Категорія №10.1
Іменем України
15 лютого 2012 року Справа № 2а/1270/964/2012
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді: Кисельової Є.О..
при секретарі: Гришиній О.Ю.
за участю представників сторін
від позивача - ОСОБА_1 (довіреність №605-09-25 від 16.01.2012),
від відповідача - ОСОБА_2 (довіреність №01/4-10-951 від 26.12.2011)
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Луганська адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську Луганської області до державного підприємства «Первомайськвугілля» в особі відокремленого підрозділу «Первомайське спеціалізоване управління» про стягнення заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій у розмірі 83645,60 грн.,-
26 січня 2012 року управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську Луганської області до державного підприємства «Первомайськвугілля» в особі відокремленого підрозділу «Первомайське спеціалізоване управління» про стягнення заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій у розмірі 83645,60 грн., в обґрунтування якого зазначило наступне.
Державне підприємство «Первомайськвугілля» зареєстроване в управлінні Пенсійного фонду України в м. Первомайську Луганської області як платник збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Згідно наказу № 28 Міністерства вугільної промисловості України від 19.01.06 року внутрішня структура ДП «Первомайськвугілля» складається з однойменних відокремлених підрозділів без права юридичної особи, до яких в даному випадку відноситься ВП«Первомайське спеціалізоване управління» .
Відокремлений підрозділ «Первомайське спеціалізоване управління» ДП «Первомаськвугілля» зареєстровано в управлінні Пенсійного фонду України в місті Первомайську Луганської області як платник збору на загальнообв'язкове державне пенсійне страхування. Згідно «Положення про відокремлені підрозділи» ДП «Первомайськвугілля» підрозділи самостійно сплачують податки та обов'язкові платежі у встановленому порядку за місцем своєї реєстрації.
За підприємством ВП «Первомайське спеціалізоване управління» лічиться заборгованість по сплаті обов'язкових платежів, а саме по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів «а», «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Згідно розрахунків фактичних витрат, які щорічно надсилаються підприємству, картки особового рахунку підприємства, станом на 01.01.2012 року за підприємством лічиться заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат за списком №1 жовтень - грудень (включно) 2011р. на суму 75373,99 грн., за списком № 2 жовтень-грудень (включно) 2011р. на суму - 8271,61 грн. всього на суму 83645,60 грн., яку позивач просить стягнути у своєму позові.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, надав пояснення аналогічні викладеному у позові, просив задовольнити позов в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги щодо стягнення з ДП «Первомайськвугілля» в особі відокремленого підрозділу «Первомайське спеціалізоване управління» заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з жовтня по грудень включно на загальну суму 83645,60 грн. визнав в повному обсязі, про що надав письмовий відзив.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 69-72 КАС України, суд приходить до наступного.
В судовому засіданні встановлено, що відокремлений підрозділ «Первомайське спеціалізоване управління» державного підприємства «Первомайськвугілля» згідно довідки № 33628 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ) має правовий статус суб'єкта без права юридичної особи (арк. справи 16).
Зі статті 96 Цивільного кодексу України вбачається, що юридична особа самостійно відповідає за своїми зобов'язаннями. Юридична особа відповідає за своїми зобов'язаннями усім належним їй майном.
Отже, юридична особа (головне підприємство) є відповідачем в суді і за свої відокремлені підрозділи, самостійно приймає рішення про виконання зобовязань як на головному підприємстві, так і на своїх відокремлених підрозділах.
Таким чином, відповідальність по зобов'язанням відокремленого підрозділу «Первомайське спеціалізоване управління» повинно нести державне підприємство «Первомайськвугілля».
Відокремлений підрозділ «Первомайське спеціалізоване управління» державного підприємства «Первомайськвугілля» зареєстровано в управлінні Пенсійного фонду України в м. Первомайську Луганської області як платника збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (а.с.7).
За період з жовтня 2011 року по грудень 2011 року управлінням Пенсійного фонду України в м. Первомайську Луганської області було сформовано та надано відповідачу - державному підприємству «Первомайськвугілля» в особі відокремленого підрозділу «Первомайське спеціалізоване управління» розрахунки для відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених колишнім працівникам підприємства за списками № 1 та № 2 на загальну суму 83645,60 грн., у тому числі за списком № 1 - 75373,99 грн., за списком № 2 - 8271,61 грн.
Станом на час розгляду справи відповідач має заборгованість перед позивачем з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списками № 1 та № 2 у сумі 83645,60 грн., з яких за списком № 1 - 75373,99 грн., за списком № 2 -8271,61 грн., що підтверджено розрахунками фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів “а”,“б”-“з”ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення”. Окрім того , судом встановлено та не заперечується представником відповідача те, що розрахунки сум до відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій отримувались ДП «Первомайськвугілля». (а.с.8-26).
