04 листопада 2011 р.Справа № 1803/2а-376/11
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Калиновського В.А.
Суддів: Бенедик А.П. , Курило Л.В.
розглянувши в прядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України у Великописарівському районі Сумської області на постанову Великописарівського районного суду Сумської області від 01.08.2011р. по справі № 1803/2а-376/11
за позовом ОСОБА_1 < Список > < Текст >
до Управління Пенсійного фонду України у Великописарівському районі Сумської області < Текст > < 3 особи > < 3 особа > < за участю > < Текст >
про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок розміру пенсії відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи",
Позивач, ОСОБА_1, звернулась до суду з адміністративним позовом в якому просила визнати дії відповідача протиправними та зобов'язати здійснити перерахунок та виплату державної пенсії в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 50 відсотків мінімальної пенсії за віком, виходячи виключно із законодавчо встановленого розміру мінімальної пенсії за віком на момент виплати, починаючи з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року, з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року, з 1 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року, з І січня 2010 року по 31 грудня 2010 року з урахуванням виплачених коштів і проводити такі виплати довічно, відновивши строк звернення до суду, як вважає позивач, пропущений ним з поважних причин.
Постановою Великописарівського районного суду Сумської області від 01.08.2011 року частково задоволено позовні вимоги ОСОБА_1.
Визнано неправомірними дії Управління Пенсійного Фонду України у Великописарівському районі Сумської області щодо відмови в перерахунку пенсії та додаткової пенсії ОСОБА_1 та виплати її з 17 січня 2010 року в розмірах, які відповідають Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов'язано Управління Пенсійного Фонду України у Великописарівському району Сумської області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії та додаткової пенсії як інваліду ІІІ групи захворювання, отриманого внаслідок аварії на ЧАЕС, виходячи з розміру шести мінімальних пенсій за віком та 50 відсотків мінімальної пенсії за віком, відповідно до ст.ст. 50, 54, 67 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи із розрахунку мінімальної пенсії за віком, встановленої ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та провести відповідні виплати недоплаченої пенсії з 17 січня 2010 року з урахуванням фактично проведених виплат.
Відповідач, не погодившись з постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Великописарівського районного суду Сумської області від 01.08.2011 року та ухвалити нове судове рішення, яким відмовити позивачу в задоволенні позову в повному обсязі.
Обґрунтовуючи вимоги апеляційної скарги, відповідач посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, а також на доводи та обставини викладені в апеляційній скарзі.
Виходячи з приписів абз. 4 ч. 8 ст. 183-2 КАС України вищезазначена апеляційна скарга розглядається в порядку письмового провадження.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що позивачка є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та їй встановлено ІІІ групу інвалідності.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що позивач має право на отримання державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю в розмірах, встановлених ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції, з наступних підстав.
Відповідно до ч.1 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорії зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту населення визначені та закріплені в Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»№796.
Статтею 49 Закону № 796-ХІІ передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді: державної пенсії; додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Згідно з частиною четвертою статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у редакції Закону України від 06.06.1996 р. в усіх випадках розмір пенсій для інвалідів ІIІ групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим 6 мінімальних пенсій за віком.
Відповідно до частини першої статті 50 зазначеного Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у редакції Закону України від 06.06.1996 р. особам, віднесеним до категорії 1, які є інвалідами IІІ групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 50 процентів мінімальної пенсії за віком.
Вихідним критерієм розрахунку державної та додаткової пенсі виступає мінімальна пенсія за віком, розмір якої згідно з ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»встановлюється в розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного Законом про Державний бюджет України. Іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.
З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції обґрунтовано не взяв до уваги положення ч.3 ст.28 зазначеного Закону, з якої випливає, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом 1 частини 1 цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсії, призначених згідно з цим Законом, оскільки наявність такої норми та відсутність іншого мінімального розміру пенсії за віком не є підставою для відмови в реалізації позивачем конституційної гарантії та права на отримання пенсії і щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, як це встановлено ст.ст. 50, 54 Закону №796.
