Постанова від 06.03.2012 по справі 1170/2а-5323/11

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 березня 2012 року Справа № 1170/2а-5323/11

Кіровоградський окружний адміністративний суд

в складі головуючого: судді Петренко О.С.

за участю секретаря судового засідання : Снісар Я.В.

представників сторін:

позивача - ОСОБА_1,

відповідача - Полонець О.А.,

третьої особи - Шведа Р.Л.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом: ОСОБА_4

до відповідача: Квартирно-експлуатаційного відділу міста Кіровограда (структурного підрозділу Південного територіального КЕУ МО України)

третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору -військова частина А 0680.

про зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_4 звернувся до суду з адміністративним позовом до Квартирно-експлуатаційного відділу міста Кіровограда (структурного підрозділу Південного територіального КЕУ МО України) з вимогою, з урахуванням зміни позовних вимог, зобов'язати відповідача подати до Міністерства оборони України разом з документами, передбаченими наказом Міністра оборони України № 737 від 30.11.2011 року, довідку № 03 від 14.01.2005 року про здачу житла за попереднім місцем служби, для їх розгляду по суті та надання дозволу на виключення квартири, розташованої за адресою - АДРЕСА_1, з числа службового житла з метою подальшої передачі цього житла позивачу та членам його родини як постійного та видачі ордеру на вказану квартиру в якості постійного житла.

Ухвалою суду від 15.02.2012 року залучено до участі у справі в якості третьої особи на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору -військову частині А 0680.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач є пенсіонером Міністерства оборони України. З 05.08.1983 року по 05.10.2009 року проходив службу в Збройних Силах України.

З 2003 року по теперішній час перебуває на квартирному обліку в гарнізонній черзі на отримання постійного житла в Кіровоградському гарнізоні.

В період з 1991 року по 2003 року проходив військову службу у військовій частині А0680 та проживав за адресою -АДРЕСА_2. За даною адресою квартира отримана позивачем в постійне користування.

В зв'язку з отриманням службового житла в м. Кіровограді та бажанням в подальшому оформити дане службове житло в постійне користування, квартира за попереднім місцем служби позивачем здана до житлово-комунальної служби Первомайської сільської ради, про що видано довідку № 03 від 14.01.2005 року.

Позивач звертався до відповідача з заявою про оформлення документів на виключення житла в м. Кіровограді з числа службового та направлення їх для отримання відповідного дозволу у Міністерство оборони України.

На дані звернення щодо вчинення дій направлених на зняття статусу службового житла з розподіленої позивачу та членам його родини відповідачем відмовлено, з тих підстав, що позивачем порушено вимоги наказу Міноборони України №577 від 06.10.2006 року щодо процедури здачі попереднього житлового приміщення і що надана довідка про здачу житла до ЖКС Первомайської сільської ради не може бути прийнята до розгляду під час вирішення питання щодо зняття статусу службового житла з розподіленої позивачу та членам його родини в м. Кіровограді, тому що позивач має надати довідку про те, що здав квартиру за попереднім місцем служби саме Феодосійську КЕЧ, а не в інший квартирно-експлуатаційний орган, а відтак надані позивачем документи відповідачем не будуть подані до Міноборони України для отримання дозволу на зняття з квартири статусу службового житла.

Отже, позивач вважає дії відповідача неправомірними та такими, що не відповідають вимогам чинного законодавства.

Представник позивача в судове засідання прибув та позовні вимоги підтримав в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав в повному обсязі, посилаючись на обставини, що викладені в письмових запереченнях. А саме, згідно Інструкції «Про організацію забезпечення і надання військовослужбовцям Збройних Сил України та членам їх сімей житлових приміщень»військова частина має надати до КЕВ м. Кіровограда документи для подання до виконавчого комітету на оформлення постійного ордеру, в тому числі довідку про здачу житлового приміщення за останнім місцем проживання військовослужбовця, видану відповідним квартирно-експлуатаційним органом. Позивачем не надана така довідка. Таким чином, КЕВ м. Кіровограда не має правових підстав для підготування документів на видачу позивачу ордеру на постійне житло.

Представник третьої особи в судове засідання прибув.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши долучені до справи документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню враховуючи наступне.

