"23" лютого 2012 р. м. Київ К/9991/68637/11
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого Загороднього А.Ф.,
суддів Білуги С.В.,
Гаманка О.І.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу управління праці та соціального захисту населення Голованіської районної державної адміністрації Кіровоградської області на рішення Голованіського районного суду Кіровоградської області від 02.08.2010 та ухвалу апеляційного суду Кіровоградської області від 29.09.2011 у справі за позовом ОСОБА_2 до управління праці та соціального захисту населення Голованіської районної державної адміністрації Кіровоградської області про стягнення грошової допомоги на оздоровлення Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», -
встановила:
ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до управління праці та соціального захисту населення Голованіської районної державної адміністрації Кіровоградської області про стягнення грошової допомоги на оздоровлення Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»за 2007 - 2009 роки.
Рішенням Голованіського районного суду Кіровоградської області від 02.08.2010 залишеним без змін ухвалою апеляційного суду Кіровоградської області від 29.09.2011, позов задоволено повністю. Зобов'язано управління праці та соціального захисту населення Голованіської районної державної адміністрації Кіровоградської області здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_2 недоплачену суму щорічної допомоги на оздоровлення за 2007-2009 роки в розмірі 77727,50грн.
Управління праці та соціального захисту населення Голованіської районної державної адміністрації Кіровоградської області подало касаційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить скасувати прийняті судові рішення та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позову.
Перевіривши наведені доводи в касаційних скаргах, рішення судів щодо застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційні скарги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_2 є постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи 2 категорії. На підставі статті 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»позивач має право на отримання щорічної допомоги на оздоровлення. Оскільки розмір допомоги на оздоровлення виплачувався позивачу відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 26.07.1996 № 836 «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»та від 12.07.2005 № 562 «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а не статті 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»позивач звернулася до суду.
Відповідно до положень статті 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»(в редакції на час виникнення спірних правовідносин) щорічна допомога на оздоровлення виплачується в таких розмірах: інвалідам 2 групи -п'яти мінімальних заробітних плат. Щорічна допомога на оздоровлення виплачується громадянам за місцем їх проживання органами соціального захисту населення. Розмір мінімальної заробітної плати визначається на момент виплати.
Таким чином, вихідним критерієм обрахунку одноразової компенсації та щорічної допомоги на оздоровлення виступає мінімальна заробітна плата.
Законами України про Державний бюджет на певний рік встановлювався розмір мінімальної заробітної плати.
Встановлений в 1996 році постановою Кабінету Міністрів України «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»від 26.07.1996 року № 836 розмір щорічної допомоги на оздоровлення протягом тривалих років не змінювався і не відповідав розміру, встановленому законами України.
Розмір мінімальної заробітної плати, встановлений законами України, згідно з внесеними Верховною Радою України змінами до державного бюджету зростав кожен наступний рік. При цьому, вказані закони не містили обмежень щодо застосування статті 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Оскільки ні Верховна Рада України, ні Кабінет Міністрів України в наступному будь-яких рішень з цих питань не приймали, то виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними нормативними актами при вирішенні даного спору, застосуванню підлягає саме стаття 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»та розмір мінімальної заробітної плати, встановлений відповідними законами України, а не постановами Кабінету Міністрів України «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»від 26 липня 1996 року № 836 та «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»від 12 липня 2005 року № 562.
Пунктом 37 статті 77 Закону України «Про Державний бюджет України на 2006 рік»дію абзаців 2 -7 частини 1, частини 3, абзаців 2 -7 частини 4 та частини 7 статті 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»зупинено на 2006 рік.
Таким чином, у 2006 році щорічна допомога на оздоровлення підлягала сплаті в розмірі, встановленому постановою Кабінету Міністрів України «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»від 12 липня 2005 року № 562.
Пунктом 30 статті 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік»дію абзаців другого, третього, четвертого, п'ятого, шостого та сьомого частини першої, частини третьої, абзаців другого, третього, четвертого, п'ятого, шостого, сьомого частини четвертої та частини сьомої статті 48 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” зупинено на 2007 рік.
Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року №6-р/2007 положення пункту 30 статті 71 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік” визнані неконституційними з дня ухвалення цього рішення.
До набрання чинності рішення Конституційного Суду України щорічна допомога на оздоровлення у 2007 році підлягала сплаті в розмірі, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 12 липня 2005 року № 562 «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а з 09 липня 2007 року, виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актам, вихідним критерієм обрахунку такої допомоги виступала мінімальна заробітна плата, встановлена Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік».
Аналогічні обмеження були введені в дію Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік», які рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 визнані неконституційними
Однак, в рішеннях судів першої та апеляційної інстанції відсутні дані щодо дати нарахування та виплати позивачу щорічної допомоги на оздоровлення у 2007 -2009 роках, що має значення для правильного вирішення спору в цій частині. Відсутність даних про час виплати допомоги унеможливлює визначити розмір мінімальної заробітної плати на момент її виплати для здійснення обрахунку.
За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку, що вказані порушення норм матеріального права не можуть бути усунені судом касаційної інстанції, що відповідно до вимог частини 2 статті 227 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для скасування рішень судів першої та апеляційної інстанцій із направленням справи на новий розгляд до суду першої інстанції.
Керуючись статтями 220, 222, 223, 227, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
ухвалила:
Касаційну скаргу управління праці та соціального захисту населення Голованіської районної державної адміністрації Кіровоградської області задовольнити частково.
Рішення Голованіського районного суду Кіровоградської області від 02.08.2010 та ухвалу апеляційного суду Кіровоградської області від 29.09.2011 скасувати, а справу за позовом ОСОБА_2 до управління праці та соціального захисту населення Голованіської районної державної адміністрації Кіровоградської області про стягнення грошової допомоги на оздоровлення Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»направити на новий судовий розгляд до суду першої інстанції.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Головуючий А.Ф. Загородній
Судді С.В. Білуга
О.І. Гаманко