Постанова від 08.02.2012 по справі 14959/11/2070

Харківський окружний адміністративний суд

61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

08 лютого 2012 р. № 2-а- 14959/11/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Бартош Н.С.,

при секретарі судового засідання -Островській М.О.,

за участю: представника позивача -Реброва І.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Харкові справу за адміністративним позовом Приватного акціонерного товариства "Інститут Укроргверстатінпром" до Управління Пенсійного фонду України в Червонозаводському районі м.Харкова про визнання неправомірним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Приватне акціонерне товариство "Інститут Укроргверстатінпром", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Червонозаводському районі м.Харкова, в якому просить суд визнати неправомірним та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Червонозаводському районі м. Харкова від 25.01.2011 р. №№47-58 про застосування фінансових санкцій.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що спірні рішення винесені суб'єктом владних повноважень з посиланням на неіснуючу норму закону, а тому підлягають скасуванню.

В судовому засіданні представник позивача повністю підтримав позовні вимоги, надав аналогічні обставинам справи пояснення та просив позов задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача до суду не з'явився, про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином, заперечень суду не надав.

Суд, вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, встановив такі обставини.

Приватне акціонерне товариство "Інститут Укроргверстатінпром" 21.02.1994 р. зареєстроване виконавчим комітетом Харківської міської ради, що підтверджуеться Свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи.

Рішеннями Управління Пенсійного фонду України в Червонозаводському районі м.Харкова до Приватного акціонерного товариства "Інститут Укроргверстатінпром" застосовані штрафні санкції, а саме: від 25.01.2011 р. №47 про застосування штрафу у сумі 331,39 грн. та нарахування пені у розмірі 869,76 грн., від 25.01.2011 р. №48 про застосування штрафу у сумі 00,00 грн. та нарахування пені у розмірі 23181,96 грн., від 25.01.2011 р. №49 про застосування штрафу у сумі 294,03 грн. та нарахування пені у розмірі 829,16 грн., від 25.01.2011 р. №50 про застосування штрафу у сумі 3710,82 грн. та нарахування пені у розмірі 21040,33 грн., від 25.01.2011 р. №51 про застосування штрафу у сумі 00,00 грн. та нарахування пені у розмірі 9068,19 грн., від 25.01.2011 р. №52 про застосування штрафу у сумі 00,00 грн. та нарахування пені у розмірі 7904,03 грн., від 25.01.2011 р. №53 про застосування штрафу у сумі 3543,97 грн. та нарахування пені у розмірі 21263,84 грн., від 25.01.2011 р. №54 про застосування штрафу у сумі 00,00 грн. та нарахування пені у розмірі 8449,13 грн., від 25.01.2011 р. №55 про застосування штрафу у сумі 4126,28 грн. та нарахування пені у розмірі 25736,92 грн., від 25.01.2011 р. №56 про застосування штрафу у сумі 3413,22 грн. та нарахування пені у розмірі 22058,76 грн., від 25.01.2011 р. №57 про застосування штрафу у сумі 00,00 грн. та нарахування пені у розмірі 389,39 грн., від 25.01.2011 р. №58 про застосування штрафу у сумі 2588,22 грн. та нарахування пені у розмірі 00,00 грн.

На вказані рішення позивачем подані скарги до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області та Пенсійного фонду України, рішеннями яких №4239-07/20 від 29.03.2011 р. та №12468/09-10 від 20.06.2011 р. відповідно скарги залишені без задоволення.

Судом встановлено, що оскаржувані рішення прийняті відповідачем на підставі п. 2 ч. 9 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за несвоєчасну сплату страхових внесків.

Так, пунктом 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» передбачено, що на період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.

Дія вказаної норми Перехідних положень поширюється і на сплату внесків із загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.

До 01.01.2011 року, тобто до набрання чинності Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», відповідальність за несвоєчасну сплату страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та порядок її застосування регулювалися статтею 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Стаття 106 цього Закону втратила чинність із 01.01.2011 року.

