"28" лютого 2012 р. м. Київ К-48538/09-С
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
Головуючого, суддіГорбатюка С.А. (доповідач)
СуддівГашицького О.В.
Мороз Л.Л.
провівши у касаційному порядку попередній розгляд адміністративної справи за позовом ОСОБА_4 до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради, Державного казначейства України, Міністерства праці і соціальної політики України, Міністерства фінансів України про визнання дій протиправними, зобов'язання провести перерахунок допомоги по догляду за дитиною за касаційною скаргою Департаменту соціальної політики Луцької міської ради на постанову Луцького міськрайонного суду Волинської області від 13 листопада 2008 року та постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 13 жовтня 2009 року,
У липні 2008 року ОСОБА_4 у Луцькому міськрайонному суді Волинської області пред'явила позов до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради, Державного казначейства України, Міністерства праці і соціальної політики України, Міністерства фінансів України про визнання дій протиправними, зобов'язання провести перерахунок допомоги по догляду за дитиною.
Вимоги обґрунтовувала тим, що ІНФОРМАЦІЯ_2 вона народила сина -ОСОБА_5, на утримання якого вона одержує державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку. Відповідно до статті 15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Вважає, що допомога по догляду за дитиною до досягнення дитиною трирічного віку їй виплачувалася не у встановленому законодавством розмірі.
Просила визнати неправомірними дії посадових осіб Департаменту соціальної політики Луцької міської ради щодо відмови у перерахунку допомоги по догляду за дитиною, зобов'язати Департамент здійснити перерахунок допомоги по догляду за дитиною за період з серпня по грудень 2007 року у розмірі 1616,15 грн.
Постановою Луцького міськрайонного суду Волинської області від 13 листопада 2008 року позов ОСОБА_4 задоволено частково.
Визнано дії Департаменту соціальної політики Луцької міської ради щодо відмови ОСОБА_4 у здійсненні перерахунку допомоги по догляду за дитиною до трьох років за 2007 рік відповідно до статті 43 Закону України “Про загальнообов'язкове соціальне страхування” та статті 15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” неправомірними.
Стягнуто з Департаменту соціальної політики Луцької міської ради на користь ОСОБА_4 недоплачену допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з серпня 2007 року по грудень 2007 року в розмірі 658,64 грн.
В задоволенні позову до Державного казначейства України, Міністерства праці і соціальної політики України, Міністерства фінансів України відмовлено.
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 13 жовтня 2009 року апеляційну скаргу Департаменту соціальної політики Луцької міської ради задоволено частково.
Постанову Луцького міськрайонного суду Волинської області від 13 листопада 2008 року змінено, виклавши її резолютивну частину у такій редакції:
”Визнати протиправною відмову Департаменту соціальної політики Луцької міської ради щодо нарахування та виплати ОСОБА_4 щомісячної державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до статті 15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років за період з 01 серпня до 31 грудня 2007 року.
Зобов'язати Департамент соціальної політики Луцької міської ради нарахувати і виплатити ОСОБА_4 недоплачену щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягненню нею трирічного віку відповідно до статті 15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років за період з 01 серпня до 31 грудня 2007 року з урахуванням проведених виплат. ”
В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
У касаційній скарзі Департамент соціальної політики Луцької міської ради, посилаючись на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального права, просить скасувати їх рішення та ухвалити нове про відмову в задоволенні позову ОСОБА_4
Касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_4 є матір'ю дитини -ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1 та, відповідно до Закону України від 21 листопада 1992 року № 2811-ХІІ “Про державну допомогу сім'ям з дітьми”, отримує державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Призначення державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку передбачено статтею 3 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми”.
У відповідності до статті 13 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” (в редакції, чинній на момент виникнення правовідносин) право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має незастрахована в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.
Статтею 15 зазначеного закону (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
При нарахуванні та виплаті позивачу допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у 2007 році відповідач керувався статтею 56 Закону України “Про державний бюджет України на 2007 рік”, якою передбачено, що у 2007 році допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України, а також пунктом 14 статті 71 Закону України “Про держаний бюджет України на 2007 рік”, яким зупинено на 2007 рік дію статті 12, частини першої статті 15 та пункту 3 розділу VIII “Прикінцеві положення” Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми”.
Проте, рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007 пункт 14 статті 71 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік” було визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним).
Після прийняття Конституційним Судом України вказаного рішення дія статті 15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” у попередній редакції відновлена. Тобто, з часу прийняття цього рішення позивач знову набула право на отримання допомоги в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Судами попередніх інстанцій установлено, що відповідач, ігноруючи зазначені норми матеріального права, не здійснював виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, встановленому статтею 15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми”, чим порушив указане право позивача.
Виходячи з наведеного, колегія суддів вважає, що вирішуючи даний спір, суди дали правильну правову оцінку обставинам у справі, перевірили обґрунтованість вимог позивача щодо стягнення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з урахуванням прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, який був встановлений чинним законодавством.
Разом з тим, суди у резолютивних частинах своїх рішень не вірно вказали коли Департамент соціальної політики Луцької міської ради допустив неправомірні дії при виплаті ОСОБА_4 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а також за який період підлягає стягненню на користь останньої з відповідача недоплачена сума цієї допомоги.
Суд касаційної інстанції вважає необхідним внести відповідні зміни до постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 13 жовтня 2009 року у цій справі.
На підставі викладеного, керуючись статтями 210, 220, 220-1,222 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,
Касаційну скаргу Департаменту соціальної політики Луцької міської ради залишити без задоволення.
Абзаци третій та четвертий резолютивної частини постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 13 жовтня 2009 року викласти у такій редакції:
”Визнати протиправною відмову Департаменту соціальної політики Луцької міської ради щодо нарахування та виплати ОСОБА_4 щомісячної державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до статті 15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року.
Зобов'язати Департамент соціальної політики Луцької міської ради нарахувати і виплатити ОСОБА_4 недоплачену щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягненню нею трирічного віку відповідно до статті 15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року з урахуванням проведених виплат.”
В решті постанову Луцького міськрайонного суду Волинської області від 13 листопада 2008 року у не зміненій частині та постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 13 жовтня 2009 року у справі за позовом ОСОБА_4 до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради, Державного казначейства України, Міністерства праці і соціальної політики України, Міністерства фінансів України про визнання дій протиправними, зобов'язання провести перерахунок допомоги по догляду за дитиною залишити без зміни.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі.
Судді Горбатюк С.А.
Гашицький О.В.
Мороз Л.Л.
Суддя С.А. Горбатюк