Постанова від 17.09.2008 по справі 11/190

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

18 год. 10 хв.

17.09.2008 р. № 11/190

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: головуючого судді

Винокурова К.С. при секретарі судового засідання Балась Т.П.,

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

За позовом Повного товариства «Ломбард-Скарбниця»

до Державної податкової інспекції у м. Рівне

про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Повне товариство «Ломбард-Скарбниця»(надалі ПТ «Ломбард-Скарбниця», позивач) звернулось до суду з позовом про визнання недійсними та скасування податкових повідомлень-рішень Державної податкової інспекції у м. Рівне (надалі ДПІ у м. Рівне, відповідач) № 0001092240/0/22-514 від 18.10.2007р., № 0001092240/1/22-514 від 19.11.2007р., № 0001092240/2/22-514 від 01.02.2008р.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що наведені в акті перевірки від 10.10.2007р. № 133/1298/22-513/26009919 факти порушень не відповідають вимогам чинного законодавства, оскільки порушень обчислення та сплати до бюджету комунального податку товариством не допускалось.

У 2004р. -2006р. комунальний податок сплачувався головним підприємством за всі філії, що підтверджено актом перевірки ДПІ у Печерському районі міста Києва (акт перевірки за період з 01.07.2004р. по 30.06.2007р.)

Посилаючись на пп. 8.2.1 Наказу ДПА України від 19.02.1998р. "Про затвердження Порядку обліку платників податків, зборів (обов'язкових платежів)" позивач зазначає, що якщо при проведенні перевірки юридична особа та її відокремлений підрозділ (відокремлені підрозділи) перебувають на обліку в різних органах державної податкової служби, організацію взаємодії відповідних органів щодо проведення перевірки здійснює той орган державної податкової служби, у якому перебуває на обліку юридична особа. Натомість, акт перевірки складений відповідачем стосовно комунального податку абсолютно протирічить висновкам за результатами перевірки, що проведена ДПІ в Печерському районі м. Києва.

У відповідності до ст. 15 Декрету КМ України „Про місцеві податки і збори" комунальний податок справляється з юридичних осіб, крім бюджетних установ, організацій, планово-дотаційних та сільськогосподарських підприємств. Його граничний розмір не повинен перевищувати 10 відсотків річного фонду оплати праці, обчисленого, виходячи з розміру неоподатковуваного мінімуму доходів громадян. Філії товариства не є юридичними особами, а лише відособленими підрозділами, що представляють інтереси товариства у м. Рівне, а відповідно до наказу ДПА від 24.12.2003 року № 625 «Про затвердження форми податкового розрахунку комунального податку»для розрахунку комунального податку застосовується показник «середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу», що визначається у відповідності до Інструкції зі статистики чисельності працівників, зайнятих в народному господарстві України затвердженої наказом Мінстат України 07.07.1995 року, за погодженням з Мінекономіки, Мінпраці, Міністерством фінансів України.

Пунктом 3.2. Інструкції встановлено, що середньооблікова чисельність працівників за звітний місяць обчислюється шляхом підсумовування чисельності працівників облікового складу за кожний календарний день звітного місяця тобто з 1 по 30/31, включаючи святкові (неробочі) і вихідні дні і ділення одержаної суми на число календарних днів звітного місяця.

Чисельність працівників облікового складу за кожний день повинна відповідати даним табельного обліку використання робочого часу на основі якого встановлюється, які працівники фактично з'явилися на роботу, та причини їх неявок.

Всі необхідні документи знаходились і знаходяться на момент проведення перевірки виключно в бухгалтерії головного підприємства, філії у відповідності зі своїм статусом, не ведуть окремо від товариства ні бухгалтерського, ні податкового обліку, в штатному розкладі товариства не передбачено посади ні головного бухгалтера, ні бухгалтера філій. Податковий та бухгалтерський облік ведеться виключно товариством, тому саме товариством, а не філіями подавався розрахунок сплати комунального податку (в цілому по підприємству з урахуванням всіх працівників, що працюють за місцем розташуванням філій) в Державну податкову інспекцію у Печерському районі м. Києва, де товариство зареєстровано як платник податків, і сплачує комунальний податок за всіх працівників за своїм місцем реєстрації, тобто до ДПІ у Печерському районі м. Києва.

У додатково наданих поясненнях позивач зазначає, що оскільки, порядок та умови здійснення податкових платежів повинні визначатись саме законами України, підзаконні нормативно-правові акти, прийняті на виконання законів не повинні їм суперечити.

Статтею 4 Закону України «Про систему оподаткування»визначено, що платниками податків і зборів (обов'язкових платежів) є юридичні і фізичні особи, на яких згідно з законами України покладено обов'язок сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі).

