Постанова від 01.03.2012 по справі 2а/0570/771/2012

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 березня 2012 р. справа № 2а/0570/771/2012

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови:

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Стойки В.В.

при секретарі Сальковій В.О.

за участю

представника позивача - Литвинець І.М.

представника відповідача - не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державного підприємства «Добропіллявугілля» до Добропільської об'єднаної державної податкової інспекції про зобов'язання Добропільської об'єднаної державної податкової інспекції внести зміни до картки особового рахунку платника податків Відокремленого підрозділу «Шахта «Піонер» Державного підприємства «Доборопіллявугілля» шляхом списання з картки особового рахунку податкової заборгованості у розмірі 62114,33 гривень штрафних санкцій за відчуження активів, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Державне підприємство «Добропіллявугілля», звернулось до суду з позовною заявою до Добропільської об'єднаної державної податкової інспекції про зобов'язання Добропільської об'єднаної державної податкової інспекції внести зміни до картки особового рахунку платника податків Відокремленого підрозділу «Шахта «Піонер» Державного підприємства «Доборопіллявугілля» шляхом списання з картки особового рахунку податкової заборгованості у розмірі 62114,33 гривень штрафних санкцій за відчуження активів.

В обґрунтування своїх позовних вимог вказав, що згідно повідомлення Добропільської ОДПІ податковий борг ДП «Добропіллявугілля» в особі ВП «Шахта «Піонер» станом на 15.12.2011 з податків та зборів, не віднесених до інших категорій (код платежу 1909 00 00) складає 62114,33 грн. Така сума податкового зобов'язання виникла внаслідок нарахування штрафних санкцій за відчуження активів, нарахованих 01.04.2003 згідно податкового повідомлення-рішення № 0000062640. Таким чином, борг, який обліковується в картках особового рахунку ДП «Добропіллявугілля» в особі ВП «Шахта «Піонер» виник понад 1095 днів з дня визначення контролюючим органом податкового зобов'язання.

09.12.2011 позивач звернувся до Добропільської ОДПІ з листом щодо внесення змін до облікової картки підприємства шляхом списання вказаної суми заборгованості, однак листом від 19.12.2011 відповідач у внесенні змін до облікової картки відмовив із посиланням на п. 9.3 ст. 9 Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу».

Позивач зазначає, що протягом 1095 днів від дня узгодження податкового зобов'язання податковий борг у розмірі 62114,33 грн. не стягувався, тобто минув строк давності, протягом якого податковий орган міг стягнути зазначену суму. На підставі п. 3.3 Порядку списання безнадійного податкового боргу платників податків, затверджений наказом ДПА України № 103 від 14.03.2001, п.п. 18.2.1 п. 18.2 ст. 18 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», п. 2.5 ст. 101 Податкового кодексу України, під терміном «безнадійний» податковий борг слід розуміти податковий борг юридичних та фізичних осіб, стосовно якого минув строк давності - 1095 днів від дня узгодження податкового зобов'язання. Тобто, вказана податкова заборгованість ДП «Добропіллявугілля» є безнадійним податковим боргом та підлягає списанню.

Просив позов задовольнити (а.с. 3-4).

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримала, просила їх задовольнити, надала пояснення, аналогічні викладеним у позові.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся судом належним чином, причин неявки суду не повідомив. Також представник відповідача надав письмові заперечення проти позову, у яких вказав, що податкова заборгованість у позивача виникла і станом на дату розгляду справи обліковується в картках особових рахунків ВП «Шахта «Піонер» ДП «Доборопіллявугілля». Як передбачено ст. 101 Податкового кодексу України, Порядком списання безнадійного податкового боргу та/або за місцем обліку такого платника (якщо контролюючим є орган державної податкової служби) з письмовою заявою, в якій зазначаються суми податків та зборів, що підлягають списанню. До заяви обов'язково додаються документи, які підтверджують, що податковий борг вважається безнадійним. Платник звертався до податкової інспекції із даного питання, посилаючись на Закон України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» і на податкове законодавство. При цьому, первинні документи, які підтверджують, що податковий борг вважається безнадійним, не були надані. Просила відмовити у задоволенні позовних вимог.

За таких обставин та з огляду на приписи ч. 4 ст. 128 КАС України суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності представника відповідача з урахуванням наданих ним заперечень.

