26 грудня 2011 року Справа № 1170/2а-4862/11
Кіровоградський окружний адміністративний суд
у складі: головуючого -судді Кармазиної Т.М.
за участю секретаря - Сириці І.О.,
за участю представників:
позивача -Хмарик Я.Р., Бевзушенко Н.М., Мельниченко Д.В.,
відповідача -Підхлібного В.К.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Кіровограді справу за адміністративним позовом Контрольно-ревізійного управління в Кіровоградській області до Державного шовкорадгоспу „Знам'янський” про зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить зобов'язати Державний шовкорадгосп „Знам'янський” виконати пункт 3 листа-вимоги від 15.07.2011 року №07-14/925, а саме провести претензійно-позовну роботу з одержувачами благодійної допомоги та корпорацією „Український шовк” щодо повернення коштів і зернопродукції. В іншому випадку стягнути з осіб, винних у безпідставному наданні благодійної допомоги на суму 4986,66 грн. та перерахування коштів і відпуску зернопродукції на суму 6770,40 грн., шкоду у порядку та розмірі, встановленому ст.ст.130-136 КЗпП України.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що на виконання п.2.37 Плану роботи ГоловКРУ України на II квартал 2011 року проведено ревізію окремих питань фінансово - господарської діяльності державного шовкорадгоспу „Знам'янський” за період з 01.01.2008р. по 01.06.2011р., якою встановлено факт нанесення збитків в результаті надання спонсорської допомоги без передбачення її у фінансових планах та при відсутності прибутку, шляхом перерахування коштів та відпуску зернопродукції в обсягах, що перевищили планові граничні показники фінансового плану на загальну суму 11757, 06 грн..
Зокрема, суцільною ревізією законності здійснення інших операційних витрат встановлено надання шовкорадгоспом благодійної допомоги грошовими коштами в загальній сумі 4986, 66 грн. без передбачення її у фінансовому плані та при відсутності прибутку, чим порушено вимоги статей 75,78 Господарського Кодексу України.
Крім цього, ревізією встановлено перерахування шовкорадгоспом коштів та відпуск зернопродукції корпорації „Український шовк” в рахунок членських внесків в обсягах, що перевищили планові граничні показники фінансового плану, що призвело до незаконних витрат на загальну суму 6770, 40 грн..
В судовому засіданні представники позивача підтримали позовні вимоги в повному обсязі із зазначених підстав.
Представник відповідача в судовому засіданні, заперечуючи проти позовних вимог посилався на те, що дії Державного шовкорадгоспу „Знам'янський” щодо надання благодійної допомоги та відпуску зернопродукції загальну суму 11757, 06 грн. не порушують вимог чинного законодавства. Також, зазначив, що членські внески, як обов'язок підприємства перед корпорацією „Український шовк”, за 2009 рік частково були внесені в 2010 році.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з наступних підстав.
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні" №2939-ХІІ від 26.01.1993р. (далі за текстом -Закон №2939-ХІІ) головним завданням державної контрольно-ревізійної служби є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в міністерствах та інших органах виконавчої влади, в державних фондах, у бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (підконтрольні установи), виконанням місцевих бюджетів, розроблення пропозицій щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їм у подальшому.
У відповідності до вимог ст.10 Закону №2939-ХІІ Головному контрольно-ревізійному управлінню України, контрольно-ревізійним управлінням в Республіці Крим, областях, містах Києві, Севастополі, контрольно-ревізійним підрозділам (відділам, групам) у районах, містах і районах у містах надається право: перевіряти у підконтрольних установах грошові та бухгалтерські документи, звіти, кошториси і інші документи, що підтверджують надходження і витрачання коштів та матеріальних цінностей, проводити перевірки фактичної наявності цінностей (грошових сум, цінних паперів, сировини, матеріалів, готової продукції, устаткування тощо); пред'являти керівникам та іншим службовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності та фінансів, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані та занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства; звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Згідно п.2 ч.1 ст.8 Закону №2939-ХІІ контрольно-ревізійні управління в областях проводять у підконтрольних установах ревізії фінансово-господарської діяльності, використання і збереження фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильності визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, стану і достовірності бухгалтерського обліку та фінансової звітності.
Судом встановлено, що Знам'янським об'єднаним контрольно-ревізійним відділом проведено ревізію окремих питань фінансово - господарської діяльності державного шовкорадгоспу „Знам'янський” за період з 01.01.2008р. по 01.06.2011р., якою встановлено факт нанесення збитків в результаті надання благодійної допомоги без передбачення її у фінансових планах та при відсутності прибутку, шляхом перерахування коштів та відпуску зернопродукції в обсягах, що перевищили планові граничні показники фінансового плану на загальну суму 11757, 06 грн., про що складено відповідний акт ревізії окремих питань фінансово - господарської діяльності державного шовкорадгоспу “Знам'янський” за період з 01.01.2008 по 01.06.2011 №07-10/37 від 08.07.2011р. (а.с.6-44).
