Іменем України
15.02.12Справа №2а-169/12/2770
Окружний адміністративний суд міста Севастополя в складі:
головуючого судді - Гавури О.В.;
при секретарі - Барташі В.О.,
за участю: представника позивача - ОСОБА_1 , довіреність б/н від 01.12.2011,
представника відповідача - ОСОБА_2, довіреність №49/9/10-0 від 12.01.2012;
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Севастополі адміністративну справу за позовом Обслуговуючого кооперативу "Житлово-будівельне товариство індивідуальних забудовників "Западний" до Державної податкової інспекції у Нахімовському районі м. Севастополя про визнання результатів акту недійсними, визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
Обслуговуючий кооператив «Житлово-будівельне товариство індивідуальних забудовників «Западний» (далі - ОК «ЖБТІЗ «Западний») звернувся до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспеції у Нахімовському районі м.Севастополя про визнання результатів акту недійсними, визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення. Зокрема, просив визнати результати Акту документальної перевірки ДПІ у Нахімовському районі м.Севастополя за №518/10/15-3 від 01.04.2011 недійсними; визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення ДПІ у Нахімовському районі м.Севастополя №000073/1530/0 від 20.04.2011 про визначення податкового зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності у загальному розмірі 9 799,98 грн., з яких основний платіж - 7 839,98 грн. та штрафні санкції у розмірі 1 960,00 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані безпідставністю та неправомірністю визначення суми податкового зобов»язання з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 9 799, 98 грн.
Ухвалами Окружного адміністративного суду міста Севастополя від 25 січня 2012 року відкрито провадження в адміністративній справі №2а-169/12/2770, справу призначено до судового розгляду.
В судовому засіданні представник позивача заявлені позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позові, наполягав на їх задоволенні.
Представник відповідача з заявленими вимогами не погодилась, зазначила, що висновки, викладені в Акті документальної перевірки ДПІ у Нахімовському районі м.Севастополя за №518/10/15-3 від 01.04.2011 підтверджують обґрунтованість оскаржуваного податкового повідомлення - рішення. Просила відмовити в задоволенні позову, з мотивів наведених у запереченні за №194/9/10-0 від 08.02.2012.
Заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті дослідивши матеріали справи, суд вважає позов таким, що не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 01.04.2011 ДПІ у Нахімовському районі м. Севастополя проведена документальна невиїзна перевірка ОК «ЖБТІЗ «Западний» з питання своєчасності сплати та повноти внесення до бюджету узгодженого податкового зобов'язання з орендної плати за землю за 2009 рік та 2010 рік, про що складений акт № 518/10/15-3 від 01.04.2011.
Перевіркою встановлено порушення ст. 13 Закону України „Про плату за землю" (чинний на момент виникнення спірних правовідносин), що полягало у заниженні орендної плати за землю всього на суму 7 839,98 грн. (за 2009 рік на 3 359,53 грн. та за 2010 рік на 4 480,45 грн.).
За результатами перевірки інспекцією прийнято податкове повідомлення-рішення № 000073/1530/0 від 20.04.2011 про визначення податкового зобов'язання з орендної плати за землю у розмірі 7 839,98 грн. та застосування штрафних санкцій у розмірі 1 960,00 грн.
04.05.2011 та 04.06.2011 позивач звертався до ДПІ у Нахімовському районі м. Севастополя та ДПА у м. Севастополі з запереченням на результати Акту перевірки №518/10/15-3 від 01.04.2010 та податкового повідомлення-рішення №000073/1530/0 від 20.04.2011.
Згідно поштового повідомлення № 9900200534330 відповідь на лист вх. №800/10 від 04.05.2011 була направлена відповідачу рекомендованим листом з повідомленням 18.05.2011 вих. №3695/10/1530, яке було отримано ним 23.05.2011.
04.07.2011 (вх.11379/10/106) ДПІ у Нахімовському районі м. Севастополя отримав протокол загальних, зборів ОК "ЖБТІЗ „Западний", який було прийнято до відома.
На час виникнення спірних правовідносин розміри та порядок плати за використання земельних ресурсів, а також відповідальність платників та контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку визначав Закон України "Про плату за землю" від 03.07.1992, № 2535-XII.
