Ухвала від 21.02.2012 по справі К-53392/09-С

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"21" лютого 2012 р. м. Київ К-53392/09

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:

Головуючого, суддіГорбатюка С.А. (доповідач)

СуддівГашицького О.В.

Мороз Л.Л.

провівши у порядку письмового провадження касаційний розгляд адміністративної справи за позовом ОСОБА_4 до Державної податкової адміністрації України, Державної податкової інспекції в Оболонському районі м. Києва про зобов'язання вчинити певні дії за касаційною скаргою ОСОБА_4 на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 28 жовтня 2009 року,

ВСТАНОВИЛА:

У січні 2008 році ОСОБА_4 в Окружному адміністративному суді м. Києва пред'явив позов до Державної податкової адміністрації України, Державної податкової інспекції в Оболонському районі м. Києва про зобов'язання вчинити певні дії.

Вимоги обґрунтовував тим, що він є віруючою людиною і за своїми релігійними переконаннями відмовляється від присвоєного ідентифікаційного номера. Він звертався до відповідачів з заявою про анулювання ідентифікаційного номеру та виключення будь-якої інформації про нього з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків та інших обов'язкових платежів, але відповідачі відмовили йому у задоволенні його вимог.

Просив зобов'язати Державну податкову адміністрацію України та Державну податкову інспекцію в Оболонському районі м. Києва анулювати присвоєний йому ідентифікаційний номер і виключити всю інформацію про нього з інформаційного фонду Державного реєстру фізичних осіб-платників податків та інших обов'язкових платежів, що міститься у базах даних відповідачів, а також зробити в його паспорті на одній із сторінок відмітку про наявність у нього права здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера та про те, що він має право здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номеру, завіривши цей запис підписом відповідальної особи та гербовою печаткою.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 09 червня 2008 року позовні вимоги ОСОБА_4 задоволено частково.

Зобов'язано Державну податкову інспекцію в Оболонському районі м. Києва виконати відносно ОСОБА_4 вимоги частини другої статті першої Закону України від 22 грудня 1994 року № 320/94-ВР “Про Державний реєстр фізичних осіб-платників податків та інших обов'язкових платежів”, застосувати до нього раніше встановлені форми обліку платників податків та інших обов'язкових платежів і анулювати інформацію про нього з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків та інших обов'язкових платежів.

Зобов'язано Державну податкову інспекцію в Оболонському районі м. Києва зробити у паспорті ОСОБА_4 на сторінках 7-9 відмітку наступного змісту: “Має право здійснювати будь-які платежі без індивідуального ідентифікаційного номеру”, завірити її підписом відповідальної особи та гербовою початковою Державної податкової інспекції у Оболонському районі м. Києва.

В задоволенні іншої частини адміністративного позову відмовлено.

Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 28 жовтня 2009 року апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Оболонському районі м. Києва задоволено.

Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 09 червня 2008 року скасовано та прийнято нову постанову, якою в задоволенні позову ОСОБА_4 відмовлено.

Не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції ОСОБА_4 подав касаційну скаргу.

В касаційній скарзі вказав на те, що рішення суду апеляційної інстанції постановлене з порушення норм матеріального та процесуального права. Просив скасувати постановлене у справі судове рішення апеляційного суду та постановити нове рішення про повне задоволення його позовних вимог.

Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України, проаналізувавши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скар га ОСОБА_4 підлягає частковому задоволенню.

Як видно з матеріалів справи, ОСОБА_4 є віруючою людиною і за своїми релігійними переконаннями відмовляється від присвоєного ідентифікаційного номера, про що повідомляв відповідачів письмово.

На його звернення відповідачами були надані відповіді, що відмітка в його паспорті про те, що за ним зберігаються раніше встановлені форми обліку платника податку й інших обов'язкових платежів, може бути вчинена відповідно до Порядку унесення відмітки до паспорта громадянина України щодо ідентифікаційного номера фізичної особи -платника податків та інших обов'язкових платежів.

Відповідно до вимог частини другої статті 1 Закону України “Про Державний реєстр фізичних осіб -платників податків та інших обов'язкових платежів” для осіб, які через свої релігійні або інші переконання відмовляються від прийняття ідентифікаційного номера та офіційно повідомляють про це відповідні державні органи, зберігаються раніше встановлені форми обліку платників податків та інших обов'язкових платежів. У паспортах зазначених осіб робиться відмітка про наявність у них права здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера.

Механізм та процедуру внесення відмітки про наявність права здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера до паспорта фізичної особи, яка через свої релігійні або інші переконання відмовляється від прийняття ідентифікаційного номера та офіційно повідомила про це орган державної податкової служби, визначено спільним наказом Державної податкової адміністрації України та Міністерства внутрішніх справ України від 19 жовтня 2004 року № 602/1226 “Про затвердження Порядку унесення відмітки до паспорта громадянина України щодо ідентифікаційного номера фізичної особи -платника податків та інших обов'язкових платежів”, розробленим згідно із Законом України “Про державний реєстр фізичних осіб -платників податків та інших обов'язкових платежів”.

