Постанова від 23.11.2011 по справі 1812/2а-455/11

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 листопада 2011 р. Справа № 1812/2а-455/11

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Кононенко З.О.

Суддів: Бондара В.О. , Донець Л.О.

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційними скаргами Управління праці та соціального захисту населення Недригайлівської районної державної адміністрації Сумської області, ОСОБА_1 на постанову Недригайлівського районного суду Сумської області від 16.03.2011р. по справі № 1812/2а-455/11

за позовом ОСОБА_1 < Список > < Текст >

до Управління праці та соціального захисту населення Недригайлівської районної державної адміністрації Сумської області < Текст > < 3 особи > < 3 особа > < за участю > < Текст >

про стягнення недоплаченої компенсації, зобов'язання нарахування та виплати допомоги,

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Недригайлівської районної державної адміністрації Сумської області, в якому просив:

- визнати незаконною бездіяльність відповідача по невиплаті позивачу щорічної допомоги на оздоровлення, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, інваліду 3 групи з 1998 року, а потім з 2001 року інваліду другої групи, за 1999 - 2010р.р., та одноразової компенсації у зв'язку з встановленням позивачу 2 групи інвалідності внаслідок Чорнобильської катастрофи в розмірах, передбачених ст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";

- стягнути з відповідача за рахунок коштів державного бюджету на користь позивача, як учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, як інваліду 2 групи за 1999-2010 роки доплату щорічної допомоги на оздоровлення в сумі 22392 грн., та одноразової компенсації у зв'язку з встановленням позивачу 2 групи інвалідності внаслідок Чорнобильської катастрофи в розмірі 5310 грн., виходячи з розмірів, передбачених ст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

За наслідками розгляду справи постановою суду першої інстанції від 16.03.11р. позов ОСОБА_1 задоволено частково.

Визнано неправомірними дії відповідача. Зобов'язано відповідача провести перерахунок та виплату одноразової компенсації позивачу, у зв'язку з переходом з 3 групи інвалідності, у відповідності зі ст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Закон України № 796-ХІІ), як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, виходячи із 15 розмірів мінімальної заробітної плати, встановлених на час визначення 2 групи інвалідності. Зобов'язано відповідача здійснити позивачу, як особі постраждалій внаслідок Чорнобильської катастрофи 2 категорії за шкоду заподіяну здоров'ю за 2010 рік перерахунок та виплату щорічної допомоги на оздоровлення передбачену ст. 48 Закону України № 796-ХІІ, в розмірі 5 мінімальних заробітних плат, з урахуванням проведених виплат. В іншій частині позовних вимог відмовлено.

Позивач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просив скасувати оскаржувану постанову та прийняти нове рішення. яким повністю задовольнити ті вимоги, які зазначалися позивачем в адміністративному позові.

Відповідач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, неповного з'ясування обставин, що мають значення для справи, просив скасувати оскаржувану постанову та ухвалити нову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити.

Виходячи з приписів ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) справа розглядається в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції та доводи апеляційних скарг, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційні скарги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.

Згідно з приписами ч. 1 ст. 195 КАС України справа розглядається в межах апеляційної скарги.

Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що позивач має право на отримання щорічної разової грошової допомоги та одноразової компенсації, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, який став інвалідом внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до ст. 48 Закону України № 796-ХІІ, а відповідач не здійснював виплату зазначеної допомоги та одноразової компенсації у встановленому Законом розмірі.

Колегія суддів частково погоджується з висновком суду першої інстанції, з наступних підстав.

Судом першої інстанції вірно встановлено, що позивач є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи першої категорії є інвалідом 3 групи з 1998 року, а з 2001 року інвалідом другої групи, має право на отримання одноразової компенсації учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, який став інвалідом, на підставі ч.1 ст. 48 Закону № 796, що підтверджується копією посвідчення та копією довідки (а.с. 9, 10, 15).

Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорії зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них соціального захисту населення визначені та закріплені в Законі України №796.

Згідно ч.1 ст. 48 Закону України „Про соціальний статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” одноразова компенсація учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, інвалідам IІ групи, виплачується в розмірі - 45 мінімальних заробітних плат.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачу при встановлені 3 групи інвалідності виплата одноразової компенсації відповідачем не проводилась (а.с. 18). Крім того, відповідно до довідки відповідача, надати інформацію про дату призначення і виплат позивачу одноразової компенсації при переході на 2 групу інвалідності немає можливості у зв'язку з відсутністю документів.

