Постанова від 14.03.2012 по справі 2а-1722/11

Шевченківський районний суд м.Львова

Справа № 2а-1722/11

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

«16» січня 2012 року Шевченківський районний суд м. Львова

в складі : головуючого - судді Кавацюка В.І.

при секретарі Шутяк З.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові

справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Шевченківському районі м. Львова про визнання дій неправомірними та зобов'язання до вчинення дій,

УСТАНОВИВ:

29 вересня 2011 року ОСОБА_1 звернулась в суд з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України у Шевченківському районі м. Львова, в якому просить визнати протиправними дії відповідача відносно здійснення перерахунку її пенсії невідповідно ст. ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування»; зобов»язати відповідача усунути порушення та перерахувати її пенсію згідно ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2010 рік, що становить 1982,63грн.; зобов»язати відповідача виплатити суми недоотриманої пенсії, внаслідок неправильного застосування показника середньої заробітної плати; стягнути на її користь, згідно ст. ст. 90, 94 КАС України, кошти, затрачені нею на правову допомогу в розмірі 400,00гривень .

Як на підставу своїх вимог зазначила що з 2005 року одержує пенсію за віком, однак продовжує працювати. Маючи відповідний страховий стаж після призначення пенсії, вона звернулась до відповідача з проханням застосувати для перерахунку її пенсії показника заробітної плати в середньому на одну особу за 2010 рік, відповідно до вимог ч.4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а не за 2007 рік, як це зробив відповідач. Проте відповідач відмовив у перерахунку пенсії. В отриманому листі їй було роз'яснено, що перерахунок проводився із застосуванням показника середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якого сплачені страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік. Враховуючи вищенаведене, вважає дії відповідача протиправними, а тому вимушена звернутись до суду.

В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_2 позовні вимоги підтримав, покликаючись на обставини, викладені у поданому до суду позові. Просив позов задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, хоча належним чином був повідомлений про час та місце розгляду справи. Від відповідача надійшли заперечення на позов.

Заслухавши пояснення позивача, з'ясувавши дійсні обставини справи, дослідивши зібрані по справі докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Львова та отримує пенсію за віком. Окрім цього, позивач продовжує працювати, а відтак має право на перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Маючи 24 місяці (два роки) стажу, в серпні 2011 року вона звернулась до відповідача з заявою про перерахунок їй пенсії. Відповідачем здійснено перерахунок її пенсії з урахуванням Показника 2007 року, хоча повинен був застосовуватись Показник того року, що передує року перерахунку пенсії, а саме за 2010 рік.

Відповідно до ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003року №1058-IV у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.

Згідно пп.10 п.35 розділу II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України від 28.12.2007року №107-VI «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» була викладена в новій редакції: «У разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону».

Проте рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008року №10-рп/2008 зміни, внесені пп.10 п.35 розділу II Закону України від 28.12.2007року №107-VI, визнано такими, що не відповідають Конституції України (неконституційними).

Відповідно до вимог ч.2 ст.152 Конституції України, Закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнанні неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Тобто, якщо перерахунок пенсії відповідно до ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» здійснюється із заробітної плати (доходу) за періоди страхового стажу, зазначені в ч.1 ст.40 цього Закону, то ця заробітна плата відповідно до ч.2 ст.40 цього Закону обчислюється з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням (перерахунком) пенсії, тобто по цій справі за 2010 рік.

Як вбачається з позовних вимог позивач просив зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату йому пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому за 2010р., що відповідає вимогам ст.40 та ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а тому його позовні вимоги є обґрунтованими.

Згідно пп.3 п.11 постанови КМ України від 28.05.2008року №530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період, що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню згідно з абзацом третім частини першої статті 40 Закону.

Відповідач вказав, що перерахунки пенсії проводились відповідно до пп.3 п.11 постанови КМ України від 28.05.2008року №530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», але фактично в цій постанові відтворена редакція ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в редакції Закону України від 28.12.2007року №107-VI, яка визнана неконституційною, і таким чином умови перерахунку пенсії, визначені в пп.3 п.11 постанови, не відповідають положенням, викладеним в ст.40, ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в редакції Закону від 09.07.2003року №1058-IV, яка відновила свою дію з 22 травня 2008року.

У відповідності з положеннями Конституції України зміст та обсяг існуючих прав і свобод не може бути звужений при прийнятті нових чи внесенні змін у діючі закони (ч.3 ст. 22 Конституції), конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Відповідач вказав, що перерахунки пенсії проводились відповідно до пп.3 п.11 постанови КМ України від 28.05.2008 року N 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», але фактично в цій постанові відтворена редакція ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в редакції Закону України від 28.12.2007 року N 107-VI, яка визнана неконституційною, і таким чином умови перерахунку пенсії, визначені в пп.3 п.11 постанови, не відповідають положенням, викладеним в ст.40, ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в редакції Закону від 09.07.2003 року № 1058-IV, яка відновила свою дію з 22 травня 2008 року.

У відповідності з положеннями Конституції України зміст та обсяг існуючих прав і свобод не може бути звужений при прийнятті нових чи внесенні змін у діючі закони (ч.3 ст. 22 Конституції), конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Позиція відповідача, яка ґрунтується на відсутності законодавчого регулювання питання щодо визначення показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, з огляду на вищевказані норми закону є помилковою та такою, що не ґрунтується на вимогах закону.

Враховуючи вищенаведене та оцінюючи зібрані по справі докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов підставний та його слід задовольнити.

Керуючись ст. ст. 2, 6, 8, 9, 10, 11, 69, 70, 71, 94, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 167 КАС України, ст. ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Визнати дії управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Львова щодо застосування під час перерахунку пенсії ОСОБА_1 в 2011 році показника середнього заробітку за 2007 рік неправомірними.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Шевченківському районі м. Львова провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 в період з 01 серпня 2011 року із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2010 рік.

Стягнути з головного управлінні Державного казначейства України у Львівській області в користь ОСОБА_3 400 гривень, витрат на правову допомогу.

Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з моменту її проголошення через Шевченківський районний суд м. Львова. У разі застосування судом ч.3 статті 160 КАС України, а також прийняття постанови в письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя В. І. Кавацюк