Миколаївський окружний адміністративний суд
вул. Заводська, 11, м. Миколаїв, 54002
м. Миколаїв.
17.02.2012 р. Справа № 2а-6779/11/1470
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Гордієнко Т.О. за участю секретаря судового засідання Котенкової Л.В., пр.позивача: ОСОБА_1, дов. № 1, від 09.09.11р.; ОСОБА_2 керівник; пр. відповідача: ОСОБА_3, довіреність № 23/10/10-014/г, від 29.09.11;
розглянув у відкритому судовому засіданні справу
за позовомВиробноче - комерційна фірма "Добро", а/я №53,Миколаїв,54030
доДПІ у Березанському районі Миколаївської області, вул. Леніна, 80,Березанка,Березанський район, Миколаївська область,57400
проскасування податкового повідомлення - рішення № 0000363200 від 25.06.11р.,
Позивач звернувся до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Березанському районі Миколаївської області про скасування податкових повідомлень-рішень від 25.06.2011 р. Ухвалою суду від 23.11.2011 р. прийняті до розгляду змінені позовні вимоги, в яких позивач просить суд визнати протиправними та скасувати податкове 1) повідомлення-рішення № 0000363200 від 25.06.2011 р., яким визначено податкове зобов'язання прописом 80 645 грн.75 коп., цифрами 22 695 грн., 2) податкове повідомлення-рішення № 0000393200 від 25.06.2011 р. яким визначено податкове зобов'язання прописом 95 132,44 грн., а цифрами 72 438,44 грн., 3) податкове повідомлення-рішення від 25.06.2011 р. № 0000363200 на суму 22 695 грн., 4) податкове повідомлення-рішення від 25.06.2011 р. № 0000393200 на суму 72438,44 грн.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначає, що всі чотири податкові повідомлення-рішення від 25.06.2011 р. підлягають скасуванню, оскільки податкові повідомлення-рішення 1,2 не відповідають вимогам Податкового Кодексу та Порядку № 985 тому, що суми в них прописом та цифрами не узгоджуються між собою ( різні), рішення оформлені не на бланках, передбачених Порядком № 985, чинним законодавством не передбачено прийняття додаткових повідомлень-рішень до раніше виданих. При прийнятті рішень 3,4 порушено встановлені Податковим Кодексом строки прийняття податкового повідомлення-рішення, в порушення процедури та оформлення податкових повідомлень-рішень, оскільки рішення 1,2 не були відкликані. Позивач здійснює діяльність з надання послуг по оздоровленню дітей в дитячому таборі , тому відповідно до ст.12 Закону України «Про плату за землю»та п.282.1.4 ст.282 ПК України розповсюджуються пільги з плати за землю.
Відповідач надав заперечення проти позову, просить в задоволенні позову відмовити, оскільки відповідно до Закону України «Про плату за землю», Закону України «Про оренду землі», Податкового Кодексу України позивач є орендарем земельної ділянки, тому повинен сплачувати орендну плату за землю. Рішення 1,2 були надіслані позивачу з технічними описками, тому виявивши їх відповідач надіслав позивачу податкові повідомлення-рішення 3,4 з тими ж реквізитами та не є новими рішеннями, а є виправленими рішеннями 1,2, тому формальні порушення самі по собі не можуть бути достатньою підставою для скасування податкових повідомлень-рішень.
У судовому засіданні судом було оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Дослідив матеріали справи, заслухав пояснення представників сторін, суд дійшов висновку:
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті ( вчинені) вони відповідно до вимог ст. 2 КАС України.
Актом № 181/15/06731414 від 19.05.2011 р. про результати документальної невиїзної перевірки дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства ВКФ «Добро»за період з 22.02.2010 р. по 06.05.2011 р. встановлено, що позивач не подавав податкову декларацію з плати за землю( земельний податок або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності за 2010-2011 р.). Перевіркою повноти нарахування орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності за період з 23.02.2010 р. по 06.05.2011 р. встановлено його заниження в сумі 80 644,75 грн., з яких за 2010 р. в сумі 57 950,75 грн., за 2011 р. 22 694 грн. ( за січень-квітень 2011 р.)
