05 січня 2012 року < Текст > Справа № 2а-0870/11127/11
16:32/ справа №2а-0870/11127/11
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Нестеренко Л.О. при секретарі Пекній Т.В., за участю представника позивача ОСОБА_1, представника відповідача ОСОБА_2, розглянувши у місті Запоріжжі у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрпромтрейд»
до Державної податкової інспекції у Орджонікідзевському районі в м. Запоріжжя
про скасування податкового повідомлення - рішення від 09.11.2011 р. № 00004122304/16012
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрпромтрейд» до Державної податкової інспекції у Орджонікідзевському районі в м. Запоріжжя про скасування податкового повідомлення - рішення від 09.11.2011 р. № 00004122304/16012. В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що за результатами проведеної позапланової документальної перевірки Державною податковою інспекцією у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя були винесено податкове повідомлення - рішення від 09.11.2011 р. № 00004122304/16012, яким нараховано 89751 грн. 38 коп. пені за порушення термінів розрахунків у сфері ЗЕД. Позивач вважає, що Рішення прийнято відповідачем з порушенням законодавства, оскільки визначення грошового зобов'язання здійснено з порушенням встановлених законодавством строків. У зв'язку з викладеним позивач просить скасувати Рішення від 09.11.2011 р. № 00004122304/16012 у судовому порядку.
Представник позивача у судовому засіданні на задоволенні позову наполягає.
Відповідачем надані письмові заперечення на позов, в яких зазначено, що проведеною перевіркою з питань дотримання позивачем вимог валютного законодавства, встановлено порушення вимог ст. 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», крім того, встановлено: відповідно ст. 4 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" за порушення термінів розрахунків в іноземній валюті по імпортним операціям, передбачених статтею 2 цього Закону, тягне за собою стягнення пені за кожний день прострочення у розмірі 0,3% від суми митної вартості недопоставленої продукції в іноземній валюті, перерахованої у грошову одиницю України за валютним курсом НБУ на день виникнення заборгованості, але загальний розмір нарахованої пені не може перевищувати суми недоодержаної виручки (частину першу ст.4 доповнено згідно Закону України від 31.05.2007р. №1108-У «Про внесення змін до Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті»). У зв'язку з вищенаведеним, пеня нараховується за порушення термінів розрахунків при здійснені імпортних операцій по укладеному контракту №02/10 від 02.10.2006р. з нерезидентом за наступний період: з 13.02.2007 р. по 07.02.2008 р. (360 днів). Оскільки Закон пом'якшує відповідальність, то у випадку, коли розмір пені, нарахованої за період з моменту виникнення порушення до 01.01.2008 р., дорівнює сумі дебіторської заборгованості або перевищує її, подальше нарахування пені не провадиться, а у разі, якщо розмір пені, нарахованої за період з моменту виникнення порушення до 01.01.2008 р. менший, ніж сума дебіторської заборгованості, подальше нарахування пені провадиться до розміру дебіторської заборгованості. Таким чином, нарахована пеня за порушення термінів розрахунків в іноземній валюті дорівнює сумі дебіторської заборгованості в іноземній валюті, перерахованої в грошову одиницю України по валютному курсу НБУ на день виникнення заборгованості. Крім того, відповідачем зазначено, що Згідно статті 250 Господарського кодексу України адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом. Закон України від 21.12.2000 р. N 2181 "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності. Згідно із зазначеним Законом податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України. Статтею 15.1.1 даного Закону визначено, що за винятком випадків, визначених пп. 15.1.2 цього пункту, податковий орган має право самостійно визначити суму податкових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Законом, не пізніше закінчення 1095-го дня, що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, а у разі, коли така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Відповідно до п. "а" п.п.15.1.2. п.15.1. статті 15 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000р. №2181-111 "Податкове зобов'язання може бути нараховане ... без дотримання строку давності, визначеного у підпункті 15.1.1. цього пункту у разі, коли: а) податкову декларацію за період, коли виникло податкове зобов'язання, не було подано". Ураховуючи те, що при самостійному визначенні податковим органом суми податкових зобов'язань при застосуванні штрафних санкцій до платників податків за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності не передбачено подання податкових декларацій, то норми, передбачені ст. 15 даного Закону, не поширюються на нарахування пені за порушення розрахунків у сфері ЗЕД. Аналогічне положення закріплено і в ст. 102 Податкового кодексу України. У зв'язку з викладеним відповідач вважає, що винесене Рішення є законним та не підлягає скасуванню, просить у задоволенні позову відмовити.
У судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечує, просить у позові відмовити з підстав, зазначених у письмових запереченнях.
Вислухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Державною податковою інспекцією у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя проведена виїзна позапланова перевірка Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрпромтрейд» з питань дотримання вимог валютного законодавства за зовнішньоекономічними контрактами від 02.10.2006 р. № 02/10 за період з 02.10.2006 р. по 10.10.2011 р. та від 03.10.2006 р. № 03/10 за період з 03.10.2006 р. по 10.10.2011 р.
За результатами перевірки складений акт від 17.10.2011 р. № 18/32341169.
Актом перевірки встановлено, що позивачем порушені вимоги ст. 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», та нарахована пеня за порушення термінів розрахунків при здійснені імпортних операцій по укладеному контракту №02/10 від 02.10.2006 р. з нерезидентом за період: з 13.02.2007р. по 07.02.2008р. (360 днів).
В акті перевірки зазначено, що оскільки Закон №1108-У пом'якшує відповідальність, то у випадку, коли розмір пені, нарахованої за період з моменту виникнення порушення до 01.01.2008, дорівнює сумі дебіторської заборгованості або перевищує її, подальше нарахування пені не провадиться, а у разі, якщо розмір пені, нарахованої за період з моменту виникнення порушення до 01.01.2008 менший, ніж сума дебіторської заборгованості, подальше нарахування пені провадиться до розміру дебіторської заборгованості. Таким чином нарахована пеня за порушення термінів розрахунків в іноземній валюті дорівнює сумі дебіторської заборгованості в іноземній валюті, перерахованої в грошову одиницю України по валютному курсу НБУ на день виникнення заборгованості.
Розрахунок пені наведено у додатку 2 до І екземпляру акту позапланової перевірки.
В Розрахунку зазначено, що пеня нарахована від суми 17772,55 дол. США, за 360 днів, у розмірі 0,3% за кожний день прострочення платежу - у сумі 89751 грн. 38 коп. День виникнення заборгованості 13.02.2007 р. Сума пені дорівнює сумі простроченої дебіторської заборгованості.
На підставі акту перевірки Державною податковою інспекцією у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя винесено Податкове повідомлення - рішення від 09.11.2011 р. № 00004122304/16012, яким визначено суму грошового зобов'язання - нарахована пеня за порушення термінів розрахунків у сфері ЗЕД у сумі 89751 грн. 38 коп.
Суд вважає, що податкове повідомлення - рішення від 09.11.2011 р. № 00004122304/16012 винесено Державною податковою інспекцією у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя з порушенням діючого законодавства і підлягає скасуванню, в зв'язку з наступним.
Як встановлено в судовому засіданні, між Товариством з обмеженою відповідальністю «Укрпромтрейд» і фірмою «Ravjani Corporation Ltd» укладений контракт від 02.10.2006 р. № 02/10 купівлі - продажу ванадію п'ятиокису. Загальна вартість Товару складає 17 772.55дол.США.
Придбання товару здійснюється без фактичного його ввезення на митну територію України та з подальшим його експортом (продажем) за межами території України.
На виконання умов імпортного контракту № 02/10 від 02.10.2006 р. Товариство з обмеженою відповідальністю «Укрпромтрейд» платіжним дорученням № 1 від 14.11.2006 р. здійснило передплату на користь фірми «Ravjani Corporation Ltd», з валютного рахунку №26001318292860 в ЗОФ АКБ «Укрсоцбанк» у сумі 17 772,55 дол. США (89 751 грн. 38 коп.).
