2-а-1214/49/2012
Іменем України
06.02.2012 р. м. Лисичанськ
Суддя Лисичанського міського суду Луганської області Калитка О.М., розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради про визнання неправомірними дій та зобов'язання здійснити перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку , -
18.01.2012 року позивач звернулася до суду з позовною заявою до відповідача про визнання дій неправомірними, зобов'язання здійснити перерахунок та сплатити недоплачену допомогу на кожну дитину у розмірі не нижче прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який встановлено ЗУ «Про Державний бюджет України»на відповідний рік з урахуванням виплаченої допомоги за період з 14.10.2010р. по 01.01.2012р., а також в подальшому виплачувати щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, тобто до 02.08.2013 року в розмірі не нижче прожиткового мінімуму для працездатних осіб. В обґрунтування заявленого позову вказала, що вона отримує дану допомогу відповідно до ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", але згідно ч.2 ст.46 Конституції України, пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом. Відповідно до ст..43 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням»також встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом. Таким чином, за період з жовтня 2010р. по грудень 2011 р. відповідач продовжував нараховувати їй допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі, що передбачений ст..15 ЗУ "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" , а не відповідно до ст..43 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням».При звертанні до відповідача з проханням здійснити перерахунок та виплатити заборгованість по допомозі по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, починаючи з 14.10.2010р. по 01.12.2011р. їй було відмовлено.
Ухвалою суду відкрито скорочене провадження у справі в частині вимог за період з 12.07.2011 року по 01.01.2012р.
Представник відповідача УПСЗН Лисичанської міської ради у встановлений судом строк, надав суду заперечення проти позову, в яких просив відмовити у задоволенні позову.
Оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем обставини, дослідивши матеріали справи, заперечення надані відповідачем, суд вважає, що позов задоволенню не підлягає з наступних підстав.
У своїй позовній заяві позивач вказує на необхідність застосування відповідачем при призначенні та виплаті їй допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням». Однак, згідно цього Закону передбачені ним матеріальне забезпечення та соціальні послуги є окремим видом загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян, що здійснюється Фондом соціального страхування з тимчасової втрати працездатності. Крім того, п.1 ст.2 Закону визначає чіткий перелік суб'єктів загальнообов'язкового соціального страхування у зв'язку з тимчасової втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням. Таким чином, відповідач не є суб'єктом даного Закону, так як він не зобов'язує управління здійснювати виплату громадянам допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Судом встановлено, що позивач є матір'ю ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується свідоцтвом про народження (а.с.8) та з 14.10.2010 року перебуває на обліку в УПСЗН Лисичанської міської ради та отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", в розмірі 130 грн. (а.с.10,11).
У відповідності до ст. ст. 13, 14 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа (один з батьків дитини, усиновлювач, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною. Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується щомісяця з дня призначення допомоги по догляду за дитиною по день досягнення дитиною вказаного віку включно. Отже, право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у позивача виникло за Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми". У силу ст..15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (у редакції 2001р.) допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років.
Пунктом 23 розділу ІІ Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" внесені зміни у ст.15 Закону України "Про державну допомогу сім"ям з дітьми", якими встановлено, що розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн. Рішенням Конституційного Суду України №10-рп/2008 від 22.05.2008 року вказані положення п.23 розділу 2 «Внесення змін до деяких законодавчих актів України»Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік»не визнавалися неконституційними, вони є чинним і мають виконуватися, а відтак, виплачуючи позивачу допомогу на підставі цієї норми закону, відповідач діяв правомірно і у відповідності до закону.
Згідно п.3 Прикінцевих положень ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 року -50 відсоткам, з 1 січня 2009 року -75 відсоткам, з 1 січня 2010 та 2011 року -100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї.
Позивач не надала суду доказів, що середньомісячний сукупний дохід її сім'в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців до дня призначення допомоги був нижчим за прожитковий мінімум, встановлений для працездатних осіб, як і не надала доказів про надання таких документів відповідачу. За таких обставин суд дійшов висновку, що відповідачем правомірно проводилось нарахування і виплата позивачу допомоги по догляду за дитиною відповідно до ст.15 ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми». Отже, у відповідача відсутні правові підстави для виплати позивачу допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розміру встановленого законом прожиткового мінімуму, а тому в задоволенні позовних вимог слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 8-12, 86, 99, 158-163, 183-2 КАС України, ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік", Законом України "Про Державний бюджет України на 2010 рік", суд,-
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради про визнання неправомірними дій та зобов'язання здійснити перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Донецького адміністративного апеляційного суду шляхом подання до Лисичанського міського суду Луганської області апеляційної скарги протягом 10-ти днів з дня з дня отримання копії постанови.
Суддя: