83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
іменем України
06.03.12 р. Справа № 11/294пд
Представниками сторін не надані письмові клопотання про здійснення технічної фіксації судового процесу. Відповідно до статті 81-1 ГПК України складається протокол судового засідання.
Господарський суд Донецької області у складі колегії суддів: головуючого судді Гринько С.Ю., суддів Гриник М.М., Тоцький С.В. при секретарі Кундель В.Г., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи:
за позовом - Товариства з обмеженою відповідальністю "Краматорськтеплоенерго"
м. Краматорськ
до відповідача - Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1
с. Піски-Радьківські Харківської області
про зобов'язання відповідача укласти договір купівлі-продажу (постачання) теплової енергії №995 від 25.07.2011р., запропонованого позивачем
за участю представників сторін:
від позивача - ОСОБА_2 - довіреність від 31.05.2011р.,
від відповідача - ОСОБА_3 - довіреність від9.11.2011р.,
18.10.2011р. позивач, ТОВ "Краматорськтеплоенерго" звернувся до господарського суду з позовом про зобов'язання фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 укласти договір купівлі-продажу (постачання) теплової енергії №995 від 25.07.2011р. з на умовах, викладених в проекті договору.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на Закони України „Про житлово-комунальні послуги”, „Про теплопостачання”, які зазначають, що постачання теплової енергії здійснюється виключно на договірних засадах з обов'язковим укладанням договору, а також ст.ст. 179-188 Господарського кодексу України, якими визначений порядок укладання господарських договорів.
Представник позивача через канцелярію суду 22.11.2011р. супровідним листом надав копії актів звірки включення внутрішньобудинкових систем опалення, відомостей про включення та відключення теплової енергії по вул. Соціалістична, 69, м. Краматорськ, результати розрахунку споживання теплової енергії відповідачем по вул. Соціалістична, 69, м. Краматорськ, копію рішення виконавчого комітету Краматорської міської ради №266 "Про внесення змін до рішення виконкому міськради від 17.09.2008р. №515 "Про встановлення тарифів на послуги з централізованого опалення, постачання гарячої води ТОВ "Краматорськтеплоенерго" від 15.04.2009р.
Через канцелярію суду 13.12.2011р. представником відповідача наданий відзив на позов, в якому зазначив, що він не отримував від позивача проект договору на поставку теплової енергії у вигляді гарячої води, оскільки система централізованого теплопостачання у відповідача відсутня, так як вийшла з ладу та самостійно відключена шляхом ізолювання від централізованого опалювання приміщень та конструкції транзитних трубопроводів, що не заважає позивачу надавати послуги теплопостачання іншим споживачам, про що позивач був повідомлений. Також зазначив, що згідно робочого проекту №1006 позивачем було проведено відключення від системи централізованого теплопостачання та обрано інший спосіб опалення приміщення магазину, квартири АДРЕСА_1 шляхом установки двох електричних батарей потужністю 500 Вт. На підтвердження своїх заперечень надав заяви, якими викликався представник позивача для складання акту про демонтаж радіаторів центрального опалення та гарячого водопостачання відповідача з доказами їх відправлення позивачу, а також підписані акти квартиронаймачами, які співмешкають з квартирою відповідача щодо відсутності з їх боку будь-яких претензій до факту відключення системи опалювання в приміщенні відповідача від централізованої системи.
2
Розглянувши матеріали справи та, заслухавши пояснення представників сторін, господарським судом,
Причиною виникнення даного спору є питання наявності правових підстав для зобов'язання відповідача укласти договір купівлі-продажу (постачання) теплової енергії № 995 від 25.07.2011р., запропонованого в редакції позивача.
Господарський суд при вирішенні спору по суті виходить з наступного:
Порядок надання споживачам послуг з теплопостачання встановлюється Законом України „Про теплопостачання”. Законом України „Про житлово-комунальні послуги” також передбачено, що відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах.
Відносини підприємства з іншими підприємствами, організаціями, громадянами в усіх сферах господарської діяльності, виконуються на підставі договорів відповідно до частини 1 ст.67 Господарського кодексу України ( в подальшому -ГК України).
