Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3
Харків
31 січня 2012 р. № 2-а- 17129/11/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Бартош Н.С.,
за участю секретаря судового засідання Островської М.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до міськрайонного управління Держкомзему у місті Лозова і Лозівському районі Харківської області, третя особа: товариство з обмеженою відповідальністю «Супіна Агро»про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до міськрайонного управління Держкомзему у місті Лозова і Лозівському районі Харківської області, третя особа: Товариство з обмеженою відповідальністю "Супіна Агро", в якому просить суд визнати дії міськрайонного управління Держкомзему у місті Лозова і Лозівському районі Харківської області щодо відмови у реєстрації угоди про розірвання договору оренди від 12.03.2008 р., укладеного між позивачем та ТОВ "Супіна Агро", зобов'язати відповідача зареєструвати угоду від 12.03.2008 р., укладену про розірвання договору оренди між позивачем та ТОВ "Супіна Агро", обґрунтовуючи свої позовні вимоги наступним.
01.01.2007 р. між ОСОБА_1 та ТОВ “Супіна Агро” укладено договір оренди землі №165, який 10.02.2009 р. за № 040967700005 зареєстровано у Лозівському районному відділі реєстрації Харківської регіональної філії центру ДЗК.
12.03.2008 р. між позивачем та ТОВ “Супіна Агро” укладено додаткову угоду про розірвання вищезазначеного договору оренди земельної ділянки. Для реєстрації цієї угоди позивачем було подано до відповідача відповідну заяву з необхідними документами.
Відповідачем 04.10.2011 р. позивачу було повернено його документи та повідомлено про неможливість реєстрації угоди через не підтвердженням ТОВ “Супіна Агро” факту розірвання договору оренди земельної ділянки, а також через ненаданням останнім відповідачеві свого примірника договору оренди земельної ділянки. Відмову в реєстрації вчинено без будь-якого правового обґрунтування, чим, на думку позивача, відповідач порушив норми Земельного кодексу України, Закону України “Про оренду землі” і Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень”.
Позивач та його представник у судове засідання не з'явилися, про дату, час і місце судового розгляду повідомлені належним чином.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином.
Через канцелярію суду представник відповідача надав заперечення на адміністративний позов ОСОБА_1, в якому заперечував проти задоволення позову і просив відмовити у його задоволенні з підстав. Пояснив, що міськрайонне управління Держкомзему у м. Лозова і Лозівському районі Харківської області є органом державної влади та діє в межах своїх повноважень і у відповідності до вимог чинного законодавства. У зв'язку з відсутністю необхідного переліку документів наданих ОСОБА_1, на момент подачі нею заяви з додатковою угодою до міськрайонного управління останнім було повідомлено про неможливість здійснити державну реєстрацію цієї угоди та запропоновано надати документи, яких не вистачає для здійснення цієї процедури. Міськрайонне управління Держкомзему у м. Лозова і Лозівському районі Харківської області будь-яких протиправних дій стосовно позивача не здійснювало та права не порушувало.
Представник третьої особи у судове засідання не з'явився, про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином.
Суд, дослідивши матеріали справи, встановив наступне.
Згідно Державного акту на право приватної власності на землю серії ХР №018238 ОСОБА_1 належить земельна ділянка площею 6.1011 га, що розташована на території Шатівської сільської ради Лозівського району Харківської області.
01.01.2007 року між позивачем - ОСОБА_1 та ТОВ “Супіна Агро” в особі директора Єршова С.А. укладено договір оренди земельної ділянки №368 площею 6.1011 га, яка розташована на території Шатівської сільської ради Лозівського району Харківської області.
Зазначений договір зареєстрований 10.02.2009 р. за № 040967700005 у Лозівському районному відділі реєстрації Харківської регіональної філії Державного підприємства “Центр державного земельного кадастру”.
12.03.2008 року між позивачем та ТОВ “Супіна Агро”підписана додаткова угода про розірвання договору оренди земельної ділянки від 01.01.2007 р.
З метою державної реєстрації вказаної угоди позивач подав до міськрайонного управління Держкомзему у м. Лозовій та Лозівському районі Харківської області заяву про проведення державної реєстрації додаткової угоди до договору оренди землі.
Як вбачається з долученого до матеріалів справи листа міськрайонного управління Держкомзему у місті Лозовій та Лозівському районі Харківського області від 04.10.2011 р., позивачу повернуто заяву з доданими до неї документами та повідомлено про неможливість зареєструвати зазначену додаткову угоду у зв'язку з ненаданням орендарем земельної ділянки ТОВ “Супіна Агро” своїх примірників договорів оренди.