Згідно частиною третьою статті 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у редакції Закону України від 05.10.2006 р. N 231-У встановлено, що у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з положенням ч.4 ст.9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Отже, за конституційними нормами, виходячи із пріоритетності законів над підзаконними актами, колегія суддів дійшла висновку, що при визначенні розміру пенсії позивачеві застосуванню підлягають ч.1 ст.50 та ч.4 ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а не Постанови Кабінету Міністрів України № 530 «Деякі питання соціального захисту населення окремих категорій громадян»від 28.05.2008 року та № 654 від 16.07.2008 року «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян», які істотно звужують обсяг встановлених законом прав.
За таких обставин суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку, що позивач має право на призначення та виплату йому пенсії в розмірі, не нижчому 6 мінімальних пенсій за віком, та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком.
При цьому колегія суддів зазначає, що в матеріалах справи є наявною копія рішення Великописарівського районного суду Сумської області від 07.02.2011 року по справі № 2-а-22/11 з того самого спору і між тими самими сторонами. Так постановою Великописарівського районного суду Сумської області від 07.02.2011 року позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено повністю. Визнано дії управління Пенсійного фонду України у В-Писарівському районі Сумської області про відмову в перерахунку пенсії та додаткової пенсії ОСОБА_1 та виплатити її з 17.07.2010 року у розмірах, які відповідають Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" - протиправними. Зобов'язано управління Пенсійного фонду України у В-Писарівському районі Сумської області здійснити перерахунок пенсії та додаткової пенсії ОСОБА_1 як інваліду 3 груш захворювання, отриманого внаслідок аварії на ЧАЕС, виходячи з розміру 6 мінімальних пенсій за віком та 50 % мінімальної пенсії за віком, відповідно до ст.ст. 50, 54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи із розрахунку мінімальної пенсії за віком, визначеної ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»та провести виплату недоплаченої пенсії з 17.07.2010 року.
Враховуючи те, що постановою Великописарівського районного суду Сумської області від 01.08.2011 року по даній справі задоволено позовні вимоги ОСОБА_1 з 17.01.2010 року, а постановою Великописарівського районного суду Сумської області від 07.02.2011 року з 17.07.2010 року без зазначення кінцевої дати до якої відповідач зобов'язан здійснити перерахунок основної та додаткової пенсії, а також здійснити її виплату, колегія суддів дійшла висновку про те, що в частині позовних вимог з 17.07.2010 року є така, що набрала законної сили постанова суду з того самого спору і між тими самими сторонами.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 157 КАС України суд закриває провадження у справі, якщо є такі що набрали законної сили, постанови чи ухвали суду з того самого спору і між тими самими сторонами.
Отже враховуючи вищевикладене постанова Великописарівського районного суду Сумської області від 01.08.2011 року по справі № 1803/2а-376/11 в частині задоволення позовних вимог з 17.07.2011 року підлягає скасуванню із закриттям провадження у справі. В іншій частині постанову Великописарівського районного суду Сумської області від 01.08.2011 року залишити без змін
Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду першої інстанції в цій частині не спростовують.
Керуючись п. 4 ст.157, ст. 160, 167, 183-2, 195, 196, 197, 198, 200, 201, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у Великописарівському районі Сумської області задовольнити частково.
Постанову Великописарівського районного суду Сумської області від 01.08.2011р. по справі № 1803/2а-376/11 скасувати в частині визнання неправомірними дії Управління Пенсійного Фонду України у Великописарівському районі Сумської області щодо відмови в перерахунку пенсії та додаткової пенсії ОСОБА_1 та виплати її в розмірах, які відповідають Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та зобов'язання Управління Пенсійного Фонду України у Великописарівському району Сумської області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії та додаткової пенсії як інваліду ІІІ групи захворювання, отриманого внаслідок аварії на ЧАЕС, виходячи з розміру шести мінімальних пенсій за віком та 50 відсотків мінімальної пенсії за віком, відповідно до ст.ст. 50, 54, 67 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи із розрахунку мінімальної пенсії за віком, встановленої ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та провести відповідні виплати недоплаченої пенсії з 17.07.2011 року, прийняти в цій частині нову ухвалу, якою провадження по справі закрити.
В іншій частині постанову Великописарівського районного суду Сумської області від 01.08.2011 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі, є остаточною і оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя(підпис)Калиновський В.А.
Судді(підпис)
(підпис)Бенедик А.П. Курило Л.В.
ЗГІДНО З ОРИГІНАЛОМ: Калиновський В.А.