Постанова від 07.12.2011 по справі 2а-0870/10291/11

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 грудня 2011 року о 16-47 годині Справа № 2а-0870/10291/11

Запорізький окружний адміністративний суд

у складі: головуючого судді Матяш О.В.,

за участю секретаря Васильченко І.Г.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Запоріжжя

справу за адміністративним позовом споживчого товариства «Преображенське»

до УПФУ в Оріхівському районі Запорізької області

про скасування рішення № 177 від 01.07.2011,

ВСТАНОВИВ:

позивач звернувся до суду із вказаним позовом, зазначивши в заяві, що УПФУ в Оріхівському районі Запорізької області було проведено планову перевірку з питань дотримання вимог законодавства щодо нарахування, обчислення та сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, інших платежів та надання достовірних

відомостей до органів Пенсійного фонду за період з 01.07.2006 до 20.01.2011, за результатами якої складено акт № 14-Ю від 21.04.2011.

На підставі акту № 14-Ю від 21.04.2011 було винесено рішення № 110 від 26.04.2011 про застосування фінансової санкції у розмірі 8005,54 гривень за донарахування органом ПФУ 16689,22 гривень своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків.

Дане рішення було скасоване рішенням заступника Голови правління Пенсійного Фонду України Максимчука С.С. № 13109/09-10 від 25.06.2011, а УПФУ в Оріхівському районі Запорізької області зобов'язано прийняти нове рішення про застосування фінансових санкцій.

Рішенням начальника УПФУ в Оріхівському районі Запорізької області №177 від 01.07.2011 до товариства застосовано фінансові санкції в розмірі 12 110,47 гривень - за результатами розгляду матеріалів документальної перевірки, викладених в акті № 14-Ю від 21.04.2011. В новому рішенні зазначено, що за актом №14-Ю товариству донараховано вже не 16689,22 гривень, а 24 152,74 гривень, при тому, що, станом на 05.07.2011, позивачем отримано лише один єдиний акт про результати планової перевірки № 14-Ю від 21.04.2011, у висновку якого зазначено про заниження страхових внесків на суму 16 689,22 гривень.

Отже, оскаржуване рішення не може бути визнано законним, так як воно прийняте на підставі неіснуючого акту №14-Ю від 21.04.2011, яким за наслідками перевірки СТ «Преображенському» донараховано 24 152,74 гривень. В результаті подальшого оскарження в адміністративному порядку нове рішення було залишено без змін.

Позивач просить суд позов задовольнити та скасувати рішення № 177 від 01.07.2011.

У судовому засіданні представник позивача просить суд позов задовольнити та скасувати рішення № 177 від 01.07.2011, оскільки воно прийняте на підставі ч. 9 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-III (далі - Закон № 1058), яка на час прийняття цього рішення була виключена на підставі Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 2464-VI від 08.07.2010 ( далі - Закон № 2464).

Відповідач позов не визнав, зазначивши в запереченнях, що нарахування підприємством страхових внесків у розмірі 4% із заробітної плати працівників-інвалідів здійснюється з моменту встановлення групи інвалідності, але не раніше надання працівником підприємству завіреної копії виписки з акту огляду в медико-соціальній експертній комісії або копії довідки до акту МСЕК.

Згідно із співставлення даних форми 4-ПФ, додатків 22, 23, з фактичними даними позивача, встановлено, що нарахування по працівнику-інваліду позивачем розпочато лише в травні 2009 року, тобто, з часу надання довідки інвалідом на підприємство.

Підприємством безпідставно знято внесків у 2010 році на суму 24152,74 гривень ( сума, на яку нарахована фінансова санкція у сумі 12110,47 гривень, згідно рішення № 177 від 01.07.2011), в тому числі:

- травень - 9966,94 гривень;

- червень - 7238,00 гривень;

- липень - 4610,72 гривень;

- серпень - 2337,08 гривень.

Розмір внесків, які підприємство мало підстави зменшити, складає 7463,52 гривень, в тому числі:

- 2006 рік - 632,45 гривень;

- 2007 рік - 1503,03 гривень;

- 2008 рік - 1959,94 гривень;

- 2009 рік - 2348,72 гривень;

- 2010 рік - 1019,38 гривень.

Дані суми вказані в п. 7 звітів, але зміст помилки (що передбачено звітами) не вказано.

Отже, сума страхових внесків донарахована Пенсійним фондом позивачу становить 24152,74 гривень. Якщо від цієї суми відняти 7463,52 гривень (сума, на яку товариство могло зменшити страхові внески), то отримаємо 16689,22 гривень (сума, на яку було нараховано фінансові санкції та пеню після перевірки, згідно рішення Пенсійного фонду № 110 від 26.04.2011).

Відповідач просить відмовити у позові.

У судовому засіданні представник відповідача заперечив стосовно відсутності підстав для винесення оскаржуваного рішення, оскільки у абзаці 6 частини 7 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464 визначені підстави для застосування у оскарженому рішенні пункту 4 частини 9 статті 106 Закону № 1058, а саме: на період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.

Отже, посилання позивача на відсутність підстав для винесення вказаного рішення є необґрунтованими.

Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що СП «Преображенське» Оріхівського району Запорізької області зареєстроване як платник внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з 23.06.1999.

21.04.2011 співробітниками УПФУ в Оріхівському районі Запорізької області було проведено планову перевірку позивача з питань дотримання вимог законодавства щодо нарахування, обчислення та сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, інших платежів та надання достовірних відомостей до органів Пенсійного фонду за період з 01.07.2006 до 20.01.2011.

За результатами вказаної перевірки складено акт № 14-Ю від 21.04.2011, згідно з яким встановлено заниження внесків у сумі 16 689,22 гривень, в тому числі: у звіті позивача за травень 2010 року, в рядку 7 «Сума, на яку зменшено внески у зв'язку з виправленням помилки у період після 01.01.2004», знято суму 9 966,94 гривень (бухгалтерська довідка за травень 2010 року без номера) - перерахунок внесків з 32% на 4 % по працівнику-інваліду за період з 01 січня 2004 року по квітень 2010 року, а необхідно було зняти 7 463,52 гривень, так як попередня перевірка здійснювалась по червень 2006 року, і довідку МСЕК по працівнику-інваліду не було пред'явлено, то пільгу треба було застосовувати з липня 2006 року. Таким чином, суму внесків було зайво зменшено на 2503,42 гривні;

у звіті за червень 2010 року, в рядку 7 «Сума, на яку зменшено внески у зв'язку з виправленням помилки у період після 01.01.2004», знято суму 7 238 гривень без підтверджуючих документів;

у звіті за липень 2010 року, в рядку 7 «Сума, на яку зменшено внески у зв'язку з виправленням помилки у період після 01.01.2004», знято суму 4610,72 гривень без підтверджуючих документів;

у звіті за серпень 2010 року, в рядку 7 «Сума, на яку зменшено внески у зв'язку з виправленням помилки у період після 01.01.2004», знято суму 2337,08 гривень без підтверджуючих документів, чим порушено п.2 ст.20 Закону № 1058-ІV та п.4.2 ст.4 Інструкції «Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсії фонду України» № 21-1 від 19.12.2003.

За перевіряємий період з урахуванням залишку переплати сплати страхових внесків на початок перевіреного періоду у розмірі 19,29 гривень, СТ «Преображенське» повинно було сплатити до Пенсійного Фонду 127 399,46 гривень. Фактично сплачено 124 897,57 гривень. Станом на 20.01.2011 недоїмка із сплати страхових внесків становить 2 501,89 гривень (додаток до акту 3) - а.с.12.

Судом встановлено, що 06.04.2011 начальником УПФУ в Оріхівському районі Запорізької області за результатами розгляду матеріалів документальної перевірки, викладених в акті № 14-Ю від 21.04.2011, до СТ «Преображенське» застосовано 8005,54 гривень фінансових санкцій за донарахування органом ПФУ 16689,22 гривень своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків.

28.04.2011 рішення №110 від 26.04.2011 було оскаржене товариством до Головного управління ПФУ в Запорізькій області.