Таким чином, відповідно, з 01.01.2011 року втратили чинність норми, які визначали склад правопорушення і розміри відповідальності в галузі нарахування і стягнення страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Виходячи зі змісту пункту 7 Перехідних положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», органи пенсійного фонду зберегли повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом, тобто в тому числі повноваження, передбачені статтею 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Водночас, при застосуванні пункту 7 Перехідних положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» в частині регулювання відповідальності за вчинення порушень щодо сплати страхових внесків, допущених до 01.01.2011 року, слід ураховувати норми статті 58 Конституції України та дію нормативних актів у часі.

Відповідно до частини першої статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Як випливає з Рішення Конституційного Суду України від 9 лютого 1999 року № 1/99-рп, частину першу статті 58 Конституції України щодо дії нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Відповідно, правомірність поведінки особи, зокрема, дотримання нею норм законодавства про сплату обов'язкових страхових внесків, слід визначати із застосуванням законодавства, яке діяло на момент вчинення відповідних дій або бездіяльності такої особи.

В свою чергу, заходи відповідальності, які можуть бути застосовані до особи-порушника слід визначати на підставі законодавства, яке є чинним на момент виявлення та застосування відповідних санкцій.

Виходячи з викладеного, якщо певне діяння було правопорушенням на момент його вчинення і за таке діяння до особи було застосовано заходи відповідальності, передбачені чинним на той час нормативним актом, відповідні санкції підлягають стягненню з особи і після втрати чинності нормативним актом, що визначав зміст відповідальності.

В той же час, якщо діяння перестало бути порушенням в зв'язку зі втратою чинності нормативним актом, що регулював відповідальність за таке порушення, то і санкції, передбачені нечинним нормативним актом, не можуть бути застосовані.

З урахуванням викладеного, суд вважає, що пункт 7 Перехідних положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» в частині повноважень органів пенсійного фонду щодо нарахування та стягнення санкцій за порушення правил сплати страхових внесків слід застосовувати таким чином:

- органи пенсійного фонду можуть стягувати ті недоїмки, штрафи та пеню, які виникли до 01.01.2011 року. Механізм стягнення цих сум відповідає змісту статті 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та застосовується з посиланням на пункт 7 Перехідних положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»;

- органи пенсійного фонду з 01.01.2011 року не вправі за порушення, вчинені до 01.01.2011 року, нараховувати штрафи та пені, визначені статтею 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки передбачені відповідними нормами склади правопорушень та санкції втратили чинність, і їх застосування з 01.01.2011 року суперечить статті 58 Конституції України незважаючи на зміст пункту 7 Перехідних положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

За таких обставин, суд приходить до висновку, що прийняті відповідачем оскаржувані рішення від 25.01.2011 р. №№47-58 про застосування фінансових санкцій суперечать приписам ст. 58 Конституції України, ст.106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та пункту 7 Перехідних положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», оскільки такі санкції було застосовано до позивача після 01.01.2011 року.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 8-14, 71, 72, 94, 160-163, 167, 186 КАС України, суд-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Приватного акціонерного товариства "Інститут Укроргверстатінпром" до Управління Пенсійного фонду України в Червонозаводському районі м.Харкова про визнання неправомірним та скасування рішення - задовольнити.

Скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Червонозаводському районі м. Харкова від 25.01.2011 р. №47, №48, №49, №50, №51, №52, №53, №54, №55, №56, №57, №58 про застосування фінансових санкцій.

Стягнути з Державного бюджету на користь Приватного акціонерного товариства "Інститут Укроргверстатінпром" (61010, м. Харків, Червоношкільна набережна,16, код 00224900) витрати по сплаті судового збору в сумі 28,23 грн.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення та з дня отримання копії постанови, у разі проголошення постанови суду, яка містить вступну та резолютивну частини, а також прийняття постанови у письмовому провадженні.

Якщо суб'єкта владних повноважень, у випадках та порядку, передбаченому частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі апеляційної скарги.

Постанову в повному обсязі виготовлено 13 лютого 2012 року.

Суддя Бартош Н.С.