Постанова від 16.02.2012 по справі 16406/11/2070

Харківський окружний адміністративний суд

61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 лютого 2012 р. Справа №2а - 16406/11/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Шевченко О.В.,

при секретарі - Нікітенко Л.Ю.,

за участю представників: позивача - Мирошникової О.Ш., відповідача - Колесник В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Метро" до Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі міста Харкова про визнання протиправним та скасування рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ТОВ "Метро", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі міста Харкова, в якому просить суд визнати протиправним і скасувати рішення № 759 від 27.09.2011 року, прийняте першим заступником начальника УПФУ в Дзержинському районі м. Харкова Калініною С.В. про застосування фінансових санкцій до ТОВ «Метро»у розмірі 29473,10 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 27.09.2011року Управлінням Пенсійного Фонду України у Дзержинському районі м. Харкова було складено акт планової перевірки від 27.09.2011 року № 377 щодо правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та інших платежів, контроль за нарахування та сплатою яких покладено на Пенсійний Фонд України, а також достовірності відомостей, поданих до Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування за період з 01.03.2002 року по 01.09.2011 року. За результатами Акта перевірки першим заступником начальника УПФУ в Дзержинському районі м. Харкова Калініною С.В. на підставі п.5 ч.9 ст.106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»за неподання індивідуальних відомостей на застрахованих осіб за 2004, 2005, 2006 роки, було прийнято рішення № 759 від 27.09.2011 року про застосування фінансових санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності до органів Пенсійного фонду України до ТОВ «Метро»у розмірі 29473,10 грн. Позивач вважає, що оскаржуване рішення є протиправним, таким, що не відповідає існуючим фактам та діючому законодавству, а тому підлягає скасуванню.

В судовому засіданні представник позивача просив позов задовольнити, посилаючись на обставини, викладені в позові.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, посилаючись на письмові заперечення, які приєднані до матеріалів справи.

Вислухавши пояснення представників сторін по справі, дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Позивач, ТОВ "Метро", взято на облік 19.03.2002 року в Управлінні Пенсійного Фонду України в Дзержинському районі м. Харкова, реєстраційний номер 01-6647.

З 01.03.2002р. по 01.09.2011р. ТОВ "Метро" перебувало на спрощеній системі оподаткування.

27.09.2011року Управлінням Пенсійного Фонду України у Дзержинському районі м. Харкова було проведено планову перевірку ТОВ "Метро" щодо правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та інших платежів, контроль за нарахування та сплатою яких покладено на Пенсійний Фонд України, а також достовірності відомостей, поданих до Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування за період з 01.03.2002 року по 01.09.2011 року, про що складено акт №377 від 27.09.2011року.

За результатами Акта перевірки першим заступником начальника УПФУ в Дзержинському районі м. Харкова Калініною С.В. на підставі п.5 ч.9 ст.106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»за неподання індивідуальних відомостей на застрахованих осіб за 2004, 2005, 2006 роки, було прийнято рішення № 759 від 27.09.2011 року про застосування фінансових санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності до органів Пенсійного фонду України до ТОВ «Метро»у розмірі 29473,10 грн.

Не погодившись з винесеним рішенням №759 від 27.09.2011року позивачем подав скаргу до Пенсійного фонду України, яка рішенням від 25.11.2011 року №26182/09-10 була залишена без задоволення.

Відповідно до п.5 ч.9 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»в редакції від 01.07.2010 року виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників такі фінансові санкції за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою або подання недостовірних відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку та іншої звітності, передбаченої законодавством, до територіальних органів Пенсійного фонду накладається штраф у розмірі 10 відсотків суми страхових внесків, які були сплачені або підлягали сплаті за відповідний звітний період, за кожний повний або неповний місяць затримки подання відомостей, звітності, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а в разі повторного протягом року такого порушення - у розмірі 20 відсотків зазначених сум та не менше 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Дана норма, як і стаття 17 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яка регламентує вчинене порушення, встановлене відповідачем у акті перевірки ТОВ "Метро" втратила чинність згідно із Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»з 01 січня 2011 року, тобто, не діяла на дату прийняття спірного рішення.

