Постанова від 19.06.2008 по справі 13/107А

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19.06.08 Справа№ 13/107А

Господарський суд Львівської області у складі головуючого судді Станька Л.Л., при секретарі Щигельській О.І., розглянув у відкритому судовому засіданні справу

за позовною заявою: прокурора Золочівського району в інтересах держави в особі ДПІ у Золочівському районі, м.Золочів

до відповідача: приватного підприємства «Колос», с.Бібщани Золочівського району

про стягнення 56371,00грн.

За участю представників сторін:

Від прокуратури: Мельничук Ю.І. -ст.пр-р відділу

Від позивача: Жук В.П. - гол.держ.под.інсп.юр.відділу

Від відповідача: не з»явився

Відкрито провадження у справі за позовом прокурора Золочівського району в інтересах держави в особі ДПІ у Золочівському районі, м.Золочів до відповідача: приватного підприємства «Колос», с.Бібщани Золочівського району про стягнення 56371,00грн.

Попередній розгляд справи викладено в ухвалах суду від 10.04.08р. та від 05.06.08р.

Позивачем в судовому засіданні позов підтримано з підстав, викладених у позовній заяві.

Відповідачем в судовому засіданні 05.06.08р. зазначено про пропущення терміну давності стосовно стягнення прибуткового податку та податку з доходів фізичних осіб за 2001-2004р.р. передбаченого п.п.15.1.1 п.15.1 ст.15 Закону України "Про порядок погашеним зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000р. №2181-ІІІ.

Відповідачем в судовому засіданні 19.06.08р. явки представника в судовому засіданні не забезпечено, заперечень на позовну заяву не подано, хоча про час і місце судового засідання його повідомлено належним чином.

Суд вважає за можливе розглянути справу при відсутності пояснень (заперечень) відповідача щодо заявлених позовних вимог та представника відповідача у судовому засіданні, за наявними у справі матеріалами яких, на думку суду, достатньо для встановлення обставин справи і вирішення спору по суті.

З»ясовано:

28.01.2008р. прокуратурою Золочівського району проведено перевірку з питань дотримання службовими особами ПА "Колос" податкового законодавства.

За наслідками перевірки виявлено заборгованість по сплаті прибуткового податку та податку з доходів фізичних осіб в сумі 90071грн., чим порушено ст.10 Декрету КМУ "Про прибутковий податок з громадян" №13-92 від 26.12.1992р. та ст.8 ЗУ "Про податок з доходів фізичних осіб" №889-ІУ від 22.05.2003р.

Перевіркою встановлено порушення ч.1 статті 10 Декрету КМУ "Про прибутковий податок з громадян" №13-92 від 26.12.1992р. де передбачено, що підприємства, установи і організації усіх форм власності, фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності після закінчення кожного місяця, але не пізніше строку одержання в установах банків коштів на виплату належних громадянам сум зобов'язані перераховувати до бюджету суми нарахованого і утриманого прибуткового податку за минулий місяць. Підприємством не сплачено прибуткового податку за 2001-2003рр. Також, даною перевіркою встановлено порушення п.п..8.1.2 п.8.1 статті 8 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" №889-ІУ від 22.05.2003р. де вказано, що податок підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки не мають права приймати платіжні документи на виплату доходу, які не передбачають сплати (перерахування) цього податку до бюджету. Якщо оподатковуваний дохід нараховується, але не виплачується платнику податку особою, що його нараховує, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для місячного податкового періоду. Якщо оподатковуваний дохід виплачується у негрошовій формі чи готівкою з каси резидента, то податок сплачується (перераховується) до бюджету протягом банківського дня, наступного за днем такої виплати Отже, підприємством не повністю сплачено податок з доходів фізичних осіб за 2004-2007р.р.

При прийнятті рішення у даній справі, суд виходив з наступного:

відповідно до преамбули Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000 р. №2181-ІІІ, цей Закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.

Відповідно до п.1.12 ст.1 цього Закону, контролюючий орган - державний орган, який у межах своєї компетенції, визначеної законодавством, здійснює контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування податків і зборів (обов'язкових платежів) та погашенням податкових зобов'язань чи податкового боргу. Податкові органи є контролюючим органом стосовно податків і зборів (обов'язкових платежів), які справляються до бюджетів та державних цільових фондів.

Контролюючі органи мають право здійснювати перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати лише стосовно тих податків і зборів (обов'язкових платежів), які віднесені до їх компетенції цим пунктом.

Органами, уповноваженими здійснювати заходи з погашення податкового боргу (далі - органи стягнення), є виключно податкові органи, а також державні виконавці у межах їх компетенції.

Активи платника податків (кошти, матеріальні та нематеріальні цінності, що належать юридичній або фізичній особі за правом власності або повного господарського відання) можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду. В інших випадках платники податків самостійно визначають черговість та форми задоволення претензій кредиторів за рахунок активів, вільних від заставних зобов'язань забезпечення боргу ( ст.3 Закону ).

У будь-яких випадках, коли платник податків згідно із законами з питань оподаткування уповноважений утримувати податок, збір (обов'язковий платіж), якими оподатковуються інші особи, у тому числі податки на доходи фізичних осіб, дивіденди, репатріацію, додану вартість, акцизні збори, а також будь-які інші податки, що утримуються з джерела виплати, сума таких податків, зборів (обов'язкових платежів) вважається бюджетним фондом, який належить державі або територіальній громаді та створюється від їх імені.

Усупереч наведеним нормам чинного законодавства, платник податків не вжив жодних заходів для погашення податкового зобов'язання.

Що стосується зауважень відповідача щодо терміну давності, то слід зазначити, що: в п.п..15.1.1 п.15.1 ст.15 згаданого Закону вказано, що за винятком випадків, визначених підпунктом 15.1.2 цього пункту, податковий орган має право самостійно визначити суму податкових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Законом, не пізніше закінчення 1095 дня, наступного за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, а у разі, коли така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку податковий орган не визначає суму податкових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого податкового зобов'язання, а спір стосовно такої декларації не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку". Тобто, п.п 15.1.1 вказаного Закону,. передбачено 1095 днів для стягнення податкової заборгованості за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, або за днем фактичного її подання.

Слід зазначити, що законодавством не передбачено складання та подання до органів ДПС декларації чи розрахунку по податку з доходів фізичних осіб (прибуткового податку), а виплата даного податку проводиться під час виплати оподатковуваного доходу.

На даний час суми податків відповідача є узгодженими та у встановлені законом строки до бюджету не сплаченими, тобто, визнаються сумою податкового боргу (узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у термін).

Вжиті податковим органом заходи, передбачені чинним законодавством, щодо погашення податкової заборгованості не мали позитивних результатів

Так як боржником не вживається заходів щодо погашення заборгованості, то, на підставі п.п.3.1.1 п. 3.1 ст.3 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-ІІІ, податковий борг підлягає стягненню в примусовому порядку.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст.122,123,127,130,135,143,151-154,160,161,163,167 КАС України, суд, -

постановив:

1.Позов задоволити повністю.

2.Стягнути з приватного агропідприємства «Колос» (с.Бібщани Золочівського району Львівської області, ЗКПО 03761917) в доход державного бюджету 56371грн. податкового боргу та 563,71грн. судового збору за розгляд справи господарським судом..

Виконавчий лист видати після вступу постанови в законну силу.

3.Строк і порядок набрання постановою законної сили та її оскарження здійснюються згідно вимог ст.ст.186 та 254 КАСУ.

Суддя Станько Л.Л.