Україна
18 листопада 2011 року Справа № 1170/2а-3474/11
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді -Сагуна А.В.;
при секретарі -Черна О.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Кіровограді адміністративну справу за позовом Олександрійського міськрайонного центру зайнятості в Кіровоградській області до комунального підприємства електричних мереж зовнішнього освітлення "Міськсвітло" про стягнення заборгованості по страхових внесках на загальнообов'язкове державне страхування на випадок безробіття, -
Олександрійський міськрайонний центр зайнятості в Кіровоградській області, звернувся в суд з адміністративним позовом до комунального підприємства електричних мереж зовнішнього освітлення "Міськсвітло" про стягнення заборгованості по страхових внесках на загальнообов'язкове державне страхування на випадок безробіття, в якому просив стягнути з відповідача заборгованість по страхових внесках на випадок безробіття за 2010 рік в сумі 1 253,48 грн.
Заявлені позовні вимоги обґрунтовано тим, що відповідачем подано розрахунок страхових внесків за 2010 рік, у якому самостійно визначено розмір страхових внесків, проте які у встановлений строк не сплачені.
В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 позовні вимоги підтримав з підстав, зазначених у позовній заяві.
Представник відповідача повторно в судове засідання не з'явився (а.с.33,40). Судова повістка про виклик до суду направлялася відповідачу за адресою зазначеною в позовній заяві та виписці з ЄДР юридичних та фізичних осіб-підприємців, проте поштова кореспонденція 09.11.2011 повернулася до суду з відміткою “за зазначеною адресою не проживає” (а.с. 40).
Відповідно до ч. 11 ст.35 КАС України, у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, остання вважається такою, що вручена належним чином.
Отже, відповідач про дату, час і місце розгляду справи вважається повідомлений належним чином.
Представником відповідача надано письмові заперечення на адміністративний позов, в яких зазначив, що з ним не розрахувалось Управління житлово-комунального господарства, архітектури, містобудування міської ради, а тому не має змоги розрахуватись по заборгованості із страхових внесків на загальнообов'язкове пенсійне страхування. Також відповідач, зазначив, що починаючи з 01.01.2003 року і до теперішнього часу підприємство не веде ніякої виробничої та фінансової діяльності. Виконуючому обов'язки директора ОСОБА_2 заробітна плата не нараховується, штатних працівників на підприємстві з 01.01.2003 не має (а.с.27).
Заслухавши доводи представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі з наступних підстав.
Відповідно до ст.8 Закону України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” від 02.03.2000 №1533-III (далі за текстом -Закон №1533-III) Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття створюється для управління страхуванням на випадок безробіття, акумуляції страхових внесків, контролю за використанням коштів, виплати забезпечення та надання соціальних послуг, здійснення інших функцій згідно із цим Законом і статутом Фонду.
Згідно положень ст.12 Закону №1533-III районний центр зайнятості є робочим органом виконавчої дирекції Фонду, уповноважений вести реєстрацію платників страхових внесків, проводити збір страхових внесків, контролювати правильність нарахування та своєчасність їх нарахування, представляти інтереси Фонду в судових та інших органах.
Відповідно до ч.1 ст.4 Закону №1533-III страхуванню на випадок безробіття підлягають особи, які працюють на умовах трудового договору (контракту), цивільно-правового договору, включаючи тих, які проходять альтернативну (невійськову) службу, а також тих, які працюють неповний робочий день або неповний робочий тиждень, та на інших підставах, передбачених законодавством про працю, військовослужбовці (крім військовослужбовців строкової служби), особи, які забезпечують себе роботою самостійно, та фізичні особи - підприємці.
Судом встановлено, що комунальне підприємство електричних мереж зовнішнього освітлення "Міськсвітло" зареєстровано в Олександрійському міськрайонному центрі зайнятості, як платник страхових внесків, відповідно до заяви №110804017 (а.с.8).
Відповідно до пп.7.1 п.7 Інструкції про порядок обчислення і сплати внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та обліку їх надходження до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, затвердженої Наказом Міністерства праці та соціальної політики України, від 18.12.2000 №339 (далі за текстом -Інструкція №339) з набранням чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" на період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій (пені та штрафів) центри зайнятості мають право здійснювати перевірки щодо правильності нарахування, своєчасного і повного перерахування та застосовувати фінансові санкції відповідно до законодавства, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Відповідно до розрахункової відомості про нарахування і перерахування відповідачем страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття за 2010 рік, недоїмка комунального підприємства електричних мереж зовнішнього освітлення "Міськсвітло" зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне страхування на випадок безробіття за 2010 рік становить 1253,48 грн. (а.с.12).
Доказів погашення відповідачем даної заборгованості суду не надано.
Згідно пункту 2 підрозділу 10 розділу 20 ПК України збори (плата, внески), не встановлені цим Кодексом як загальнодержавні або місцеві, але встановлені законодавчими актами України як обов'язкові платежі до набрання чинності цим Кодексом, справляються за правилами, встановленими цими законодавчими актами України, до набрання чинності законом про адміністративні послуги та іншими законами, що регулюватимуть справляння відповідних зборів (плати, внесків).
Відповідно до положень ст.35 Закону №1533-III роботодавець, як страхувальник зобов'язаний своєчасно та в повному розмірі сплачувати страхові внески.
Відповідно до ч. 3 ст.38 Закону №1533-III своєчасно не сплачені фінансові санкції стягуються із страхувальника в дохід Фонду в порядку, встановленому законом.
Відповідно до положень п.2 ст.19 Закону України „Про зайнятість населення” державна служба зайнятості має право стягувати з підприємств, установ та організацій всіх форм власності суми прихованих або знижених обов'язкових зборів і недоїмок до державного фонду зайнятості населення, правонаступником якого з 01.01.2001 є Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
З огляду на зазначені вище норми законів, суд не приймає до уваги заперечення відповідача, оскільки останій самостійно нарахував фінансові зобов'язання зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне страхування на випадок безробіття за 2010 рік у розмірі 1 253,48 грн. та у встановленому порядку не знятий з обліку Олександрійського міськрайонного центру зайнятості, як платник страхових внесків.
Зважаючи на встановлені судом обставини справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Згідно ч.4 ст.94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 94, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з комунального підприємства електричних мереж зовнішнього освітлення "Міськсвітло", 28000, вул. Кременчуцьке шосе, 1, м. Олександрія, Олександрійський район, Кіровоградська область, р/р 260011454 Райффайзен банк “Аваль” МФО 323538, ЄДРПОУ 03347141 на користь Олександрійського міськрайонного центру зайнятості в Кіровоградській області, 28000, проспект Леніна, 126 а, м. Олександрія, Олександрійський район, Кіровоградська область, р/р 37171303901014, МФО 823016, код 23095859 в УДК Кіровоградської області заборгованість по страхових внесках на загальнообов'язкове державне страхування на випадок безробіття у розмірі 1 253 грн. 48 коп. (одна тисяча двісті п'ятдесят три гривні 48 коп.).
Судові витрати віднести за рахунок держави.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подання в 10-денний строк з дня її проголошення, а у разі відкладення складання постанови в повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, -впродовж десяти днів з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Дата складання постанови в повному обсязі - 23.11.2011.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду А.В. Сагун