На підставі наданих до перевірки документів Березанської РДА (копія договору ) оренди) встановлено, що позивач згідно з договором оренди земельної ділянки від 23.02.2010 р., укладеного з Березанською районною державною адміністрацією приймає у строкове платне користування та володіння земельну ділянку із земель державної власності для рекреаційного користування для розміщення дитячого оздоровчого табору «Альбатрос». Відповідно до п.7 умов договору орендна плата справляється в грошовій формі та становить 68 082,09 грн. на рік. Позивач в порушення ч.3,5 п.28 Договору, яким передбачено своєчасне внесення орендної плати та необхідність у 5-ти денний строк після державної реєстрації договору оренди земельної ділянки надати копію договору до Березанської ДПІ, не надав ДПІ копію договору.
Перевіркою встановлено порушення ВКФ «Добро», а саме - неподання податкової декларації з плати за землю( земельний податок або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2010 р. та 2011 р., чим порушено ст.14 Закону України «Про плату за землю»та ст.120 п.120.1 абз.1 Податкового Кодексу України від 02.1.2010 р. та донараховано суму орендної плати в сумі 80 644,75 грн.
За результатами перевірки були прийняті податкові повідомлення-рішення: - № 0000393200 від 25.06.2011 р., яким донараховано податкове зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб в сумі прописом дев'яносто п'ять тисяч сто тридцять дві грн. 44 коп., цифрами 72 438,44 грн., з яких 57 950,75 грн. основного платежу, 14487,69 грн. штрафних ( фінансових) санкцій.
-№ 0000363200 від 25.06.2011 р., яким донараховано суму податкового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб в сумі прописом 80 645,75 грн., цифрами 22 695 грн., з яких 22 694 грн. за основним платежем, 1 грн. штрафні ( фінансові) санкції.
В супроводжувальному листом від 27.09.2011 р. № 2835/8/15-320 відповідач повідомив позивача про те, що в зв'язку з допущеною технічною помилкою при формуванні податкових повідомлень-рішень № 0000363200, № 0000393200 до акта перевірки від 19.05.2011 р. йому направляються відкориговані повідомлення -рішення для врахування в роботі, а саме:
№ 0000393200 від 25.06.2011 р., яким донараховано податкове зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб в сумі 72 438,44 грн., з яких 57 950,75 грн. основного платежу, 14487,69 грн. штрафних ( фінансових) санкцій.
-№ 0000363200 від 25.06.2011 р., яким донараховано суму податкового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб в сумі 22 695 грн., з яких 22 694 грн. за основним платежем, 1 грн. штрафні ( фінансові) санкції.
Відповідно до ст.288 Податкового Кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний орган державної податкової служби про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.
Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
Згідно зі ст.ст.2,13,14,15 Закону України «Про плату за землю ( в редакції чинною на момент виникнення правовідносин) плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, крім орендарів та інвесторів - учасників угоди про розподіл продукції, сплачують земельний податок. Підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки. Платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
Позивач згідно договору оренди є орендарем та платником орендної плати за земельну ділянку державної та комунальної власності.
Посилання позивача на те, що відповідно до ст. 12 Закону України «Про плату на землю» від земельного податку звільняються дитячі санаторно-курортні та оздоровчі заклади України, яким є Дитячий оздоровчий табір «Альбатрос»не приймається судом до уваги, оскільки земельний податок сплачується власниками земельних ділянок. В Законі України «Про плату за землю»та п.п.14.1.147 ПК України зазначено, що плата за землю справляється у виді земельного податку для власників земельних ділянок чи орендної плати за землю -орендарями земельних ділянок державної або комунальної власності. Позивач не є власником земельної ділянки, а є її орендарем. Законом передбачено звільнення від сплати земельного податку, а не орендної плати за землю, тому позивач повинен сплачувати орендну плату за землю.
