Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3
Харків
06 березня 2012 р. № 2-а- 503/12/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Волошина Д.А.
за участю секретаря судового засідання - Зеленькова О.В.
представників: позивача -Тімонова А.І., відповідача -не прибув,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду справу за адміністративним позовом Державної податкової інспекції у Дзержинському районі міста Харкова до Товариства з обмеженою відповідальністю "Харків Акваресурс" про стягнення податкового боргу,-
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, Державна податкова інспекція у Дзержинському районі міста Харкова , з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Харків Акваресурс" , в якому просить суд, з урахуванням заяви про зменшення розміру позовних вимог, стягнути податковий борг у сумі 21684,15 грн. з ТОВ " Харків Акваресурс" ( код ЄДРПОУ 34013830).
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Харків Акваресурс" перебуває на податковому обліку як платник податків в ДПІ в Дзержинському районі міста Харкова. На теперішній час за відповідачем лічиться заборгованість перед бюджетом у сумі 21684,15 грн., що виникла внаслідок несплати в установлений строк зобов'язань з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності, самостійно визначених платником податку у декларації. Наведені обставини свідчать про невиконання відповідачем свого податкового обов'язку, щодо сплати податків та зборів в строки та у розмірах, встановлених Податковим кодексом України.
Представник позивача у судовому засідання позовні вимоги підтримав та просив суд задовольнити позов у повному обсязі з підстав, зазначених в позовній заяві.
Відповідач в судове засідання не з'явився , про час, дату та місце розгляду справи був повідомлений належним чином за адресою, внесеною до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, причини неявки суду не повідомив, заперечень та клопотань не надав.
Враховуючи викладене, беручи до уваги, що відповідач не з'явився в судове засідання двічі, причин неявки суду не повідомив, є належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, на підставі ч. 4 ст. 128 КАС України суд приходить до висновку про можливість розгляду справи за наявними в ній доказами.
Суд, заслухавши представника позивача, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
На підставі п.п. 1,2 ст. 10 Закону України "Про державну податкову службу" від 04 грудня 1990 року №509-ХП зі змінами та доповненнями, визначено функції державних податкових інспекцій в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонних та об'єднаних державних податкових інспекцій, відповідно до яких Державна податкова інспекція в Дзержинському районі міста Харкова здійснює контроль за дотриманням законодавства про податки, інші платежі, забезпечує правильність обчислення та своєчасність надходження цих податків.
Як вбачається з матеріалів справи, Товариство з обмеженою "Харків Акваресурс" зареєстроване за юридичною адресою: 61098, м. Харків, вул. Єлізарова б. 3, код - 34013830, що підтверджується спеціальним витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 16.02.2012 р.
Юридична особа, ТОВ "Харків Акваресурс", перебуває на обліку як платник податків в ДПІ у Дзержинському районі міста Харкова з 26.09.2007 року .
Згідно з п.п. 16.1.4. ст. 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до п.п. 36.1. ст. 36 Податкового кодексу України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.
Згідно п. 269.1 ст. 269 розділу XIII Плата за землю Податкового кодексу України платниками податку є: власники земельних ділянок, земельних часток (паїв), землекористувачі.
Відповідно до п.п. 270.1.1 та п.п. 270.1.2 п. 270.1. ст. 270 Податкового кодексу України об'єктами оподаткування є: земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні; земельні частки (паї), які перебувають у власності.
Відповідно до п. 288.1 ст. 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Підпунктом 9.1.10 п. 9.1 ст. 9 Податкового кодексу України плату за землю віднесено до загальнодержавних податків та зборів.
Судом встановлено, що між Харківською міською радою Харківської області (як орендодавцем) та ТОВ "Харків Акваресурс" (як орендарем) було укладено договір оренди землі (несільськогосподарського призначення) від 02.07.2007 року яка знаходиться за адресою: м. Харків, вул. Отакара Яроша , 18, загальною площею 0,5508 га .