Як вбачається з витягу рішення виконавчого комітету Краматорської міської ради від 21.10.2009р. № 712 ( л.ст.29 ), винесено відповідно до рішення міської ради від 25.02.1999р. № VII/23-22 „Про порядок переведення житлових приміщень в нежитлові”, ст. 31 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні”, на підставі яких виконком вирішив перевести в нежитлове приміщення для розміщення магазину непродовольчих товарів з організацією окремого входу та благоустроєм прилеглої території квартиру АДРЕСА_2, яка належить ОСОБА_1 - фізичній особі-підприємцю.
Оскільки фізична особа-підприємець перевів приміщення, яке він займає для розміщення магазину непродовольчих товарів з організацією окремого входу та благоустроєм прилеглої території, він повинен відповідно до ст.3 і ст.24 Закону України „Про теплопостачання” укласти договір з теплопостачальною організацією на постачання теплової енергії.
Той факт, що він не користується тепловою енергією від централізованої системи, оскільки система централізованого теплопостачання у відповідача відсутня так як вийшла з ладу та самостійно відключена шляхом відрізання від системи теплопостачання, не може бути поважною причиною для відмови від основного зобов'язання щодо укладання договору з теплопостачальною організацією як передбачено Законами України „Про теплопостачання”, "Про житлово-комунальні послуги", "Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення".
Відповідно до п. 7 ст.179 ГК України господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом та іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів.
За тим, що ч.3 ст.179 Господарського кодексу України зобов'язує укладання господарського договору, який є обов'язковим для сторін, якщо існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладання договору для певних категорій суб'єктів підприємницької діяльності, що підтверджено вищевикладеним, позивач правомірно звернувся до господарського суду з вимогою зобов'язати суб'єкта підприємницької діяльності укласти з ним договір на поставку теплоенерігї з централізованого постачання, так як будинок, в якому знаходиться займане відповідачем приміщення являється багатоквартирним.
У відповідності з частиною 2 ст. 181 ГК України проект договору може бути запропонований будь-якою із сторін.
Статтею 187 Господарського кодексу України встановлено, що спори, які виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі Закону та інших випадках, встановлених законом розглядаються судом.
На виконання вимог Законів України „Про житлово-комунальні послуги”, „Про теплопостачання” та ст.ст. 179-188 Господарського кодексу України 23.08.2011р. позивач супровідними листами направив на адреси відповідача за місцем проживання відповідача та за місцем його державної реєстрації проект договору купівлі-продажу (постачання) теплової енергії №995 від 25.07.2011р.
Господарський суд не приймає заперечення відповідача стосовно неотримання копії договору № 995 від 25.06.2011р. за наступним.
3
Наступне рішення господарського суду ґрунтується на повному з'ясуванні такого:
Чи мали місце обставини, на які посилаються особи, що беруть участь у процесі та якими доказами вони підтверджуються; чи не виявлено у процесі розгляду справи інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору і доказів на підтвердження цих обставин; яка правова кваліфікація відносин сторін, виходячи з фактів, установлених у процесі розгляду справи, та яка правова норма підлягає застосуванню для вирішення спору.
Господарський суд виходить з того, що рішення ґрунтується лише на тих доказах, які є предметом дослідження і оцінки судом. При цьому бере на увагу, що у відповідності зі статтею 43 ГПК наявні докази підлягають оцінці за своїм внутрішнім переконанням у їх сукупності, і жодний доказ не має для господарського суду заздалегідь встановленої сили. Визнання однією стороною фактичних даних і обставин, якими інша сторона обґрунтовує свої вимоги або заперечення, для господарського суду не є обов'язковим.
Доказом направлення позивачем відповідачу договору № 995 від 25.07.2011р. є бланк опису вкладення до рекомендованого письма з описом на ім.”я ОСОБА_4, направлені за адресами6 АДРЕСА_3, 84301 ( л.ст. 20 ) і відправлене на його є ім.”я договір за адресою: АДРЕСА_4 63832.
Згідно з ч.2 п.78 Правил надання послуг поштового зв'язку заповнюється відправником у двох примірниках. Працівник об'єкта поштового зв'язку перевіряє відповідність вкладення опису, розписується на обох примірниках і проставляє відбиток календарного штемпеля. Один примірник опису видається відправникові, другий вкладається до поштового відправлення.
Згідно з п.70 Правил надання послуг поштового зв'язку на листах з оголошеною цінністю з описом, у верхній частині листа зазначається: „ Лист з оголошеною цінністю ____ гривень. З описом”. Відповідно до п.38 Правил „у листах з оголошеною цінністю пересилаються - цінні папери, документи ... пенсійні та судові справи, ділові папери, звіти, документи, які становлять цінність для відправника або одержувача, а також на адресу юридичних осіб - заяви, скарги”.