На підставі наказу начальника Генерального штабу-Головнокомандувача Збройних Сил України № 582 від 29.09.2009 року /а.с. 10/ підполковника ОСОБА_4, начальника розвідки-начальника розвідувального відділу штабу управління 8 армійського корпусу звільнено з військової служби у запас за ч.6 пунктом «д»(за сімейними обставинами).

Позивач є пенсіонером Міністерства оборони України. З 05.08.1983 року по 05.10.2009 року проходив службу в Збройних Силах України /а.с. 10-12/.

З 2003 року по теперішній час перебуває на квартирному обліку в гарнізонній черзі на отримання постійного житла в Кіровоградському гарнізоні.

В період з 1991 року по 2003 року проходив військову службу у військовій частині А0680 та проживав за адресою -АДРЕСА_2. За даною адресою квартира отримана позивачем з фондів Міністерства оборони України. /а.с. 65/.

При передислокуванні військової частини А 0680 до м.Кіровоград ОСОБА_4 отримав службове житло в постійне користування за адресою АДРЕСА_1 /а.с. 18-20/.

Згідно відповіді на запит за вихідним № 2289/02-22 від 22.12.2010 року Первомайської сільської ради /а.с. 22/, житлові будинки по вул. Парашутна в с. Первомайське, відповідно розпорядження МОЗ № 25 від 15.07.2003 року "Про безоплатну передачу військового майна в комунальну власність територіальної громади с.Первомайське", 16.07.2003 року по акту приймання-передачі відомчого житла фонду ДУ-2 Феодосійської КЕЧ району ВС МО України були передані в комунальну власність Первомайської сільської ради і рішенням 15 сесії 24 скликання Первомайської сільської ради № 381 від 24.09.2003 року були поставлені на баланс ЖКС Первомайської сільської ради.

Відповідно до довідки № 03 від 14.01.2005 року житлово-комунальною службою Первомайської сільської ради /а.с. 21/, квартира за адресою АРК АДРЕСА_3 здана до житлово-комунальної служби Первомайської сільської ради.

Позивач звертався до відповідача з заявами від 29.11.2011 року та 12.12.2011 року про оформлення документів на виключення житла в м. Кіровограді з числа службового та направлення їх для отримання відповідного дозволу у Міністерство оборони України /а.с. 13-14,16/.

На дані звернення щодо вчинення дій направлених на зняття статусу службового житла з розподіленої позивачу та членам його родини відповідачем відмовлено, з тих підстав, що позивачем порушено вимоги наказу Міноборони України №577 від 06.10.2006 року щодо процедури здачі попереднього житлового приміщення і що надана довідка про здачу житла до ЖКС Первомайської сільської ради не може бути прийнята до розгляду під час вирішення питання щодо зняття статусу службового житла з розподіленої позивачу та членам його родини в м. Кіровограді, тому що позивач має надати довідку про те, що здав квартиру за попереднім місцем служби саме Феодосійську КЕЧ, а не в інший квартирно-експлуатаційний орган, а відтак надані позивачем документи відповідачем не будуть подані до Міноборони України для отримання дозволу на зняття з квартири статусу службового житла /а.с. 15,17/.

Відповідно до відповіді на запит за вихідним № 123 від 23.01.2012 року ТВО начальника Феодосійської КЕЧ району /а.с. 65/, в зв'язку з тим, що ОСОБА_4 здав займану житлову площу безпосередньо до Первомайської сільської ради, Феодосійська КЕЧ району не має законного права надавати ОСОБА_4 довідку про здачу житлової площі квартирним органом Міністерства оборони України. На даний час житловий фонд будинкоуправління № 2 Феодосійської КЕЧ району переданий до комунальної власності Первомайської сільської ради.

Відповідно до частини першої статті 47 Конституції України визначено, що кожен має право на житло.

Згідно статті 31 Житлового кодексу Української РСР громадяни, які потребують поліпшення житлових умов, мають право на одержання у користування жилого приміщення в будинках державного або громадського житлового фонду в порядку, передбаченому законодавством Союзу РСР, цим Кодексом та іншими актами законодавства Української РСР. Жилі приміщення надаються зазначеним громадянам, які постійно проживають у даному населеному пункті, як правило, у вигляді окремої квартири на сім'ю.

