Постанова від 06.03.2012 по справі 782/12/2070

Харківський окружний адміністративний суд

61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

06 березня 2012 р. № 2а- 782/12/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого -Судді Бездітка Д.В.,

при секретарі судового засідання -Фоміній В.В.,

за участю: представника позивача - Черняк І.Ю.,

представника відповідача - Чернової О.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Хімресурси"

до Державної податкової інспекції у Комінтернівському районі міста Харкова

про визнання протиправними дій ,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "Хімресурси", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до відповідача, Державної податкової інспекції у Комінтернівському районі міста Харкова, в якому просить суд визнати протиправними дії ДПІ у Комінтернівському районі міста Харкова по проведенню 18.11.2011 року зустрічної звірки ТОВ "Хімресурси" щодо документального підтвердження господарських відносин із платниками ДП "Завод 410 ЦА", код за ЄДРПОУ 32676108 та ДП "Антонов", код за ЄДРПОУ 14307529, їх реальності та повноти відображення в обліку за період з 01.08.2011 року по 31.08.2011 року та оформленню результатів цієї звірки у Довідці "Про результати проведення зустрічної звірки ТОВ "Хімресурси" щодо документального підтвердження господарських відносин із платниками ДДП "Завод 410 ЦА", код за ЄДРПОУ 32676108 та ДП "Антонов", код за ЄДРПОУ 14307529, їх реальності та повноти відображення в обліку за період з 01.08.2011 року по 31.08.2011 року" від 23.11.2011 року.

Позивач обґрунтовував свої позовні вимоги тим, що вважає зустрічну звірку, яка проведена посадовими особами відповідача, такою, що проведена з суттєвими порушенням чинного законодавства, а отже дії посадових осіб відповідача як по проведенню цієї звірки, так і по оформленню її результатів у відповідній довідці є протиправними.

В судовому засіданні представник позивача заявлені позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив їх задовольнити, виходячи із доводів позовної заяви.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав та просив в їх задоволенні відмовити через безпідставність. Згідно наданих до суду письмових заперечень пояснив, що оскаржувані в даній справі дії відповідача по проведенню 18.11.2011 року зустрічної звірки ТОВ "Хімресурси" та оформлення результатів цієї звірки у Довідці "Про результати проведення зустрічної звірки ТОВ "Хімресурси" є цілком законними, здійсненими відповідно до чинного законодавства, а позовні вимоги позивача є безпідставними та необґрунтованими.

Розглянувши матеріали справи, вивчивши доводи позову, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав та мотивів.

З матеріалів справи вбачається, що відповідно свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи, ТОВ "Хімресурси" зареєстровано за адресою: м. Харків, вул. Плеханівська, 49. Згідно довідки про взяття на облік платника податків № 1270 від 26.09.2006 року позивач знаходиться на податковому обліку у ДПІ у Комінтернівському районі міста Харкова з 16.10.2003 року за № 263. Згідно з свідоцтвом № 29019117 про реєстрацію платника податку на додану вартість позивач є платником цього податку.

Судом встановлено, що Державною податковою інспекцією у Комінтернівському районі міста Харкова на підставі п. 73.5 ст. 73 Податкового кодексу України, 18.11.2011 року було проведено зустрічну звірку ТОВ "Хімресурси" щодо документального підтвердження господарських відносин із платниками ДП "Завод 410 ЦА" та ДП "Антонов", їх реальності та повноти відображення в обліку за період з 01.08.2011 року по 31.08.2011 року, за результатами якої складено довідку від 23.11.2011 року № 2306/23-104/32676108.

Відповідно до висновків довідки від 23.11.2011 року № 2306/23-104/32676108, було встановлено неможливість реального здійснення фінансово -господарських операцій ТОВ «Хімресурси»з ТОВ „Южспецатоменергомонтаж»та відповідно подальшого руху придбаних товарно-матеріальних цінностей (робіт, послуг) до ДП "Завод 410 ЦА" код за ЄДРПОУ 1128297 та ДП«Антонов»код ЄДРПОУ 14307529.

Щодо правомірності дій податкового органу по проведенню зустрічної звірки позивача, суд зазначає наступне.

Відповідно до п. 73.5 ст. 73 Податкового кодексу України з метою отримання податкової інформації органи державної податкової служби мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків. Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків. Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.

Згідно з інформацією викладеною у довідці (абз.3 стор.5) під час проведення зустрічної звірки посадовими особами відповідача було використано первинні документи, які були надані позивачем на запит органу ДПІ № 16982/10/15-415 від 13.10.2011 року.

Відповідності до п.5 абз.3 п.73.3 ст.73 Податкового кодексу України проведення зустрічної звірки платника податків є однією з підстав для направлення письмового запиту про подання інформації.