Суд, заслухавши представника позивача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи адміністративного позову та заперечень проти нього, встановив наступне.

Державне підприємство «Добропіллявугілля» (Далі за текстом - ДП «Добропіллявугілля»), згідно свідоцтва про державну реєстрацію, - є юридичною особою, дата проведення державної реєстрації 11.03.2003 року, включено до ЄДРПОУ за № 32186934 (а.с. 7). ВП «Шахта «Піонер» є відокремленим підрозділом ДП «Добропіллявугілля» без прав юридичної особи.

Відповідач, - Добропільська об'єднана державна податкова інспекція (Далі за текстом - Добропільська ОДПІ), у розумінні Кодексу адміністративного судочинства України, - є суб'єктом владних повноважень.

09.12.2011 ВП «Шахта «Піонер» ДП «Добропіллявугілля» звернувся до Добропільської ОДПІ з листом № 1/1347 (а.с. 5), у якому вказав, що внаслідок проведеного аналізу податкової заборгованості було встановлено, що 01.04.2003 податковим повідомленням-рішенням № 0000062640 відповідачем нараховано штрафну санкцію за відчуження активів в сумі 139185,00 грн. На підставі ст. 3 Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу», п.п. 15.2.1 п. 15.2 ст. 15 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», податковий борг, що виник у зв'язку з відмовою у самостійному погашенні податкового зобов'язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів від дня узгодження податкового зобов'язання. Згідно п. 1 ст. 102 ПК України, платник податків вважається вільним від грошового зобов'язання, а спір стосовно нього не підлягає розгляду ні в судовому ні в адміністративному порядку, якщо строк давності складає більше ніж 1095 днів. У зв'язку з викладеним просив прийняти рішення щодо списання вказаної заборгованості (а.с. 5).

На вказаний лист Добропільська ОДПІ надала відповідь від 19.12.2011 № 22306/10/24-012, у якій вказала про відсутність підстав для списання податкового боргу (а.с. 6).

Як свідчать матеріали справи, станом на 15.12.2011 по ВП «Шахта «Піонер» ДП «Добропіллявугілля» рахується заборгованість у розмірі 62114,33 грн., яка виникла внаслідок несплати податкового зобов'язання, нарахованого податковим повідомленням-рішенням № 0000062640 від 01.04.2003, що підтверджується актами звірки, зворотнім боком облікової картки платника податків.

Відповідно до ст. 67 Конституції України, кожен повинен сплачувати податки і збори у порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до п.п. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Оскільки спірні правовідносини виникли у період 2003 - 2011 років, враховуючи, що з 01.01.2011 набрав чинності Податковий кодекс України, суд відповідно до ст. 58 Конституції України застосовує нормативно - правові акти України, які діяли в той період.

Закон України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.

Згідно з п. 1.3 ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.

У відповідності до п.п. 5.2.1 п. 5.2 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту.

Абз. 3 п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 цього Закону визначено, що у разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах "а" - "в" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.

Відповідно до п.п. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 зазначеного Закону, узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Отже, сума у розмірі 62114,33 грн., яка виникла внаслідок несплати податкового зобов'язання, нарахованого податковим повідомленням-рішенням № 0000062640 від 01.04.2003, є узгодженою та є податковим боргом ВП «Шахта «Піонер» ДП «Добропіллявугілля».

Відповідно до абз. "в" п.п. 18.2.1 п. 18.2 ст. 18 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» підлягає списанню безнадійний податковий борг, у тому числі пеня, нарахована на такий податковий борг, а також штрафні санкції, під терміном “безнадійний” розуміється податковий борг юридичних та фізичних осіб, стосовно якого минув строк позовної давності.

Строк позовної давності передбачений п.п. 15.2.1 п. 15.2 ст. 15 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» - 1095 календарних днів від дня узгодження податкового зобов'язання.

Аналогічні підстави списання безнадійного боргу передбачені в ст. 101 Податкового кодексу України, тобто на час направлення позову до суду.

Сторонами не заперечується факт спливу строку позовної давності щодо стягнення податкового боргу у розмірі 62114,33 грн. Спірною є обставина можливості його списання у картці особового рахунку платника податку.

