22 листопада 2011 р.Справа № 2034/2а-898/11
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Катунова В.В.
Суддів: Ральченка І.М. , Рєзнікової С.С.
< за участю секретаря > < Секретар >
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Відкритого акціонерного товариства "Мерефянський скляний завод" на постанову Харківського районного суду від 25.05.2011р. по справі № 2034/2а-898/11
за позовом Відкритого акціонерного товариства "Мерефянський скляний завод" < Список > < Текст >
до Мереф"янської міської ради < Текст > < 3 особи > < 3 особа > < за участю > < Текст >
про зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач-ВАТ "Мерефянський скляний завод", звернуся до суду з позовом до Мереф"янської міської ради, в якому просив:
-зобов'язати відповідача прийняти на зберігання архів ВАТ «Мереф'янський скляний завод», а саме: документацію по ФЗУ з 1947 року по 1955 рік - 50 книг; документація по заробітній платі - 2400 книг; особові картки працівників -100 книг; особові справи -100 книг; табелі обліку робочого часу - 108 книг; кадрові накази - 45 книг.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що постановою Господарського суду Харківської області від 05 грудня 2002 року ВАТ «Мереф'янський скляний завод» - визнано банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру. Ухвалою Господарського суду Харківської області від 02 квітня 2008 року ліквідатором призначено арбітражного керуючого Шершень Ю.С. Відповідно до ч. 2 ст. 34 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", зобов'язання забезпечити збереження архівних документів банкрута покладається на ліквідатора. ВАТ «Мереф'янський скляний завод» виступив засновником ЗАТ «Скловолокно» та СП «Скло». Мереф'янською міською радою Харківського району Харківської області 26 червня 2003 року направлено погоджене клопотання до Господарського суду Харківської області про передачу архіву СП «Скло». Оскільки підприємство ВАТ «Мереф'янський скляний завод» відносилось до місто утворюючих підприємств на якому працювали та працюють значна кількість робітників, які звертаються за різного роду довідками. На теперішній час відповідач самоусунувся від вирішення проблеми по суті і голова Мереф'янської міської ради Харківського району Харківської області вважає, що нормативно встановлено можливість, а не обов'язок міськради прийняти архівні документи.
Постановою Харківського районного суду Харківської області від 25.05.2011 року в задоволенні позовних вимог відмовлено.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, позивачем подано апеляційну скаргу, в якій він просить скасувати оскаржувану постанову та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач посилається на порушення судом першої інстанції, при прийнятті постанови, норм матеріального та процесуального права, а саме: ч.2 ст. 34 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ст. 29, ст. 38 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", що призвело до неправильного вирішення справи, з обставин і обґрунтувань, викладених в апеляційній скарзі.
Враховуючи неприбуття у судове засідання жодної з осіб, які беруть участь у справі, повідомлених належним чином і про дату, час і місце судового засідання, колегія суддів на підставі п. 2 ч. 1 ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними в справі матеріалами.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що Правилами Правилами роботи архівних підрозділів органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій, що затверджені Наказом Державного комітету архівів України від 16 березня 2001 року N 16 передбачено, що документи які підлягають переданню на постійне зберігання до архівної установи повинні бути в упорядкованому стані, правильно сформовані, складена їх номенклатура та проведена експертиза їх цінності ( до архіву передаються тільки справи постійного, тривалого (понад 10 років) зберігання та справи з особового складу.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 2 ст. 34 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання банкрутом», ліквідатор забезпечує належне оформлення, упорядкування та зберігання всіх, в І тому числі фінансово-господарських, документів банкрута протягом ліквідаційної процедури. Після винесення судом ухвали про ліквідацію юридичної особи - банкрута ліквідатор зобов'язаний забезпечити збереженість архівних документів банкрута і, за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері архівної справи і діловодства або уповноваженою ним архівною установою, визначити місце подальшого їх зберігання.
Як вбачається з матеріалів справи, постановою Господарського суду Харківської області від 05 грудня 2002 року визнано банкрутом Відкрите акціонерне товариство «Мереф'янський склозавод» та відкрито ліквідаційну процедуру, призначено ліквідатором Заривайко В.В.