Відповідно до даного акту суцільною ревізією законності здійснення інших операційних витрат встановлено надання шовкорадгоспом протягом вересня та листопада 2009р. благодійної допомоги грошовими коштами в загальній сумі 4986, 66 грн. без передбачення її у фінансовому плані та при відсутності прибутку, чим порушено вимоги статей 75,78 Господарського Кодексу України.
Так, згідно листа Кіровоградського благодійного фонду ветеранів та пенсіонерів Служби безпеки України «Турбота»про надання благодійної допомоги, Державним шовкорадгоспом „Знам'янський” на підставі платіжного доручення від 22.09.2009р. №134 перераховано благодійному фонду кошти в сумі 1500 грн.. (а.с.74,75)
На підставі листа Знам'янської міжрайонної прокуратури від 13.11.2009р. №66-вих.09, відповідачем на підставі платіжного доручення від 25.11.2009р. №160 перераховано прокуратурі кошти в сумі 3486,66 грн.. (а.с.67-69)
Крім того, ревізією встановлено перерахування Державним шовкорадгоспом „Знам'янський” протягом лютого, березня, червня, вересня, листопада 2010р. коштів та відпуск зернопродукції корпорації „Український шовк” в рахунок членських внесків в обсягах, що перевищили планові граничні показники фінансового плану, що призвело до незаконних витрат на загальну суму 6770, 40 грн..
Вищезазначений акт ревізії підписано директором та в.о. головного бухгалтера Державного шовкорадгоспу „Знам'янський” без заперечень, про що свідчать особисті підписи останніх.
У зв'язку з виявленими порушеннями, Знам'янським ОКРВ направлено на адресу директора шовкорадгоспу Підхлібного В.К. лист-вимогу від 15.07.2011 № 07-14/925 щодо відшкодування виявлених ревізією порушень (а.с.45-47).
Згідно ст.15 Закону України „Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні" законні вимоги службових осіб державної контрольно-ревізійної служби є обов'язковими для виконання.
На час звернення позивача до суду відповідачем не надано до Контрольно-ревізійного управління в Кіровоградській області інформацію про стан усунення виявлених ревізією порушень та належним чином завірених копій підтверджуючих документів.
Відповідно до ч.1 ст.75 Господарського кодексу України державне комерційне підприємство зобов'язане приймати та виконувати доведені до нього в установленому законодавством порядку державні замовлення, враховувати їх при формуванні виробничої програми, визначенні перспектив свого економічного і соціального розвитку та виборі контрагентів, а також складати і виконувати річний та з поквартальною розбивкою фінансовий план на кожен наступний рік.
Згідно ч.5 ст.75 Господарського кодексу України державне комерційне підприємство не має права безоплатно передавати належне йому майно іншим юридичним особам чи громадянам, крім випадків, передбачених законом. Відчужувати майнові об'єкти, що належать до основних фондів, державне комерційне підприємство має право лише за попередньою згодою органу, до сфери управління якого воно належить, і лише на конкурентних засадах, якщо інше не встановлено законом. Розпоряджатися в інший спосіб майном, що належить до основних фондів, державне комерційне підприємство має право лише у межах повноважень та у спосіб, що передбачені цим Кодексом та іншими законами.
У абзаці "в" підпункту 2 пункту 13 постанови Кабінету Міністрів України від 29.11.2006 року № 1673 "Про стан фінансово-бюджетної дисципліни, заходи щодо посилення боротьби з корупцією та контролю за використанням державного майна і фінансових ресурсів" зазначено, що міністерствами та іншим центральним органами виконавчої влади установлюється під час формування та затвердження фінансових планів суб'єктів господарювання державного сектору економіки сума витрат на благодійну, спонсорську та іншу допомогу суб'єктів господарювання, державна частка у статутному фонді яких перевищує 50 відсотків, у розмірі не більш як 1 відсоток обсягу чистого прибутку (за результатами попереднього звітного року).
У разі виникнення об'єктивної потреби у плануванні зазначених витрат понад визначені граничні розміри та/або за відсутності чистого прибутку їх обсяг встановлюється за рішенням органу, уповноваженого управляти майном (корпоративними правами) суб'єкта господарювання, відповідно до поданого суб'єктом розрахунку таких витрат, за погодженням з органами, уповноваженими затверджувати фінансові плани.
Ревізією встановлено, що вищезгадані перерахування коштів не були передбачені фінансовими планами відповідача на відповідні роки.
У ході судового розгляду зазначений факт також підтверджено, зокрема, згідно наданих копій фінансових планів відповідача на 2009-2010 роки надання благодійної допомоги не передбачено (а.с.118-133).
Таким чином, кошти в загальній сумі 4986, 66 грн. перераховані з порушенням вимог ст.75 Господарського кодексу України та п.13 Постанови КМУ № 1673 "Про стан фінансово-бюджетної дисципліни, заходи щодо посилення боротьби з порушниками та контролю за використанням державного майна та фінансових ресурсів".
