Постанова від 21.11.2011 по справі 2а-1670/6125/11

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 листопада 2011 р. Справа № 2а-1670/6125/11

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Шевцової Н.В.

Суддів: Макаренко Я.М. , Мінаєвої О.М.

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційними скаргами Управління Пенсійного фонду України в Пирятинському районі Полтавської області та Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у Гребінківському та Пирятинському районах Полтавської області на постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 03.08.2011р. по справі № 2а-1670/6125/11

за позовом Управління Пенсійного фонду України в Пирятинському районі Полтавської області

до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у Гребінківському та Пирятинському районах Полтавської області < Текст >

про відшкодування коштів,

ВСТАНОВИЛА:

У липні 2011 року Управління Пенсійного фонду України в Пирятинському районі Полтавської області (надалі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у Гребінківському та Пирятинському районах Полтавської області (надалі - відповідач), в якому просив суд:

- стягнути з відповідача суму втрат, понесених за період з 01.01.2011 року по 30.06.2011 року на виплату щомісячної державної адресної допомоги та підвищення до пенсії інвалідам, інвалідність яких настала внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання на загальну суму 108 326,16 грн.

Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 03.08.2011 року позов задоволено частково.

Стягнуто з Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у Гребінківському та Пирятинському районах Полтавської області на користь Управління Пенсійного фонду України в Пирятинському районі Полтавської області суму витрат у розмірі 1 528 грн.

В іншій частині позову відмовлено.

Позивач, не погодившись з постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду скасувати та постановити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі, мотивуючи скаргу порушенням судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги, позивач посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, а саме: постанови Кабінету Міністрів України від 26 березня 2008 року за № 265 «Деякі питання пенсійного забезпечення громадян».

Відповідач, не погодившись з постановою суду першої інстанції також подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду скасувати в частині задоволення позову, та постановити нове рішення, яким в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі, мотивуючи скаргу порушенням судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги, відповідач посилається на порушення судом першої інстанції ст. 34 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності", а також ч. 4 ст. 70 КАС України.

Враховуючи неприбуття у судове засідання жодної з осіб, що беруть участь у справі, які належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, колегія суддів на підставі п. 2 ч. 1 ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними в справі матеріалами.

Колегія суддів заслухавши, доповідь обставин справи, перевіривши рішення суду першої інстанції та доводи апеляційних скарг, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у Гребінківському та Пирятинському районах Полтавської області підлягає задоволенню, а вимоги апеляційної скарги Управління Пенсійного фонду України в Пирятинському районі Полтавської області - не підлягають задоволенню, виходячи із наступного.

Судом першої інстанції встановлено, що відповідно до актів щомісячної звірки по особових справах потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та таблиць розбіжностей до довідок про відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання відповідачем при підписанні щомісячних актів звірки витрат по особових справах потерпілих, яким виплачено пенсії внаслідок нещасного випадку, до відшкодування не врахована сума витрат на виплату державної адресної допомоги за серпень 2011 року у розмірі 16 705,50 грн., за лютий 2011 року у розмірі 16 710,23 грн., за березень 2011 року у розмірі 17 460,24 грн., за квітень 2011 року у розмірі 20 047,39 грн., за травень 2011 року у розмірі 18 600,78 грн., за червень 2011 року у розмірі 17 274,02 грн. та суми витрат на виплату допомоги на поховання за травень 2011 року у розмірі 1 528 грн.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог в частині відшкодування суми витрат на виплату щомісячної державної адресної, суд першої інстанції виходив з того, що діючим законодавством не передбачено можливість відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань витрат по оплаті державної адресної допомоги.

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції, враховуючи наступне.

Постановою Кабінету Міністрів України від 26 березня 2008 р. за № 265 «Деякі питання пенсійного забезпечення громадян» запроваджена щомісячна державна адресна допомога, яка сплачується у разі, коли розмір пенсії не досягає певного відсотка прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Перелік соціальних послуг та виплат, які здійснюються та відшкодовуються Фондом соціального страхування від нещасних випадків передбачений ст. 21 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності».

Відповідно до ст. 21 вказаного Закону України позивач зобов'язаний у встановленому законом порядку своєчасно та в повному обсязі відшкодовувати шкоду заподіяну працівникові внаслідок ушкодження здоров'я, в тому числі пенсії по інвалідності від трудового каліцтва або професійного захворювання та пенсії по втраті годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, при настанні страхового випадку.

Державна адресна допомога, яка встановлена постановою Кабінету Міністрів України № 265 від 26.03.2008 року, не передбачена у вказаному переліку соціальних послуг та виплат, які здійснюються та відшкодовуються Фондом соціального страхування від нещасних випадків.

Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України № 265 від 26.03.2008 року передбачено, що виплата державної адресної допомоги здійснюється за рахунок коштів, з яких виплачується пенсія або державна соціальна допомога, але ж даною постановою Кабінету Міністрів України не визначено обов'язку Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України відшкодовувати Пенсійному фонду України витрати по сплаті вказаних виплат.

Постановою правління Пенсійного фонду України та правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 4 березня 2003 року за N 5-4/4 затверджено Порядок відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання.

Пунктом 4 вказаного Порядку передбачено перелік виплат, які відшкодовуються Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України, серед якого відсутня щомісячна державна адресна допомога та витрати по її доставці.

Крім того, вказаний Порядок не врегульовує спірних відносин, що виникли у даному випадку, оскільки встановлене ним правило підписання актів звірки розрахунків розраховано на відсутність спору.

Таким чином, у Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Гребінківському та Пирятинському районах Полтавської області відсутній обов'язок відшкодовування витрат пов'язаних з виплатою і доставкою щомісячної державної адресної допомоги.

Приймаючи рішення про задоволення позову в частині стягнення сум витрат на поховання, суд першої інстанції виходив з їх обґрунтованості та правомірності.

Між тим, колегія суддів не може погодитись з таким висновком суду першої інстанції, виходячи із наступного.

Відповідно до ст. 21 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" відповідач зобов'язаний у встановленому законом порядку своєчасно та в повному обсязі відшкодовувати шкоду заподіяну працівникові внаслідок ушкодження здоров'я, в тому числі пенсії по інвалідності від трудового каліцтва або професійного захворювання та пенсії по втраті годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, при настанні страхового випадку.

Згідно ст. 34 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" у разі смерті потерпілого від нещасного випадку або професійного захворювання витрати на поховання несе Фонд згідно з порядком, визначеним Кабінетом Міністрів України.

Причинний зв'язок смерті потерпілого з одержаним каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я має підтверджуватися висновками відповідних медичних закладів.

Відповідно до Постанови від 6 березня 2006 року N 13 "Про витрати на поховання у разі смерті застрахованої особи від нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання" витрати на поховання проводяться робочими органами виконавчої дирекції Фонду страхувальнику або сім'ї застрахованого чи іншій особі, яка здійснювала поховання у разі смерті потерпілого, що настала за обставин, за яких настає страховий випадок державного соціального страхування громадян від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, перелік яких визначено Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2001 року N 826 "Про затвердження порядку проведення витрат на поховання у разі смерті потерпілого від нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання" із змінами, внесеними від 25 серпня 2004 року № 1112, та постановою правління Фонду від 06.03.2006 року № 13 передбачено, що витрати на поховання провадяться у разі смерті потерпілого, що настала за обставин, за яких настає страховий випадок державного соціального страхування громадян від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання.

Таким чином, обов'язок відповідача, як належного страховика, полягає у відшкодуванні шкоди, у вигляді витрат на поховання, лише у разі настання страхового випадку, наявність якого пов'язується з причинним зв'язком смерті потерпілого з одержаним каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, що підтверджуватися висновками відповідних медичних закладів.

Між тим, доказів, які б свідчили про наявність причинного зв'язку в даному випадку, позивачем не надано.

За таких обставин, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов до помилкового висновку про задоволення позовних вимог в частині стягнення сум витрат на поховання.

Таким чином, через порушення судом першої інстанції норм матеріального права та через невідповідність висновків суду обставинам справи, недоведеність обставин справи, які суд першої інстанції вважає встановленими, постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню в частині задоволення позову щодо стягнення сум витрат на поховання, з прийняттям в цій частині нової постанови про відмову в задоволенні позову.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 2 ч. 1 ст. 197 п. 3 ст. 198, п. 4 ч.1 ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Пирятинському районі Полтавської області залишити без задоволення.

Апеляційну скаргу Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у Гребінківському та Пирятинському районах Полтавської області -задовольнити.

Постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 03.08.2011 року по справі № 2а- 1670/6125/11 в частині задоволення позову Управління Пенсійного фонду України в Пирятинському районі Полтавської області щодо стягнення з Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у Гребінківському та Пирятинському районах Полтавської області сум витрат у розмірі 1 528 грн. скасувати та прийняти в цій частині нову постанову, якою в задоволенні позову Управління Пенсійного фонду України в Пирятинському районі Полтавської області -відмовити.

В іншій частині постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 03.08.2011 року -залишити без змін.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.

< Звіт про виконання >

Головуючий суддя(підпис)Шевцова Н.В.

Судді(підпис)

(підпис)Макаренко Я.М. Мінаєва О.М.

ЗГІДНО З ОРИГІНАЛОМ: Шевцова Н.В.

< повний текст > < Дата > < р. >