Ухвала від 18.11.2011 по справі 1617/2а-2384/11

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 листопада 2011 р.Справа № 1617/2а-2384/11

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Русанової В.Б.

Суддів: Сіренко О.І. , Любчич Л.В.

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в Лохвицькому районі Полтавської області на постанову Лохвицького районного суду Полтавської області від 17.05.2011р. по справі № 1617/2а-2384/11

за позовом ОСОБА_1 < Список > < Текст >

до Управління Пенсійного фонду України в Лохвицькому районі Полтавської області < Текст > < 3 особи > < 3 особа > < за участю > < Текст >

про визнання бездіяльності незаконною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИЛА:

28.04.2011р. ОСОБА_1 (надалі-позивач) звернувся до суду з позовом, в якому просив визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Лохвицькому районі Полтавської області (надалі-відповідач), зобов'язати здійснити перерахунок додаткової пенсії як учаснику ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС ІІ категорії в розмірі 30 % від мінімальної пенсії за віком, встановленого ч.1 ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” та провести відповідні виплати починаючи з 18.03.2011 року, з урахуванням здійснених виплат та здійснювати в подальшому.

За наслідками розгляду справи у порядку скороченого провадження постановою Лохвицького районного суду Полтавської області від 17.05.2011 року позов ОСОБА_1 задоволено.

Визнано бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Лохвицькому районі Полтавської області протиправною.

Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Лохвицькому районі Полтавської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 у відповідності ст.ст.51, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», як учаснику ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС ІІ категорії у розмірі 30% від мінімальної пенсії за віком починаючи з 18.03.2011р.

Управління Пенсійного фонду України в Лохвицькому районі Полтавської області (надалі Відповідач), не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову Лохвицького районного суду Полтавської області від 17.05.2011 року скасувати та прийняти нове рішення, яким в задоволенні позовних вимог відмовити.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач зазначив, що оскаржувана постанова прийнята з порушенням норм матеріального права, а саме: судове рішення прийняте з порушенням бюджетного законодавства; судом не враховані приписи ст.ст. 51, 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” (надалі- Закон №796-ХІІ); Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 та 2009 рік»та про внесення змін до законодавчих актів України; Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою КМУ №1261 від 24.10.2007 р.; положення Постанови КМУ N 1 від 3 січня 2002 року "Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету", Постанови КМУ № 530 від 28.05.08р. “Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян”, які діяли на час виплати; приписи ч. 3 ст.28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, що призвело до неправильного вирішення спору.

Відповідач подав клопотання про розгляд справи за відсутності представника Управління Пенсійного фонду України в Лохвицькому районі Полтавської області .

Виходячи з приписів п.3 ч.1 ст. 197 КАС України вищезазначена апеляційна скарга розглядається в порядку письмового провадження.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідно з приписами ч. 1 ст. 195 КАС України справа розглядається в межах апеляційної скарги.

Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що для обчислення додаткової пенсії позивачу відповідач мав керуватися нормами ст. 51 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” в редакції, що діяла на час спірних правовідносин, відповідно до яких розмір додаткової пенсії для інвалідів ІІ категорії, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим 30% мінімальної пенсії за віком, визначеної ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, а тому відмова відповідача здійснити перерахунок пенсій у розмірах визначених цими нормами призвела до порушення прав позивача.

Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що позивач є особою, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи другої категорії, що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_1 від 28.01.1993р. (а.с. 7).

Позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Лохвицькому районі Полтавської області та отримує додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, по інвалідності відповідно до Закону № 796-ХІІ.

Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорії зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту населення визначені та закріплені в Законі №796-ХІІ.

Статтею 49 Закону N 796-XII передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

На час виникнення спірних правовідносин діяли норми статті 51 Закону № 796-ХІІ, відповідно яким розмір додаткової пенсії для інвалідів ІІ категорії, щодо яких установлено зв'язок із Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими 30 процентів мінімальної пенсії за віком.

Позивачу призначена та виплачується додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірах, встановлених постановами уряду, що підтверджується довідкою управління Пенсійного фонду України в Лохвицькому районі Полтавської області № 2765 від 28.04.2011р. (а.с. 8)

Щодо доводів апеляційної скарги стосовно правомірності нарахування та виплати додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі, встановленими постановами уряду, колегія суддів зазначає, що Кабінет Міністрів України не уповноважений встановлювати розмір мінімальної пенсії за віком, тому колегія суддів приходить до висновку, що здійснюючи нарахування та виплату позивачу додаткової пенсії з березня 2011р. у розмірах, встановлених постановами Кабінету Міністрів України, відповідач порушив принципи законності, відповідно до яких органи державної влади зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Отже, за конституційними нормами виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами колегія суддів приходить до висновку, що при визначенні розміру додаткової пенсії позивачеві застосуванню підлягають ст. 51 Закону № 796-ХІІ, а не постанови Кабінету Міністрів України, які істотно звужують обсяг встановлених законом прав.

Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що дії відповідача щодо відмови в здійсненні позивачу перерахунку та не виплати додаткової пенсій в розмірах, визначених Законом № 796-ХІІ, з 18.03.2011р. є протиправними, призвели до порушення прав позивача а тому і підлягають захисту в судовому порядку.

Відповідно до ст.200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін, як прийняту з дотриманням вимог матеріального та процесуального права.

Керуючись ст. 160, 167, п.10 ст.183-2 ,195, 196, 197, 198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Лохвицькому районі Полтавської області залишити без задоволення.

Постанову Лохвицького районного суду Полтавської області від 17.05.2011р. по справі № 1617/2а-2384/11 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, є остаточною та оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя< підпис >Русанова В.Б.

Судді< підпис >

< підпис >Сіренко О.І. Любчич Л.В.

< Список > < Текст >

< повний текст > < Дата > < р. >