Частиною першою статті 36 Житлового кодексу Української РСР передбачено, що облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, здійснюється, як правило, за місцем проживання у виконавчому комітеті районного, міської, районної в місті, селищної, сільської Ради народних депутатів.

Згідно з преамбулою Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»№ 2011-XII від 20.12.1991, з подальшими змінами та доповненнями, (далі Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей») цей Закон відповідно до Конституції України визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.

Частиною 1 ст. 12 Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»встановлено, що держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення на підставах, у порядку і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом Української РСР та іншими нормативно-правовими актами.

Військовослужбовці строкової військової служби розміщуються в казармах (на кораблях) згідно із Статутом внутрішньої служби Збройних Сил України. За ними зберігаються жилі приміщення, які вони займали до призову на строкову військову службу. Вони не можуть бути зняті з обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов.

Військовослужбовці (крім військовослужбовців строкової військової служби) та члени їх сімей, які проживають разом з ними, забезпечуються службовими жилими приміщеннями, що повинні відповідати вимогам житлового законодавства.

Військовослужбовцям, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надаються жилі приміщення для постійного проживання або за їх бажанням грошова компенсація за належне їм для отримання жиле приміщення. Такі жилі приміщення або грошова компенсація надаються їм один раз протягом усього часу проходження військової служби за умови, що ними не було використано право на безоплатну приватизацію житла.

У разі відсутності службового жилого приміщення військовослужбовці рядового, сержантського і старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом і не перебувають у шлюбі, розміщуються безплатно в спеціально пристосованих казармах у розташуванні військової частини, а сімейні - у сімейних гуртожитках. Житлово-побутові умови в таких казармах повинні відповідати вимогам, які пред'являються до гуртожитків, що призначені для проживання одиноких громадян. Для інших військовослужбовців військова частина зобов'язана орендувати житло для забезпечення ним військовослужбовця та членів його сім'ї або за бажанням військовослужбовця виплачувати йому грошову компенсацію за піднайом (найом) жилого приміщення.

Порядок забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей жилими приміщеннями, а також розмір і порядок виплати військовослужбовцям грошової компенсації за піднайом (найом) ними жилих приміщень визначаються Кабінетом Міністрів України.

З аналізу наведеної норми вбачається, що військовослужбовець має право отримати житло у постійне користування після 20 років вислуги, до цього держава повинна забезпечити військовослужбовця службовим житлом.

Згідно п.1.1 Положення «Про квартирно-експлуатаційний відділ м. Кіровограда», затвердженого Начальником Південного територіального квартирно-експлуатаційного управління, від 03.01.2006 року (далі Положення) квартирно-експлуатаційний відділ (далі КЕВ) є структурним підрозділом Південного територіального КЕУ (далі - Південне територіальне КЕУ), є бюджетною установою, являється юридичною особою та підпорядковується начальнику Південного територіального КЕУ.

П. 1.4 зазначеного Положення встановлено, що безпосереднім керівником КЕВ м. Кіровограда є начальник КЕВ м. Кіровоград, який здійснює свою діяльність на основі єдиноначалля та в межах наданих йому Конституцією України, Законів України, Загальновійськових Статутів Збройних Сил України та цим положенням повноважень.

Відповідно до п.1.7 Положення визначено зокрема, що на КЕВ м. Кіровограда покладається облік військовослужбовців, працівників Збройних Сил України, не забезпечених житлом, забезпечення їх житловою площею та проведення заходів по поліпшенню їх житлових умов; керівництво та контроль за прийманням та розподілом житлового фонду, що виділяється для військовослужбовців та їх сімей.

Крім того, відповідно до пункту 11 Положення «Про порядок надання службових жилих приміщень і користування ними в Українській РСР», яке затверджене Постановою Ради Міністрів УРСР №37 від 04.021998 року, житлове приміщення виключається з числа службового, якщо відпала потреба в його використанні, а також якщо в установленому порядку його виключено з числа житлових приміщень.

Відповідно до п. 3.4. Інструкції про організацію забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, затвердженої, наказом Міноборони №737 від 30.11.2011 року, жиле приміщення включається (виключається) до (із) числа службового на підставі рішення Міністра оборони України виконавчим органом сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад або районною державною адміністрацією за клопотанням:

у місті Києві - начальника гарнізону міста Києва, погодженим з начальником ГКЕУ ЗС України, або начальника ГКЕУ ЗС України, погодженим з головою житлової комісії гарнізону;

в інших населених пунктах - начальника гарнізону, погодженим з начальниками ТКЕУ та головою житлової комісії гарнізону.