Представник відповідача в судовому засіданні в обґрунтування законності оскаржуваного рішення послався на п.7 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", згідно якого на період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.

Суд зазначає, що при застосуванні вказаного положення, слід враховувати норми ст.58 Конституції України та дію нормативних актів в часі.

Згідно з ч.1 ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Як випливає з Рішення Конституційного Суду України від 9 лютого 1999 року № 1/99-рп, частину першу статті 58 Конституції України щодо дії нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Відповідно, правомірність поведінки особи, зокрема, дотримання нею норм законодавства, що регулює порядок надання до органів Пенсійного фонду обов'язкової звітності, слід визначати із застосуванням законодавства, яке діяло на момент вчинення відповідних дій або бездіяльності такої особи.

В свою чергу, заходи відповідальності, які можуть бути застосовані до особи-порушника слід визначати на підставі законодавства, яке є чинним на момент виявлення та застосування відповідних санкцій.

Виходячи з викладеного, якщо певне діяння було правопорушенням на момент його вчинення і за таке діяння до особи було застосовано заходи відповідальності, передбачені чинним на той час нормативним актом, відповідні санкції підлягають стягненню з особи і після втрати чинності нормативним актом, що визначив зміст відповідальності.

В той же час, якщо діяння перестало бути порушенням в зв'язку зі втратою чинності нормативним актом, що регулював відповідальність за таке порушення, то і санкції, передбачені не чинним нормативним актом, не можуть бути застосовані.

З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що пункт 7 Перехідних положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»в частині повноважень органів пенсійного фонду щодо нарахування та стягнення санкцій слід застосовувати таким чином:

- органи пенсійного фонду можуть стягувати ті недоїмки, штрафи та пеню, які виникли до 01.01.2011 року. Механізм стягнення цих сум відповідає змісту статті 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»та застосовується з посиланням на пункт 7 Перехідних положень Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування";

- органи пенсійного фонду з 01.01.2011 року не вправі за порушення, вчинені до 01.01.2011 року, нараховувати штрафи та пені, визначені статтею 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки передбачені відповідними нормами склади правопорушень та санкції втратили чинність, і їх застосування з 01.01.2011 року суперечить статті 58 Конституції України незважаючи на зміст пункту 7 Перехідних положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

За таких обставин, суд приходить до висновку, що прийняте відповідачем оскаржуване рішення № 759 від 27.09.2011року не ґрунтується на нормах матеріального права та суперечать приписам ст. 58 Конституції України, ст.106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»та пункту 7 Перехідних положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», оскільки такі санкції було застосовано до позивача після 01.01.2011 року.

Таким чином, позовні вимоги щодо скасування рішення від 27.09.2011 року №759 Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова про застосування фінансових санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не встановленою формою звітності до органів Пенсійного фонду України підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, суд присуджує позивачу з Державного бюджету України фактично понесені ним витрати по сплаті судового збору у розмірі 28 грн. 23 коп.

Керуючись ст.ст. 2, 8-14, 71, 94, 159, 160-164, 167, 186 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю "Метро" до Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі міста Харкова про визнання протиправним та скасування рішення - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі міста Харкова №759 від 27.09.2011 року про застосування фінансових санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не встановленою формою звітності до органів Пенсійного фонду України.

Стягнути з Державного бюджету України на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Метро" 28,23 грн. сплаченого судового збору.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення та з дня отримання копії постанови, у разі проголошення постанови суду, яка містить вступну та резолютивну частини, а також прийняття постанови у письмовому провадженні.

Якщо суб'єкта владних повноважень, у випадках та порядку, передбаченому частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі апеляційної скарги.

Повний текст постанови виготовлено 21 лютого 2012року

Суддя Шевченко О.В.