Категорія №8.3.2
Іменем України
15 лютого 2012 року Справа № 2а/1270/1143/2012
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
судді: Борзаниці С.В.
при секретарі: Мінаковій А.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов Краснодонської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області до Приватного підприємства «Макс-Трейд ТГ» про визнання недійсними установчих документів та запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб підприємців, припинення юридичної особи, -
До Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Краснодонської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області до Приватного підприємства «Макс-Трейд ТГ» про визнання недійсними установчих документів та запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб підприємців, припинення юридичної особи.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначав, що ПП «Макс-Трейд ТГ» зареєстровано виконавчим комітетом Краснодонської міської ради Луганської області 30.11.2011 року за № 13871020000001235 та з 01.12.2011 року перебуває на податковому обліку в Краснодонській ОДПІ Луганської області.
Згідно пояснень засновника та керівника ПП «Макс - Трейд ТГ» ОСОБА_1, наданих працівникам податкової міліції, підприємство було зареєстровано на її ім'я за матеріальну винагороду, без мети зайняття підприємницькою діяльністю. Фінансово-господарську діяльність вона ніколи не здійснювала, податкову звітність не складала та до інспекції не надавала, ніяких угод не укладала. Всі документи та печатка ПП «Макс-Трейд ТГ» знаходяться у особи, яка не є посадової особою даного підприємства.
Актом перевірки суб'єкта підприємницької діяльності за юридичною адресою, від 02.12.2011р. встановлено, що ПП «Макс-Трейд ТГ» за адресою - Луганська область, м. Краснодон, м. Суходільськ, вул. Малая, 141 не знаходиться.
Постановою відділу податкової міліції ДПІ в м. Свердловську від 14.12.2011 р. в порушені кримінальної справи по факту виявлення ПП «Макс-Трейд ТГ» з ознаками складу злочину, передбаченого ст.ст. 205, 212 Кримінального Кодексу України відмовлено.
Таким чином позивач просить визнати недійсними установчі (засновницькі) документи ПП «Макс-Трейд ТГ»;
визнати недійсним запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців від 30.11.2011 р. за № 1 387 102 0000 001235 про держави реєстрацію юридичної особи ПП «Макс-Трейд ТГ»;
припинити юридичну особу ПП «Макс-Трейд ТГ».
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, надав суду пояснення, аналогічні викладеним у позовній заяві, просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, про місце, дату та час слухання справи повідомлявся належним чином. Правом подати суду заперечення проти позову та докази на підтвердження своїх доводів не скористався. Відповідно до ч. 6 ст. 71 КАС України суд вирішує справу на основі наявних в матеріалах справи доказів.
Суд вважає за можливе розглянути справу на підставі доказів наявних в матеріалах справи.
Заслухавши пояснення представника позивача, перевіривши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 69-72 КАС України, суд прийшов до такого.
Відповідно до п.20.1.12. ст. 20 Податкового Кодексу України органи державної податкової служби мають право у випадках, встановлених законом, звертатися до суду щодо припинення юридичної особи та підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця про визнання недійсними установчих (засновницьких) документів суб'єктів господарювання.
Таким чином, позивач скористався правом на звернення до суду і його право не може бути обмежене, а заявлена позивачем вимога повинна бути розглянута судом по суті.
Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
У відповідності зі ст. 42 Конституції України кожен має право на підприємницьку діяльність, яка не заборонена законом.
Відповідно до п. 8 ст. 19 ГК України усі суб'єкти господарювання зобов'язанні здійснювати первинний (оперативний) та бухгалтерський облік результатів своєї роботи, складати статистичну інформацію, а також надавати відповідно до вимог закону фінансову звітність та статистичну інформацію щодо своєї господарської діяльності, інші дані, визначені законом.
Відповідно до ст. 42 Господарського кодексу України підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.
Відповідно до ст. 57 Господарського кодексу України установчими документами суб'єкта господарювання є рішення про його утворення або засновницький договір, а у випадках, передбачених законом, статут (положення) суб'єкта господарювання.
Згідно п.п. 1, 2 ст. 65 ГК України управління підприємством здійснюється відповідно до його установчих документів . Власник здійснює свої права щодо управління підприємством безпосередньо або через уповноважені ним органи відповідно до статуту підприємства чи інших установчих документів.
Відповідно до ч. 1 ст. 58 Господарського кодексу України суб'єкт господарювання підлягає державній реєстрації (перереєстрації), крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Порядок державної реєстрації юридичної особи та її припинення регулюються Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" №755-IV від 15.05.2003р.
