Ухвала від 30.11.2011 по справі 1616/2а-1720/11

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 листопада 2011 р.Справа № 1616/2а-1720/11

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Подобайло З.Г.

Суддів: Мельнікової Л.В. , Григорова А.М.

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України Ленінського району в м. Полтаві на постанову Ленінського районного суду м. Полтава від 13.05.2011р. по справі № 1616/2а-1720/11

за позовом ОСОБА_1 < Список > < Текст >

до Управління Пенсійного фонду України Ленінського району в м. Полтаві < Текст > < 3 особи > < 3 особа > < за участю > < Текст >

про визнання дій незаконними,

ВСТАНОВИЛА:

13.04.2011 року позивач, ОСОБА_1, звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить суд визнати дії з боку Управління Пенсійного фонду України Ленінського району в м. Полтаві незаконними щодо відмови позивачу в перерахунку пенсії відповідно до ст. 51 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" виходячи з розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України Ленінського району в м. Полтаві з 23.09.2010 року здійснити перерахунок та виплату за рахунок державного бюджету позивачу заборгованості з недоотриманої додаткової пенсії у відповідності до ст. 51 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” із розрахунку 25% мінімальної пенсії за віком (додаткова пенсія). Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України Ленінського району в м. Полтаві з 23.09.2010 року призначити пенсію ОСОБА_1 в розмірі із розрахунку 25% мінімальної пенсії за віком (додаткова пенсія) у відповідності до ст. 51 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

Постановою Ленінського районного суду м. Полтави від 13.05.2011р. позовні вимоги задоволено частково. Визнано дії Управління Пенсійного фонду України Ленінського району в м. Полтаві протиправними. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України Ленінського району в м. Полтаві провести перерахунок додаткової пенсії, призначеної ОСОБА_1, в розмірі, передбаченому ст. 51 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, провіривши обчислення в розмірі 25% мінімальної пенсії за віком з 23.09.2010 року та провести відповідні виплати з урахуванням положень ст. 67 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". В іншій частині в задоволенні позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, в апеляційній скарзі, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, Управління Пенсійного фонду України Ленінського району в м. Полтаві просить скасувати постанову суду першої інстанції в частині задоволення позову та прийняти нове судове рішення , яким відмовити в задоволенні позову.

Сторони в судове засідання не з'явилися, про час та місце розгляду апеляційної скарги були повідомлені належним чином, про що свідчать поштові повідомлення про отримання повісток про виклик.

Суд апеляційної інстанції, відповідно до вимог ч. 1 п. 2 ст. 197 КАС України, розглядає дану справу в порядку письмового провадження.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши надані письмові докази в їх сукупності, перевіривши доводи апеляційної скарги, постанову суду першої інстанції , колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено судом апеляційної інстанції, що ОСОБА_1 віднесений до третьої категорії осіб, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи на підставі копії посвідчення серії А № НОМЕР_1 та має право на соціальний захист громадян, відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"

Позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України Ленінського району в м. Полтаві, отримує пенсію як учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 3 категорії.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції дійшов висновку, що позивач має право на додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю в розмірах, встановлених ст. 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Частково погоджуючись з висновком суду першої інстанції щодо необхідності визнання дії Управлінні Пенсійного фонду України Ленінського району в м. Полтаві протиправними та зобов'язання Управлінні Пенсійного фонду України Ленінського району в м. Полтаві провести перерахунок додаткової пенсії, призначеної позивачу в розмірі передбаченому ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», провівши обчислення додаткової пенсії в розмірі 25% мінімальної пенсії за віком з 23.09.2010 року та провести відповідні виплати з урахуванням положень ст.67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»за результатами даного перерахунку, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до ч.1 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорії зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту населення визначені та закріплені в Законі України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” №796.

Статтею 49 Закону № 796-ХІІ передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді: державної пенсії; додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Згідно ст. 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у редакції Закону України від 06.06.1996 р. особам, віднесеним до категорії 3, щомісячно призначається додаткова пенсія за шкоду заподіяну здоров'ю у розмірі 25 % мінімальної пенсії за віком.

Вихідним критерієм розрахунку державної та додаткової пенсі виступає мінімальна пенсія за віком, розмір якої згідно з ч. 1 ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” встановлюється в розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного Законом про Державний бюджет України. Іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.

