Постанова від 05.03.2012 по справі 2а/0570/1715/2012

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 березня 2012 р. справа № 2а/0570/1715/2012

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови:

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Крилової М.М.

при секретарі Полежай Ю.В.

розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного управління МНС України в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

за участю:

позивача ОСОБА_1;

представника відповідача ОСОБА_2, діє за довіреністю від 16.02.2012, -

ВСТАНОВИВ:

Макєєв Олексій Іванович звернувся до суду з позовом до Аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного управління МНС України в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

Позивач свої вимоги мотивує тим, що у січні 2012 року він звернувся до Головного управління Міністерства надзвичайних ситуацій у Донецькій області з клопотанням надати довідку про заробітну плату за період перебування в зоні відчуження Чорнобильської АЕС, яка потрібна для перерахунку розміру пенсії, на що відповідачем 25.01.2012 року видана довідка №23 про заробітну плату за період перебування в зоні відчуження Чорнобильської АЕС, відомості в якій позивач вважає невірними виходячи з наступного. Так, зазначає позивач, відповідачем вказана в довідці сума заробітної плати нарахована в порушення вимог наказу МВС СРСР №0130 від 11.05.1986р., наказу МВС СРСР №0189 від 30.06.1986р. і постанови Ради Міністрів СРСР та ВЦСПС №665-195 від 05.06.1986р., оскільки довідка не враховує підвищення грошового забезпечення позивача збільшеного у два рази та нарахування премії 60% на нараховану підвищену заробітну плату, що є порушенням законодавства, яке регулює спірні відносини.

У судовому засіданні позивач вимоги збільшив та просив визнати дії протиправними. зобов'язати відповідача провести перерахунок грошового утримання за період роботи з 18.07.1986р. по 04.09.1986р. по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до проведеного розрахунку на суму 3006,08 крб., в тому числі: за роботу в зонах відчуження в серпні 1986 р. 932,74 крб. за 6 днів та видати нову довідку про грошове утримання з урахуванням перерахунку для надання її дот УПФУ з метою перерахунку пенсії.

Представник відповідача у судовому засіданні просив відмовити в задоволені позову.

Суд, заслухавши пояснення учасників процесу та перевіривши їх доводи матеріалами справи, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Конституція України у ст. 46 встановлює, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Статтею 1 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” визначено, що державна політика в галузі соціального захисту потерпілих від Чорнобильської катастрофи та створення умов проживання і праці на забруднених територіях базується, у тому числі, на принципі соціального захисту людей, повного відшкодування шкоди особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Відповідно до ст. 70 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” громадяни, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, мають право захищати у відповідних державних, судових органах свої законні інтереси та інтереси своїх дітей.

Позивач Макєєв Олексій Іванович віднесений до категорії 1 як особа, що постраждала внаслідок чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1

В судовому засіданні встановлено, що на вимогу ОСОБА_1 Аварійно-рятувальним загоном спеціального призначення Головного управління МНС України в Донецькій області видана довідка від 25.01.2012 року №23 про заробітну плату за період перебування в зоні відчуження Чорнобильської АЕС.

Позивач вважає розрахунок у зазначеній довідці здійснений відповідачем необґрунтовано, оскільки не враховані положення наказу МВС СРСР №0130 від 11.05.1986р., наказу МВС СРСР №0189 від 30.06.1986р. і постанови Ради Міністрів СРСР та ВЦСПС №665-195 від 05.06.1986р.

Суд погоджується з такими висновками позивача з огляду на наступне.

Так, п.1 Постанови ЦК КПРС ВР СРСР Ради Міністрів СРСР ВЦРПС від 07.05.1986 р. № 524-156 «Про умови оплати праці та матеріального забезпечення робітників підприємств та організацій зони Чорнобильської атомної електростанції», надано право керівникам підприємств та організацій здійснювати оплату праці працівників, безпосередньо зайнятих на роботах по усуненню наслідків аварії на Чорнобильскій АЕС, по підвищеним до 100 відсотків тарифним ставкам та посадовим окладам.

