05 березня 2012 року 2а-5750/11/1070
Суддя Київського окружного адміністративного суду Терлецька О.О.,
розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом Прокурора міста Ірпеня Київської області в інтересах держави в особі Ірпінської об'єднаної державної податкової інспекції Київської області
до Приватного підприємства «Укрнінінвест»
про стягнення податкового боргу,
До Київського окружного адміністративного суду звернувся Прокурор міста Ірпеня Київської області в інтересах держави в особі Ірпінської об'єднаної державної податкової інспекції Київської області з позовом до Приватного підприємства «Укрнінінвест»про стягнення податкового боргу у розмірі 11 998, 24 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що у відповідача наявний податковий борг у сумі 11 998, 24 грн. Вказаний борг утворився у зв'язку з несплатою відповідачем узгодженого податкового зобов'язання по податку на додану вартість та по податку на прибуток приватних підприємств.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 25.12.2011 відкрито провадження у справі, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
5 березня 2012 року сторони, повідомлені належним чином про розгляд справи, в судове засідання не з'явились.
Від представника позивача до суду надійшло клопотання про розгляд справи у порядку письмового провадження.
Відповідач повідомлений про розгляд справи, належним чином двічі, що підтверджується поштовим повідомленням про вручення рекомендованого листа від 26.01.2012 № 0113312664045 та від 21.02.2012 № 0113312702770, жодного разу в судові засідання не з'явився.
Розглянувши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню, з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, Приватне підприємство «Укрнінінвест»зареєстроване Виконавчим комітетом Ірпінської міської ради 07.09.2005 та перебуває на обліку як платник податків в Ірпінській об'єднаній державній податковій інспекції.
У серпні 2011 року працівниками Ірпінської ОДПІ Київській області проведено перевірку відповідача щодо своєчасності сплати податку на додану вартість.
За результатами проведеної перевірки складено акт від 18 серпня 2011 року № 1543/15-3/33699304 «Про результати камеральної перевірки своєчасності сплати податку на додану вартість до бюджету».
В ході перевірки позивачем виявлено порушення відповідачем вимог п. 200.1, 200.2, 200.3 ст. 200 Податкового кодексу України, сплачено податок з порушенням правил сплати (перерахування) ПДВ.
Податковим органом за результатами перевірки прийнято податкове повідомлення-рішення форми «Ш»від 18.08.2011 № 0002391501 на суму 4 700,00 грн. штрафних санкцій.
Вказане податкове повідомлення рішення отримане уповноваженою особою відповідача 23.08.2011, про що свідчить поштове повідомлення про вручення рекомендованого листа № 0820501155990.
У вересні 2011 року працівниками Ірпінської ОДПІ Київській області проведено перевірку відповідача щодо своєчасності сплати податку на прибуток приватних підприємств.
За результатами проведеної перевірки складено акт від 8 вересня 2011 року № 1733/313 «Про результати камеральної перевірки своєчасності сплати узгоджених податкових зобов'язань до бюджету».
В ході перевірки позивачем виявлено порушення відповідачем вимог п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України.
Податковим органом за результатами перевірки прийнято податкове повідомлення-рішення форми «Ш»від 08.09.2011 № 0003411510/2924 на суму 11,78 грн. штрафних санкцій.
Вказане податкове повідомлення рішення отримане уповноваженою особою відповідача 14.09.2011, про що свідчить поштове повідомлення про вручення рекомендованого листа № 0820501222264.
Отже за даними податкового органу на день подання позовної заяви заборгованість відповідача склад дає 11 998, 24 грн., а саме: по податку на додану вартість -10 439,87 грн. (з них: 5592, 09 грн. -основний платіж, 4 700, 00 грн. - штрафні санкції та 147, 78 -пеня), податок на прибуток приватних підприємств -1 558, 37 грн. (з них 1 546, 59 грн. -основний платіж, 11, 78 грн. -штрафні санкції).