Відповідно до пункту 1.4 зазначеного Порядку особа, яка через свої релігійні або інші переконання відмовляється від прийняття ідентифікаційного номера, у разі відсутності у неї ідентифікаційного номера повідомляє у формі заяви орган державної податкової служби за своїм місцем реєстрації. Форма заяви передбачена додатком 1 до Порядку, а додатком до заяви є інформація про персональні дані.

При цьому, згідно з пунктами 5.1, 5.2 вищезазначеного Порядку відповідну відмітку на 7-9 сторінку паспорта вносить посадова особа органу внутрішніх справ на підставі виданої заявнику податковим органом довідки за формою № В-3.

Отже, вищенаведеними нормами Порядку унесення відмітки до паспорта громадянина України щодо ідентифікаційного номера фізичної особи -платника податків та інших обов'язкових платежів обов'язок унесення відміток, на підставі виданої податковою службою довідки за формою № В-3, покладено на органи внутрішніх справ, та встановлено послідовність дій, які має бути вчинено громадянином при відмові від ідентифікаційного номеру, форму заяви про це та перелік документів, які мають бути до такої заяви додані.

Тому, податкова служба має видати особі лише довідку за формою № В-3, але не зобов'язана проставляти відповідну відмітку про право здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номеру у її паспорті.

Як видно з матеріалів справи, ОСОБА_4 у встановленому вказаним нормативно-правовим актом порядку до Державної податкової інспекції у Оболонському районі м. Києва та органу внутрішніх справ за місцем проживання не звертався та відповідних документів не надавав.

За таких обставин, у суду першої інстанції не було підстав для зобов'язання Державної податкової інспекції у Оболонському районі м. Києва зробити відмітку на одній із сторінок паспорта ОСОБА_4 про наявність у нього права проводити будь-які платежі без ідентифікаційного номера.

Разом з тим, з огляду на вказане вище судом апеляційної інстанції безпідставно відмовлено у задоволенні позову у частині про анулювання ідентифікаційного номера, виключення будь-яких інших даних про ОСОБА_4 з Державного реєстру фізичних осіб -платників податків та інших обов'язкових платежів.

Унесення до Державного реєстру фізичних осіб-платників податків та інших обов'язкових платежів інформації про осіб, які через свої релігійні або інші переконання відмовляються від прийняття ідентифікаційного номера, заборонено частиною другою статті 5 Закону України “Про державний реєстр фізичних осіб -платників податків та інших обов'язкових платежів”. А у випадку, коли ідентифікаційний номер громадянину вже присвоєний і відповідна інформація про таку особу вже внесена до Державного реєстру -то він підлягає негайному анулюванню, а інформація -безумовному виключенню.

Така позиція сприяє дотриманню конституційного принципу верховенства права.

Таким чином, Державна податкова інспекція в Оболонському районі м. Києва та Державна податкова адміністрація України неправомірно відмовили ОСОБА_4 в анулюванні ідентифікаційного номера та у виключенні з Державного реєстру фізичних осіб -платників податків та інших обов'язкових платежів всієї інформації про нього, що призвело до порушення його прав та свобод.

Відповідно до частини першої статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України судові рішення повинні бути законними та обґрунтованими.

Отже, з огляду на вказане колегія суддів вважає, що суди першої і апеляційної інстанції не виконали частково вимог вказаного процесуального законодавства та постановили рішення без дотримання норм матеріального права.

За таких обставин, рішення судів у відповідних частинах підлягають частковому скасуванню.

На підставі викладеного, керуючись статтями 210, 220, 222, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,

УХВАЛИЛА:

Касаційну скаргу ОСОБА_4 задовольнити частково.

Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 09 червня 2008 року у справі за позовом ОСОБА_4 до Державної податкової адміністрації України, Державної податкової інспекції в Оболонському районі м. Києва про зобов'язання вчинити певні дії у частині позовних вимог ОСОБА_4 про зобов'язання Державної податкової інспекції в Оболонському районі м. Києва зробити у паспорті відмітку про наявність у нього права здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера скасувати та залишити в силі у цій частині постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 28 жовтня 2009 року.

У решті постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 09 червня 2008 року залишити без зміни.

Постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 28 жовтня 2009 року у цій справі у частині позовних ОСОБА_4 про зобов'язання Державної податкової інспекції в Оболонському районі м. Києва та Державної податкової адміністрації України виключити з інформаційного фонду Державного реєстру фізичних осіб -платників податків та інших обов'язкових платежів ідентифікаційний номер ОСОБА_4 скасувати.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі.

Судді Горбатюк С.А.

Гашицький О.В.

Мороз Л.Л.