вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
Іменем України
06.10.08Справа №2а-2138/08/6
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі:головуючого судді Латиніна Ю.А.,
при секретарі Любобратцевої І.Ю.,
за участю представників позивача Бахаревої Н.Ю., відповідача Аметової Л.А., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
,
за позовом Кримського республіканське відділення Фонда соціального захисту інвалідів, м. Сімферополь,
до Сільськогосподарського виробничого кооперативу "МИР", Сакський район,с. Крайнє,
про стягнення 1663,74 грн.
Суть спору: Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом про стягнення з Сільськогосподарського виробничого кооперативу "МИР" 1663,74 грн. пені, яка була нарахована у зв'язку з несвоєчасною сплатою адміністративно-господарських санкцій у розмірі 7890,00 грн. за 2005 рік. Позовні вимоги мотивовані ти, що відповідач порушив ст. ст. 19, 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" у зв'язку з чим і виникла заборгованість.
Представник позивача у судовому засіданні на позовним вимог наполягав.
Представник відповідача проти позову заперечує, посилаючись на те, що за підсумками 2006-2007 років підприємство має збитки від господарської діяльності внаслідок форс-мажорних обставин у зв'язку з чим, пеню не слід стягувати з СВК «МИР».
Розглянув матеріали справи, заслухав у порядку, визначеному ст. 139 КАС України, пояснення представників сторін, дослідив відповідно до ст. 138 КАС України зібрані у справі докази, суд -
Відповідно до пункту 1 Положення про Фонд соціального захисту інвалідів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2002 N 1434, Фонд є урядовим органом державного управління, який діє у складі Міністерства праці та соціальної політики і підпорядковується йому.
Згідно з пунктом 9 зазначеного Положення для реалізації покладених на Фонд завдань за погодженням з Мінпраці утворюються територіальні відділення Фонду в межах граничної чисельності його працівників.
Основним завданням Фонду, відповідно до пункту 3 цього Положення є, зокрема контроль за виконанням роботодавцями нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, установленого Законом. Фонд також відповідно до покладених на нього завдань здійснює контроль за сплатою роботодавцями адміністративно-господарських санкцій і пені (підпункт 3 пункту 4 зазначеного Положення).
Частиною дев'ятою статті 20 Закону встановлено, що спори, які виникають із правовідносин за статтями 19, 20 Закону, вирішуються відділеннями Фонду в судовому порядку.
Відповідно до покладених на нього завдань Фонд здійснює контроль за своєчасним перерахуванням сум штрафних санкцій, що надходять від роботодавців за невиконання ними нормативу робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів (підпункт 3 пункту 4 Положення про Фонд соціального захисту інвалідів).
Таким чином, Фонд та його відділення є органами державної влади, які у правовідносинах з роботодавцям, зокрема у зв'язку із здійсненням контролю за перерахуванням штрафних санкцій, передбачених статтею 20 Закону, реалізують владні управлінські функції, а право відділень Фонду на звернення до суду у відповідних відносинах визначено в законодавчому порядку (частина 9 статті 20 Закону).
Згідно ст. ст. 19, 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", п. п. 4, 11 Порядку сплати підприємствами (об'єднаннями), установами і організаціями штрафних санкцій до відділень Фонду соціального захисту інвалідів, акумуляції, обліку та використання цих коштів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2001 року N 1767, на підприємства всіх форм власності покладений обов'язок щодо створення робочих місць для інвалідів, зазначений обов'язок відповідачем виконано не було, що було підставою для стягнення з відповідача штрафних санкцій, відповідно до частини 2 статті 20 названого Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні".
Як вбачається з матеріалів справи, відповідно звітності про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2005 рік, наданій відповідачем по справі, середньооблікова кількість працівників відповідача за 2005 рік склала 58 осіб, фонд оплати праці штатних працівників 228800 грн., середньорічна заробітна плата склала 3945,00 грн.
Відповідно до положень ст. 20 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Положення цієї частини не поширюється на підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.
Отже, розмір адміністративно-господарських санкцій за робочі місця, призначені для працевлаштування інвалідів і не зайняті інвалідами для відповідача за 2005 рік склав 7890,00 грн.
