Іменем України
09.03.2012 м. Ужгород
Колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Закарпатської області в складі:
судді-доповідача - Кеміня М.П.,
суддів - Боднар О.В., Джуги С.Д.
при секретарі: Балаж Н.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління Держкомзему у Закарпатській області на рішення Рахівського районного суду від 14 листопада 2011 року по справі за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3, Рахівської районної державної адміністрації, Головного управління Держкомзему у Закарпатській області, третя особа - міськрайонне управління Держкомзему у м.Рахів і Рахівському районі про визнання недійсним і скасування розпорядження органу виконавчої влади, визнання недійсним Державного акту на право власності на земельну ділянку та зобов'язання вчинити певні дії, -
У жовтні 2011 року ОСОБА_2 звернувся до Рахівського районного суду з позовом до ОСОБА_3, Рахівської районної державної адміністрації, Головного управління Держкомзему у Закарпатській області, третя особа - міськрайонне управління Держкомзему у м.Рахів і Рахівському районі про визнання недійсним і скасування розпорядження органу виконавчої влади, визнання недійсним Державного акту на право власності на земельну ділянку та зобов'язання вчинити певні дії.
Позовну вимогу обґрунтовував тим, що рішенням сесії Ясінянської селищної ради від 11.05.1993 року йому надано в тимчасове користування земельну ділянку пл. 0,39 га в урочищі Кевелів-Гроп'янець строком на 25 років.
Розпорядженням голови Рахівської районної адміністрації № 11 від 19.01.2009 року йому надано дозвіл на виготовлення технічної документації для приватизації даної земельної ділянки. Проте, звернувшись з даним питанням до землевпорядної організації, він дізнався, що дана земельна ділянка приватизована ОСОБА_3
Однак, рішенням Рахівського районного суду від 04.04.2011 року за його позовом до ОСОБА_4, ОСОБА_3, Ясінянської селищної ради визнано недійсним договір на право тимчасового користування земельною ділянкою укладений між Ясінянською селищною радою та ОСОБА_3, витребувано з незаконного володіння та користування земельну ділянку у ОСОБА_3 усунуто перешкоди ОСОБА_2 у користуванні вказаною земельною ділянкою. Ухвалою апеляційного суду Закарпатської області від 13.05.2011 року дане рішення залишено в силі. Таким чином, правових підстав для видачі ОСОБА_3 04.06.2011 року Державного акту на дану земельну ділянку не було.
За таких обставин просив суд: визнати недійсним та скасувати розпорядження голови Рахівської районної державної адміністрації від 06.07.2009 року за № 271; визнати недійсним Державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯЛ № 105950 виданий 04.06.2011 року ОСОБА_3; зобов'язати Головне управління Держкомзему у Закарпатській області скасувати державну реєстрацію Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯЛ № 105950.
Рішенням Рахівського районного суду від 14 листопада 2011 року даний позов задоволено повністю.
На дане рішення Головне управління Держкомзему у Закарпатській області подало апеляційну скаргу, в якій просить рішення суду в частині зобов'язання вчинити певні дії скасувати та постановити в цій частині нове рішення, яким зобов'язати міськрайонне управління Держкомзему у м.Рахів і Рахівському районі скасувати державну реєстрацію Державного акту на право власності на земельну ділянку. Зокрема зазначає, що державна реєстрація земельних ділянок та скасування записів про державну реєстрацію земельних ділянок не входить до повноважень Головного управління, а тому вони є неналежним відповідачем по даній справі. Вказує, що повноваження щодо реєстрації та скасування державної реєстрації Державного акта на право власності на земельну ділянку віднесено до повноважень міськрайонного управління Держкомзему у м.Рахів і Рахівському районі.
В іншій частині рішення суду першої інстанції ніким не оскаржується.
У своєму запереченні на апеляційну скаргу ОСОБА_2, інтереси якого представляє ОСОБА_5, вказує, що законодавець не зазначає, посадова особа якого конкретного органу має право вносити зміни щодо скасування реєстрації. Оскільки оспорюваний Державний акт підписаний головою Комісії з проведення реорганізації територіальних органів Держкомзему у Закарпатській області п. Токарем В.С., то і внесення відомостей про скасування повинно здійснюватися посадовою особою тієї установи, що видала правовстановлюючий документ.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши підстави апеляційної скарги, вважає що вона підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Оскільки рішення суду першої інстанції оскаржено лише в частині з зобов'язання Головного управління Держкомзему у Закарпатській області скасувати державну реєстрацію Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯЛ № 105950, то колегія суддів, відповідно до приписів ч.1 ст. 303 ЦПК України, перевіряє законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції лише в цій частині.