Відповідно до пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України, виключно законами визначаються, зокрема, основи соціального захисту, а статтею 75 Конституції встановлено, що єдиним органом законодавчої влади в Україні є парламент - Верховна Рада України. Конституція не надавала права парламенту делегувати свої повноваження іншим державним органам, а останнім - своїми нормативно-правовими актами змінювати положення законів.

У Законі України N 796 викладено основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, оскільки відповідно до частини першої статті 50 Конституції України кожен має право на безпечне для життя і здоров'я довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди.

Пільги, компенсації, гарантії є видом соціальної допомоги і необхідною складовою конституційного права на достатній життєвій рівень, тому звуження підзаконним актом змісту та обсягу права, наданого Законом України N 796, є безпідставним.

Враховуючи особливий статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та обумовлену цим необхідність їх адекватного соціального захисту, Верховна Рада України ще у 2006 році доповнила Закон N 796-XII статтею 71, в якій встановлено, що дія положень цього Закону не може призупинятися іншими законами, крім законів про внесення змін до цього Закону (Закон N 231-V від 5 жовтня 2006 року).

Згідно ч.1 ст.48 Закону №796 розмір одноразової компенсації учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначається залежно від розміру мінімальної заробітної плати.

Згідно із ст. 9 КАС України, суд при вирішенні спору керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З урахуванням положень ч. 4 ст. 9 КАС України та виходячи із загальних засад пріоритетності законів над урядовими нормативними актами, колегія суддів вважає, що при вирішенні питання про розмір одноразової компенсації учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, відповідач повинен проводити виплати позивачу в розмірах, встановлених ч.1 ст. 48 Закону N 796-XII із сум мінімальної заробітної плати на момент виплати.

Також, колегія суддів вважає безпідставним посилання відповідача на відсутність коштів щодо забезпечення виплат зазначеної допомоги до пенсії, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів, як на підставу невиконання своїх зобов'язань, які встановлені ст. 46 Конституції України та зазначеною нормою Закону.

Колегія суддів вважає, що приймаючи рішення суд першої інстанції також неправильно застосував до спірних правовідносин норми процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом 01.02.2011 року із вимогами щодо захисту його порушених прав з 1998 року до 2010 року.

В 2010 році позивач отримав щорічну разову грошову допомогу на оздоровлення 14.07.2010р.

З набуттям чинності 30.07.2010 року Законом України "Про судоустрій і статус суддів" від 07.07.2010 р. № 2453-VІ строк звернення з позовом до адміністративного суду становить шість місяців.

Отже, враховуючи дату звернення позивача до суду з адміністративним позовом, шестимісячний строк на звернення до суду з позовом та період, за який позивач просить суд захистити його права, колегія суддів зазначає, що позивачем пропущено встановлений строк звернення до суду з вимогами про стягнення щорічної допомоги на оздоровлення за період з 1998 року до 2010 року.

Відповідно до ч. 1 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Відповідно до ч.1 ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.

З матеріалів справи таких підстав не вбачається. Доказів поважності пропуску строку на звернення до суду з позовом позивачем не надано.

Таким чином, колегія суддів вважає, що позовні вимоги щодо стягнення щорічної допомоги на оздоровлення за період з 1998 року до 2010 року, у зв'язку з пропуском строку для звернення до суду, підлягають залишенню без розгляду.

Інші доводи апеляційної скарги не впливають на прийняте колегією суддів рішення.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 197, п. 3 ст. 198, < Список > ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційні скарги Управління праці та соціального захисту населення Недригайлівської районної державної адміністрації Сумської області, ОСОБА_1 задовольнити частково.

Постанову Недригайлівського районного суду Сумської області від 16.03.2011р. по справі № 1812/2а-455/11 скасувати.

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Недригайлівської районної державної адміністрації Сумської області про стягнення щорічної допомоги на оздоровлення за період з 1998 року до 2010 року - залишити без розгляду.

Прийняти нову постанову, якою позовні вимоги задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Недригайлівської районної державної адміністрації Сумської області.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Недригайлівської районної державної адміністрації Сумської області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 одноразову компенсацію учаснику ліквідації наслідків на ЧАЕС при встановлені інвалідності 2 групи у розмірі, встановленому ч. 1 ст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.

< Звіт про виконання >

Головуючий суддя(підпис)Кононенко З.О.

Судді(підпис)

(підпис)Бондар В.О. Донець Л.О.

< Список > Кононенко З.О.

< повний текст > < Дата > < р. >