Ухвала від 16.04.2008 по справі 347/9-16

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

36000, м. Полтава, вул.Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua

УХВАЛА

про повернення позовної заяви

16.04.2008

№ 347/9-16

Суддя Тимощенко О.М., розглянувши матеріали

за позовом Приватного підприємства "Лубниагробудавтосервіс"

до Комунального підприємства "Лубенське міжрайонне бюро технічної інвентаризації"

про визнання права власності

ВСТАНОВИВ:

Позовну заяву подано без додержання вимог ГПК України до подачі позовів, а саме:

- у позовній заяві не вказано обставин, на яких ґрунтується вимога, не зазначено доказів у обґрунтування викладених у заяві обставин;

- позивачем порушено правило об'єднання вимог.

Так, зі змісту позовної заяви вбачається, що позивач ставить вимоги про визнання за ним права власності на нерухоме майно та зобов'язання Відповідача вчинити дії (видати свідоцтво про право власності).

Згідно ст.12 ГПК України, господарським судам підвідомчі зазначені у цій статті справи, крім, зокрема, інших спорів, вирішення яких відповідно до законів України та міжнародних договорів України віднесено до відання інших органів.

Згідно п. 1 ч.1 ст. 17 КАС України, компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

За змістом п.1 ст. З КАС України, справа адміністративної юрисдикції - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

В силу підпункту 10 п." б" ст.30 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить, зокрема, делеговане повноваження щодо обліку та реєстрації відповідно до закону об'єктів нерухомого майна незалежно від форм власності.

Відносини, пов'язані з державною реєстрацією речових прав на нерухоме майно всіх форм власності, їх обмежень та правочинів щодо нерухомості регулюються нормами Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень", що визначено ст.1 цього Закону.

Відповідно до п.1 ст.4 Закону, обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права на нерухоме майно, що знаходиться на території України, фізичних та юридичних осіб, держави, територіальних громад, іноземців та осіб без громадянства, іноземних юридичних осіб, міжнародних організацій, іноземних держав, зокрема, право власності на нерухоме майно.

В силу п.4 ст.5 Закону, державна реєстрація прав проводиться місцевими органами державної реєстрації прав виключно за місцем знаходження нерухомого майна, а саме: в містах Києві та Севастополі, місті обласного підпорядкування, районі.

Місцевими органами державної реєстрації, у відповідності з ст.7 Закону, є відділення державної госпрозрахункової юридичної особи з консолідованим балансом (центру державного земельного кадастру).

У відповідності з п.5 Прикінцевих положень зазначеного закону, до створення єдиної системи органів реєстрації прав, а також до формування Державного реєстру прав у складі державного земельного кадастру реєстрація об'єктів нерухомості проводиться комунальними підприємствами бюро технічної інвентаризації. Повноваження бюро технічної інвентаризації щодо реєстрації прав власності на нерухоме майно на час звернення позивача щодо здійснення реєстрації також визначені п.1.3 Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, що затверджене наказом Міністерства юстиції України від 07.02.2002р. №7/5 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 18.02.2002р. за №157/6445).

Таким чином, КП "Лубенське міжміське бюро технічної інвентаризації" виконує делеговані йому виконавчим органом місцевого самоврядування повноваження щодо реєстрації прав власності на нерухоме майно, і у цьому випадку є суб'єктом владних повноважень у розумінні п.7 ст.3 КАС України.

Враховуючи суб'єктний склад та характер правовідносин, суд дійшов до висновку, що Позивачем у одній позовній заяві неправомірно поєднано кілька вимог, одна з яких є предметом розгляду за правилами господарського судочинства згідно з Господарським процесуальним кодексом (в частині визнання права власності), а друга - адміністративного судочинства за правилами, встановленими Кодексом адміністративного судочинства України (в частині зобов'язання Відповідача вчинити дії).

Усунути зазначені недоліки можливо шляхом подачі двох окремих позовів.

Крім того, згідно ст.54 ГПК України, позовна заява повинна містити зміст позовних вимог, виклад обставин, на яких ґрунтуються позовні вимоги, зазначення доказів, що підтверджують позов. Але як вбачається зі змісту позовної заяви, Позивач ставить вимоги про визнання права власності до КП "Лубенське міжміське бюро технічної інвентаризації", натомість не надає доказів існування спору у цій частині саме з Відповідачем, адже, як вбачається з позовної заяви, Відповідач не оспорює право власності Позивача на вказані об'єкти нерухомості.

Враховуючи викладене та керуючись п.п.3, 5 ст. 63, ст.86 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву та додані до неї матеріали повернути позивачу.

Суддя Тимощенко О.М.

Примітка: повернення позовної заяви, згідно ст.63 ГПК України, не перешкоджає повторному зверненню з нею до суду у загальному порядку після усунення зазначених недоліків, що стали причиною її повернення.