З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції обґрунтовано не взяв до уваги положення ч.3 ст.28 зазначеного Закону, з якої випливає, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом 1 частини 1 цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсії, призначених згідно з цим Законом, оскільки наявність такої норми та відсутність іншого мінімального розміру пенсії за віком не є підставою для відмови в реалізації позивачем конституційної гарантії та права на отримання пенсії і щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, як це встановлено ст. 51 Закону №796.

Згідно з частиною третьою статті 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у редакції Закону України від 05.10.2006 р. N 231-У встановлено, що у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з положенням ч.4 ст.9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Отже, за конституційними нормами, виходячи із пріоритетності законів над підзаконними актами, колегія суддів дійшла висновку, що при визначенні розміру пенсії позивачеві застосуванню підлягає ст. 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а не Постанови Кабінету Міністрів України № 530 “Деякі питання соціального захисту населення окремих категорій громадян” від 28.05.2008 року та № 836 від 26.07.1996 року, які істотно звужують обсяг встановлених законом прав.

Враховуючи викладене, колегія суддів відхиляє доводи апеляційної скарги УПФУ щодо правомірності нарахування та виплати позивачу державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірах встановлених Постановами Кабінету Міністрів України.

Між тим, згідно ч.2 ст. 99 КАС України (в редакції яка діяла до 30.07.2010 року) для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлювався річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

30.07.2010 року Законом України “Про судоустрій України” від 07.07.2010 року зазначений строк звернення з позовом до адміністративного суду було скорочено до шести місяців.

Отже, враховуючи дату звернення позивача до суду, шестимісячний строк на звернення до суду з позовом та період за який позивач просить суд захистити його права, колегія суддів приходить до висновку, що права позивача підлягають захисту з 13.10.2010 року.

Відповідно до ч.1 ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.

З матеріалів справи таких підстав не вбачається. Доказів поважності пропуску строку на звернення до суду з позовом позивачем не надано.

Таким чином, колегія суддів вважає, що позовні вимоги щодо визнання дії Управлінні Пенсійного фонду України Ленінського району в м. Полтаві протиправними та зобов'язання Управлінні Пенсійного фонду України Ленінського району в м. Полтаві провести перерахунок додаткової пенсії, призначеної позивачу в розмірі передбаченому ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», провівши обчислення додаткової пенсії в розмірі 25% мінімальної пенсії за віком та провести відповідні виплати за період з 23.09.2010 року по 12.10.2010 року з урахуванням положень ст.67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у зв'язку з пропуском строку для звернення до суду, підлягають залишенню без розгляду.

При цьому, колегія суддів зазначає, що правовідносини по даній категорії справ розглядаються, в першу чергу, виходячи з правомірності або неправомірності дій органу владних повноважень, строк оскарження яких передбачений КАС України, а тому положення ст. 76 Закону України “Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку” від 08.02.1995 року, яким встановлено що право на подання позову про відшкодування ядерної шкоди, заподіяної життю і здоров'ю особи, строком давності не обмежується, до даних правовідносин не застосовується.

Враховуючи викладене, колегія суддів дійшла висновку, що через порушення судом норм процесуального права, постанова суду першої інстанції в цій частині підлягає скасуванню з прийняттям ухвали про залишення позову без розгляду.

В іншій частині постанова суду першої інстанції ухвалена з додержанням норм матеріального і процесуального права, що відповідно до ст.200 КАС України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а постанови суду першої інстанції в цій частині - без змін.

Керуючись ст.ст. 99, 100, 160, 167, 195, 197, п. 4 ст. 198, ч. 1 ст. 203, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу задовольнити частково.

Постанову Ленінського районного суду м. Полтави від 13.05.2011р. скасувати в частині визнання дій Управлінні Пенсійного фонду України Ленінського району в м. Полтаві протиправними та зобов'язання Управлінні Пенсійного фонду України Ленінського району в м. Полтаві провести перерахунок додаткової пенсії, призначеної позивачу в розмірі передбаченому ст. 51 Закону України «Про соціальний статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», провіривши обчислення в розмірі 25% мінімальної пенсії за віком з 23.09.2010 до 12.10.2010 року, та провести відповідні виплати з урахуванням положень ст.67 Закону України «Про соціальний статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»в цій частині позов залишити без розгляду.

В іншій частині постанову Ленінського районного суду м. Полтави від 13.05.2011р. залишити без змін.

Головуючий суддя < підпис >Подобайло З.Г.

Судді < підпис >

< підпис > Мельнікова Л.В. Григоров А.М.

< Список > < Текст >