Ухвала від 06.12.2011 по справі К-12641/09-С

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"06" грудня 2011 р. м. Київ К-12641/09

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:

Головуючого, суддіГорбатюка С.А. (доповідач)

СуддівВесельської Т.Ф.

Мироненка О.В.

Смоковича М.І.

Чумаченко Т.А.

провівши у касаційному порядку попередній розгляд адміністративної справи за позовом ОСОБА_6 до Броварської об'єднаної державної податкової інспекції Київської області, Державної податкової адміністрації України про зобов'язання вчинити дії за касаційною скаргою ОСОБА_6 на постанову Броварського міськрайонного суду Київської області від 27 грудня 2007 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 26 березня 2009 року,

ВСТАНОВИЛА:

У листопаді 2007 року ОСОБА_6 у Броварському міськрайонному суді Київської області пред'явила позов до Броварської об'єднаної державної податкової інспекції Київської області, Державної податкової адміністрації України про зобов'язання вчинити дії.

Вимоги обґрунтовувала тим, що вона є віруючою людиною і за своїми релігійними переконаннями відмовляється від присвоєного ідентифікаційного номера.

Вона зверталася до відповідача з заявою про анулювання ідентифікаційного номера, виключення будь-якої інформації про неї з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків та інших обов'язкових платежів та надання їй права здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера, але відповідач відмовив їй у задоволенні її вимог.

Просила зобов'язати відповідачів анулювати присвоєний їй ідентифікаційний номер і виключити всю інформацію про неї з інформаційного фонду Державного реєстру фізичних осіб-платників податків та інших обов'язкових платежів, що міститься у базах даних відповідачів, а також зробити в її паспорті на одній із сторінок відмітку про наявність у неї права здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера та про те, що вона має право здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номеру, завіривши цей запис підписом відповідальної особи та гербовою печаткою Броварської об'єднаної державної податкової інспекції Київської області.

Постановою Броварського міськрайонного суду Київської області від 27 грудня 2007 року, залишеною без зміни ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 26 березня 2009 року, позов ОСОБА_6 задоволено частково.

Зобов'язано Державну податкову адміністрацію України виключити ОСОБА_6 з Державного реєстру фізичних осіб -платників податків та інших обов'язкових платежів, надавши їй можливість сплачувати податки та інші обов'язкові платежі за раніше встановленою формою обліку платників податків та інших обов'язкових платежів.

В решті позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись з рішеннями судів попередніх інстанцій, ОСОБА_6 подала касаційну скаргу, в якій вказала на те, що оскаржувані рішення у цій справі судами прийняті з порушенням норм матеріального та процесуального права, просить їх скасувати та постановити нове рішення про задоволення позову у повному обсязі.

Заслухавши суддю-доповідача, обговоривши доводи касаційних скарг та перевіривши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.

Згідно з частиною першою статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до частини другої статті 1 Закону України “Про державний реєстр фізичних осіб -платників податків та інших обов'язкових платежів” особи, які через свої релігійні або інші переконання відмовляються від ідентифікаційного номеру та офіційно повідомляють про це відповідні державні органи, мають право сплачувати податки та інші обов'язкові платежі за раніше встановленою формою обліку, про що робиться відповідна відмітка в паспорті такої особи.

Як видно з матеріалів справи, ОСОБА_6 є віруючою людиною і за своїми релігійними переконаннями відмовляється від присвоєного ідентифікаційного номера, про що повідомляла відповідача письмово.

Проте, на її звернення відповідачем була надана відповідь, що відмітка в її паспорті про те, що за нею зберігаються раніше встановлені форми обліку платника податку й інших обов'язкових платежів, може бути вчинена відповідно до Порядку унесення відмітки до паспорта громадянина України щодо ідентифікаційного номера фізичної особи -платника податків та інших обов'язкових платежів.

Питання про анулювання ідентифікаційного номера та про виключення будь-яких інших даних про неї з Державного реєстру фізичних осіб -платників податків та інших обов'язкових платежів вирішено не було.

