місцевості та зазначенням суміжних землекористувачів). На плані-схемі вказується загальна площа земельної ділянки та площа, на якій виявлено порушення (забруднення, самовільне зайняття тощо).

Як вбачається з акта перевірки, державним інспектором вказано: дату і місце складення акта -31.08.2011 року м. Бобринець; посаду та прізвище інспектора, який проводив перевірку -державний інспектор з контролю за використанням та охороною земель Бобринецького району Чернюк Г.В.; посади та прізвища осіб, які були залучені до перевірки; посаду та прізвище представника юридичної особи чи прізвище фізичної особи, які були присутні при перевірці -гр.ОСОБА_3; місце розташування земельної ділянки, її площу згідно із земельно-кадастровою документацією та фактичну площу, яка використовується; категорію земель та склад угідь - м. Бобринець, площа земельної ділянко 3,00га. -самовільно; цільове призначення -із земель державної власності (землі резервного фонду); та фактичний стан використання (освоєння) земельної ділянки, наявність документів, які посвідчують право власності чи право користування земельною ділянкою; обставини порушення земельного законодавства; суть порушення з посиланням на акти чинного законодавства, вимоги яких порушені - земельна ділянка площею 3,00 га. використовується за відсутності розпорядження Бобринецької РДА»для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що є порушенням вимог чинного законодавства (ст. 125, 126 ЗК України). Крім того, в акті перевірки наведене план -схема земельної ділянки із в казанням площі та з прив'язкою до місцевості.

Як вбачається з тексту акта перевірки, при його складені відповідачем додержавного вимоги п.5.4, 5.5, 5.6 Порядку.

Відповідно до п. 6.2, 6.3 Порядку, з метою усунення наслідків виявленого порушення державний інспектор видає особі, яка скоїла правопорушення, припис про їх усунення. Термін усунення наслідків правопорушення встановлюється державним інспектором, але не більше 30-денного строку. Припис складається у двох примірниках. Перший примірник припису залишається у державного інспектора, другий - вручається або надсилається поштою керівнику юридичної особи чи фізичній особі, які порушили земельне законодавство.

Відповідно до ст. 1 Закону України від 19.06.2003, № 963-IV «Про державний контроль за використанням та охороною земель»із змінами і доповненнями (далі -Закон №963), самовільне зайняття земельної ділянки - будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.

Відповідно до ст. 5 Закону № 963, державний контроль за використанням та охороною земель здійснює спеціально уповноважений орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів.

Відповідно до ст. 6 Закону № 963, до повноважень спеціально уповноваженого органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів у сфері державного контролю за використанням та охороною земель належать:

а) здійснення державного контролю за використанням та охороною земель у частині: додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства України та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю;

б) виконання вимог щодо використання земельних ділянок за цільовим призначенням; додержання вимог земельного законодавства в процесі укладання цивільно-правових угод, передачі у власність, надання у користування, в тому числі в оренду, вилучення (викупу) земельних ділянок; ведення державного обліку і реєстрації земель, достовірності інформації про земельні ділянки та їх використання;

в) одержання в установленому законодавством порядку від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, власників і користувачів, у тому числі орендарів, земельних ділянок документів, матеріалів та іншої інформації, необхідної для виконання покладених на нього завдань;

д) вжиття відповідно до закону заходів щодо повернення самовільно зайнятих земельних ділянок їх власникам або користувачам;

е) вирішення інших питань відповідно до закону.

Відповідно до ст. 10 Закону № 963, державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель мають право: безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку земельні ділянки, що перебувають у власності та користуванні юридичних і фізичних осіб, перевіряти документи щодо використання та охорони земель; давати обов'язкові для виконання вказівки (приписи) з питань використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель відповідно до їх повноважень, а також про зобов'язання приведення земельної ділянки у попередній стан у випадках, установлених законом, за рахунок особи, яка вчинила відповідне правопорушення, з відшкодуванням завданих власнику земельної ділянки збитків; складати акти перевірок чи протоколи про адміністративні правопорушення у сфері використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, а також подавати в установленому законодавством України порядку до відповідних органів матеріали перевірок щодо притягнення винних осіб до відповідальності; проводити у випадках, встановлених законом, фотографування, звукозапис, кіно- і відеозйомку як допоміжний засіб для запобігання порушенням земельного законодавства України. Державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства про охорону земель можуть мати й інші повноваження відповідно до закону.

Відповідно до ст. 125 Земельного кодексу України із змінами і доповненнями, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Позивачем не надано до суду передбачені вказаною нормою документи, які підтверджують його право користування спірною земельною ділянкою.