Проте, у запиті ДПІ у Комінтернівському районі міста Харкова № 16982/10/15-415 від 13.10.2011 року взагалі відсутнє будь-яке посилання на п.5 абз.3 п.73.3 ст.73 Податкового кодексу України, так само як і будь-яка вказівка на те, що запитувана інформація та її документальне підтвердження вимагається податковим органом для проведення зустрічної звірки.

Слід зауважити, що обов'язок податкового органу вказувати підстави для надіслання письмового запиту про надання інформації прямо передбачений абз.2 п.73.3 ст.73 Податкового кодексу України та абз.2 п.10 Порядку періодичного подання інформації органам державної податкової служби та отримання інформації зазначеними органами за письмовим запитом, затвердженого Постановою КМУ № 1245 від 27.12.2010 року.

З урахуванням викладеного, з метою одержання від платника податків інформації та її документального підтвердження для подальшого використання цих відомостей при проведенні зустрічної звірки такого платника податків, податковий орган зобов'язаний безпосередньо вказувати відповідну правову підставу, що передбачена п.5 абз.3 п.73.3 ст.73 Податкового кодексу України. Проте, як вже було зазначено, запит ДПІ у Комінтернівському районі міста Харкова № 16982/10/15-415 від 13.10.2011 року взагалі не містить ані будь-яких посилань на згадану норму права, ані жодних вказівок на проведення зустрічної звірки ТОВ "Хімресурси".

Крім того, слід вказати, що у вказаному запиті підставою для надання позивачем відповідної інформації та її документального підтвердження ДПІ у Комінтернівському районі міста Харкова вказує "встановлення сумнівності у факті здійснення операцій". Проте, така підстава для направлення інформаційного запиту не передбачена жодним з положень абз.3 п.73.3 ст.73 Податкового кодексу України, так само як і п.12 Порядку періодичного подання інформації органам державної податкової служби та отримання інформації зазначеними органами за письмовим запитом, затвердженого Постановою КМУ № 1245 від 27.12.2010 року.

Також, необхідно зауважити, що виходячи з інформації, що викладена у довідці, у податкового органу були взагалі відсутні будь-які правові підстави для проведення зустрічної перевірки ТОВ "Хімресурси" щодо документального підтвердження господарських відносин із платниками ДП "Завод 410 ЦА" та ДП "Антонов", їх реальності та повноти відображення в обліку за період з 01.08.2011 року по 31.08.2011 року з огляду на наступні обставини.

Так, у відповідності до п.2 Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженого Постановою КМУ № 1232 від 27.12.2010 року, зустрічні звірки проводяться у суб'єктів господарювання, щодо здійснення операцій з якими під час перевірки платника податків та зборів виникають сумніви стосовно факту здійснення таких операцій або якщо існують розбіжності задекларованих у деклараціях з податку на додану вартість показників податкового кредиту та податкових зобов'язань.

Таким чином, згідно з вказаною правовою нормою, єдиною підставою для проведення зустрічної звірки платника податків є встановлення під час проведення перевірки іншого платника податків сумнівів стосовно факту здійснення операцій між цими суб'єктами господарювання або ж розбіжностей задекларованих у деклараціях з податку на додану вартість показників податкового кредиту та податкових зобов'язань, відповідач не надав доказів в підтвердження цих обставин.

А отже, правові підстави для проведення зустрічної звірки ТОВ "Хімресурси" щодо документального підтвердження господарських відносин із платниками ДП "Завод 410 ЦА" та ДП "Антонов", можуть бути наявні лише у тому випадку, якщо під час проведення перевірки ДП "Завод 410 ЦА" та ДП "Антонов" відповідно, були встановлені сумніви стосовно факту здійснення операцій з позивачем або ж розбіжності задекларованих у деклараціях з податку на додану вартість показників податкового кредиту та податкових зобов'язань.

Проте, як у запиті № 16982/10/15-415 від 13.10.2011 року, так і у довідці, посадові особи відповідача взагалі не згадують про жодний факт проведення перевірок ДП "Завод 410 ЦА" та ДП "Антонов", про встановлення під час проведення таких перевірок будь-яких обставин, які б надавали право на проведення зустрічної звірки ТОВ "Хімресурси".

Слід зауважити, що у відповідності до п.3 Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженого Постановою КМУ № 1232 від 27.12.2010 року, з метою проведення зустрічної звірки орган державної податкової служби (ініціатор) надсилає органу державної податкової служби (виконавцю), на обліку в якому перебуває суб'єкт господарювання, запит про проведення зустрічної звірки для підтвердження отриманих від платника податків та зборів даних. Аналогічне положення містить також і п.3.1 Методичних рекомендацій щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок.