Між тим, внесення до Державного реєстру фізичних осіб-платників податків та інших обов'язкових платежів інформації про осіб, які через свої релігійні або інші переконання відмовляються від прийняття ідентифікаційного номера, заборонено частиною другою статті 5 Закону України “Про державний реєстр фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів”. А у випадку, коли ідентифікаційний номер громадянину вже присвоєний і відповідна інформація про таку особу вже внесена до Державного реєстру -то він підлягає негайному анулюванню, а інформація -безумовному виключенню.

Така позиція сприяє дотриманню конституційного принципу верховенства права.

Таким чином, Броварська об'єднана державна податкова інспекція Київської області неправомірно відмовила ОСОБА_6 в анулюванні ідентифікаційного номера та у виключенні з Державного реєстру фізичних осіб -платників податків та інших обов'язкових платежів всієї інформації про неї, що призвело до порушення прав та свобод останньої.

Суд апеляційної інстанції, відмовляючи в задоволенні позовних вимог щодо зобов'язання зробити відмітку на одній із сторінок паспорта ОСОБА_6 про наявність у неї права проводити будь-які платежі без ідентифікаційного номера, вірно врахував положення Порядку унесення відмітки до паспорта громадянина України щодо ідентифікаційного номера фізичної особи -платника податків та інших обов'язкових платежів, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України, Міністерства внутрішніх справ України від 19 жовтня 2004 року № 602/1226 і зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20 жовтня 2004 року № 1345/9944, який визначає процедуру внесення відмітки про наявність права здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера до паспорта фізичної особи, яка через свої релігійні або інші переконання відмовляється від ідентифікаційного номера.

Цей нормативно-правовий акт у встановленому порядку не був визнаний неправомірним і підлягав застосуванню.

Пунктами 4, 5 цього Порядку визначено, що фізична особа, яка відмовляється від ідентифікаційного номера, подає до органу внутрішніх справ за своїм місцем реєстрації довідку за формою В3 та паспорт громадянина України, а посадова особа органу внутрішніх справ при зверненні громадянина за місцем його реєстрації щодо внесення відмітки до його паспорта розглядає цю довідку щодо повноти і правильності її заповнення та відповідності пред'явленому паспорту і в разі відсутності невідповідностей вносить на 7-9 сторінку паспорта відмітку, зміст та форму якої наведено в додатку 4 до Положення.

Чинним законодавством визначено державний орган, який має вчинити відмітку в паспорті особи про наявність у неї права здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера, це орган внутрішніх справ. На органи державної податкової служби такого обов'язку не покладено.

Як видно з матеріалів справи, позивач у встановленому вказаним нормативно-правовим актом порядку до Броварської об'єднаної державної податкової інспекції Київської області та органу внутрішніх справ за місцем проживання не зверталася та відповідних документів не надавала.

За таких обставин, у судів не було підстав для зобов'язання відповідачів зробити відмітку на одній із сторінок паспорта ОСОБА_6 про наявність у неї права проводити будь-які платежі без ідентифікаційного номера.

Судові рішення є законними і обґрунтованими.

Доводи, викладені в касаційних скаргах, не спростовують правильність висновків судів та встановлених обставин справи.

За правилами частини першої статті 224 КАС України, якщо суди не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні оскаржуваних судових рішень, то суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення -без зміни.

На підставі викладеного, керуючись статтями 210, 220, 220-1, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,

УХВАЛИЛА:

Касаційну скаргу ОСОБА_6 залишити без задоволення, а оскаржувані постанову Броварського міськрайонного суду Київської області від 27 грудня 2007 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 26 березня 2009 року в адміністративній справі за позовом ОСОБА_6 до Броварської об'єднаної державної податкової інспекції Київської області, Державної податкової адміністрації України про зобов'язання вчинити дії -без зміни.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі.

Судді Горбатюк С.А.

Весельська Т.Ф.

Мироненко О.В.

Смокович М.І.

Чумаченко Т.А.

Суддя С.А. Горбатюк