Господарський суд надав оцінку матеріалам справи (листи справи 20-21), оцінив додані позивачем до позовної заяви докази надсилання договорів стороні у справі та дійшов висновку, що докази надсилання договору відповідачу є належними, за цим заперечення відповідача необґрунтовані.
Відповідно до приписів ч. 5 ст. 26 Закону України „Про житлово-комунальні послуги” процедура погодження договору відбувається протягом одного місяця з дня внесення проекту договору однією із сторін.
Однак, відповідач у встановлений строк не надіслав позивачеві а ні протокол розбіжностей, ні відповідь на заявлену пропозицію, що стало підставою для звернення позивача в суд з вимогою про спонукання укласти договір.
Стаття 19 Закону України „Про житлово-комунальні послуги” передбачає, відношення між учасниками договірних відношень у сфері житлово-комунальних послуг здійснюється виключно на договірних началах.
В свою чергу, ч. 2 ст. 275 Господарського кодексу України закріплює, відпуск теплової енергії без оформлення договору енергопостачання не допускається.
Крім цього, згідно до ст. 24 Закону України „Про теплопостачання” своєчасне укладення договору на поставку теплової енергії являється одним з основних обов'язків споживача теплової енергії.
Отже, в силу положень ст. 24 Закону України „Про теплопостачання”, ст. 19 Закону України „Про житлово-комунальні послуги”, ч.3 ст. 179, ст. 275 Господарського кодексу України укладення договору на поставку теплової енергії між Постачальником енергії та Споживачем є обов'язковим, а тому позовні вимоги є законними і такими, що підлягають задоволенню.
Що стосується заперечення відповідача стосовно того, що він не отримував від позивача теплової енергії у вигляді гарячої води, оскільки система централізованого теплопостачання у відповідача відсутня, так як вийшла з ладу та самостійно відключена шляхом ізолювання від централізованого опалювання приміщень та конструкції транзитних трубопроводів, що не заважає позивачу надавати послуги теплопостачання іншим споживачам, не приймається судом до уваги, оскільки сам факт відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється виключно з дотриманням порядку, закріпленого постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005року №630 „Про затвердження Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення” ( далі - Правила ) затвердженні норми, якими регулюються відносини між суб'єктом господарювання, предметом
4
діяльності якого є надання житлово-комунальних послуг (далі - виконавець), і фізичною та юридичною особою (далі - споживач), яка отримує або має намір отримувати послуги з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення (далі - послуги).
Пунктами 24-28 цих Правил встановлено, що споживачі можуть відмовитися від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води, але таке відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється виключно з дотриманням порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства.
Оскільки відповідач не отримав дозвіл від виконавчого комітету Краматорської міської ради дозволу на відключення нагрівальних приладів і воно відбулося без дотриманням вимог діючих будівельних норм і правил, про що свідчить відсутність спору щодо цього факту, у господарського суду не має законних фактів і підстав вважати, що відповідач не порушив діюче законодавство, нормами яких дає йому право на відключення він централізованого опалення.
Приймаючи до уваги, що з вини відповідача виник цей спір, на нього покладаються судові витрати в розмірі, сплаченому позивачем при зверненні з позовом.
На підставі ст.ст. 20, 179, 180, 181, 187, 275 Господарського кодексу України, ст. 24 Закону України „Про теплопостачання”, ст.19 Закону України „Про житлово-комунальні послуги”, керуючись ст.ст. 44,49,81-1,82,85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Краматорськтеплоенерго" м. Краматорськ про зобов'язання Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 с. Піски-Радьківські Харківської області укласти договір купівлі-продажу (постачання) теплової енергії № 995 від 25.07.2011р. задовольнити.
Визнати укладеним договір купівлі-продажу (постачання) теплової енергії № 995 від 25.07.2011р. між Товариством з обмеженою відповідальністю "Краматорськтеплоенерго" м. Краматорськ та Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1.
Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Краматорськтеплоенерго" м. Краматорськ судові витрати в розмірі 85,00грн. державного мита та 236,00грн. витрат на інформаційне технічне забезпечення судового процесу.
Головуючий суддя Гринько С.Ю.
Суддя Гриник М.М.
Суддя Тоцький С.В.