Згідно акту приймання - передачі товару № 1 від 13.11.2006 р. ПРОДАВЕЦЬ фірма «Ravjani Corporation Ltd» передало ПОКУПЦЮ - Товариству з обмеженою відповідальністю «Укрпромтрейд» Товар: п'ятиокис ванадію (код товару 2825300000) в кількості 3619,664кг. за ціною 4,91дол.США на загальну суму 17 772.55 дол. США.
Передача товару здійснена за межами митної території України.
Для реалізації придбаного за контрактом №02/10 від 02.10.2006р. товару, Товариством з обмеженою відповідальністю «Укрпромтрейд» з «Ferromet АВ» укладено експортний контракт № 03/10 від 03.10.2006р.
Відповідно до умов контракту поставка здійснюється без фактичного його ввезення на митну територію України.
Повернення валютних цінностей на територію України відбулося 07.02.2008р., шляхом перерахування грошових коштів Товариству з обмеженою відповідальністю «Укрпромтрейд» компанією „BRIGHTHOLM Inc”, що підтверджується банківською випискою, тобто з порушенням встановленого строку.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» (в редакції Закону N 1766-IV від 15.06.2004 р., що діяла на момент поставки) імпортні операції резидентів, які здійснюються на умовах відстрочення поставки, в разі, коли таке відстрочення перевищує 90 календарних днів з моменту здійснення авансового платежу або виставлення векселя на користь постачальника продукції (робіт, послуг), що імпортується, потребують індивідуальної ліцензії Національного банку України.
Таким чином, у разі перевищення граничного терміну (90 днів) надходження валютних цінностей на територію України за контрактом №02/10 від 02.10.2006р., а саме 12.02.2007 р., позивач повинен був отримати індивідуальну ліценцію, що здійснено не було, валютні цінності повернуті з порушенням строку, встановленого ст. 2 Закону.
Згідно до ст. 4 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» (в редакції Закону N 1766-IV від 15.06.2004 р., що діяла на момент закінчення встановленого для повернення валютних цінностей на територію України строків) порушення резидентами термінів, передбачених статтями 1 і 2 цього Закону, тягне за собою стягнення пені за кожний день прострочення у розмірі 0,3 відсотка суми неодержаної виручки (митної вартості недопоставленої продукції) в іноземній валюті, перерахованої у грошову одиницю України за валютним курсом Національного банку України на день виникнення заборгованості.
Водночас, статтею 250 Господарського кодексу України (в редакції, що діяла на момент закінчення встановленого для повернення валютних цінностей на територію України строків, та на момент повернення валютних цінностей на територію України), було передбачено, що адміністративно - господарські санкції можуть бути застосовані протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніше як через рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
Відповідно до пункту 1.1 розділу 1 Інструкції про порядок здійснення контролю за експортними, імпортними операціями, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 24 березня 1999 року № 136 (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин; далі - Інструкція) днем виникнення порушення є перший день після закінчення встановленого законодавством строку розрахунків за експортною, імпортною операцією або строку, встановленого відповідно до раніше одержаних за цією операцією висновків.
Згідно з пунктом 5.9 розділу 5 Інструкції банк надає податковим органам інформацію про виявлені у звітному місяці факти порушень згідно з додатком 2 в разі ненадходження в законодавчо встановлені строки (або строки, визначені в висновках) виручки, товарів. Пунктом 5.1 розділу 5 Інструкції визначено, що банками надсилаються усі передбачені цим розділом повідомлення до 10 числа місяця, наступного за звітним, а повідомлення згідно з пунктом 5.7 у визначені ним строки податковим органам за місцем реєстрації резидентів поштою з отриманням поштового підтвердження про їх вручення адресату або кур'єром банку з обов'язковою відміткою податкових органів про отримання. Розділом 8 Інструкції передбачено, що за невиконання банками функцій агента валютного контролю та порушення положень цієї Інструкції банки несуть відповідальність згідно з чинним законодавством України.
Отже, днем виявленням порушення є саме дата встановлення уповноваженим банком факту допущення резидентом порушення строків та повідомлення про даний факт органів державної податкової служби, відповідно до вимог розділу 7 Інструкції.
