22 листопада 2011 р.Справа № 2а-1670/1228/11
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Катунова В.В.
Суддів: Ральченка І.М. , Рєзнікової С.С.
за участю секретаря судового засідання Ульяненко А.Г.,
в присутності:
представника позивача Пошивайло О.М.,
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 на постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 16.03.2011р. по справі № 2а-1670/1228/11
за позовом Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності < Список > < Текст >
до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 < Текст > < 3 особи > < 3 особа > < за участю > < Текст >
про стягнення не прийнятих до заліку витрат та фінансових (штрафних) санкцій,
Позивач - Полтавське обласне відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності звернулось до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ФОП ОСОБА_3 про стягнення не прийнятих до заліку витрат та фінансових (штрафних) санкцій в загальному розмірі 2148 грн.
Позивач обґрунтував свої позовні вимоги тим, що за результатами проведених перевірок відповідача встановлено порушення вимог пп. 6. ч. 1 ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням", "Інструкції про порядок надходження, обліку та витрачання коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності", на підставі чого прийнято рішення про неприйняття до заліку неправомірних витрат на суму 1432 грн та застосування фінансових (штрафних) санкцій за порушення порядку витрачання страхових коштів в розмірі 716 грн, яке на дату звернення до суду залишається не виконаним.
Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 16.03.2011 року адміністративний позов задоволено.
Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Полтавського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (п/р 37171160005101 в ГУДКУ в Полтавській області, МФО 831019, код ЄДРПОУ 21052432) суму не прийнятих до заліку витрат та фінансових (штрафних) санкцій в розмірі 2148 грн. (дві тисячі сто сорок вісім гривень).
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідачем подано апеляційну скаргу, в якій він просить скасувати оскаржувану постанову та ухвалити нове рішення, яким в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач посилається на те, що судом першої інстанції при розгляді справи не було досліджено усі обставини справи, не зясовано, чи мали місця обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, а також, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи та докази на їх підтвердження, що призвело до неправильного вирішення справи, з обставин і обґрунтувань, викладених в апеляційній скарзі.
Позивач подав до Харківського апеляційного адміністративного суду письмові заперечення на апеляційну скаргу, в яких вважає вимоги відповідача безпідставними, незаконними та такими, що не підлягають задоволенню. Просить залишити постанову суду першої інстанції без змін, як таку, що прийнята відповідно до норм діючого законодавства.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, пояснення осіб, які прибули в судове засідання, перевіривши рішення суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що фізична особа - підприємець ОСОБА_3 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1) зареєстрований Виконавчим комітетом Комсомольської міської ради Полтавської області 24.10.1995 року (номер запису НОМЕР_2).
Відповідно до повідомлення про взяття на облік страхувальника від 27.11.2001 року, відповідач перебуває на обліку у Полтавському обласному відділенні Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, реєстраційний номер - НОМЕР_3.
06.04.2010 року головним спеціалістом Комсомольської міської виконавчої дирекції Полтавського обласному відділенні Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності згідно доручення № 38 від 19.03.2010 року проведена ревізія відповідача з питань повноти нарахування, своєчасності перерахування та правильності використання коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності за період 01.01.2008 року по 01.04.2010 року.
За наслідками перевірки складений акт результатів ревізії по нарахуванню, сплаті та використанню коштів № 52 від 06.04.2010 року, в якому зафіксовані порушення пп. 6. ч. 1 ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" та "Інструкції про порядок надходження, обліку та витрачання коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності" від 26.06.2001 року, а саме: відповідно, допомога по тимчасовій непрацездатності видана за період перебування застрахованої особи у відпустці без збереження з заробітної плати у сумі 1290 грн, та безпідставно використані кошти шляхом списання бухобліку і звітності без наявності документів (перевиплати склали 141 грн 80 коп.).
На суму не прийнятих до заліку витрат у загальному розмірі 1432 грн. складений припис на № 13 від 06.04.2010 року, у якому запропоновано фізичній особі підприємцю в термін до 07.05.2010 року усунути виявлені перевіркою порушення шляхом перерахування сум донарахованих страхових внесків та неправомірних витрат коштів Фонду у загальному розмірі 1432 грн.
З метою перевірки виконання припису № 13 від 06.04.2010 року позивачем у період з 07.05.2010 року по 11.05.2010 року проведена ревізія, за наслідками якої складений акт результатів перевірки сплати неправомірних витрат згідно припису № 68, у якому зафіксовано, що суми неправомірних витрат в визначений термін не сплачені.