Відповідно до п. 86.8 ст.86 ПК України податкове повідомлення-рішення приймається керівником податкового органу (його заступником) протягом десяти робочих днів з дня, наступного за днем вручення платнику податків акта перевірки у порядку, передбаченому статтею 58 цього Кодексу, для надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень, а за наявності заперечень посадових осіб платника податків до акта
перевірки приймається з урахуванням висновку про результати розгляду заперечень до акта перевірки - протягом трьох робочих днів, наступних за днем розгляду заперечень і надання (надсилання) письмової відповіді платнику податків.
Відповідно до п.2.1 Наказу Державної податкової служби № 985 від 22.12.2010 р. «Про затвердження Порядку направлення органами державної податкової служби податкових повідомлень-рішень платникам податків», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30 грудня 2010 р. за N 1440/18735 передбачено, що орган державної податкової служби визначає суму нарахування (зменшення) грошового зобов'язання, зменшення
(збільшення) суми бюджетного відшкодування, та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість та складає податкове повідомлення-рішення у таких випадках:
а) якщо платник податків не подає в установлені строки податкову декларацію.
Чинним законодавством не передбачено надсилання платнику податків за одним актом перевірки по одному й тому ж платежу додаткових повідомлень-рішень до раніше направлених, прийняття інших рішень без відкликання, скасування або зміни в результаті адміністративного або судового оскарження податкових повідомлень рішень. Також норми податкового законодавства не передбачають виправлення допущених в податкових повідомленням-рішеннях будь -яких описок або арифметичних помилок.
За таких обставин, суд вважає за необхідне скасувати податкові повідомлення-рішення 1,2, в яких були відповідачем допущені описки, а саме податкове повідомлення-рішення № 0000363200 від 25.06.2011 р., яким визначено податкове зобов'язане прописом 80 645,75 грн., цифрами 22 695 грн., податкове повідомлення-рішення № 0000393200 від 25.06.2011 р., яким визначено податкове зобов'язання прописом 95 132,44 грн., а цифрами 72 438,44 грн.
Посилання позивача на порушення Порядку № 895 , як на підставу скасування податкових-повідомлень рішень 3,4 не приймається судом до уваги, оскільки навіть ті порушення, які були допущені відповідачем в оформленні податкових повідомлень-рішень не могли вплинути на правомірність прийнятих податкових повідомлень-рішень 3,4 або звільнити позивача від сплати орендної плати, яку він повинен сплачувати відповідно до вимог чинного законодавства.
Відповідно до ст. 71 ч.2 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно зі ст.11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Судові витрати підлягають поверненню з Держбюджету частково на користь позивача відповідно до ст.94 КАС України в сумі 1,70 грн.
Керуючись ст.ст. 11, 71, 94,158-163, 167, 254 КАС України, суд, -
1. Позов задовольнити частково.
2.Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення № 0000363200 від 25.06.2011 р., яким визначено податкове зобов'язання прописом 80 645,75 грн., цифрами 22 695 грн., податкове повідомлення-рішення № 0000393200 від 25.06.2011 р., яким визначено податкове зобов'язання прописом 95 132,44 грн., а цифрами 72 438,44 грн.
3. В решті позову відмовити.
4.Повернути з Державного бюджету на користь Виробничо-комерційної фірми « Добро», вул. Шкільна,14, с. Матіясове, Миколаївська область судовий збір в сумі 1 грн. 70 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення 10-денного строку з дня проголошення/отримання постанови, якщо протягом цього часу не буде подано апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили постанови за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подання в 10-денний строк з дня проголошення/отримання копії постанови апеляційної скарги, вимоги до якої встановлені статтею 187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Т. О. Гордієнко
Повний текст постанови складений
та підписаний суддею 20.02.2012 р.