Так, згідно зі ст. 2 зазначеного Закону використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оренду землі» від 06.10.1998, № 161-XIV оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Згідно зі ст. 13 Закону України «Про плату за землю» підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки.
Стаття 21 Закону України "Про оренду землі" зазначає, що розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Закону України "Про плату за землю"). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Аналогічні приписи містить Податковий кодекс України (далі - Кодекс), який набрав чинності з 01.01.2011.
Відповідно до п.п. 16.1.4 ст. 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно з пп. 269.1.2 ст. 269 Кодексу платниками податку за землю є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі.
Відповідно до п.п. 270.1.1 ст. 270 Кодексу об'єктами оподаткування є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні.
Згідно з пунктами 288.1 - 288.3 статті 288 Кодексу підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду.
Як вбачається з матеріалів справи, ОК "ЖБТІЗ „Западний" (орендар) укладено з Севастопольською міською Радою (орендодавець) договір оренди земельної ділянки від 08.06.2007, який зареєстрований в СМФ ДП «Центр Державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах» 13.07.2007 за №040766100063.
Відповідно до п. 1.1, 2.1 зазначеного договору, позивач є користувачем земельної ділянки для будівництва та обслуговування квартала індивідуальної забудови, площею 1,6315 га, що розташована у м. Севастополі, район Радіогорки.
Згідно з п.2.3 договору, нормативна грошова оцінка земельної ділянки на період будівництва, до здачі об'єкта в експлуатацію складала 1 278 417 грн., що підтверджується витягом з технічної документації по нормативній грошовій оцінці земельної ділянки № 392/1, № 393/1, №394/1, виданим Севастопольським міським головним управлінням земельних ресурсів 12.03.2007, на наступний період - 2 556 836 грн. Дана обставина підтверджується витягом з технічної документації по нормативній грошовій оцінці земельної ділянки № 389/1, № 390/1, №391/1, виданим Севастопольським міським головним управлінням земельних ресурсів 12.03.2007.
Пунктом 4.2 договору передбачено розрахунок орендної плати на період будівництва та на наступний період. При цьому, грошова оцінка земельної ділянки на період будівництва приймається до уваги на строк не довше ніж 2 роки від дати прийому-передачі земельної ділянки. Акт прийому -передачі земельної ділянки між орендодавцем та орендарем підписано 15.06.2007 року.
Пунктом 4.7 договору оренди визначено, що у випадку порушення, передбачених договором строків освоєння (забудови) орендованої земельної ділянки розмір річної орендної плати підлягає коригуванню шляхом збільшення орендної ставки на поправочний коефіцієнт 2,5, визначений відповідно до Методики, та застосовується до моменту введення в експлуатацію об'єкту капітального будівництва, передбаченого цим Договором, але не більше 10 % нормативної грошової оцінки.
Тобто, з 15.06.2009 для розрахунку орендної плати за землю повинна застосовуватися нормативна грошова оцінка на наступний період (після закінчення періоду будівництва) із застосуванням корегувального коефіцієнту 2,5.
09.11.2010 між Севастопольською міською Радою та ОК "ЖБТІЗ „Западний" було укладено Додаткову угоду про внесення змін у договір оренди земельної ділянки. Додаткова угода зареєстрована у СМФ ДП «Центр Державного земельного кадастру» 07.12.2010 за № 041088600227.
П.4 Додаткової угоди виключено п.4.7 договору, щодо застосування поправочного коефіцієнта 2,5 до розміру орендної плати.
Відповідно до п.9 Додаткової угоди, дана угода набирає чинності після її підписання та державної реєстрації, тобто з 07.12.2010.
Таким чином, з 15.06.2009 ОК "ЖБТІЗ „Западний" для розрахунку орендної плати за землю мала застосовуватися нормативна грошова оцінка на наступний період (після закінчення періоду будівництва), тобто 2 556 836грн. та у період з 15.06.2009 по 06.12.2010 із застосуванням корегувального коефіцієнту 2,5.
Проте, у декларації від 15.01.2009 вх. № 99 на 2009 рік приписи законодавства та договору оренди позивачем не були враховані, що призвело до заниження орендної плати за землю у загальному розмірі 3 359,53 грн.
