Постанова від 31.01.2012 по справі 2а-0770/593/11

справа № 2а-0770/593/11

рядок статзвіту - 10.1

код - 01

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 січня 2012 року 16 год. 00 хв. м. Ужгород

Закарпатський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого - судді Андрійцьо В.Д.

при секретарі судового засідання - Повханич Г.П.

за участю:

представника позивача -Хаблюк М.С. (керівник)

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Ужгороді адміністративну справу за позовною заявою Колективного підприємства "Райагробуд" до Управління Пенсійного фонду України у Великоберезнянському районі Закарпатської області про визнання протиправною та скасування вимоги від 05 січня 2011 року, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач - Колективне підприємство "Райагробуд" звернулося до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління Пенсійного фонду України у Великоберезнянському районі Закарпатської області про визнання протиправною та скасування вимоги від 05 січня 2011 року, мотивуючи тим, що строк сплати страхових внесків не наступив, оскільки об'єктом оподаткування є фактичні витрати на оплату праці, а не нарахована сума внесків, при цьому, позивач не отримував коштів на оплату праці працівників, в зв'язку з чим не повинен сплачувати страхові внески.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги за обставин викладених у позовній заяві підтримав повністю, просив суд їх задовольнити.

Представник відповідача, будучи належним чином повідомленими про день, час та місце проведення судового розгляду у засідання не з'явилися повторно та не повідомив суд про причининеявки.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши у судовому засіданні пояснення представника позивача та оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до наступного висновку.

Як встановлено в судовому засіданні та підтверджено матеріалами справи, колективне підприємство "Райагробуд" зареєстровано як платник збору на обов'язкове державне пенсійне страхування в управління Пенсійного фонду України в Великоберезнянському районі, реєстраційний номер 04010023.

Управлінням Пенсійного фонду України в Великоберезнянському районі 05 січня 2011 року винесено вимогу за № Ю 4, якою вимагає КП "Райагробуд" сплатити недоїмку зі сплати страхових внесків у сумі 12981,03 грн.

Як встановлено судом, за період грудень 2009 року - листопад 2010 року підприємством самостійно щомісячно подано розрахунки сум страхових внесків на загальну суму 12981,03 грн.

У відповідності до ч. 3 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, які визнаються сторонами, можуть не доказуватися судом, якщо проти цього не заперечують сторони та в суду не виникає сумніву щодо достовірності цих обставин та добровільності їх визнання. Обставини щодо самостійного декларування сум страхових внесків, правильність сформованої вимогою суми заборгованості зі сплати страхових внесків (саме правильності суми внесків, а не можливості прийняття вимоги, правомірність якої оскаржується в судовому порядку), відсутність виплати заробітної плати позивачем за вказані періоди -підтверджуються матеріалами справи, сторонами не спростовуються, а тому в суду не виникає сумніву щодо достовірності цих обставин та добровільності їх визнання, вказані обставини судом не доказуються.

Згідно ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Ч. 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до преамбули Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року № 1058 (з наступними змінами та доповненнями, в редакції Закону станом на час виникнення спірних правовідносин, далі -Закон 1058) - цей Закон визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Згідно ст. 5 Закону 1058 цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, та дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.

У відповідності до вимог п. 6 ч. 2 ст. 17, ч.3 ст. 18 і ч. 6 ст. 20 Закону 1058, страхувальник зобов'язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески. Страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Страхові внески є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України у порядку, встановленому цим Законом.

Згідно ч. 6 ст. 19 Закону 1058 страхові внески нараховуються незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також незалежно від того, чи були зазначені суми фактично виплачені після їх нарахування до сплати.

Відповідно до ч. 12 ст. 20 Закону 1058 страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.

Частиною 2 ст. 106 вищевказаного Закону встановлено, що суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.

У відповідності до ч. 3 ст. 106 Закону 1058, територіальні органи Пенсійного фонду за формою і у строки, визначені правлінням Пенсійного фонду, надсилають страхувальникам, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.

Постановою Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року за № 21 -1 затверджено Інструкцію про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України" (зареєстрована в Мінюсті України 16.01.2004 року за № N 64/8663, з наступними змінами та доповненнями, далі - Інструкція), та згідно п. 1.2 Інструкції - ця Інструкція визначає процедуру добровільної участі осіб у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, стягнення заборгованості зі сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (далі - страхові внески), сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій та інших платежів до бюджету Пенсійного фонду України, нарахування і сплати фінансових санкцій та пені, а також відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

Згідно пп. 5.1.1 п. 5.1 Інструкції, обчислення страхових внесків зазначеною категорією платників (визначеними підпунктами 2.1.1, 2.1.2 пункту 2.1 цієї Інструкції, до якої відноситься КП "Райагробуд" (позивач), здійснюється щомісячно за ставками, визначеними пунктами 4.1, 4.2 цієї Інструкції, на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), виходячи з розміру страхового внеску, що діє на день нарахування виплат (доходу).

Підпунктом 5.1.3 п.5.1 Інструкції встановлено, що страхові внески нараховуються незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також незалежно від того, чи були зазначені суми фактично виплачені після їх нарахування до сплати.

Згідно п. 8.1 Інструкції, суми страхових внесків, своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені пунктами 5.1, 5.2, 5.3 цієї Інструкції, у тому числі обчислені органами Пенсійного фонду, уважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій, та органи Пенсійного фонду надсилають страхувальникам вимоги про сплату недоїмки (п.8.2 Інструкції). Пунктом 8.3 Інструкції передбачено, що вимога формується на підставі актів документальних перевірок та облікових даних з карток особових рахунків страхувальників за формою згідно з додатком 9 цієї Інструкції (для страхувальника - юридичної особи)

При цьому судом відхиляються доводи позивача щодо об'єктивних причин несплати страхових внесків (невиплата працівникам підприємства нарахованої заробітної плати), оскільки такі доводи не ґрунтуються на законі, зокрема, Законом 1058 (виключно яким визначається порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, стягнення заборгованості за цими внесками) не передбачено підстави невиплати внесків із -за невиплати заробітної плати.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Матеріалами справи (письмовими запереченнями) спростовані доводи позивача щодо неправомірності вимоги управління ПФУ в Великоберезнянському районі від 05 січня 2011 року за № Ю 4, вимога прийнята у відповідності до вимог чинного законодавства та, відповідно, позовні вимоги є необґрунтованими, суперечать положенням законодавства, якими регулюються спірні правовідносини, та в їх задоволенні необхідно відмовити в повному обсязі.

У відповідності до ч. 2 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати у справі не стягуються.

Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позовних вимог Колективного підприємства "Райагробуд" - відмовити.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Андрійцьо В.Д.

Повний текст постанови виготовлено та підписано протягом 01 лютого 2012 р.

Суддя Андрійцьо В.Д.