Згідно ст. 126 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку посвідчується державним актом, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті. Право власності на земельну ділянку, набуту у власність із земель приватної власності без зміни її меж, цільового призначення, посвідчується: цивільно-правовою угодою щодо відчуження земельної ділянки, укладеною в порядку, встановленому законом, у разі набуття права власності на земельну ділянку за такою угодою; свідоцтвом про право на спадщину. Право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державним актом на право постійного користування земельною ділянкою.

Відповідно до абз. 15 ст. 1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель»самовільне зайняття земельної ділянки - будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.

Таким чином, відповідно до наведених вимог закону обов'язковою умовою фактичного використання земельної ділянки є наявність у особи, що її використовує, правовстановлюючих документів на цю земельну ділянку, а відсутність у цієї особи на час прийняття судом рішення таких документів є самовільним зайняттям вказаної земельної ділянки.

Посилання позивача на рішення Бобринецької міської ради від 20.10.2011р. № 360 є помилковим. Рішення Бобринецької міської ради від 20.10.2011р. №360 про надання дозволу на складання проекту землеустрою, щодо відведення у власність безкоштовно, земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства гр.ОСОБА_3 прийнято пізніше моменту проведення перевірки від 31.08.2011р.

Крім того, в даному рішенні міська рада вирішила надати ОСОБА_3 дозвіл на складання проекту землеустрою, щодо відведення у власність, безкоштовно, земельної ділянки загальною площею 2,0000 га. для особистого селянського господарства, що знаходить в запасі Бобринецької міської ради за адресою: с.Обланка Кіровоградська область. (а. с. 8) Проте позивачем на час здійснення перевірки використовувалася земельна ділянка площею 3,00га., із земель державної власності, на території Бобринецької міської ради, призначеної для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, за адресою: м. Бобринець.

Згідно акта обстеження земельної ділянки від 31.08.2011р. № 10 проведено обстеження земельної ділянки, яка знаходить за межами населеного пункту на території Бобринецької міської ради, площею 3,00 га. із земель державної власності для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Наявність правовстановлюючих документів у позивача на землю відсутні. Позивач ознайомлено з даним актом з додатком до якого є план-схема місця розташування земельної ділянки. Зазначені документи вручені позивачу під підпис. При цьому, заперечень з приводу, що у план-схемі вказана не та ділянка, яка ним використовувалася від позивача не надходило. (а. с. 25, 26)

Таким чином, суд дійшов висновку, що ділянка зазначена у рішенні Бобринецької міської ради від 20.10.2011р. не має жодного відношення до земельної ділянки, яка вказана в акті перевірки.

Твердження ОСОБА_3 щодо не встановлення державним інспектором особи, яка вчинила порушення земельного законодавства є також помилковим.

В протоколі про адміністративне правопорушення від 31.08.2011р. № 1/48 зазначено, що ОСОБА_3 здійснив порушення в частині самовільного використання земельної ділянки - ст. ст. 125, 126 Земельного кодексу України. та ст. 1 абз. 15 ЗУ «Про державний контроль за використання та охороною земель». Позивачем даний протокол підписано та надано пояснення стосовно свого порушення. (а. с. 30)

В своїх поясненнях ОСОБА_3 зазначає, що незаконно використовував землю 3,00 га. поблизу с. Обланка, Бобринецького району для вирощування овочевих культур і посіву сояшника (а. с. 31)

Крім того, позивачем в добровільному порядку сплачено штраф, визначений постановою про накладання адміністративного стягнення від 31.08.2011р., що підтверджується квитанцією від 22.09.2011р. (а. с. 32, 33)

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Обставини, викладені в акті перевірки по суті порушення позивачем не спростовувались, жодних належних та допустимих доказів, які б спростовували факти, викладені у акті перевірки та оскаржуваному рішення на пропозицію суду позивач не надав. Натомість, факти, що відображені в акті перевірки та приписі підтверджуються наявними в матеріалах справи, актом обстеження земельної ділянки, копією схеми-плану, в якому відображено розміщення земельної ділянки.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.3. ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Враховуючи вищенаведене, перевіривши обставини, визначені ч. 3 ст. 2 КАС України, суд дійшов висновку про безпідставність та необґрунтованість позовних вимог, вважає, що правових підстав для визнання протиправними дій відповідача щодо проведення 31.08.2011 року позапланової перевірки дотримання вимог земельного законодавства та визнання протиправним та скасування припису №1/107 від 31.08.2011 року немає, а дії відповідача є правомірними, вчинені у спосіб та відповідно до вимог законодавства, тому позовні вимоги є не обґрунтованими та задоволенню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 86, 94, 159-163, 167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 до Державного інспектора з контролю за використанням та охороною земель Бобринецького району про визнання протиправним наказ та його скасування, визнання протиправними дії відмовити в повному обсязі.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подання в 10-денний строк з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України -протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, копія якої одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова в повному обсязі виготовлена 21.03.2012р.

Суддя Н.В. Чубара