Пунктом 4.4 вищезазначеної Інструкції, військовослужбовці та особи, звільнені з військової служби, забезпечуються жилими приміщеннями для постійного проживання за рішенням КЕВ (КЕЧ) району, погодженим з житловою комісією військової частини та гарнізонною житловою комісією.

Список розподілу жилої площі для постійного проживання у гарнізоні (додаток 20 до цієї Інструкції) розробляється КЕВ (КЕЧ) району та разом з документами, що знаходяться в обліковій справі (додаток 7 до цієї Інструкції), проходить правову експертизу помічником начальника гарнізону з правової роботи та направляється на затвердження начальнику гарнізону.

У разі непогодження гарнізонною житловою комісією, житловою комісією військової частини списків розподілу жилої площі або погодження з зауваженнями керівник КЕВ (КЕЧ) району протягом п'яти днів доповідає начальнику гарнізону внесені гарнізонною житловою комісією та житловою комісією військової частини обґрунтовані письмові зауваження для прийняття ним відповідного рішення.

Список розподілу жилої площі для постійного проживання у гарнізоні (додаток 20 до цієї Інструкції) подається начальником гарнізону спільно з головою гарнізонної житлової комісії та керівником КЕВ (КЕЧ) району на перевірку до ГКЕУ ЗС України для подальшого їх розгляду Комісією з контролю за розподілом житла в гарнізонах ЗС України.

У гарнізоні міста Києва списки розподілу жилої площі для постійного проживання перед розглядом Комісією з контролю за розподілом житла в гарнізонах ЗС України в обов'язковому порядку проходять правову експертизу в юридичній службі МО України та після розгляду на засіданні Комісії з контролю за розподілом житла в гарнізонах ЗС України подаються на затвердження Міністру оборони України.

Рішення (пропозиції) Комісії з контролю за розподілом житла в гарнізонах ЗС України є остаточними і обов'язковими для розгляду начальником гарнізону, керівником квартирно-експлуатаційного органу та головою гарнізонної житлової комісії.

Згідно пункту 4.5 тієї ж Інструкції, на підставі рішення про надання жилого приміщення КЕВ (КЕЧ) району подає затверджений начальником гарнізону витяг із списку розподілу жилої площі для постійного проживання у гарнізоні, погоджений протоколом засідання Комісії з контролю за розподілом житла в гарнізонах Збройних Сил України (додаток 21 до цієї Інструкції), разом з документами, що знаходяться в облікових справах (додаток 7 до цієї Інструкції), до виконавчого органу сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад або районної державної адміністрації для видачі ордера, а в закритому військовому містечку - КЕВ (КЕЧ) району видає ордер, який є єдиною підставою для вселення в надане жиле приміщення.

Підсумовуючи вищевикладене, дозвіл на виключення житла з числа службового надає Міністр оборони України, після розгляду Комісії при Міністерстві оборони України підготовлених КЕВ документів на видачу ордеру на постійне житло, після чого КЕВ направляє документи до виконавчого комітету для видачі постійного ордеру.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 КАС України оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

В той же час згідно ч. 2 ст. 71 цього Кодексу в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Таким чином, особливістю адміністративного судочинства є те, що тягар доказування в спорі покладається на відповідача - орган публічної влади, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про його правомірні дії.

З обставин адміністративної справи, встановлених судом, вбачається, що відповідачем не доведено правомірність вчинених дій, відтак позовні вимоги знайшли своє підтвердження під час розгляду справи, а відтак позов підлягає задоволенню в повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 86, 159-163, 167 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Зобов'язати Квартирно-експлуатаційний відділ міста Кіровограда подати до Міністерства оборони України разом з документами, передбаченими наказом Міністра оборони України № 737 від 30.11.2011 року, довідку № 03 від 14.01.2005 року, видану житлово-комунальною службою Первомайської сільської ради.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10- денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України -з дня отримання копії постанови у повному обсязі, апеляційної скарги.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду підпис О.С. Петренко

Згідно з оригіналом