Справа № 2а/1770/257/2012
12 березня 2012 року 11год. 45хв. м. Рівне
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Дудар О.М., за участю секретаря судового засідання Свінтозельської К.І., сторін та інших осіб, які беруть участь у справі:
представник позивача: не прибув,
представник відповідача: не прибув,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Державної податкової інспекції у місті Рівне
до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1
про стягнення заборгованості,
Державна податкова інспекція у м.Рівне звернулася з позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості з податку з доходів фізичних осіб у сумі 1392,06грн.
Позовні вимоги обгрунтовані тим, що станом на 07.12.2011р. за фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 рахується заборгованість перед бюджетом з податку з доходів фізичних осіб у сумі 1392,06грн. Вказаний борг у добровільному порядку відповідачем не сплачений.
У судове засідання представник позивача не прибув, у поданому суду клопотанні просив розглянути справу за відсутності представника.
Відповідач заперечень суду не надав, у судове засідання втретє не прибув, про причини неприбуття суд не повідомив, про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином.
Судом не визнавалась обов'язковою участь сторін у судовому засіданні. За таких обставин суд вважає за можливе вирішити спір без участі сторін на підставі наявних у справі доказів.
Враховуючи неявку в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, відповідно до положень ч.6 ст.12 КАС України, повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не забезпечується.
Повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд вважає, що позов підлягає до задоволення повністю з огляду на наступне.
ОСОБА_1 зареєстрований як фізична особа-підприємець виконавчим комітетом Рівненської міської ради 04.08.1995р. та взятий на облік, як платник податків в органі державної податкової служби.
Згідно з даними обліку позивача відповідач має заборгованість перед бюджетом з податку на доходи фізичних осіб-суб'єктів підприємницької діяльності (з урахуванням часткової сплати в сумі 1230,10грн.) у сумі 1392,06грн.
Ця заборгованість виникла на підставі:
- податкового повідомлення форми "Ф" від 26.01.2009р. №0000501713/0/0 на суму 1230,00грн., прийнятого на підставі розрахунку №0000000050/1713 авансових платежів прибуткового податку на 2009 рік від 26.01.2009р.;
- податкового повідомлення форми "Ф" від 26.01.2009р. №0000261713/0 на суму 1224,72грн., прийнятого на підставі самостійно складеної та поданої відповідачем до податкового органу декларації про доходи, одержані з 1 січня по 31 грудня 2008 року від 21.01.2009р. (вх.№4317) на суму 1224,72грн.
У зв'язку з несвоєчасною сплатою фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 до бюджету узгоджених сум податкових зобов'язань з податку на доходи фізичних осіб, ДПІ у м.Рівне 14.08.2009р., 06.11.2009р., 16.11.2009р. та 12.02.2010р. на суму податкового боргу нарахована пеня. Відповідно до карток особових рахунків платника станом на 07.12.2011р. пеня становить 167,44грн.
З метою скорочення податкової заборгованості ДПІ у м.Рівне для фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 було сформовано та надіслано першу податкову вимогу форми "Ф" від 11.11.2008р. №1/2864 на суму 185522,05грн. та сформовано і надіслано другу податкову вимогу форми "Ф" від 22.12.2008р. №2/3605 на суму 185522,05грн.
Вказані податкові вимоги відповідачем отримані 20.11.2008р. та 05.01.2009р., у встановленому законом порядку ним не оскаржувалися.
Ці обставини підтверджені дослідженими у судовому засіданні доказами: копією першої податкової вимоги від 11.11.2008р. №1/2864, копією другої податкової вимоги від 22.12.2008р. №2/3605 та копіями повідомлень про вручення поштових відправлень відповідачу (а.с.4), копією декларації про доходи, одержані з 1 січня по 31 грудня 2008 року (а.а.с.5-6), копією корінця податкового повідомлення форми "Ф" від 26.01.2009р. №0000261713/0, копією корінця податкового повідомлення форми "Ф" від 26.01.2009р. №0000501713/0/0 та копією розрахунку №0000000050/1713 авансових платежів прибуткового податку на 2009 рік від 26.01.2009р. (а.с.7), копією перерахунку податку за 2008 рік №0000000026/1713 від 26.01.2009р. (а.с.8), копією свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця (а.с.9), витягом з облікової картки платника (а.а.с.10-13), розрахунком суми податкового боргу станом на 07.12.2011р. (а.с.14), довідкою про стан розрахунків перед бюджетом згідно карток особових рахунків станом на 07.12.2011р. (а.с.15).
Статтею 67 Конституції України встановлено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до ст.4 Закону України "Про систему оподаткування" від 25.06.1991р. №1251-XII, чинного на момент виникнення спірних правовідносин, (далі - Закон №1251-XII), платниками податків і зборів ( обов'язкових платежів) є юридичні і фізичні особи, на яких згідно із законом України покладено обов'язки сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі).
Згідно із п.3 ч.1 ст.9 Закону №1251-XII, платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законом терміни.
Частиною 1 ст.14 Закону №1251-XII встановлено, що податок з доходів фізичних осіб належить до загальнодержавних і справляється на всій території України.
Відповідно до п.5.1 ст.5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-ІІІ від 21.12.2000р., чинного на момент виникнення спірних правовідносин, (далі - Закон №2181-ІІІ), податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку.
Підпунктом 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону №2181-III встановлено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пп. 4.1.4 п. 4.1 ст.4 цього ж Закону для подання податкової декларації.
Відповідно до п.4.2.1 ст.4 Закону №2181-III, якщо сума податкового зобов'язання розраховується контролюючим органом, платник податків не несе відповідальності за своєчасність, достовірність та повноту нарахування такої суми, проте несе відповідальність за своєчасне і повне погашення нарахованого податкового зобов'язання та має право на оскарження цієї суми у порядку, встановленому цим Законом.
Згідно з п.5.2.1 ст.5 Закону №2181-III податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту.
На момент розгляду справи заборгованість відповідача з податку з доходів фізичних осіб становить 1392,06грн.
Оскільки відповідач не оскаржував податкових повідомлень та податкових вимог, то загальна сума податкової заборгованості є узгодженою і підлягає сплаті.
Згідно з пп.14.1.175 п. 14.1 ст.14 Податкового кодексу України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Оскільки відповідач не оскаржував податкової вимоги, то загальна сума податкової заборгованості є узгодженою і підлягає сплаті.
Згідно з пп.41.1.1 п.41.1 ст.41 Податкового кодексу України органи державної податкової служби є контролюючими органами щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, крім зазначених у підпункті 41.1.2 цього пункту, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби.
Підпунктом 41.5 статті 41 Податкового кодексу України передбачено, що органами стягнення є виключно органи державної податкової служби, які уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах їх повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень.
Пунктом 11 ст.10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" №509-XII від 04.12.1990р. встановлено право державних податкових інспекцій подавати до суду позови до підприємств, установ, організацій та громадян про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
За наведених обставин, позовні вимоги підтверджені належними та допустимими доказами і підлягають до задоволення повністю.
Підстави для застосування ст.94 КАС України у суду відсутні.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до місцевого бюджету міста Рівне податкову заборгованість з податку на доходи фізичних осіб у сумі 1392,06грн.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Дудар О.М.