Ухвалою Господарського суду Харківської області від 02 квітня 2008 року ліквідатором ВАТ «Мереф'янський склозавод» призначено Шершня Юрія Сергійовича, про що внесено дані до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
26 червня 2003 року Мереф'янська міська рада звернулася з клопотанням до Господарського суду Харківської області про залишення архіву ВАТ «Мереф'янський склозавод» в місті Мерефа для більш зручного використання населенням.
Рішенням № 65 від 17 червня 2003 року Мереф'янської міської ради Харківського району Харківської області вирішено просити директора СП ТОВ «Скло» В.В. Сизова та директора ЗАТ «Скловолокно» В.І. Яковенка вирішити питання про подальше зберігання архіву ВАТ «Мереф'янський склозавод» у приміщеннях СП ТОВ «Скло» та виділити штатні одиниці для видачі різних довідок;
Листом директора СП ТОВ «Скло» № 403 від 06 серпня 2003 року надано згоду СП ТОВ "Скло" на подальше зберігання архіву ВАТ «Мереф'янський склозавод» у приміщеннях СП ТОВ «Скло» та про виділення штатної одиниці працівника для обслуговування архіву після закінчення ліквідаційної процедури вказаного підприємства з 01 грудня 2003 року;
Листом № 7206Ю2-11 від 10 серпня 2009 року Харківської районної державної адміністрації харківської області на ім'я арбітражного керуючого Шершня Ю.С. для вирішення питання щодо забезпечення цілісності та тимчасового зберігання архівних документів ВАТ «Мереф'янський склозавод» запропоноваано звернутися до Мереф'янської міської ради Харківського району Харківської області;
Листом № 1987\02-11 від 31 травня 2010 року Харківської районної державної адміністрації Харківської області повідомлено арбітражного керуючого Шершня Ю.С. про недоцільність створення комісії щодо врегулювання питання забезпечення цілісності та тимчасового зберігання архівних документів ВАТ «Мереф'янський склозавод» та необхідність фінансування передачі документів на зберігання до архівних установ.
Відповідно до п. а) 10 ч. 1 ст. 38 Закону України « Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: централізоване тимчасове зберігання архівних документів, нагромаджених у процесі документування службових, трудових або інших правовідносин юридичних і фізичних осіб на відповідній території, та інших архівних документів, що не належать до Національного архівного фонду.
Згідно до п. 4 ч. 2 ст. 38 Закону України « Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад щодо забезпечення законності, правопорядку, охорони прав, свобод і законних інтересів громадян належить зберігання документів Національного архівного фонду, що мають місцеве значення, і управління архівною справою та діловодством на відповідній території.
Відносини пов'язані із формуванням, обліком, зберіганням і використанням Національного архівного фонду, та інші основні питання архівної справи врегульовані Законом України «Про Національний архівний фонд та архівні установи» та Правилами роботи архівних підрозділів органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій, що затверджені Наказом Державного комітету архівів України від 16 березня 2001 року N 16, зареєстровані в Міністерстві юстиції України 8 травня 2001 р. за N 407/5598 із змінами і доповненнями, внесеними наказами Державного комітету архівів України від 5 червня 2007 року N 87, від 19 вересня 2008 року N 188 далі Правила.
Правилами роботи архівних підрозділів органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій передбачено:
-п. 5.3.1 в архів установи передаються справи постійного, тривалого (понад 10 років) зберігання та з особового складу. їх передавання здійснюється тільки за описами справ. 5.3.2. Підготовка справ структурного підрозділу для передання до архіву установи включає перевіряння правильності формування документів у справи, ' оформлення документів кожної справи, оформлення справ та відповідність справ номенклатурі, затвердженій керівником установи. У разі виявлення недоліків у формуванні та оформленні справ працівники структурних підрозділів зобов'язані їх усунути.
-п 11.3 документи установ передаються на постійне зберігання в упорядкованому стані за рахунок установи за описами, затвердженими в установленому порядку . Надходження документів на постійне зберігання оформлюється актом приймання-передавання, що складається у двох примірниках, перший з яких разом з документами передається до відповідної державної архівної установи, архівного відділу міської ради, а другий залишається в справі фонду архіву установи. Якщо трудові архіви на відповідній території не створені, то зазначені документи передаються до державних архівних установ, архівних відділів міських рад.