Таким чином, підставою для прийняття відповідачем оспорюваного рішення про відмову в проведенні державної реєстрації правочинів за заявою позивача, є ненадання іншою стороною правочину своїх примірників договорів оренди.
Згідно з ч.4 ст.124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем. Підставою для укладення договору оренди може бути цивільно-правовий договір про відчуження права оренди.
Статтею 125 Земельного кодексу України передбачено, що право оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації цих прав.
Відповідно до ч.5 ст.126 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону.
Згідно ст. 20 Закону України “Про оренду землі” укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації. Право оренди земельної ділянки виникає з дня державної реєстрації цього права відповідно до закону, що регулює державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
Приписами статті 31 Закону України “Про оренду землі” визначено, що договір оренди землі припиняється в разі: закінчення строку, на який його було укладено; викупу земельної ділянки для суспільних потреб та примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом; поєднання в одній особі власника земельної ділянки та орендаря; смерті фізичної особи - орендаря, засудження його до позбавлення волі та відмови осіб, зазначених у статті 7 цього Закону, від виконання укладеного договору оренди земельної ділянки; ліквідації юридичної особи - орендаря; відчуження права оренди земельної ділянки заставодержателем; набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій іншою особою земельній ділянці; припинення дії договору, укладеного в рамках державно-приватного партнерства (щодо договорів оренди землі, укладених у рамках такого партнерства). Договір оренди землі припиняється також в інших випадках, передбачених законом. Договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.09.2009 р. №1021 затверджено Порядок ведення Книги записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі (далі -Порядок №1021), а повноваження по відкриттю та веденню у паперовому вигляді вказаної Книги покладено на територіальні органи Держкомзему. Постанова набрала чинності з 1 січня 2011 року.
Відповідно до п.п.10, 11 Порядку №1021, записи до Книги вносяться при видачі документа, що посвідчує право на земельну ділянку, якими є державний акт на право власності на земельну ділянку, державний акт на право постійного користування земельною ділянкою, договір оренди землі, договір суборенди землі та договір про внесення змін до договорів оренди та суборенди землі. Дата внесення запису до розділу Книги записів є датою державної реєстрації документа, що посвідчує право на земельну ділянку.
Пунктом 1 Положення про Державний комітет України із земельних ресурсів, яке затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 19.03.2008 р. №224 (далі -Положення №224), передбачено, що центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів є Державний комітет із земельних ресурсів (Держкомзем).
Відповідно до пункту 7 Положення №224, Держкомзем здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, районах, містах, а також через міськрайонні, міжміські, міжрайонні територіальні органи і затверджує положення про них.
Таким чином, державна реєстрація договорів оренди землі повинна здійснюватись відповідним територіальним органом Держкомзему, у даному випадку відповідачем - міськрайонним управлінням Держкомзему у місті Лозовій та Лозівському районі Харківської області.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Розділом ІV Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень” встановлений порядок проведення державної реєстрації прав та їх обтяжень.
Частиною 1 ст. 24 Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень” визначено, що у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено у разі, якщо: заявлене право, обтяження не підлягає державній реєстрації відповідно до цього Закону; об'єкт нерухомого майна або більша його частина розміщені на території іншого органу державної реєстрації прав; із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень звернулася неналежна особа; подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують; заяву про державну реєстрацію прав, пов'язаних з відчуженням нерухомого майна, подано після державної реєстрації обтяжень, встановлених щодо цього майна, крім випадків, встановлених частиною дев'ятою статті 15 цього Закону; заявлене право вже зареєстровано.
Згідно ч. 2 ст. 24 Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень”, за наявності підстав для відмови в державній реєстрації оформлюється рішення за зразком, встановленим Міністерством юстиції України.
Крім того, суд зазначає, що правовідносини щодо порядку (умов) реєстрації договорів оренди та договорів суборенди земельних ділянок, врегульовано також нормами Тимчасового порядку ведення державного реєстру земель, який затверджено наказом Держкомзему України від 02.07.2003 р. № 174 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25.07.2003 р. за №641/7962 (далі -Тимчасовий порядок №174).
За правилами п.п. 4.2, 4.5 Тимчасового порядку №174, державна реєстрація державного акта на право власності на земельну ділянку, державного акта на право постійного користування земельною ділянкою, договору оренди землі здійснюється шляхом внесення записів реєстрації до книги реєстрації.
