"16" жовтня 2008 р.
м. Миколаїв
Суддя господарського суду Миколаївської області Гриньова-Новицька Т.В.,
розглянувши матеріали
за позовом Миколаївської сільської ради Казанківського району Миколаївської
області,
56009, Миколаївська область, Казанківський район, с. Миколаївка,
до відкритого акціонерного товариства “Миколаївобленерго» в особі Казанківської філії,
56000, Миколаївська область, смт. Казанка, вул. Ресівська, 7,
про зобов'язання вчинити певні дії, -
Встановив:
Миколаївська сільська рада Казанківського району Миколаївської області звернулася до суду з позовом про визнання незаконними дій відкритого акціонерного товариства “Миколаївобленерго» в особі Казанківської філії по нарахуванню заборгованості за спожиту електроенергію і по незаконному відключенню приміщення Миколаївської сільської ради Казанківського району Миколаївської області, дитячого садку Миколаївської сільради та будинку культури від системи електропостачання, а також про зобов'язання відкритого акціонерного товариства “Миколаївобленерго» в особі Казанківської філії підключити приміщення Миколаївської сільської ради Казанківського району Миколаївської області, дитячого садку Миколаївської сільради та будинку культури до системи електропостачання. Дану позовну заяву подано до суду на підставі ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до приписів ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними саме владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України термін “справа адміністративної юрисдикції» (далі - адміністративна справа) у вказаному Кодексі вживається в такому значенні: справа адміністративної юрисдикції» (далі - адміністративна справа) - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно з приписами ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства компетенція адміністративних судів поширюється на: спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності; спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби; спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень, а також спори, які виникають з приводу укладання та виконання адміністративних договорів; спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом; спори щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму.
Відповідно до ст. 1 Господарського процесуального кодексу України підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності (далі - підприємства та організації), мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням. У випадках, передбачених законодавчими актами України, до господарського суду мають право також звертатися державні та інші органи, фізичні особи, що не є суб'єктами підприємницької діяльності.
Статтею 21 Господарського процесуального кодексу України сторонами в судовому процесі - позивачами і відповідачами - можуть бути підприємства та організації, зазначені у статті 1 вказаного Кодексу. Позивачами є підприємства та організації, що подали позов або в інтересах яких подано позов про захист порушеного чи оспорюваного права або охоронюваного законом інтересу. Відповідачами є підприємства та організації, яким пред'явлено позовну вимогу.
Згідно з приписами ст. 12 Господарського процесуального кодексу України справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні господарських договорів, у тому числі щодо приватизації майна, та з інших підстав, підвідомчі господарським судам.
Предметом судового розгляду в даному спорі є вимоги Миколаївської сільської ради Казанківського району Миколаївської області, яка звертається до суду як суб'єкт господарської діяльності, оскільки позовні вимоги не стосуються владних управлінських функцій позивача, а виникли у сфері господарських правовідносин під час здійснення позивачем господарської діяльності. Відповідачем у даному спорі виступає відкрите акціонерне товариство “Миколаївобленерго» в особі Казанківської філії, яке не є органом виконавчої влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою чи службовою особою або іншим суб'єктом, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. Отже, між сторонами відсутній публічно-правовий спір, а має місце приватно-правовий спір, оскільки вимоги позивача не стосуються захисту його прав, свобод та інтересів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів виконавчої влади.
З огляду на викладене, виходячи із складу сторін, а також змісту позовних вимог, їх не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства, а слід розглядати за правилами Господарського процесуального кодексу України.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 109 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Викладене є підставою для відмови у відкритті провадження в адміністративній справі.
Керуючись п. 1 ч. 1 статті 109 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя -
Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі.
Позовну заяву та додані до неї матеріали повернути заявнику.
Ухвалу суду може бути оскаржено в порядку ст. 186 КАС України.
Ухвала набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України.
Суддя
Т.В.Гриньова-Новицька