-п 12.3.5 якщо установа ліквідується, її архівні справи, внесені до Національного архівного фонду, передаються в упорядкованому стані відповідній державній архівній установі, архівному відділу міської ради, а архівні справи з основної діяльності, строки тимчасового зберігання котрих ще не закінчилися, та документи, не закінчені у діловодстві, а також документи з особового складу передаються її органу вищого рівня, якщо він існує на території Автономної Республіки Крим, відповідної області, мм. Києва, Севастополя.
Якщо органів вищого рівня на території зазначених регіонів не існує, всі архівні справи і документи установи-фондо утворювача передаються до архівних установ, що утворюються органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування для централізованого тимчасового зберігання архівних документів, нагромаджених у процесі документування службових, трудових або інших правовідносин юридичних і фізичних осіб на відповідній території (району, міста), та інших архівних документів, що не належать до Національного архівного фонду (трудові архіви).
Якщо трудові архіви на відповідній території не створені, то зазначені документи передаються до державних архівних установ, архівних відділів міських рад.
-п 12.3.5 якщо установа ліквідується, її архівні справи, внесені до Національного архівного фонду, передаються в упорядкованому стані відповідній державній архівній установі, архівному відділу міської ради, а архівні справи з основної діяльності, строки тимчасового зберігання котрих ще не закінчилися, та документи, не закінчені у діловодстві, а також документи з особового складу передаються її органу вищого рівня, якщо він існує на території Автономної Республіки Крим, відповідної області, мм. Києва, Севастополя. Якщо органів вищого рівня на території зазначених регіонів не існує, всі архівні справи і документи установи-фондоутворювача передаються до архівних установ, що утворюються органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування для централізованого тимчасового зберігання архівних документів, нагромаджених у процесі документування службових, трудових або інших правовідносин юридичних і фізичних осіб на відповідній території (району, міста), та інших архівних документів, що не належать до Національного архівного фонду (трудові архіви). Якщо трудові архіви на відповідній території не створені, то зазначені документи передаються до державних архівних установ, архівних відділів міських рад.
-12.3.6 у випадку банкрутства установи передавання її документів для подальшого зберігання здійснюється в порядку, установленому Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" з подальшими змінами до нього.
-12.3.7 під час реорганізації або ліквідації установи кошти на упорядкування, дострокове приймання та подальше зберігання документів передбачаються в кошторисі комісії, створеної для реорганізації або ліквідації установи.
При цьому, колегія суддів зазначає, що позивачем не надано доказів, про те, що що документи які підлягають переданню на постійне зберігання до архівної установи є в упорядкованому стані, правильно сформовані, складена їх номенклатура та проведена експертиза їх цінності ( до архіву передаються тільки справи постійного, тривалого (понад 10 років) зберігання та справи з особового складу), тощо.
Крім того, під час розгляду справи в суді першої інстанції представник позивача підтвердив відсутність коштів у ВАТ "Мерефянський скляний завод" на фінансування процедури передавання архіву.
З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про необґрунтованість позовних вимог ВАТ "Мерефянський скляний завод" про зобов'язання відповідача прийняти на зберігання архів ВАТ «Мереф'янський скляний завод», а саме: документацію по ФЗУ з 1947 року по 1955 рік - 50 книг; документація по заробітній платі - 2400 книг; особові картки працівників - 100 книг; особові справи - 100 книг; табелі обліку робочого часу - 108 книг; кадрові накази - 45 книг .
Зважаючи на встановлені обставини справи, колегія суддів дійшла висновку, що постанова Харківського районного суду Харківської області від 25.05.2011 року по справі № 2034/2а-898/11прийнята з дотриманням норм чинного процесуального та матеріального права і підстав для її скасування не виявлено.
Доводи апеляційної скарги, з наведених підстав, висновків суду не спростовують.
Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 197, п.1 ч.1 ст. 198, 200, п.1 ч.1 ст. 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Відкритого акціонерного товариства "Мерефянський скляний завод" залишити без задоволення.
Постанову Харківського районного суду від 25.05.2011р. по справі № 2034/2а-898/11 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Головуючий суддя< підпис >Катунов В.В.
Судді< підпис >
< підпис >Ральченко І.М. Рєзнікова С.С.
< Список > < Текст >
< повний текст > < Дата > < р. >