Постанова від 07.03.2012 по справі 2а-204/12

Справа № 2а-204/12

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 березня 2012 року Ленінський районний суд м. Луганськ у складі:

Головуючого - судді Антоненко М.В.,

при секретарі - Атуової К.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Луганську адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства «Український комунальний банк» до Старобільської міської ради Луганської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Ленінського районного суду з позовом до Старобільської міської ради Луганської області в якому просив, визнати противоправними дії Старобільської міської ради, які полягають у видачі позивачу Розрахунку №64/1 від 18 січня 2011 року до договору №71 від 24.10.2007 року розміру орендної плати на земельні ділянки комунальної власності грошова оцінка яких проведена в м. Старобільськ, зобов'язати Старобільську міську раду перерахувати та надати Позивачу новий Розрахунок до договору №71 від 24.10.2007 року розміру орендної плати на земельні ділянки комунальної власності на 2011 рік з врахуванням прийнятого для розрахунку розміру орендної плати 4 відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянки, відповідно до договору оренди землі від 24.10.2007 року, державна реєстрація проведена 24.10.2007 року за №71.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що 24.10.2007 року між Позивачем та Відповідачем був укладений договір оренди землі. Відповідачем був наданий Позивачу Розрахунок №64/1 від 18 січня 2011 року до договору №71 від 24.10.2007 року розміру орендної плати на земельні ділянки комунальної власності грошова оцінка яких проведена в м. Старобільськ. Відповідно до пункту 7 вказаного Розрахунку, прийнятий для розрахунку розміру орендної плати, відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянки становить 11 відсотків. Позивач вказує, що вищезазначені дії відповідача щодо надання Позивачу Розрахунку №64/1 від 18 січня 2011 року до договору №71 від 24.10.2007 року є незаконними, оскільки у Відповідача не було підстав для визначення в оскаржуваному Розрахунку 11 відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Зазначив, що Відповідач замість 11 відсотків мав вказати 4 відсотки, у зв'язку з чим позивач вимушений звернутись за захистом своїх прав до суду.

У судовому засіданні представник позивача заявлені позовні вимоги підтримав та просив суд їх задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача позовні вимоги не визнав, надав суду письмові заперечення в яких просив суд відмовити в задоволені позовних вимог в повному обсязі та залишити позовну заяву без розгляду, оскільки позивачем пропущено місячний строк для звернення до суду.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що 24.10.2007 року між Позивачем та Відповідачем був укладений договір оренди землі, зареєстрований в Старобільському районному відділі державної реєстрації ДП «Луганський регіональний центр ДЗК», запис від 24.10.2007 року №71.

Відповідно до п. 1 договору оренди землі, Відповідач на підставі рішення 17 сесії 05 скликання Старобільської міської ради від 31.05.2007 р. №17/40 та рішення 18 сесії 05 скликання Старобільської міської ради від 20.07.2007 р. №18/121 надає, а Позивач приймає в строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення, яка знаходиться: м. Старобільськ, Луганська область, вул. Комунарів, 46.

Відповідно до п. 2 договору оренди землі, в оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,0828 гектарів.

Відповідно до пункту 9 договору оренди землі, орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 5 946, 70 грн., що складає 4% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Як встановлено судом, Старобільська міська рада є органом місцевого самоврядування, якому надані повноваження щодо складання оскаржуваного Розрахунку розміру орендної плати на земельні ділянки комунальної власності грошова оцінка яких проведена в м. Старобільськ.

Відповідачем 2 березня 2011 року був наданий Позивачу Розрахунок №64/1 від 18 січня 2011 року до договору №71 від 24.10.2007 року розміру орендної плати на земельні ділянки комунальної власності грошова оцінка яких проведена в м. Старобільськ. Даний Розрахунок зареєстрований у Позивача за вхідним № 1417.

Відповідно до пункту 7 вказаного Розрахунку, розмір відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянки який прийнятий для розрахунку орендної плати Відповідачем зазначено як 11.

Як встановлено судом, підставою для застосування Відповідачем в оскаржуваному Розрахунку вказаного розміру відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянки стало рішення Старобільської міської ради від 21.05.2010 року № 42/18 «Про внесення змін до рішення міської ради №11/3 від 29.12.2006 р. «Про затвердження ставок орендної плати за землю в м. Старобільськ»зі змінами внесеними рішенням міської ради №24/14 від 15.01.2008 р.»