Оскільки прострочення встановленого для повернення валютних цінностей на територію України строку мало місця в термін з 12.02.2007 р. по 07.02.2008р., то строк для застосування пені за порушення Товариством з обмеженою відповідальністю «Укрпромтрейд» термінів, передбачених статтями 1 і 2 цього Закону закінчився відповідно 11.08.2007 р. - 06.08.2008р.
Відповідачем податкове повідомлення - рішення про нарахування пені винесено 09.11.2011 р., тобто після закінчення строку, встановленого ст. 250 Господарського кодексу України.
Посилання відповідача на те, що положення статті 250 Господарського кодексу України не можуть бути застосовані до спірних правовідносин, оскільки Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» не передбачено строків для застосування пені за порушення резидентами термінів, передбачених статтями 1 і 2 цього Закону, аналогічне положення закріплено і в ст. 102 Податкового кодексу України, не може бути прийнято до уваги, виходячи з наступного.
- У преамбулі Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» зазначено, що цей Закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який встановлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення. Також він встановлює спеціальний порядок нарахування, оскарження нарахування, процедуру сплати та примусового стягнення, яка може застосовуватися лише щодо податків і зборів (обов'язкових платежів), сплата яких передбачена Законами з питань оподаткування.
Тобто, цей Закон не регулює питання застосування та стягнення фінансових санкцій за порушення термінів розрахунків при виконанні зовнішньоекономічних контрактів.
- Встановлений підпунктом 15.1.1 пункту 15.1, підпунктом 15.2.1 пункту 15.2 статті 15 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» строк давності визначення податкового зобов'язання платника податку контролюючим органом та граничний строк стягнення податкового боргу визначені як такі, початок перебігу яких пов'язаний з граничним строком подання податкової декларації або днем її фактичного подання.
Оскільки, нарахування пені за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності не пов'язане з поданням податкової декларації, так як сума пені не є сумою податкового зобов'язання, то застосування встановленого зазначеними нормами порядку відрахування строку для стягнення пені є неправомірним.
- Відповідно до частини першої статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Як випливає з Рішення Конституційного Суду України від 9 лютого 1999 року № 1/99-рп, частину першу статті 58 Конституції України щодо дії нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Оскільки на час набрання чинності Податковим кодексом України (01.01.2011 р.), валютні цінності на територію України Товариством з обмеженою відповідальністю «Укрпромтрейд» ввезені, та сплив річний строк, передбачений ст. 250 Господарського кодексу, передбачений для застосування адміністративно - господарської санкції, то у податкового органу відсутні підстави для нарахування пені за порушення строків встановлених для повернення валютних цінностей територію України на підставі норм Податкового кодексу України та ст. 250 Господарського кодексу (у редакції, що дії з 01.01.2011 р.), тобто за термін, що перевищує шість місяців з дня виявлення порушення, та рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил.
Враховуючи викладене, суд вважає що податкове повідомлення - рішення від 09.11.2011 р. № 00004122304/16012 винесено без врахування фактичних обставин та з порушенням діючого законодавства, вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрпромтрейд» до Державної податкової інспекції у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя про скасування податкового повідомлення - рішення від 09.11.2011 р. № 00004122304/16012 обґрунтовані і підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 11, 17, 94, 160, 163 КАС України; ст. 58 Конституції України; ст. 250 Господарського кодексу; ст. 2, ст. 4 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» (в редакції Закону N 1766-IV від 15.06.2004 р.; п.п. 1.1 розділу 1, п.п 5.1, п.п. 5.7, 5.9 розділу 5, розділом 8 Інструкції про порядок здійснення контролю за експортними, імпортними операціями, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 24 березня 1999 року № 136, суд, -
Позов задовольнити.
Скасувати податкове повідомлення - рішення від 09.11.2011 р. № 00004122304/16012, винесене Державною податковою інспекцією у Орджонікідзевському районі в м. Запоріжжя відносно Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрпромтрейд».
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Л.О.Нестеренко
Постанову виготовлено у повному обсязі 10.01.2012 р.