Відповідно до п. 2 Порядку списання безнадійного податкового боргу платників податків, затвердженого наказом ДПА України № 103 від 14.03.2001, визначення та списання безнадійного податкового боргу органами державної податкової служби здійснюються щодо: податків і зборів (обов'язкових платежів), контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування яких покладено на відповідні контролюючі органи згідно з законодавством; усіх видів пені та штрафних санкцій, що зараховуються до бюджетів усіх рівнів та державних цільових фондів (у тому числі пені та штрафних санкцій, нарахованих за порушення термінів розрахунків під час здійснення операцій у сфері зовнішньоекономічної діяльності), а також плати (процентів) за наданий податковий кредит, які нараховані платникам податків на податковий борг, який визнано безнадійним відповідно до Закону; пені та сум штрафних санкцій, нарахованих на податковий борг, який визнано безнадійним відповідно до Закону, за період з дня виникнення безнадійного податкового боргу до дня прийняття рішення про списання.

Оскільки як встановлено сум вище, заборгованість відповідача перед бюджетом у розмірі 62114,33 грн. є узгодженим податковим зобов'язанням, а отже на її стягнення поширюється строк давності - 1095 днів, встановленим п.п. 15.1.1 п. 15.1 ст. 15 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» і вона підлягає списанню відповідно до абз. «в» п.п. 18.2.1 п. 18.2 ст. 18 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», як безнадійний податковий борг.

Суд не приймає до уваги посилання відповідача на Закон України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу», оскільки цей Закон не регулює порядок списання безнадійної заборгованості, яка виникла внаслідок несплати узгодженого податкового зобов'язання зі штрафних санкцій за відчуження активів, тобто цей Закон на спірні правовідносини не поширюється.

Крім того, як зазначено у п.п. в) п.п. 9.1.2 п. 9.1 ст. 9 цього Закону, на умовах, визначених цим Законом, дозволяється списання заборгованості підприємств паливно-енергетичного комплексу, які внесені до Реєстру, у складі суми пені, штрафних та фінансових санкцій, нарахованих, але не сплачених, відповідно до законодавства України на суми податкових зобов'язань, що входять до складу податкового боргу, зафіксованого на розрахункову дату.

Тобто, зазначена норма стосується списання штрафних санкцій, нарахованих, але не сплачених, відповідно до законодавства України на суми податкових зобов'язань, а не застосованих за відчуження активів.

Відповідно до п. 9.3 ст. 9 цього ж Закону, при списанні платниками податків - учасниками розрахунків заборгованості, визначеної цією статтею, не застосовується порядок врегулювання безнадійної заборгованості, встановлений Податковим кодексом України.

Отже, списання безнадійної заборгованості та списання заборгованості за Законом України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» не є тотожними, і тому у відповідача відсутні законні підстави розповсюджувати дію цього Закону на спірні відносини.

Частиною 2 ст. 71 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

На думку суду відповідач не довів правомірності своїх дій, що стосуються предмету позову.

Отже виходячи з вищенаведеного суд вважає, що позовні вимоги Державного підприємства «Добропіллявугілля», - підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 94 КАСУ суд присуджує з Державного бюджету України на користь позивача витрати зі сплати судового збору у розмірі 32,19 грн.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 2, 9, 24, 71, 94, 160, 167, 184, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов Державного підприємства «Добропіллявугілля» до Добропільської об'єднаної державної податкової інспекції про зобов'язання Добропільської об'єднаної державної податкової інспекції внести зміни до картки особового рахунку платника податків Відокремленого підрозділу «Шахта «Піонер» Державного підприємства «Доборопіллявугілля» шляхом списання з картки особового рахунку податкової заборгованості у розмірі 62114,33 гривень штрафних санкцій за відчуження активів - задовольнити.

Зобов'язати Добропільську об'єднану державну податкову інспекцію внести зміни до картки особового рахунку платника податків Відокремленого підрозділу «Шахта «Піонер» Державного підприємства «Доборопіллявугілля» шляхом списання з картки особового рахунку податкової заборгованості у розмірі 62114 (шістдесят дві тисячі сто чотирнадцять) гривень 33 копійки штрафних санкцій за відчуження активів (код платежу 1909 00 00).

Присудити з державного бюджету України на користь Державного підприємства «Добропіллявугілля» витрати зі сплати судового збору у розмірі 32 (тридцять дві) грн. 19 коп.

Постанова ухвалена у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частини у судовому засіданні 1 березня 2012 року.

Повний текст постанови буде складений 6 березня 2012 року.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Стойка В. В.