З урахуванням викладеного, проведення відповідачем зустрічної звірки ТОВ "Хімресурси" щодо документального підтвердження господарських відносин із платниками ДП "Завод 410 ЦА" та ДП "Антонов" є правомірним лише за наявності відповідних запитів на проведення такої звірки від податкових органів, в яких ДП "Завод 410 ЦА" та ДП "Антонов" зареєстровані платниками податків. Проте, ані запит № 16982/10/15-415 від 13.10.2011 року, ані довідка не містять жодних посилань на одержання ДПІ у Комінтернівському районі міста Харкова будь-яких запитів щодо проведення зустрічної звірки позивача щодо взаємовідносин з названими контрагентами.

Також, необхідно вказати, що під час проведення зустрічної звірки та оформлення її результатів у відповідній довідці посадовими особами відповідача було порушено приписи абз.2 п.73.5 ст.73 Податкового кодексу України та п.1 Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженого Постановою КМУ № 1232 від 27.12.2010 року.

Так, згідно з абз.2 п.73.5 ст.73 Податкового кодексу України зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків. Аналогічне визначення міститься також і в п.1 Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженого Постановою КМУ №1232 від 27.12.2010 року.

Таким чином, у відповідності до чинного податкового законодавства зустрічна звірка полягає виключно у співставленні даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів.

З матеріалів справи вбачається, що разом з листом вих. № 256 від 10.11.2011 року ТОВ "Хімресурси" було надано відповідачеві всі необхідні для проведення відповідного співставлення первинні бухгалтерські та інші документи .

За змістом ст.4 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»відповідач входить до системи органів виконавчої влади та є суб'єктом владних повноважень, оскільки здійснює владні управлінські функції на основі законодавства.

Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Так, відповідно до вимог статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, де передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

В даному випадку відповідач не надав належних доказів правомірності проведення зустрічної звірки ТОВ "Хімресурси" щодо документального підтвердження господарських відносин із платниками ДП «Завод 410 ЦА»та ДП «Антонов»та оформлення результатів цієї звірки у Довідці "Про результати проведення зустрічної звірки ТОВ "Хімресурси" від 23.11.2011 року.

Будь-яке рішення чи дії суб'єкта владних повноважень має бути законними та обґрунтованими , прийнятими чи вчиненими в межах наданих повноважень, мати під собою конкретні об'єктивні факти, на підставі яких його ухвалено або вчинено, а суд, відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, перевіряє чи прийнято такі рішення на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, безсторонньо (неупереджено), добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення, з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, своєчасно, тобто протягом розумного строку. Також рішення суб'єкта владних повноважень на може ґрунтуватися на припущеннях.

Так, перевіривши оскаржувані в даній справі дії податкового органу щодо проведення зустрічної звірки ТОВ "Хімресурси" щодо документального підтвердження господарських відносин із платниками ДП "Завод 410 ЦА" та ДП "Антонов»їх реальності та повноти відображення в обліку за період з 01.08.2011 року по 31.08.2011 року та оформлення результатів цієї звірки у Довідці "Про результати проведення зустрічної звірки ТОВ "Хімресурси" від 23.11.2011 року, суд дійшов до висновку, що відповідачем було невірно застосовано норми чинного податкового законодавства при проведенні зустрічної звірки, порушені приписи ст. 73 Податкового кодексу України, Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 р. N 1232.

В зв'язку з вищевикладеним, дії відповідача не відповідають вимогам ч. 3 ст. 2 КАС України, а позовні вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 160,161,162,163 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Хімресурси" до Державної податкової інспекції у Комінтернівському районі міста Харкова про визнання протиправними дій - задовольнити.

Визнати протиправними дії ДПІ у Комінтернівському районі міста Харкова по проведенню 18.11.2011 року зустрічної звірки ТОВ "Хімресурси" щодо документального підтвердження господарських відносин із платниками ДП "Завод 410 ЦА", код за ЄДРПОУ 32676108 та ДП "Антонов", код за ЄДРПОУ 14307529, їх реальності та повноти відображення в обліку за період з 01.08.2011 року по 31.08.2011 року та оформленню результатів цієї звірки у Довідці "Про результати проведення зустрічної звірки ТОВ "Хімресурси" щодо документального підтвердження господарських відносин із платниками ДП "Завод 410 ЦА", код за ЄДРПОУ 32676108 та ДП "Антонов", код за ЄДРПОУ 14307529, їх реальності та повноти відображення в обліку за період з 01.08.2011 року по 31.08.2011 року" від 23.11.2011 року.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Хімресурси" (ідентифікаційний код 32676108) сплачений при поданні позову судовий збір в розмірі 32.19 грн. (тридцять дві гривні 19 копійок).

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено КАС України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови виготовлений 12 березня 2012 року.

Суддя Д.В. Бездітко