Справа № 1218/2-а-879/11
16 червня 2011 року Новоайдарський районний суд Луганської області
у складі: головуючого - Добривечіра Л.Д.,
розглянувши у порядку письмового провадження в смт.Новоайдар адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі про перерахунок пенсії за віком, -
Позивач звернулася з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі про перерахунок пенсії за віком.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що вона є пенсіонером за віком. Після призначення пенсії вона продовжувала працювати. 14 березня 2011 року вона звернулася до Управління Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі з заявою про перерахунок пенсії з урахуванням стажу роботи та заробітної плати за період роботи з 07.03.2009 року по 07.03.2011 року. Відповідачем пенсія позивача була перерахована відповідно до листа Міністерства праці та соціальної політики України і Пенсійного фонду України з використанням показника середньої заробітної плати працівників в цілому по Україні за 2007 рік (1197, 91 грн.). Позивач звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії з урахуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2010 рік. Позивачу, листом від 24.03.2011 року, було пояснено, що для проведення перерахунку пенсій у 2011 році враховується заробітна плата в середньому на одну особу та в цілому по Україні за 2007 рік (1197, 91 грн.).
Позивач вважає, що дії Управління Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі щодо відмови у перерахунку пенсії з застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»враховується для обчислення пенсії за 2010 рік протиправними, оскільки вони суперечать ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Від відповідача на адресу суду надійшло письмове заперечення, в якому відповідач не визнає позовні вимоги та заперечує проти їх задоволення. В обґрунтування своєї позиції відповідач зазначив, що пенсія позивачу нараховувалась відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Частиною 4 статті 42 вищезазначеного закону (із змінами, встановленими Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік») було передбачено проведення перерахунку пенсії з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення та застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, що визначався згідно ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/08 зміни, що були внесені до ст.ст. 40, 42 зазначеного Закону в частині визначення зазначеного вище показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсії були визнані неконституційними, а рішення щодо відновлення дії зазначеної норми в попередній редакції не приймалось, тому перерахунок пенсії був проведений на підставі п.п. 3 п. 11 постанови КМУ від 28.05.2008 року № 530 «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян»з урахуванням показника заробітної плати по Україні за 2007 рік в розмірі 1197, 91 грн.
Позивач ОСОБА_1 у судове засідання не з'явилася, надавши до суду заяву про розгляд справи у її відсутність, просила позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, просив розглянути справу у його відсутність.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Позивач ОСОБА_1 отримує пенсію за віком та знаходиться на обліку у відповідача, що підтверджується копією пенсійного посвідчення (л.с.5). Після призначення пенсії позивач продовжувала працювати. У 2011 році позивач звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу та заробітної плати, отриманої нею після призначення пенсії на підставі п.4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Згідно листа № 373/Г-14 від 24.03.2011 р. вбачається, що Управлінням Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі було здійснено перерахунок пенсії за віком з урахуванням стажу та заробітної плати за період роботи з 01.03.2009 року по 28.02.2011 року з застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік.
Відповідно до ч.4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»(із змінами, внесеними Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік»та про внесення змін до деяких законодавчих актів України), у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка, відповідно до цього Закону, враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої ст. 40 цього Закону.
Враховуючи, що внесені зміни до ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/08 були визнані неконституційними, ч. 4 ст. 42 вказаного Закону діє у редакції, яка була чинною до змін, внесених Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік», а саме: «У разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок провадиться не раніше, як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в ч.1 ст. 40 цього Закону».
Суд встановив, що у своїй первинній редакції Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»не містив положення щодо застосування при перерахунку пенсії у зв'язку зі зміною страхового стажу показника середньої заробітної плати по Україні за рік, який передував даті перерахунку пенсії. Вказана норма закону закріплює право пенсіонера, який продовжує працювати, на перерахунок призначеної пенсії з урахуванням зміни страхового стажу пенсіонера. Сам закон не містить механізму реалізації вказаного права.
Однак п.п.3 п.11 Постанови КМУ від 28.05.2008 року № 530 «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян»урегульовано порядок проведення перерахунку пенсії працюючих пенсіонерів, а саме: у разі, коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в ч.1 ст. 40 Закону із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню згідно з абзацом третім частини першої ст. 40 Закону.
Вказане положення нормативно-правового акту неконституційним не визнавалось та є діючим на момент розгляду справи судом. Всупереч вказаному, перерахунок пенсії позивача, як це вбачається з листа відповідача № 373/Г-14 від 24.03.2011 р. був проведений відповідно до спільного листа Міністерства праці та соціальної політики України і Пенсійного фонду України від 11.03.2009 року № 20/0/18-09/039, № 4096/02 із використанням показника середньої заробітної плати працівників в цілому по Україні на 2007 рік (1197, 91 грн.), замість аналогічного показника на 2010 рік.
Законного обґрунтування, чому саме при наявності нормативно-правового акту, який мав вищу юридичну силу, відповідач користується листом, який мав рекомендаційне значення, відповідачем не надано.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Тобто, з моменту ухвалення Конституційним Судом України рішення від 22.05.2008 року № 10-рп/08 про визнання неконституційними змін до Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування», відповідач повинен був діяти на підставі чинного законодавства. Якщо діюча редакція спеціального закону не містить механізму та порядку перерахунку пенсії, який передбачений спеціальним законом, відповідач повинен керуватися Постановою КМУ від 28.05.2008 року № 530, якою вказаний порядок встановлений.
З наведеного вбачається, що позивачу, з урахуванням вищезазначених норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Постанови КМУ від 28.05.2008 року № 530 «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» перерахунок пенсії повинен був бути проведений із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, що передує року перерахунку пенсії.
На підставі наведеного, керуючись Конституцією України, Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/08, Постановою КМУ від 28.05.2008 року № 530 «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», керуючись ст.ст. 2, 11, 17, 18, 87, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Позовні вимоги ОСОБА_1 - задовольнити.
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі Луганської області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»неправомірними.
Скасувати розпорядження Управління Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі яким при перерахунку пенсії ОСОБА_1 за період роботи з 01.03.2009 року по 28.02.2011 року було застосовано показник середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії за період роботи з 01.03.2009 року по 28.02.2011 року з урахуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»враховується для обчислення пенсії за 2010 рік.
Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 10-ти днів з дня її проголошення. У разі прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10-ти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України. Якщо було подано апеляційну скаргу, судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Л.Д.Добривечір