Окрім того, позивач зазначає, що штрафні санкції до Першої Рівненської філії згідно оспорюваних повідомлень-рішень були застосовані з порушенням ст.ст. 241, 250 Господарського кодексу України.

Відповідачем позову не визнано, надані письмові заперечення на позов у яких зазначається про встановлення порушення позивачем пп. 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 Закону "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", 15 Декрету Кабінету Міністрів України "Про місцеві податки і збори".

Відповідно до ч. 1 ст. 18 даного Декрету органи місцевого самоврядування самостійно встановлюють і визначають порядок сплати місцевих податків і зборів відповідно до переліку і в межах установлених граничних розмірів ставок.

Ч.1 ст. 69 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" №280/97-ВР від 21.05.1997 року визначено, що місцеві податки і збори зараховуються до відповідних місцевих бюджетів. Як встановлено ст. 19 Декрету Кабінету Міністрів України „Про місцеві податки і збори", місцеві податки і збори перераховуються до бюджетів місцевого самоврядування в порядку, визначеному Радами народних депутатів, якими вони встановлюються.

Відповідач вважає, що оскільки місцеві податки і збори перераховуються в порядку встановленому радами, то відповідно до Положення про комунальний податок, затвердженого рішенням Рівненської міської ради від 12.11.1997 року №235 із змінами, внесеними рішенням Рівненської міської ради від 10.12.2003 року № 540, позивачем мав бути сплачений комунальний податок до місцевого бюджету за філію, яка провадить діяльність у м. Рівне.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, адміністративний суд, -

ВСТАНОВИВ:

ДПІ у м. Рівне проведено виїзну планову перевірку «Першої Рівненської філії повного товариства «Ломбард-Скарбниця»з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2004р. по 30.06.2007р. про що складено акт № 133/1298/22-513/26009919 від 10.10.2007р. (копія в матеріалах справи).

За висновками вказаного акту перевірки про порушення пп. 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 Закону "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", 15 Декрету Кабінету Міністрів України "Про місцеві податки і збори", Положення про комунальний податок, затвердженого рішенням Рівненської міської Ради № 235 від 21.11.1997р. відповідачем прийняті наступні податкові повідомлення-рішення:

- № 0001092240/0/22-514 від 18.10.2007р. про визначення у відношенні Повного товариства «Ломбард-Скарбниця»в особі «Першої Рівненської філії ПТ «Ломбард-Скарбниця»податкового зобов'язання (з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій) за платежем комунальний податок в розмірі 3 502 грн., в тому числі 102 грн. основний платіж, 3 400 грн. штрафні санкції;

- № 0001092240/1/22-514 від 19.11.2007р. про визначення у відношенні Повного товариства «Ломбард-Скарбниця»в особі «Першої Рівненської філії ПТ «Ломбард-Скарбниця»податкового зобов'язання (з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій) за платежем комунальний податок в розмірі 3 502 грн., в тому числі 102 грн. основний платіж, 3 400 грн. штрафні санкції;

- № 0001092240/2/22-514 від 19.11.2007р. про визначення у відношенні Повного товариства «Ломбард-Скарбниця»в особі «Першої Рівненської філії ПТ «Ломбард-Скарбниця»податкового зобов'язання (з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій) за платежем комунальний податок в розмірі 3 502 грн., в тому числі 102 грн. основний платіж, 3 400 грн. штрафні санкції;

Як зазначено у акті перевірки від 10.10.2007р. Перша Рівненька філія ПТ «Ломбард-Скарбниця»не нараховувала, не подавала звітність і не сплачувала комунальний податок в періоді 01.07.2004р. -31.12.2006р., що призвело до заниження комунального податку та є підставою для застосування штрафних (фінансових санкцій). Виходячи з норм законодавства комунальний податок, за твердженням податкового органу, повинен надходити до місцевого бюджету територіальної громади, на території якої розташовані платники податку, визначені рішенням органу місцевого самоврядування та які здійснюють на цій території свою діяльність.

Вимоги позивача щодо скасування оспорюваних повідомлень-рішень судом визнаються необґрунтованими виходячи з наступного.

У визначенні Закону України "Про систему оподаткування" податком і збором (обов'язковим платежем) є обов'язковий внесок до бюджету відповідного рівня або державного цільового фонду, здійснюваний платниками у порядку і на умовах, що визначаються законами України про оподаткування (ч. 1 ст. 2). Статтею 15 вказаного закону до місцевих податків і зборів віднесено комунальний податок, а згідно п. 3 ст. 15 місцеві податки і збори (обов'язкові платежі), механізм справляння та порядок їх сплати встановлюються сільськими, селищними, міськими радами згідно із переліком і у межах граничних розмірів ставок, установлених законами України. При цьому комунальний податок є обов'язковим для встановлення сільськими, селищними та міськими радами за наявності об'єктів оподаткування або умов, з якими пов'язане запровадження цього податку.