Згідно з положеннями Порядку сплати підприємствами (об'єднаннями), установами і організаціями штрафних санкцій до відділень Фонду соціального захисту інвалідів, акумуляції, обліку і використання цих коштів суми штрафних санкцій визначаються в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві за кожне робоче місце, незайняте інвалідом і виплачується підприємствами самостійно не пізніше 15 квітня року, наступного за звітним. Суми штрафних санкцій перераховуються підприємствами в дохід державного бюджету на рахунки органів Державного казначейства, а у разі несплати в установлений термін, відділення Фонду соціального захисту інвалідів вживають заходів щодо їх стягнення у судовому порядку, керуючись також Положенням про Фонд соціального захисту інвалідів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України N 1434 від 26.09.2002, ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України та ст. 124 Конституції України.
Відповідно до абз. 2, 3 ст. 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк. Сплату адміністративно-господарських санкцій і пені підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, проводять відповідно до закону за рахунок прибутку, який залишається в їх розпорядженні після сплати всіх податків і зборів (обов'язкових платежів).
Отже, враховуючи кількість днів прострочки за період з 18.04.2006р. по 19.03.2008р., сума пені складає 1663,74 грн.
Посилання відповідача на те, що кооператив має бути звільнений від сплати заборгованості у зв'язку з тим, що за підсумками 2006-2007 років підприємство має збитки від господарської діяльності внаслідок форс-мажорних обставин, суд не може прийняти до уваги з наступних підстав.
Згідно з п. «г» п.п. 18.2.1 п. 18.2 ст. 18 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державним цільовими фондами» під терміном «безнадійний» слід розуміти податковий борг юридичної та фізичної осіб, який виник внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин).
В силу п. 1.3 ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державним цільовими фондами» податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання, не сплачене в установлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого зобов'язання. Податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідно суму коштів у порядку та в строк, визначені цім Законом або іншими законами України.
Списання безнадійного податкового боргу здійснюють виключно податкові органі (п.п. 18.2.3 п. 18.2 ст. 18 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»»).
Зважаючи на те, що пеня, за несвоєчасну сплату адміністративного-господарської санкції нарахована відповідно до Закону України «Про основи соціальної захищеності інваліді в Україні» не є податковим боргом, а позивач у даній справі відповідно до діючого законодавства не є органом уповноваженим законом здійснювати списання заборгованості, суд вважає заперечення відповідача нікчемними.
Відповідно до ст. 104 КАС України до адміністративного суду має право звернутися з адміністративним позовом особа, яка вважає, що порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин. Суб'єкт владних повноважень має право звернутися до адміністративного суду у випадках, встановлених законом.
Частиною 1 ст. 71 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно з ч. 1 ст. 6 КАС України кожному гарантується право на захист його прав, свобод та інтересів незалежним і неупередженим судом.
Відповідно до ч. 1 ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Отже, згідно з вищенаведеними нормами права, сторони мають доводити належними та допустимими доказами всі обставини, на які вони посилаються, як в обґрунтування позову, так й заперечуючи його.
За такими обставинами, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
У зв'язку з тим, що позивач звільнений від сплати судового збору при зверненні до суду, тому судовий збір поверненню не підлягає.
Під час судового засідання, яке відбулось 06.10.2008 р. були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст. 163 КАС України постанову складено 10.10.2008 року.
Керуючись ст. ст. 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Сільськогосподарського виробничого кооперативу "МИР" (96546, Сакський район, с. Крайнє, вул. Леніна, 2, ЄДРПОУ 03759694, МФО 324021, КРД "Райффайзен Банк "Аваль" пр 2600510694) у дохід Державного бюджету Сакського району ( 50070000, Управління Державного казначейства АР Крим м. Сімферополь, МФО 824026, ЄДРПО України 34740887, пр 31212230700243, призначення платежу *; ЄДРПО України платника; 50070000; 01; пеня за несвоєчасну сплату адміністративного - господарської санкції) 1663,74 грн. пені за несвоєчасну сплату адміністративно-господарських санкцій за період з 18.04.2006 р. по 19.03.2008 р.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Севастопольського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим в 10-ти денний строк з дня проголошення (складення в повному обсязі) постанови заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Окружного
адміністративного суду
Автономної Республіки Крим Латинін Ю.А.