Оскільки, сума заборгованості відповідачем не сплачена у добровільному порядку, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.
Порядок справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства визначено приписами Податкового кодексу України.
Відповідно до пункту 54.1 статті 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Згідно з пунктом 54.2 статті 54 Податкового кодексу України грошове зобов'язання щодо суми податкових зобов'язань з податку, що підлягає утриманню та сплаті (перерахуванню) до бюджету в разі нарахування/виплати доходу на користь платника податку - фізичної особи, вважається узгодженим податковим агентом або платником податку, який отримує доходи не від податкового агента, в момент виникнення податкового зобов'язання, який визначається за календарною датою, встановленою розділом IV цього Кодексу для граничного строку сплати податку до відповідного бюджету.
Пунктом 54.3 статті 54 Податкового кодексу України визначено, що контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо: платник податків не подає в установлені строки податкову (митну) декларацію; дані перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках; згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган; рішенням суду, що набрало законної сили, особу визнано винною в ухиленні від сплати податків; дані перевірок щодо утримання податків у джерела виплати, в тому числі податкового агента, свідчать про порушення правил нарахування, утримання та сплати до відповідних бюджетів податків і зборів, передбачених цим Кодексом, у тому числі податку на доходи фізичних осіб таким податковим агентом.
Відповідно до пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно з пунктом 57.2 статті 57 Податкового кодексу України у разі коли відповідно до цього Кодексу або інших законів України контролюючий орган самостійно визначає податкове зобов'язання платника податків з причин, не пов'язаних з порушенням податкового законодавства, такий платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму податкового зобов'язання у строки, визначені в цьому Кодексі, а якщо такі строки не визначено, - протягом 30 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення про таке нарахування.
Пунктом 57.3 статті 57 Податкового кодексу України визначено, що у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Відповідно до пункту 200.2 статті 200 Податкового кодексу України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду при позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені цим розділом.
Згідно з пунктом 203.1 статті 203 Податкового кодексу України податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Пунктом 203.2 статті 203 Податкового кодексу України платник податку зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 цієї статті для подання податкової декларації.
Згідно з пунктом 59.1 статі 59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Враховуючи положення статті 59 Податкового кодексу України, податковим органом на адресу відповідача було надіслано податкову вимогу форми «Ю»від 20.04.2011 № 271 на суму 26 094, 11 грн.
Вказана вимога була вручена відповідачеві 28.04.2011, про що свідчить підпис на корінці податкової вимоги уповноваженої особи відповідача.
Отже, заборгованість відповідача перед позивачем, з урахуванням часткового погашення становить 11 998, 24 грн.
Проте, сума боргу зі сплати податкового зобов'язання не була сплачена відповідачем.
Оскільки, вжиті податковим органом заходи не призвели до погашення узгодженого податкового боргу, і станом на день розгляду справи податковий борг відповідачем не сплачено, позивач звернувся до суду із відповідним позовом.
Право органів податкової служби звертатись до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини передбачене підпунктом 20.1.18 пункту 20.1 статті 20 Податкового Кодексу України.
Відповідно до пункту 95.1 статті 95 Податкового Кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника шляхом стягнення коштів, які перебувають у власності, а вразі їх недостатності -шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Отже, враховуючи викладене, та з огляду на те, що у відповідача наявна заборгованість у сумі 11 998, 24 грн., позовні вимоги про стягнення з відповідача податкового боргу є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до частини другої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони -суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтвердженні судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись статтями 11, 14, 69, 70, 71, 158, 159, 162, 183-2, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Приватного підприємства «Укрнінінвест» (код ЄДРПОУ - 33699304) на користь Державного бюджету України податковий борг у розмірі 11 998 (одинадцять тисяч дев'ятсот дев'яносто вісім) гривень 24 копійки.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі проголошення лише вступної та резолютивної частини постанови або прийняття постанови у письмовому провадженні - протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Суддя Терлецька О.О.