Внаслідок допущеного порушення завдано матеріальної шкоди (збитків) Державному шовкорадгоспу „Знам'янський” на суму 4986, 66 грн..
Державний шовкорадгосп „Знам'янський” є одним із засновників-учасників корпорації „Український шовк”, про що свідчить установчий договір, прийнятий установчими зборами засновників корпорації протокол №1 від 21.05.2002р. (а.с.87-99)
Згідно п.6.1„к” статуту корпорації „Український шовк” учасники корпорації зобов'язані регулярно сплачувати членській внески. (а.с.100-117)
Так, відповідно до фінансового плану підприємства на 2010 рік, на даний рік затверджено інших операційних витрат на суму 15000 грн., фактично ж витрати склали 28000 грн., із яких шовкорадгоспом протягом лютого, березня, червня, вересня та листопада 2010 року перераховано корпорації „Український шовк” кошти у розмірі 21770,40 грн., що було встановлено під час ревізії окремих питань фінансово - господарської діяльності державного шовкорадгоспу „Знам'янський” за період з 01.01.2008 по 01.06.2011 та відображено в акті ревізії №07-10/37 від 08.07.2011р. (а.с.6-44).
До того ж, відповідачем в судовому засіданні надано протоколи зборів уповноважених представників-засновників корпорації „Український шовк” №8 від 30.01.2009р. та №9 від 29.01.2010р., відповідно до яких затверджено розрахунки відрахувань членських внесків підприємств-учасників корпорації „Український шовк” на 2009р. та 2010р. (а.с.64-65, 71-72) Згідно зазначених розрахунків, сума відрахувань членських внесків на утримання апарату управління корпорації „Український шовк” по державному шовкорадгоспу „Знам'янський” на 2009р. та 2010р. складає 22000 грн. кожного року. (а.с.66,73) Тоді як у фінансовому плані інші операційні витрати затверджено у розмірі 15000 грн. (а.с.125-132)
Тобто, в даному випадку відповідач повинен був внести зміни до фінансового плану підприємства, відповідно до Порядку складання, затвердження та контролю виконання фінансового плану державного комерційного та казенного підприємства, господарського товариства, у статутному фонді якого більше 50 відсотків акцій (часток, паїв) належить державі, затвердженого наказом Міністерства економіки України від 21.06.2005р. №173, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 11.07.2005р..
Таким чином, фактичні витрати відповідача перевищили планові граничні показники затвердженого в установленому порядку фінансового плану, що призвело до незаконного перерахування коштів та відпуску зернопродукції корпорації „Український шовк” на загальну суму 6770,40 грн..
З огляду на викладене, суд приходить до висновку що п.3 вимог про усунення порушень в частині забезпечення повернення сум безпідставно наданої благодійної допомоги в сумі 4986,66 грн. та перерахування коштів і відпуску зернопродукції на суму 6770,40 грн. є законним та обґрунтованим, а тому позовні вимоги щодо зобов'язання відповідача виконати пункт 3 листа-вимоги від 15.07.2011 року №07-14/925, а саме провести претензійно-позовну роботу з одержувачами благодійної допомоги та корпорацією „Український шовк” щодо повернення коштів, наданої відповідачем благодійної допомоги на суму 4986,66 грн. та перерахування коштів і відпуску зернопродукції на суму 6770,40 грн. підлягають задоволенню.
Пунктом 10 статті 10 Закону №2939-ХІІ контрольно-ревізійним управлінням надано право звертатись до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Відповідно до пункту 50 Порядку проведення інспектування державною контрольно-ревізійною службою, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2006 р. №550, за результатами проведеної ревізії, у межах наданих прав органи контрольно-ревізійної служби вживають заходів для забезпечення звернення до суду в інтересах держави щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Зважаючи на наведені норми чинного законодавства України та встановлені судом обставини справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 86, 94, 159-163, 167 КАС України, суд, -
Адміністративний позов -задовольнити.
Зобов'язати Державний шовкорадгосп „Знам'янський” виконати пункт 3 листа-вимоги від 15.07.2011 року №07-14/925, а саме провести претензійно-позовну роботу з одержувачами благодійної допомоги та корпорацією „Український шовк” щодо повернення коштів і зернопродукції. В іншому випадку стягнути з осіб, винних у безпідставному наданні благодійної допомоги на суму 4986,66 грн. та перерахування коштів і відпуску зернопродукції на суму 6770,40 грн., шкоду у порядку та розмірі, встановленому ст.ст.130-136 КЗпП України.
Постанова суду набирає законної сили в порядку, встановленому ст.254 КАС України.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подання в 10-денний строк з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України -протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, копія якої одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Повний текст постанови складено -30.12.2011р..
Cуддя підпис
З оригіналом згідно:
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду Т.М. Кармазина