Рішенням Головного управління ПФУ в Запорізькій області про результати розгляду

скарги №3738/05 від 19.05.2011 скаргу залишено без задоволення, а рішення управління ПФУ в Оріхівському районі Запорізької області - без змін.

27.05.2011 зазначене рішення було оскаржене товариством до Пенсійного Фонду України.

Рішенням заступника Голови правління ПФУ Максимчука С.С. № 13109/09-10 від 25.06.2011 рішення начальника УПФУ в Оріхівському районі Запорізької області про застосування фінансових санкцій №110 від 26.04.2011 було скасоване та зобов'язано УПФУ в Оріхівському районі Запорізької області прийняти нове рішення про застосування фінансових санкцій.

Новим рішенням начальника УПФУ в Оріхівському районі Запорізької області №177 від 01.07.2011 до позивача застосовано фінансові санкції в розмірі 12 110,47 гривень - за результатами розгляду матеріалів документальної перевірки, викладених в акті № 14-Ю від 21.04.2011. В рішенні зазначено, що за актом №14-Ю позивачу донараховано 24 152,74 гривень внесків, при тому, що, станом на 05.07.2011, позивачем отримано лише один акт про результати планової перевірки № 14-Ю від 21.04.2011, у висновку якого зазначено про заниження страхових внесків на суму 16 689,22 гривень.

Нове Рішення №177 від 01.07.2011 було оскаржено в адміністративному порядку, в процесі якого скаргу було залишено без задоволення, а рішення - без змін.

Судом встановлено, що рішення №177 від 01.07.2011 прийнято на підставі не- існуючого акту перевірки № 14-Ю від 21.04.2011, оскільки за наслідками цього акту - № 14-Ю від 21.04.2011 - вже донараховано 24 152,74 гривні своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків. Але ні позивачу, ні суду такий акт - із зазначеним змістом - пред'явлено не було.

Відповідно до пп. 9.34 п. 34 ст. 9 Інструкції «Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України» №21-1 від 19.12.2003 ( далі - Інструкція ), за донарахування органом Пенсійного фонду або страхувальником сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків накладається штраф у розмірі 5 відсотків зазначених сум за кожний повний або неповний місяць, за який донараховано ці суми.

Для розрахунку зазначеного штрафу кількість місяців розраховується починаючи з місяця, на який припадає термін подання звітності за період, за який донараховано (обчислено) суми внесків, та закінчуючи місяцем, на який припадає отримання таким страхувальником акта перевірки від органу Пенсійного фонду або в якому він подав звітність, де зазначено такі донараховані суми.

Якщо за результатами перевірки виявлено в окремих місяцях суми донарахованих (своєчасно не обчислених) та не сплачених страхових внесків, то за кожне таке донарахування накладається штраф у порядку та в розмірах, визначених цим пунктом.

При цьому складається рішення за формою згідно з додатком 16 цієї Інструкції.

Підставою для прийняття відповідного рішення є акт перевірки або акт звірки, розрахунок суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, звіт про суми нарахованої заробітної плати (грошового забезпечення, доходу) застрахованих осіб та суми нарахованих внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до органів Пенсійного фонду України, звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованих внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до органів Пенсійного фонду України.

За таких обставин суд вважає, що рішення № 177 від 01.07.2011 підлягає скасуванню.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 17, 122, 158-163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

позов задовольнити.

Скасувати рішення начальника УПФУ в Оріхівському районі Запорізької області № 177 від 01.07.2011 про застосування до споживчого товариства «Преображенське» (код ЄРДПОУ 30481835) фінансових санкцій у розмірі 12 110 (дванадцяти тисяч ста десяти) гривень 47 копійок за донарахування органом ПФУ за актом № 14-Ю від 21.04.2011 24 152 (двадцяти чотирьох тисяч ста п'ятдесяти двох) гривень 74 копійок своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків.

Постанова може бути оскаржена у Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд через Запорізький окружний адміністративний суд у десятиденний строк з дня отримання постанови у повному обсязі шляхом подання апеляційної скарги. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, що її подає, до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо її не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова у повному обсязі виготовлена 16.12.2011.

Суддя О.В. Матяш