На підставі результатів зазначеної документальної ревізії (перевірки) позивачем винесене рішення № 553 від 18.05.2010 року про застосування та зарахування до бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, відображення у звіті сум фінансових (штрафних) санкцій, неправомірних витрат, донарахованих сум внесків та пені за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, відповідно до якого не прийнято до заліку неправомірних витрат у розмірі 1432 грн. та застосовано штраф за порушення порядку витрачення страхових коштів - 716 грн.
Зазначене рішення № 553 від 18.05.2010 року отримане відповідачем 10.06.2010 року, про що свідчить наявна в матеріалах справи копія повідомлення про вручення поштового відправлення.
На час розгляду справи у суді першої інстанції зазначена заборгованість у розмірі 2 148 грн. залишалася непогашеною.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з приписів ст. 9, ч. 1. ст. 30, пп. 6. ч. 1 ст. 36, Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням", п. 15 Інструкції про порядок проведення ревізій та перевірок по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, п. 8.4 Інструкції про порядок надходження, обліку та витрачання коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.
Таким чином, суд першої інстанції дійшов висновки, що позовні вимоги про стягнення з відповідача не прийнятих до заліку витрат та фінансових (штрафних) санкцій в загальному розмірі 2148 грн. є правомірними та такими, що ґрунтуються на положеннях діючого законодавства, належним чином обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи, а тому підлягають задоволенню у повному обсязі.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.
Згідно з частиною 1 статті 9 "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, провадить акумуляцію страхових внесків та інших коштів, призначених для фінансування матеріального забезпечення та соціальних послуг, види яких передбачені статтею 34 цього Закону, та забезпечує їх надання, а також здійснює контроль за використанням цих коштів.
Порядок проведення комплексних ревізій та тематичних ревізій (перевірок) діяльності виконавчих дирекцій відділень Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районних, міжрайонних, міських виконавчих дирекцій відділень Фонду, а також проведення ревізій (перевірок) страхувальників та підприємств, установ, організацій (в т. ч. громадських об'єднань) щодо цільового використання коштів Фонду встановлений Інструкцією про порядок проведення ревізій та перевірок по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, яка затверджена постановою правління Фонду від 19.09.2001 року №38 .
Відповідно до п. 15.2 Інструкції про порядок проведення ревізій та перевірок по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 19.09.2001 № 38 ревізія (перевірка) проводиться згідно з планом-графіком роботи органу Фонду. Перевірці підлягають документи за поточний та попередній роки, а у разі виявлення порушень або зловживань - за більш ранні періоди, незалежно від того чи був цей період раніше обревізований.
Згідно з п. 15.13 Інструкції № 38 при ревізії страхувальників перевіряється: здійснення заходів по усуненню недоліків та порушень, виявлених попередніми ревізіями та перевірками; повнота нарахування та своєчасність перерахування страхових внесків; наявність та причини виникнення заборгованості по коштах до Фонду; нарахування пені за несвоєчасну сплату внесків до Фонду та сплата фінансових і штрафних санкцій; надходження часткової вартості за путівки; правильність використання коштів Фонду на виплату установлених видів допомог по соціальному страхуванню; використання путівок на санаторно-курортне лікування, оздоровлення працюючих та членів їх сімей та правильність ведення їх обліку; дотримання діючих положень щодо оздоровлення та позашкільного обслуговування дітей; правильність складання звітності по коштах соціального страхування та своєчасність її представлення в органи Фонду; правомірність надходжень і використання коштів соцстраху, які надійшли від робочих органів Фонду; фінансування та витрати коштів Фонду по санаторіях-профілакторіях; виконання кошторису по коштах Фонду (у страхувальників з чисельністю працюючих 300 чоловік і більше).
Пунктом 1 ст.4 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" передбачено, що Право на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, мають застраховані громадяни України, іноземці, особи без громадянства та члени їх сімей, які проживають в Україні, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України. Це право виникає з настанням страхового випадку в період роботи (включаючи і час випробування та день звільнення), якщо інше не передбачено законодавством.
Згідно ч.1 ст. 35 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" допомога по тимчасовій непрацездатності надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати (доходу), у разі настання в неї одного з таких страхових випадків:
1) тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві;
2) необхідності догляду за хворою дитиною;
3) необхідності догляду за хворим членом сім'ї;
4) догляду за дитиною віком до трьох років або дитиною-інвалідом віком до 18 років у разі хвороби матері або іншої особи, яка доглядає за цією дитиною;
5) карантину, накладеного органами санітарно-епідеміологічної служби;
6) тимчасового переведення застрахованої особи відповідно до медичного висновку на легшу, нижчеоплачувану роботу;
7) протезування з поміщенням у стаціонар протезно-ортопедичного підприємства;
8) санаторно-курортного лікування.