Для проведення державної реєстрації юридичної особи засновник (засновники) або уповноважена ними особа повинні особисто подати державному реєстратору (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) документи, визначені ст. 24 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", а саме:
заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації юридичної особи;
примірник оригіналу або нотаріально засвідчену копію рішення засновників або уповноваженого ними органу про створення юридичної особи у випадках, передбачених законом;
два примірники установчих документів;
документ, що засвідчує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації юридичної особи;
інформацію з документами, що підтверджують структуру власності засновників - юридичних осіб, яка дає змогу встановити фізичних осіб - власників істотної участі цих юридичних осіб.
Державному реєстратору забороняється вимагати додаткові документи для проведення державної реєстрації юридичної особи, якщо вони не передбачені частинами першою - сьомою цієї статті.
Якщо документи для проведення державної реєстрації юридичної особи подаються засновником юридичної особи, державному реєстратору додатково пред'являється його паспорт.
Якщо документи для проведення державної реєстрації юридичної особи подаються особою, уповноваженою засновником (засновниками) юридичної особи, державному реєстратору додатково пред'являється її паспорт та надається документ, що засвідчує її повноваження.
Документи, які подані для проведення державної реєстрації юридичної особи, приймаються за описом, копія якого в день надходження документів видається (надсилається рекомендованим листом) засновнику або уповноваженій ним особі з відміткою про дату надходження документів.
Дата надходження документів для проведення державної реєстрації юридичної особи вноситься до журналу обліку реєстраційних дій.
Державний реєстратор має право залишити без розгляду документи, які подані для проведення державної реєстрації юридичної особи, якщо:
документи подані за неналежним місцем проведення державної реєстрації;
документи не відповідають вимогам, які встановлені частинами першою, другою, четвертою - сьомою статті 8 та частиною п'ятою статті 10 цього Закону;
до державного реєстратора надійшло рішення суду щодо заборони у проведенні реєстраційних дій;
документи подані не в повному обсязі;
документи подано особою, яка не має на це повноважень.
Про залишення документів, які подані для проведення державної реєстрації юридичної особи, без розгляду засновнику або уповноваженій ним особі не пізніше наступного робочого дня з дати їх надходження державним реєстратором видаються (надсилається рекомендованим листом з описом вкладення) відповідне повідомлення із зазначенням підстав залишення документів без розгляду та документи, що подавалися для проведення державної реєстрації юридичної особи, відповідно до опису.
Залишення документів, які подавалися для проведення державної реєстрації юридичної особи, без розгляду не перешкоджає засновнику або уповноваженій ним особі повторному зверненню до державного реєстратора в загальному порядку після усунення причин, що були підставою для залишення цих документів без розгляду.
Відповідно до ст. 27 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" підставами для відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи є:
• невідповідність відомостей, які вказані в реєстраційній картці на проведення державної реєстрації юридичної особи, відомостям, які зазначені в документах, що подані для проведення державної реєстрації юридичної особи;
• невідповідність установчих документів вимогам частини третьої статті 8 цього Закону;
• порушення порядку створення юридичної особи, який встановлено законом, зокрема:
• наявність обмежень на зайняття відповідних посад, встановлених законом щодо осіб, які зазначені як посадові особи органу управління юридичної особи;
• невідповідність відомостей про засновників (учасників) юридичної особи відомостям щодо них, які містяться в Єдиному державному реєстрі;
• наявність обмежень щодо вчинення засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженою ними особою юридичних дій, які встановлені абзацом четвертим частини другої статті 35 цього Закону;
• наявність в Єдиному державному реєстрі найменування, яке тотожне найменуванню юридичної особи, яка має намір зареєструватися;
• використання у найменуванні юридичної особи повного чи скороченого найменування органу державної влади або органу місцевого самоврядування, або похідних від цих найменувань, або історичного державного найменування, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відмова у проведенні державної реєстрації юридичної особи з інших підстав не допускається.
Відповідно до ст. 55-1 Господарського Кодексу України визначено ознаки фіктивності, що дають підстави для звернення до суду про припинення юридичної особи або припинення діяльності фізичною особою - підприємцем, в тому числі визнання реєстраційних документів недійсними:
зареєстровано (перереєстровано) на недійсні (втрачені, загублені) та підроблені документи;
не зареєстровано у державних органах, якщо обов'язок реєстрації передбачено законодавством;
зареєстровано (перереєстровано) у органах державної реєстрації фізичними особами з подальшою передачею (оформленням) у володіння чи управління підставним (неіснуючим), померлим, безвісти зниклим особам або таким особам, що не мали наміру провадити фінансово-господарську діяльність або реалізовувати повноваження;
зареєстровано (перереєстровано) та проваджено фінансово-господарську діяльність без відома та згоди його засновників та призначених у законному порядку керівників.