Таким чином, платником орендної плати за орендовану у Харківської міської ради земельну ділянку комунальної власності є орендар - Товариство з обмеженою відповідальністю "Харків Акваресурс", вказаний платіж має статус загальнодержавного податку.
Як вбачається з розрахунку суми позову, заборгованість Товариства з обмеженою відповідальністю "Харків Акваресурс" перед бюджетом з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності, строком на момент розгляду справи, складає 21684,15 грн.
Щодо підстав виникнення зазначеної заборгованості судом встановлено наступне.
Відповідно до п. 286.2 ст. 286 Податкового кодексу України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем була подана до Державної податкової інспекції в Дзержинському районі міста Харкова декларація орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності №2824 від 28.01.2011 року, якою самостійно визначено податкове зобов'язання з орендної палаті за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2011 рік у сумі 79991,40 грн. з них за місяць 6665,95 грн.
Відповідачем частково було сплачено орендну плату, що підтверджується обліковою карткою платника податку.
Таким чином, в зв'язку з частковою сплатою заборгованості податковий борг відповідача по орендній платі за земельні ділянки державної і комунальної власності в загальній сумі склав 21684,15 грн., що підтверджується обліковою карткою платника податку.
Пунктами 49.1, 49.2 статті 49 Податкового кодексу України визначено, що податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків. Платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є, відповідно до цього Кодексу незалежно від того, чи провадив такий платник податку господарську діяльність у звітному періоді.
Пунктом 54.1 ст. 54 зазначеного кодексу визначено, що крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.
Відповідно до п.п. 56.11. ст. 56 Податкового кодексу України не підлягає оскарженню грошове зобов'язання, самостійно визначене платником податків.
Податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця. ( п. 287.3 ст. 287 Податкового кодексу України).
Згідно з п.п.59.1 ст.59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
З метою погашення наявної заборгованості ДПІ в Дзержинському районі міста Харкова сформована та направлена на адресу відповідача податкова вимога №896 від 01.06.2011 року, яка була отримана 03.06.2011, згідно підпису на корінці податкової вимоги.
На момент розгляду справи судом сума заборгованості у розмірі 21684,15 грн. відповідачем не погашена, наявність заборгованості підтверджується обліковою карткою, що міститься в матеріалах справи.
Судом встановлено, що 01.06.2011 року ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова було прийнято рішення №541 про опис майна у податкову заставу.
Згідно п.п. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Відповідно до п. п. 20.1.28 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом.
Пунктом 11 ст. 10 Закону України "Про державну податкову службу" від 04 грудня 1990 року №509-ХП зазначено, що до функцій Державної податкової інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані спеціалізовані державні податкові інспекції відноситься, зокрема, подання до судів позовів до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.
Відповідач доказів на спростування вимог позивача суду не надав, податковий борг в сумі 21684,15 грн. не сплатив.
Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку про обґрунтованість вимог позивача про стягнення податкового боргу в сумі 21684,15 грн. з Товариства з обмеженою відповідальністю "Харків Акваресурс" на користь бюджету обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 8-14, 35, 71, 94, 159, 160-164, 167, 186 КАС України, суд, -
Адміністративний позов Державної податкової інспекції у Дзержинському районі міста Харкова до Товариства з обмеженою відповідальністю "Харків Акваресурс" про стягнення податкового боргу -задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Харків Акваресурс" (61098, м. Харків, вул. Єлізарова б. 3, код - 34013830) на користь бюджету (р/р 33215812700003 в УДКСУ у Дзержинському районі м. Харкова, МФО 851011, код ЄДРПОУ 37999654, код платежу 13050200) податковий борг у сумі 21684.15 грн. (двадцять одна тисяча шістсот вісімдесят чотири грн. 15 коп.)
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом десяти днів з дня її проголошення, у разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного проваджені або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови складено 12 березня 2012 року.
Суддя Волошин Д.А.