Декрет Кабінету Міністрів України "Про місцеві податки і збори" визначає види місцевих податків і зборів, їх граничні розміри та порядок обчислення і спрямований на зміцнення бюджетів місцевого самоврядування.

Відповідно до статей 4-5 Закону «Про систему оподаткування»платниками податків і зборів (обов'язкових платежів) є юридичні та фізичні особи, на яких згідно із законами України покладено обов'язок сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі). Облік платників податків і зборів (обов'язкових платежів) здійснюється органами державної податкової служби та іншими державними органами відповідно до законодавства.

Статтею 69 Закону України від 21.05.97р. "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що місцеві податки і збори зараховуються до відповідних місцевих бюджетів. Як встановлено ст. 19 Декрету, місцеві податки і збори перераховуються до бюджетів місцевого самоврядування в порядку, визначеному радами, якими вони встановлюються.

Згідно з п.2 Положення про комунальний податок, затвердженого рішенням Рівненської міської ради від 12.11.1997 року №235 із змінами, внесеними рішенням Рівненської міської ради від 10.12.2003 року №540 (у належним чином засвідчених копіях містяться у матеріалах справи), платниками комунального податку є юридичні особи, за винятком бюджетних установ та організацій, планово-дотаційних підприємств, сільськогосподарських підприємств, підприємств, у яких інваліди становлять 50 відсотків від загального числа працівників, громадських, благодійних, релігійних та політичних організацій, метою діяльності яких не є одержання прибутку.

П.5 Положення про комунальний податок, затвердженого рішенням Рівненської міської ради від 12.11.1997 року №235 із змінами, внесеними п.1.3 рішення Рівненської міської ради від 10.12.2001 року №574, передбачає:

- комунальний податок обчислюється із фонду оплати праці, визначеного виходячи із середньоспискової чисельності штатних працівників спускового складу та неоподатковуваного мінімуму доходів громадян;

- розрахунок суми комунального податку за встановленою формою подається до Державної податкової інспекції у м. Рівному протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу, і сума податку, обчислена відповідно до розрахунку за звітний квартал (з урахуванням фактично сплачених авансових внесків за місяці цього кварталу), сплачується у повному обсязі протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку для подання податкової декларації.

З наведеного вбачається, що сплата комунального податку позивачем повинна здійснюватись за працівників відокремлених структурних підрозділів ("Перша Рівненська філія ПТ «Ломбард-Скарбниця») до місцевого бюджету територіальної громади міста за місцем розташування цих підрозділів (м. Рівне).

Як встановлено під час проведеної перевірки відокремленого підрозділу, що також не заперечується позивачем та підтверджено актом перевірки ДПІ у Печерському районі міста Києва № 371/22-1/252777731 від 08.11.2007р., комунальний податок ПТ «Ломбард-Скарбниця»у перевіреному відповідачем періоді нараховувало та сплачувало до місцевого бюджету Печерського району міста Києва за всіх працівників, в тому числі за тих, що працювали за місцем розташування філій за межами м. Києва. Наведене лише підтверджує виявлені порушення, оскільки належним виконанням обов'язку щодо сплати комунального податку є відповідно його внесення до місцевого бюджету у встановленому відповідною радою порядку.

Відповідно до підпункту 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 Закону "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює:

а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця;

б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).

Базовий податковий період для комунального податку визначається відповідно до прийнятого рішення органу місцевого самоврядування, про справляння такого місцевого податку на відповідній території органу місцевого самоврядування.

Згідно рішення Рівненської міської ради від 12.11.1997 року №235 із змінами, внесеними рішенням Рівненської міської ради від 10.12.2003 року №540, базовим податковим періодом для подання розрахунку комунального податку визначено календарний квартал.

Відповідно до пп. "а" пп. 4.2.2 п.4.2 ст. 4 Закону "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі якщо платник податків не подає у встановлені строки податкову декларацію.

Згідно пп.17.1.1 п. 17.1 ст. 17 Закону "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку.

Оскільки судом підтверджені висновки акту перевірки від 10.10.2007р. щодо несплати комунального податку та неподання податкових розрахунків комунального податку ПТ «Ломбард-скарбниця»до ДПІ у м. Рівне, правомірним суд визнає здійснені донарахування та застосування штрафних санкцій оспорюваними повідомленнями-рішеннями.

Враховуючи все вищевикладене позовні вимоги про скасування оскаржуваних рішень є такими, що задоволенню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 71, 86, 94, ст. 105, 158-163 КАС України, адміністративний суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження або апеляційної скарги в порядку, встановленому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку та в строки, встановлені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя К.С. Винокуров

Дата складення та підписання постанови в повному обсязі -06.10.2008.