В силу приписів Тимчасового порядку №174, зокрема, пунктів 2.4, 9.4.1 п.9.4, територіальний орган земельних ресурсів у 10-денний термін з дня отримання оформленого бланка державного акта на право власності на земельну ділянку (державного акта на право постійного користування земельною ділянкою) або договору оренди землі перевіряє наявність на титульному аркуші технічної документації відмітки про приймання обмінного файлу, зміст реєстраційної картки, відповідність відомостей, що містить реєстраційна картка та оформлений бланк державного акта на право власності на земельну ділянку (державного акта на право постійного користування земельною ділянкою) або договору оренди землі, до технічної документації (реєстраційної справи).
Отже, згідно з Тимчасовим порядком №174 на територіальний орган земельних ресурсів покладено обов'язок виявити певні недоліки в наданих до державної реєстрації документах, а саме -виявити відсутність відмітки про приймання обмінного файлу та наявність розбіжностей між відомостями, що містять реєстраційна картка, оформлений бланк державного акта на право власності на земельну ділянку (державного акта на право постійного користування земельною ділянкою) або договору оренди землі та технічна документація (реєстраційна справа) тощо.
Обов'язок територіального органу Держкомзему провести перевірку поданих до державної реєстрації документів кореспондується з положенням ч. 3 ст. 17 Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень”, відповідно до якої документи, що встановлюють виникнення, перехід, припинення прав на нерухоме майно і подаються для державної реєстрації прав, повинні відповідати вимогам, встановленим цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
У судовому засіданні встановлено, що відповідачем відповідне рішення про відмову ОСОБА_1 в державній реєстрації не оформлювалося.
Таким чином, із врахуванням вищевикладених обставин, суд відмовляє в задоволенні позовної вимоги ОСОБА_1 про визнання протиправною відмови відповідача в реєстрації додаткової угоди від 12.03.2008 р. про розірвання договору оренди земельної ділянки від 01.01.2007 р., оскільки відповідачем рішення про відмову не приймалося.
Оскільки відповідачем по справі була допущена бездіяльність щодо неприйняття рішення у встановленому Розділом ІV Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень” порядку за заявою ОСОБА_1 про державну реєстрацію додаткової угоди від 12.03.2008 р., відповідно до ч. 2 ст. 11 КАС України, для повного захисту прав, свобод та інтересів позивача суд виходить за межі позовних вимог та вважає необхідним визнати протиправною зазначену бездіяльність, а також зобов'язує відповідача прийняти рішення у встановленому Розділом ІV Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень” порядку за заявою ОСОБА_1 про державну реєстрацію додаткової угоди від 12.03.2008 р.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, проте, відповідачем як суб'єктом владних повноважень не доведені підстави законності та обґрунтованості його бездіяльності при розгляді заяви ОСОБА_1 про державну реєстрацію додаткової угоди від 12.04.2008 р.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 8-14, 71, 72, 94, 160-163, 167, 186 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до міськрайонного управління Держкомзему у місті Лозова і Лозівському районі Харківської області, третя особа: товариство з обмеженою відповідальністю «Супіна Агро» про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії -задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність міськрайонного управління Держкомзему у м. Лозова і Лозівському районі щодо неприйняття рішення у встановленому Розділом ІV Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень”порядку за заявою ОСОБА_1 про державну реєстрацію додаткової угоди від 12 березня 2008 р. про розірвання договору оренди земельної ділянки №368 від 01 січня 2007 р., укладеного між ОСОБА_1 та товариством з обмеженою відповідальністю “Супіна Агро”.
Зобов'язати міськрайонне управління Держкомзему у м. Лозова і Лозівському районі прийняти рішення у встановленому Розділом ІV Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень” порядку за заявою ОСОБА_1 про державну реєстрацію додаткової угоди від 12 березня 2008 р. про розірвання договору оренди земельної ділянки №368 від 01 січня 2007 р., укладеного між ОСОБА_1 та товариством з обмеженою відповідальністю “Супіна Агро”.
В іншій частині позову -відмовити.
Стягнути з державного бюджету на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору у сумі 14,12 грн.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення та з дня отримання копії постанови, у разі проголошення постанови суду, яка містить вступну та резолютивну частини, а також прийняття постанови у письмовому провадженні.
Якщо суб'єкта владних повноважень, у випадках та порядку, передбаченому частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі апеляційної скарги.
Постанову у повному обсязі виготовлено 06 лютого 2012 року.
Суддя Бартош Н.С.