В порушення ст.13 Закону України „Про плату за землю" ОК "ЖБТІЗ „Западний" розрахував орендну плату за земельні ділянки у розмірі 1 472,74 грн., виходячи з нормативної грошової оцінки, встановленої на період будівництва та в порушення вимог п.4.7 договору не збільшив орендну ставку на поправочний коефіцієнт 2,5.
У декларації від 25.01.2010 вх. № 518 на 2010 рік приписи законодавства та договору оренди не враховані, що призвело до заниження орендної плати за землю у загальному розмірі 4 480,45 грн., а саме: в порушення ст.13 Закону України „Про плату за землю" та вимог п.4.7 договору ОК "ЖБТІЗ „Западний" розрахував орендну плату за земельні ділянки у розмірі 3 206,60 грн., не збільшивши орендну ставку на поправочний коефіцієнт 2,5, який мав застосовуватися до 07.12.2010 згідно п.9 Додаткової угоди.
Крім того, суд зазначає, що згідно з п.4.6 Договору оренди, щорічний розмір орендної плати узгоджується з орендодавцем.
Севастопольською міською Радою та ОК "ЖБТІЗ „Западний" узгоджені розрахунки орендної плати за землю на 2009 рік (вх.1530/10/106 від 11.02.2009) та 2010 рік (вх. 1390/10/106 від 09.02.2010), згідно яких річна сума орендної плати на 2009 рік складає 4 832,28 грн., та на 2010 рік - 8 016,49 грн.(без врахування додаткової угоди від 07.12.2010).
Відповідно до зазначених умов договору оренди та додаткової угоди ОК "ЖБТІЗ „Западний" мало нарахувати орендну плату за землю на 2009 рік у розмірі 4 832, 28 грн., на 2010 рік у розмірі 7 687, 05.
Відповідно до п.п.54.3.2 п.54.3 ст.54 Податкового кодексу України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо дані перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках.
Відповідно до п.123.1 ст.123 Податкового кодексу України у разі якщо контролюючий орган самостійно визначає сум) податкового зобов'язання на підставах, визначених підпунктами 54.3.1, 54.3.2, 54.3.4, 54.3.5, 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, тягне за собою накладення на платника податків штрафу в розмірі 25 відсотків суми визначеного податкового зобов'язання.
Відповідно до ст. 6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією межах та відповідно до законів України.
Органи державної влади, їх посадові особи відповідно до статті 19 Конституції України зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення ДПІ у Нахімовському районі м.Севастополя № 000073/1530/0 від 20.04.2011 про визначення податкового зобов'язання з орендної плати за землю у загальному розмірі 9 799,98 грн., у тому числі 7 839,98 грн. - основний платіж, 1 960,00 грн. - штрафні санкції, застосовані на підставі п. 123.1 ст.123 Кодексу та викладені в позовній заяві доводи є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.
Що стосується позовних вимог щодо визнання результатів Акту документальної перевірки ДПІ у Нахімовському районі м.Севастополя за №518/10/15-3 від 01.04.2011 недійсними. Суд зазначає, що Акт не носить нормативного чи організаційно-розпорядчого характеру, є документом, який стверджує факт проведення документальної перевірки, складання такого акту не зачіпляє і не порушує прав ОК "ЖБТІЗ „Западний", а також предметом оскарження в порядку адміністративного судочинства є рішення суб'єкту владних повноважень, яким за своїм правим змістом і є податкове повідомлення-рішення. Акт документальної перевірки за своїм правовим змістом не є рішенням суб'єкта владних повноважень та не може бути предметом оскарження у порядку адміністративного судочинства. Ухвалою Окружного адміністративного суду м.Севастополя від 15.02.2012 провадження в цій частині позовних вимог закрито.
Відповідно до частини 4 статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України у судовому засіданні проголошені тільки вступна та резолютивна частини постанови.
Постанова складена та підписана в порядку частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України 20 лютого 2012 року.
На підставі викладеного, керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
В задоволенні адміністративного позову - відмовити.
Постанова може бути оскаржена у строки і порядку, встановлені частинами першою, другою статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подачі апеляційної скарги.
Суддя О.В. Гавура