Правовідносини, пов'язані з виплатою та доставкою пенсій, призначених на пільгових умовах, регулюються Конституцією України, Законами України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, “Про пенсійне забезпечення”, Інструкцією “Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України”, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1.
З 01 січня 2011 року набрав чинності Закон України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування”від 08 липня 2010 року № 2464 - VI, яким внесено зміни до Законів України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне забезпечення”, “Про пенсійне забезпечення”.
Разом з цим положення Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне забезпечення”, які врегульовують питання обов'язку підприємств відшкодовувати Пенсійному фонду України фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій, Законом України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” не змінено.
Згідно п. 2 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” підприємства та організації з грошових коштів, які призначені на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду України плату, яка покриває витрати на виплату та доставку пенсій. При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату та доставку цих пенсій передбачений ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення”, а саме платники збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відшкодовують фактичні витрати на виплату і доставку пільгових пенсій до досягнення працівниками пенсійного віку.
Встановлено єдиний порядок для відшкодування пенсій, призначених відповідно з пунктами “а”, “б”-“з”статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Порядок відшкодування Пенсійному фонду витрат на виплату та доставку пенсій регулюється пунктом 6 Інструкції про порядок обчислення та сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до пенсійного фонду України, затвердженої постановою Правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1 (далі -Інструкція).
Розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається на підставі відомостей відділів з призначення пенсій відділами доходів органів Пенсійного фонду України щорічно в повідомленнях про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, які надсилаються підприємствам до 20 січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених пенсій.
Підприємства щомісяця до 25 числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Таким чином витрати по оплаті пільгових пенсій відшкодовуються Пенсійному фонду за рахунок відповідних підприємств.
Підставою для нарахування пільгових пенсій є не тільки запис у трудовій книжці щодо праці на даному підприємстві, а й довідка підприємства, яка уточнює характер роботи з зазначенням періоду роботи, що зараховується до спеціального стажу; професії або посади; характеру виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка, яка оцінюється управлінням Пенсійного фонду з урахуванням вимог Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 26.06.2002 за № 536/6824. Відповідальність за представлення таких документів покладається на адміністрацію підприємств, установ, організацій, згідно ст. 101 Закону "Про пенсійне забезпечення" № 1788- ХІІ.
Тобто, витрати по оплаті пільгових пенсій відшкодовуються Пенсійному фонду за рахунок відповідних підприємств.
Підставою для відшкодування підприємством органам Пенсійного Фонду витрат на виплату та доставку пільгових пенсій є розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за відповідний період.
Із системного аналізу зазначених Закону України “Про пенсійне забезпечення”, суд приходить до висновку, що відповідач, отримавши розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів “а”, “б - з”ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення”, не надавши на них заперечень та не оскарживши розрахунки у судовому порядку, фактично узгодив такі розрахунки. Відтак, визначена в розрахунках сума до відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій підлягає сплаті відповідачем.
Відповідно до ч. 1 ст. 136 КАС України, позивач може відмовитися від адміністративного позову, а відповідач - визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву. Якщо відмову від адміністративного позову чи визнання адміністративного позову викладено в адресованій суду письмовій заяві, ця заява приєднується до справи.
Дії відповідача при визнанні адміністративного позову не суперечать закону і не порушують чиї - небудь права, свободи або інтереси, тому визнання позову приймається судом.
Враховуючи, що позовні вимоги документально обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи, відповідають чинному законодавству та відповідач визнав позовні вимоги суд вважає, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
Згідно ст.. 160 Кодексу адміністративного судочинства України у судовому засіданні, у якому закінчився розгляд справи, оголошено вступну та резолютивну частини постанови та повідомлено представників сторін про те, що постанову у повному обсязі буде виготовлено протягом 5-денного строку.
Керуючись ст. ст. 2, 11, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську Луганської області до державного підприємства «Первомайськвугілля» в особі відокремленого підрозділу «Первомайське спеціалізоване управління» про стягнення заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій у розмірі 83645,60 грн. - задовольнити.
Стягнути з Державного підприємства «Первомайськвугілля» в особі відокремленого підрозділу «Первомайське спеціалізоване управління» заборгованість перед управлінням Пенсійного фонду України в м. Первомайську Луганської області по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій у розмірі 83645,60 грн. (вісімдесят три тисячі шістсот сорок п'ять гривень 60 копійок).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови складено та підписано 20 лютого 2012 року.
СуддяЄ.О. Кисельова