Виходячи з системного аналізу наведених правових норм, суд приходить до висновку, що перелік підстав для відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи є вичерпним, розширеному тлумаченню не підлягає та будь-якого обов'язку державного реєстратора засвідчуватися у справжності наміру засновників займатися підприємницькою діяльністю та сплачувати податки не містить. Запис про проведення державної реєстрації юридичної особи може бути визнаний недійсним у випадках наступного з'ясування обставин, що згідно зі ст. 27 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" були підставою для відмови у державній реєстрації, тобто підстави, які унеможливлюють засвідчення факту створення юридичної особи.
Предметом дослідження у такій справі є, зокрема, відповідність установчих документів вимогам чинного законодавства.
Судом встановлено, що Виконавчим комітетом Краснодонської міської ради Луганської області 30 листопада 2011 було зареєстровано Приватне підприємство «Макс-Трейд ТГ» у якості юридичної особи за № 13871020000001235 (а.с.10), та з 01.12.2011 року перебуває на податковому обліку в Краснодонській ОДПІ Луганської області (а.с.6).
Згідно статутних документів відповідач був зареєстрований громадянкою України - ОСОБА_2 за її місцем проживання: АДРЕСА_1. (а.с.13-14).
Позивачем не надано суду доказів про те, що при створенні відповідача допущені порушення закону, які не можуть бути усунені, та про те, що відповідач, як суб'єкт господарювання, створений з метою порушення економічних інтересів держави, а відтак позивачем не доведені обставини, які дають підстави для звернення до суду в порядку ст. 55-1 Господарського Кодексу України про припинення юридичної особи або припинення діяльності фізичною особою - підприємцем, в тому числі визнання реєстраційних документів недійсними.
Посилання відповідача на постанову відділу податкової міліції ДПІ в м. Свердловську від 14.12.2011 р. як на підставу для визнання недійсними установчих документів та запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб підприємців є незмістовним, оскільки згідно ст. 72 КАС України лише вирок суду в кримінальній справі або постанова суду у справі про адміністративний проступок, які набрали законної сили, є обов'язковими для адміністративного суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, щодо якої ухвалений вирок або постанова суду, лише в питаннях, чи мало місце діяння та чи вчинене воно цією особою. Зазначені документи по справі відсутні.
Посилання позивача на відсутність відповідача за місцем юридичної адреси на увагу не заслуговує, оскільки запис в Єдиному реєстрі про відсутність відповідача за місцезнаходженням зроблено не було.
Враховуючи вищевикладене, суд не знаходить підстав для визнання недійсними установчих документів ПП «Макс - Трейд ТГ», визнання недійсним запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 30.11.2011р. за № 13871020000001235 про державну реєстрацію юридичної особи ПП «Макс - Трейд ТГ» та припинення юридичної особи ПП «Макс - Трейд ТГ».
Стаття 33 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" передбачає, що юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам у результаті злиття, приєднання, поділу, перетворення (реорганізації) або в результаті ліквідації за рішенням, прийнятим засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженим ними органом, за судовим рішенням або за рішенням органу державної влади, прийнятим у випадках, передбачених законом.
У відповідності зі ст. 110 ЦК України юридична особа ліквідується за рішенням суду про визнання судом недійсної державної реєстрації юридичної особи через допущені при її створенні порушення , які не можна усунути, а також в інших випадках, встановлених законом
Згідно зі ст.38 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" підставами для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, зокрема є:
визнання недійсним запису про проведення державної реєстрації через порушення закону, допущені при створенні юридичної особи, які не можна усунути;
провадження нею діяльності, що суперечить установчим документам, або такої, що заборонена законом;
невідповідність мінімального розміру статутного фонду юридичної особи вимогам закону;
неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону;
наявність в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням.
Оскільки суд не вбачає підстав для визнання недійсними установчих документів відповідача, на що позивач посилається, як на підставу припинення відповідача, як юридичну особу, інших підстав, встановлених законом, які дають підстави для такого припинення, суду не наведено, тому суд також не знаходить підстав для припинення відповідача, як суб'єкта господарювання - юридичної особи.
Таким чином, позивач не надав суду належних доказів в обґрунтування позовних вимог як це передбачено частиною 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України, в якій зазначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а також частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в якій зазначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, що є підставою для відмови у задоволенні позову.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 11, 17, 18, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
У задоволенні позовних вимог Краснодонської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області до Приватного підприємства «Макс-Трейд ТГ» про визнання недійсними установчих документів та запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб підприємців, припинення юридичної особи відмовити у повному обсязі за необґрунтованістю.
Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Повний текст постанови складено та підписано 20 лютого 2012 року.
Суддя С.В. Борзаниця