Виплачувати військовослужбовцям військових частин та органів Комітету державної безпеки СРСР, а також особам начальницького та рядового складу ОВС, що виконують службові обов'язки в зоні Чорнобильської АЕС, посадові оклади та оклади за воїнським та спеціальним званням у подвійному розмірі.

Відповідно до положень п. 1, 4 Постанови Ради Міністрів СРСР ВЦРПС від 05.06.1986 р. № 665-195 «Про умови оплати праці та матеріального забезпечення працівників підприємств, організацій і установ, зайнятих на роботах, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і запобіганням забрудненню навколишнього середовища», оплата праці працівників, зайнятих на роботах в третій, другій та першій зонах небезпеки, здійснюється відповідно в чотирьох, трьох та двухкратном розмірі, понад середньомісячну заробітну плату, виходячи з тарифної ставки (окладу), встановленої за основним місцем праці.

Також встановлено, що працівникам підприємств, організацій та установ, виконуючих роботи, пов'язані з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та попередженням забруднень навколишнього середовища, додаткову оплату праці за роботу в нічний час в розмірі 35 відсотків часової тарифної ставки (окладу) за кожну годину роботи в нічний час та максимальний розмір премії - 60 відсотків тарифної ставки (окладу) на місяць.

Аналогічні положення також містяться у Постанові Ради Міністрів УРСР Української республіканської ради професійних спілок від 10.06.1986 р. № 207 «Про умови оплати праці та матеріального забезпечення працівників підприємств, організацій і установ, зайнятих на роботах, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та запобіганням забрудненню навколишнього середовища».

Позивачем, виходячи із зазначених положень законодавства, здійснений розрахунок грошового утримання за період роботи з 18.07.1986р. по 04.09.1986р. по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, відповідно до якого його розмір становить 3006,08 крб., в тому числі: за роботу в зонах відчуження в серпні 1986 р. 932,74 крб. за 6 днів.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Ч. 4 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України покладено обов'язок на суб'єкта владних повноважень подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі. У разі невиконання цього обов'язку суд витребовує названі документи та матеріали.

Отже, вказана норма встановлює презумпцію протиправності рішення суб'єкта владних повноважень, та покладає на нього обов'язок довести суду правомірність свого рішення.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем письмових пояснень з приводу заявленого позивачем позову або будь-яких документів на підтвердження правомірності прийнятих актів не подали. Також відповідачем не висловлено заперечень щодо здійсненого позивачем розрахунку.

З огляду на це, суд вважає, що відповідач не виконав вимог, встановлених ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в частині доказування та обґрунтування правомірності прийнятих рішень та вчинених дій, а тому вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Враховуючи вищенаведене, та керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254, пунктами 2-1, 6 розділу 7 “Прикінцеві та перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного управління МНС України в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

Визнати дії Аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного управління МНС України в Донецькій області протиправними.

Зобов'язати Аварійно-рятувальний загін спеціального призначення Головного управління МНС України в Донецькій області провести перерахунок грошового утримання ОСОБА_1 за період роботи з 18.07.1986р. по 04.09.1986р. по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до проведеного розрахунку на суму 3006,08 крб., в тому числі: за роботу в зонах відчуження в серпні 1986 р. - 932,74 крб. за 6 днів.

Зобов'язати Аварійно-рятувальний загін спеціального призначення Головного управління МНС України в Донецькій області видати ОСОБА_1 нову довідку про грошове утримання із розрахунку розміру грошового утримання в сумі 3006,08 крб., в тому числі: за роботу в зонах відчуження в серпні 1986 р. - 932,74 крб. за 6 днів.

Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошена її вступна та резолютивна частина у судовому засіданні 05 березня 2012 року. Постанова виготовлена в повному обсязі 07 березня 2012 року.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд з одночасним надісланням апеляційної скарги особою, яка її подає, до Донецького апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складання постанови в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Крилова М.М.