Даним рішенням затверджені відсоткові ставки до нормативної грошової оцінки для встановлення розміру плати за оренду землі в м. Старобільськ, зокрема для юридичних осіб, які займають площу від 501 до 1 000 кв.м. передбачено застосування 11 відсотків нормативної грошової оцінки. Рішення оприлюднене в районній газеті «Вісник Старобільщини»від 25.06.2010 року №51-52, набуло чинності 01.07.2010 року.

Частиною першою ст. 13 Конституції України встановлено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

П. "а" частини першої ст. 12 Земельного кодексу України передбачено, що до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить розпорядження землями територіальних громад.

Частиною першою ст. 124 Земельного кодексу України визначено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

П. 34 частини першої ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачає, що питання регулювання земельних відносин (у тому числі надання земельних ділянок) вирішується виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради.

Із вказаних норм законодавства України випливає, що питання оренди земельних ділянок вирішуються сільською, селищною, міською радою на пленарних засіданнях шляхом прийняття відповідних рішень.

Згідно з частиною першою ст. 15 Закону України "Про оренду землі" однією із істотних умов договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру.

Отже ініціювання внесення змін до договорів оренди землі в частині зміни розміру орендної плати належить до компетенції сільської, селищної, міської ради і має здійснюватись шляхом прийняття відповідних рішень.

Як встановлено в судовому засіданні, на підставі пояснень представників сторін, наданих доказів, Старобільська міська рада не ініціювала внесення змін до договору оренди землі №71 від 24.10.2007 року відносно зміни розміру орендної плати з «4%»на «11 %»нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яке б було реалізоване належним чином.

Надані Відповідачем рішення Старобільської міської ради від 21.05.2010 року №42/18 та лист міського голови від 17.06.2010 року №1134 не є законною підставою для складання та надання Позивачу оскаржуваного Розрахунку, оскільки з них не вбачається внесення змін до договору оренди землі №71 від 24.10.2007 року. Крім того, відповідні зміни до договору оренди землі мають бути зареєстровані належним чином, що відсутнє в даному випадку.

Крім того, суд приймає до уваги, що на 2012 рік Відповідач видав Позивачу розрахунок від 16.01.2012 року до договору оренди землі №71 від 24.10.2007 року, в п.7 якого розмір відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянки який прийнятий для розрахунку орендної плати Відповідачем зазначено як 4, що свідчить про згоду Відповідача із вимогами Позивача.

За таких обставин, суд приходить до висновку про протиправність дій Відповідача щодо видачі Позивачу Розрахунку №64/1 від 18 січня 2011 року, оскільки Відповідач не мав законних підстав для застосовування 11 % нормативної грошової оцінки земельної ділянки у Розрахунку №64/1 від 18 січня 2011 року.

У відповідності до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень,

Згідно п. 1 ч. 1 ст. 17 КАС України, компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Суб'єктом владних повноважень є орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Необхідною ознакою суб'єкта владних повноважень є здійснення цим суб'єктом владних управлінських функцій, причому ці функції повинні здійснюватися відповідним суб'єктом саме у тих правовідносинах, у яких виник спір.

Згідно абзацу 3 ч. 1 Резолютивної частини рішення Конституційного Суду України від 01.04.2010 р. N 10-рп/2010 до публічно-правових спорів, на які поширюється юрисдикція адміністративних судів, належать земельні спори фізичних і юридичних осіб з органами місцевого самоврядування як суб'єктом владних повноважень, пов'язані з оскарженням його рішень, дій чи бездіяльності.

Судом приймаються доводи позивача по справі щодо застосування цього Кодексу, в якості норм процесуального права по даній справі.

На підставі викладеного позовні вимоги підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 7, 17, 18, 158, 161, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, ст.ст. 13, 30 Закону України «Про оренду землі», суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги Публічного акціонерного товариства «Український комунальний банк»- задовольнити.

Визнати противоправними дії Старобільської міської ради, які полягають у видачі Публічному акціонерному товариству «Український комунальний банк»Розрахунку №64/1 від 18 січня 2011 року до договору №71 від 24.10.2007 року розміру орендної плати на земельні ділянки комунальної власності грошова оцінка яких проведена в м. Старобільськ.

Зобов'язати Старобільську міську раду перерахувати та надати Публічному акціонерному товариству «Український комунальний банк» новий Розрахунок до договору №71 від 24.10.2007 року розміру орендної плати на земельні ділянки комунальної власності на 2011 рік з врахуванням прийнятого для розрахунку розміру орендної плати 4 відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянки, відповідно до договору оренди землі від 24.10.2007 року, державна реєстрація проведена 24.10.2007 року за №71.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Ленінський районний суд м. Луганська. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова суду першої інстанції набирає чинності після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

Суддя: М.В. Антоненко