Постанова від 02.02.2012 по справі 2а-14620/11/2670

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

02 лютого 2012 року < Час проголошення > № 2а-14620/11/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:

головуючого судді Аблова Є.В.;

при секретарі судового засідання Мальчик І.Ю.,

за участю сторін:

позивача - ОСОБА_1

відповідача - ОСОБА_6

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до тимчасово виконуючого обов'язки начальника Управління правового забезпечення Генерального штабу Збройних Сил України полковника юстиції ОСОБА_6 про визнання дій протиправними та скасування наказу № 30 від 31.08.2011р. в частині,-

На підставі ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України (далі також КАС України) в судовому засіданні 2 лютого 2012 року о 15год 58 хв. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено, про що повідомлено сторін після проголошення вступної та резолютивної частин постанови в судовому засіданні з урахуванням вимог ч. 4 ст. 167 КАС України.

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до тимчасово виконуючого обов'язки начальника Управління правового забезпечення Генерального штабу Збройних Сил України полковника юстиції ОСОБА_6 про визнання дій щодо притягнення до дисциплінарної відповідальності протиправними та скасування пункту 1 наказу № 30 від 31.08.2011р. «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності».

Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що дії відповідача щодо притягнення ОСОБА_1 до дисциплінарної відповідальності і оголошення йому суворої догани є протиправними, оскільки відсутні подія правопорушення та підстави для притягнення до дисциплінарної відповідальності.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю, просив суд позов задовольнити.

Представник відповідача проти позову заперечив зазначаючи, що підставою для притягнення полковника юстиції ОСОБА_1 до дисциплінарної відповідальності стало вчинене останнім адміністративного порушення, а саме: вживання спиртних напоїв на території Генерального штабу Збройних Сил України, прибуття на службову нараду в нетверезому стані, а відтак порушення вимог абз. 11 ст. 11 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, абз. 5, 6 ст. 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, з огляду на що підстави для задоволення позову та скасування наказу відсутні.

Розглянувши у відкритому судовому засіданні подані документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, врахувавши норми закону, які діяли на момент виникнення правовідносин між сторонами, суд вважає встановленими наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

ОСОБА_1 проходить військову службу в Управлінні правового забезпечення Генерального штабу Збройних Сил України на посаді начальника відділу юридичної експертизи та аналізу.

Наказом тимчасово виконуючого обов'язки начальника управління правового забезпечення Генерального штабу Збройних Сил України № 30 від 31.08.2011р. «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності» за вживання спиртних напоїв на території Генерального штабу Збройних Сил України, прибуття на службову нараду у нетверезому стані та порушення вимог абзацу одинадцятого статті 11 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України і абзаців п'ятого, шостого статті 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України начальнику відділу юридичної експертизи та аналізу Управління правового забезпечення Генерального штабу Збройних Сил України полковнику юстиції ОСОБА_1 оголошено сувору догану.

Відповідно до статті 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу»від 25 березня 1992року № 2232-XII, військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, пов'язаній із захистом Вітчизни. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби (пункт 1статті 2).

Порядок проходження громадянами України військової служби, їх права та обов'язки визначаються цим Законом, відповідними положеннями про проходження військової служби громадянами України, які затверджуються Президентом України, та іншими нормативно-правовими актами (пункт 2 статті 2).

Згідно пункту 4 статті 2 зазначеного Закону до видів військової служби, зокрема, віднесено військову служба за контрактом осіб офіцерського складу та військову служба за призовом осіб офіцерського складу.

Відповідно до статті 11 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, затвердженого Законом України від 24 березня 1999 року №548-XIV, необхідність виконання завдань оборони України, захисту її суверенітету, територіальної цілісності та недоторканності, а також завдань, визначених міжнародними зобов'язаннями України, покладає на військовослужбовців такі обов'язки, зокрема, свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, Військової присяги, віддано служити Українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок; бути хоробрим, ініціативним і дисциплінованим; виявляти повагу до командирів (начальників) і старших за військовим званням, сприяти їм у підтриманні порядку і дисципліни.

Крім того статтею 13 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України встановлено обов'язок військовослужбовця додержуватися вимог безпеки, вживати заходів до запобігання захворюванню, травматизму, повсякденно підвищувати фізичну загартованість і тренованість, утримуватися від шкідливих для здоров'я звичок.

Відповідно ж до статті 49 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України військовослужбовці повинні постійно бути зразком високої культури, скромності й витримки, берегти військову честь, захищати свою й поважати гідність інших людей, зобов'язані завжди пам'ятати, що за їх поведінкою судять не лише про них, а й про Збройні Сили України в цілому.

За приписами статті 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, затвердженого Законом України від 24 березня 1999 року №551-XIV, військова дисципліна зобов'язує кожного військовослужбовця, зокрема, виявляти повагу до командирів і один до одного, бути ввічливими і додержуватися військового етикету, поводитися з гідністю й честю, не допускати самому і стримувати інших від негідних вчинків.

Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що підставою для висновків про порушення вказаних норм стало те, що 23 серпня 2011 року начальник відділу юридичної експертизи та аналізу Управління правового забезпечення Генерального штабу Збройних Сил України полковник юстиції ОСОБА_1 на території Генерального штабу Збройних Сил України вжив спиртні напої та прибув на службову нараду до тимчасово виконуючого обов'язки начальника Управління правового забезпечення Генерального штабу Збройних Сил України -начальника юридичної служби Збройних Сил у нетверезому стані.

Наведене також підтверджується написаним власноручно поясненням ОСОБА_1, в якому він особисто зазначив, що 23 серпня 2011 року вжив 50 грам спиртних напоїв.

Твердження позивача про те, що спиртні напої він вживав після закінчення робочого часу, а нарада, на яку він разом з полковником юстиції ОСОБА_5. та підполковником юстиції ОСОБА_4 були запрошені до полковника юстиції ОСОБА_6 була не службова, з огляду на що відсутні підстави для притягнення його до дисциплінарної відповідальності, не можуть бути прийняті судом до уваги, оскільки військова служба є державною службою особливого характеру, що виражається в специфічних правах та обов'язках та вимагає виконання вимог щодо дотримання дисципліни не лише в робочий час.

Згідно статті 26 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, затвердженого Законом України від 24 березня 1999 року №548-XIV, військовослужбовці залежно від характеру вчиненого правопорушення чи провини несуть дисциплінарну, адміністративну, матеріальну, цивільно-правову та кримінальну відповідальність згідно із законом.

Відповідно до частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, який заперечував проти адміністративного позову, виконано обов'язок щодо доведення правомірності прийнятого рішення та надано докази в обґрунтування такої правомірності.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що наказ від 31.08.2011 року №30 є законним та таким, що прийнятий відповідачем на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений чинним законодавством України, з огляду на що позовні вимоги є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.

Керуючись ст. ст. 69-71, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити повністю.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі в Окружний адміністративний суд міста Києва апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилаються особою, яка її подає, до Київського апеляційного адміністративного суду.

Якщо апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

Суддя Аблов Є.В.