Оскаржуваним рішенням позов ОСОБА_2 задоволено повністю, в тому числі, зобов'язано Головне управління Держкомзему у Закарпатській області скасувати державну реєстрацію Державного акту на право приватної власності на земельну ділянку серії ЯЛ № 105950.
Порядок державної реєстрації земельних ділянок та скасування державної реєстрації здійснюється відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 09 вересня 2009 року № 1021.
Згідно п.13-2 даної Постанови державна реєстрація земельної ділянки здійснюється територіальним органом Держземагентства за її місцезнаходженням. Пунктами 27, 28 Постанови передбачено, що запис у Поземельній книзі скасовується (поновлюється) посадовою особою територіального органу Держземагентства на підставі рішення суду. Скасування (поновлення) запису здійснюється шляхом внесення до автоматизованої системи відомостей про скасування (поновлення) із зазначенням дати та підстави скасування (поновлення), посади, прізвища та ініціалів посадової особи, яка скасувала (поновила) запис, та формування з використанням автоматизованої системи нових аркушів Поземельної книги, що засвідчується підписом посадової особи та скріплюється печаткою територіального органу Держземагентства.
З вищезазначеного слідує, що державна реєстрація та скасування реєстрації земельної ділянки входить до повноважень територіального органу Держземагентства, а тому дане питання не належить до компетенції Головного управління Держкомзему у Закарпатській області.
Тобто, апелянт стосовно позовної вимоги щодо зобов'язання вчинити певні дії є неналежним відповідачем, у зв'язку з чим, позовна вимога до Головного управління Держкомзему у Закарпатській області про зобов'язання вчинити певні дії задоволенню не підлягає.
Що стосується прохання апелянта в апеляційній скарзі щодо зобов'язання міськрайонного управління Держкомзему у м.Рахів і Рахівському районі скасувати Державну реєстрацію Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯЛ № 105950, то воно задоволенню не підлягає виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, міськрайонне управління Держкомзему у м.Рахів і Рахівському районі по даній справі є третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору.
Згідно ч.1 ст. 35 ЦПК України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до ухвалення судом рішення, якщо рішення в справі може вплинути на їх права або обов'язки щодо однієї із сторін.
Виходячи із системного аналізу зазначеної правової норм, слід зробити висновок, що третя особа, в розумінні ст. 35 ЦПК не є особою, прав і обов'язків якої стосується спір сторін, оскільки відсутня її юридична зацікавленість у результаті вирішення справи судом і реалізації ухваленого в ній рішення. Тобто рішенням суду не можуть встановлюватися права та/або обов'язки щодо третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.
Враховуючи вищенаведене, колегія суддів приходить до висновку, що рішення суду першої інстанції, відповідно до п.п.1, 4 ч.1 ст. 309 ЦПК України, в частині зобов'язання вчинити певні дії підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення в цій частині про відмову в задоволенні даної позовної вимоги.
Керуючись п.п. 27, 28 Постанови Кабінету Міністрів України від 09 вересня 2009 року № 1021, ст.ст. 35, 303, 307, 309, 313, 314, 316 ЦПК України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Головного управління Держкомзему у Закарпатській області задовольнити частково.
Рішення Рахівського районного суду від 14 листопада 2011 року в частині зобов'язання Головного управління Держкомзему у Закарпатській області скасувати державну реєстрацію Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯЛ № 105950 - скасувати.
В задоволенні позовної вимоги ОСОБА_2 про зобов'язання Головного управління Держкомзему у Закарпатській області скасувати державну реєстрацію Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯЛ № 105950 - відмовити.
В решті рішення суду першої інстанції залишити без змін
Рішення набирає законної сили з моменту його проголошення, після чого протягом двадцяти днів може бути оскаржене у касаційному порядку безпосередньо до суду касаційної інстанції
Суддя-доповідач
Судді