Відповідно до частини 1 статті 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" допомога по тимчасовій непрацездатності не надається:
1) у разі одержання застрахованою особою травм або її захворювання при вчиненні нею злочину;
2) у разі навмисного заподіяння шкоди своєму здоров'ю з метою ухилення від роботи чи інших обов'язків або симуляції хвороби;
3) за час перебування під арештом і за час проведення судово-медичної експертизи;
4) за час примусового лікування, призначеного за постановою суду;
5) у разі тимчасової непрацездатності у зв'язку із захворюванням або травмою, що сталися внаслідок алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння або дій, пов'язаних з таким сп'янінням;
6) за період перебування застрахованої особи у відпустці без збереження заробітної плати , творчій відпустці, додатковій відпустці у зв'язку з навчанням.
Згідно з п. 8.4 Інструкції про порядок надходження, обліку та витрачання коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності за порушення правильності нарахування, своєчасності та повноти перерахування страхових внесків, інших платежів до Фонду, факти нецільового та/або безпідставного витрачання його коштів, що виявлені під час ревізії, страхувальники, підприємства, установи, організації - отримувачі коштів Фонду та їх посадові особи несуть відповідальність згідно з законодавством.
Пунктом 15.14.1 Інструкції № 38 по результатах ревізії або перевірки складається акт. В акті ревізії (перевірки) зазначається: за який період проведено ревізію (перевірку), які виявлено порушення в нарахуванні і сплаті страхових внесків та пені, обчисленні і виплаті допомоги, у здійсненні інших виплат за рахунок коштів Фонду; відображаються суми додатково нарахованих страхових внесків і пені, суми витрат, які не приймаються до заліку в рахунок страхових внесків чи належать до виплати застрахованим особам додатково.
Відповідно до пункту 15.14.5 Інструкції № 38 за матеріалами акта ревізії протягом 20 календарних днів керівники виконавчої дирекції Фонду або його відділень, їх заступники приймають рішення про застосування фінансових та штрафних санкцій до страхувальника. У рішенні вказуються суми фінансових санкцій, які належить зарахувати до бюджету Фонду, шляхом відображення у звіті страхувальника по коштах Фонду.
Згідно з пунктом 15.14.6 зазначеної інструкції рішення про застосування фінансових (штрафних) санкцій та зарахування їх до бюджету Фонду вважаються надісланими (врученими): фізичній особі, якщо їх вручено особисто такій фізичній особі або її законному представникові чи надіслано поштовим відправленням на її адресу за місцем проживання або останнього відомого місця її знаходження. Поштове відправлення висилається з поміткою "Вручити особисто. З рекомендованим повідомленням".
Частиною 1 статті 30 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" страхувальники та інші отримувачі страхових коштів у разі порушення порядку використання страхових коштів відшкодовують Фонду в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачують штраф у розмірі 50 відсотків такої суми. (1432 грн х 50%= 716 грн).
При цьому, колегія суддів відхиляє доводи апеляційної скарги щодо огляду зазначеної адміністративної справи за відсутності відповідача, оскільки вони спростовуються наявними в матеріалах справи повідомленнями про поштові відправлення, що підтверджує про інформірованість судом першої інстанції ФОП ОСОБА_3 про час та місце розгляду зазначеної справи.
З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що позовні вимоги Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про не прийнятих до заліку витрат та фінансових (штрафних) санкцій в загальному розмірі 2148 грн., документально та нормативно обґрунтовані та підлягають задоволенню в повному обсязі.
Зважаючи на встановлені обставини справи, колегія суддів дійшла висновку, що постанова Полтавського окружного адміністративного суду від 16.03.2011 року по справі № 2-а-1670/1222811 прийнята з дотриманням норм чинного процесуального та матеріального права і підстав для її скасування не виявлено.
Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.
Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, < 197 > п.1 ч.1 ст. 198, 200, п.1 ч.1 ст. 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 залишити без задоволення.
Постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 16.03.2011р. по справі № 2а-1670/1228/11 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя< підпис >Катунов В.В.
Судді< підпис >
< підпис >Ральченко І.М. Рєзнікова С.С.
< Список > < Текст >
Повний текст ухвали виготовлений 28.11.2011 р.