Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3
Харків
"13" березня 2012 р. № 2а- 757/12/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Піскун В.О.,
розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі робочого органу Харківського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості, -
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд стягнути з відповідача - ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, який мешкає за адресою: АДРЕСА_1 вартість матеріального забезпечення на користь Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості у розмірі 5432,12 грн.
Заперечень проти позову або заяву про визнання позову до суду в десятиденний строк з дня одержання ухвали суду відповідач не надав.
02.03.2012 року до суду повернуто конверт з відміткою про закінчення терміну зберігання.
Судом встановлено, що 30.07.2010 року ОСОБА_1 звернувся за сприянням у працевлаштуванні до Харківського міського центру зайнятості, де був зареєстрований як шукаючий роботу з відкриттям персональної картки № 203920410073000001.
06.08.2010 року відповідачем до Харківського МЦЗ подана заява про надання статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю.
Згідно поданої заяви, відповідачу наказом від 06.08.2010 р. № НТ100806 надано статус безробітного і відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" та "Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності", призначена виплата допомоги по безробіттю з урахуванням страхового стажу.
Харківським міським центром зайнятості у зв'язку з находженням інформації від Державної податкової адміністрації України встановлено, що ОСОБА_1 з 07.02.2011 року (наказ № 144 від 07.02.2011 року) прийнятий на посаду електрика за сумісництвом в Управління будинком № 43 Фрунзенського району м. Харкова та звільнений із займаної посади 13.05.2011 року (наказ № 158 від 13.05.2011 року).
На підставі виявленого факту було складено акт розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" № 1887 ДПА від 20.12.2011 року.
Розслідуванням встановлено, що ОСОБА_1 дійсно працював в УБ № 43 Фрунзенського району м. Харкова з 07.02.2011 року (наказ № 144 від 07.02.2011 року) електриком за сумісництвом та звільнений із займаної посади з 13.05.2011 року (наказ № 158 від 13.05.2011 року). Згідно документів, які були надані підприємством, з'ясовано, що ОСОБА_1 дійсно працював електриком за сумісництвом в УБ № 43 Фрунзенського району м. Харкова з 07.02.2011 року та отримував дохід.
Харківським міським центром зайнятості від 23 грудня 2010 року за №1266 виданий наказ "Про повернення коштів, виплачених як матеріальне забезпечення на випадок безробіття ОСОБА_1", в якому зазначалась сума, яка підлягає поверненню, а саме 5432,12 грн. Відповідно до наказу від 23.12.2011 р. №НТ111223 у відповідності з п.6.14 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України 20.11.2000 р. № 307 зобов'язано повернути виплати за період з 07.02.2011 р. по 19.12.2011 р. у сумі 5432,12 грн.
Відповідно статті 1 Закону України "Про зайнятість населення" зайнятість - це діяльність громадян, пов'язана із задоволенням особистих та суспільних потреб і така, що, як правило, приносить їм доход у грошовій або іншій формі. Зайнятість населення, що проживає на території України, забезпечується державою шляхом проведення активної соціально-економічної політики, спрямованої на задоволення його потреб у добровільному виборі виду діяльності, стимулювання створення нових робочих місць і розвитку підприємництва. Громадяни України вільно обирають види діяльності, які не заборонені законодавством, у тому числі і не пов'язані з виконанням оплачуваної роботи, а також професію, місце роботи відповідно до своїх здібностей. Примушування до праці в будь-якій формі не допускається, за винятком випадків, передбачених законодавством України. Добровільна незайнятість громадян не є підставою для притягнення їх до адміністративної або кримінальної відповідальності. В Україні до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах: а) працюючі по найму на умовах повного або неповного робочого дня (тижня) на підприємствах, в установах і організаціях, незалежно від форм власності, у міжнародних та іноземних організаціях в Україні і за кордоном у фізичних осіб; б) громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю, члени кооперативів, фермери та члени їх сімей, що беруть участь у виробництві, а також члени особистих селянських господарств, діяльність яких здійснюється відповідно до Закону України "Про особисте селянське господарство"; в) обрані, призначені або затверджені на оплачувану посаду в органах державної влади, управління та громадських об'єднаннях; г) які проходять службу в Збройних Силах України, Службі безпеки України, Державній прикордонній службі України, військах внутрішньої та конвойної охорони і Цивільної оборони України, органах внутрішніх справ України, інших військових формуваннях, створених відповідно до законодавства України, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, альтернативну (невійськову) службу; е) які проходять професійну підготовку, перепідготовку і підвищення кваліфікації з відривом від виробництва; навчаються в денних загальноосвітніх школах і вищих навчальних закладах; ж) працюючі громадяни інших країн, які тимчасово перебувають в Україні і виконують функції, не пов'язані із забезпеченням діяльності посольств і місій. Законодавством України можуть передбачатися й інші категорії зайнятого населення.
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про зайнятість населення" безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи.
У відповідності до ст. 1 Закону України "Про зайнятість населення", зайнятість, як правило, приносить доход, що, проте, не виключає протилежного. Тому навіть у випадку відповідного документального підтвердження неотримання доходу, така особа не може бути визнана безробітною.
Відповідно до частини другої та третьої статті 36 Закону України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" передбачено наступне: застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. Сума виплаченого забезпечення внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Харківським МЦЗ було надіслано на адресу ОСОБА_1 лист-претензію від 23.12.2011 року за № 19443 щодо повернення коштів, виплачених як допомога по безробіттю у сумі 5432,12 грн., в якому пропонувалось повернути кошти добровільно.
До теперішнього часу вищезазначені кошти відповідачем службі зайнятості не відшкодовані.
За таких обставин, суд знаходить позов обґрунтованим, доведеним і таким, що підлягає задоволенню в повному обсязі.
Відповідно ч.4 ст.94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа судові витрати з відповідача не стягуються.
Згідно з ч.1 ст.256 КАС України негайно виконуються постанови суду, прийняті в порядку скороченого провадження.
На підставі вищенаведеного, керуючись п.5 ч.2 ст. 17, 158, 161, 162, 183-2, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, Харківський окружний адміністративний суд, -
Адміністративний позов Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі робочого органу Харківського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості - задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_2, який мешкає за адресою: АДРЕСА_1 вартість матеріального забезпечення на користь Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості (р/р 37177300802007 в ГУ ДКУ у Харківській області, МФО 851011, ОКПО 36224721, м. Харків, вул. Шевченка, 137 А) у розмірі 5432.12 грн. (п'ять тисяч чотириста тридцять дві) грн. 12 коп..
Постанова, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною та підлягає негайному виконанню.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання копії постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строків для подачі апеляційної скарги, в порядку встановленому ст. 254 КАС України.
Суддя Піскун В.О.