26 січня 2012 р. № 2-а- 16310/11/2070
головуючого судді - Бідонька А.В,
при секретарі судового засідання Загребельному В.І.
за участю:
представника позивача - Стеганцова Г.О. представника відповідача - Суховєєвої Л.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом Селянського фермерського господарства «Стега»до Управління Пенсійного фонду України в Дворічанському районі Харківської області про скасування рішення, -
Позивач, Селянське фермерське господарство «Стега», звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Дворічанському районі Харківської області, в якому просить суд: визнати таким, що не відповідає законодавству України та скасувати рішення №103 від 24 жовтня 2011 року про сплату пені за період з 25.09.2009 р. по 21.10.2011 р. у сумі 745,18 грн.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив про безпідставність і незаконність дій УПФУ в Дворічанському районі Харківської області. Вказує на те, що спірні правовідношення розглянуто окружним адміністративним судом (постанова суду по справі №2а-42578/09/2070) саме за вказаними юридичними підставами, за рішенням якого було зобов'язано СФГ «Стега»сплатити певну суму штрафу і суму пені. Рішення суду СФГ «Стега»повністю виконало. До вказаного судового рішення сума 745,18 грн., на яку посилається відповідач, не входить. Позивач вважає, що за таких умов СФГ «Стега»не вбачає підстав для сплати додаткових сум 745,18 грн. у вигляді пені і вважає вимоги ПФУ Дворічанського району незаконними.
Відповідач проти позову заперечував. Зазначив, що позовні вимоги Селянського фермерського господарства «Стега»безпідставні, платником внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування було несвоєчасно оплачено страхові внески, що є порушенням, у зв'язку з чим було винесене рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені. Заборгованість по фінансовим санкціям, на які нарахована пеня становила 1002,93 грн. згідно Рішення №190 від 24.09.2009 року, сплачена була 21.10.2011 р. Після сплати фінансових санкцій, управлінням винесено Рішення про застосування фінансових санкцій і пені №103 від 24.10.2011р. до СФГ «Стега»за період 25.09.2009 р. по 21.10.2011 р., згідно якого нарахована пеня в сумі 745,18 грн.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив їх задовольнити. Представник відповідача проти позову заперечував та просив відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Суд, заслухавши представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи,проаналізувавши докази у їх сукупності, встановив наступне.
Судом встановлено, що Селянське фермерське господарство «Стега»зареєстровано ВК Куп'янської міської ради м. Харкова 20.10.1994 року, зареєстровано платником внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в УПФУ в Дворічанському районі Харківської області.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 14.12.2009 р. по справі № 2а-42578/09/2070, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 28.09.2010 р., задоволено в повному обсязі адміністративний позов прокурора Дворічанського району в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Дворічанському районі Харківської області до Селянського (фермерського) господарства «Стега»про стягнення заборгованості. Стягнуто з Селянського фермерського господарства «Стега»на користь Управління Пенсійного фонду України в Дворічанському районі Харківської області штрафні санкції та пеню в розмірі 1363,04 грн.
Відповідно до ч.1 ст.72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Зазначеним рішенням Харківського окружного адміністративного суду встановлені фактичні обставини наявності заборгованості позивача до Пенсійного фонду України в сумі 1363,04 грн.
Так, рішенням № 190 від 24.09.2009 р. про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду Селянському фермерському господарству «Стега»було нараховано пеню в розмірі 360,11 грн. та накладено стягнення у вигляді штрафу в розмірі 1002,93 грн.
Відповідно до ч.9 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників фінансові санкції зокрема за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.
Згідно підпункту 9.3.2. п.9.3. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, передбачено, що за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. При цьому складається рішення за формою згідно з додатком 14.
При застосуванні штрафів, зазначених у цьому підпункті, приймається одне рішення після сплати (погашення) у повному обсязі недоїмки окремо за кожний базовий звітний період незалежно від кількості випадків сплати за вказаний період.
Згідно підпункту 10.1 вказаної Інструкції на суми простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків (недоїмки) та своєчасно не сплачені (не перераховані) фінансові санкції нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Нарахування пені починається з першого календарного дня, що настає за днем настання строку сплати відповідного платежу, до дня його фактичної сплати страхувальником включно.
В додатку 14 до Інструкції передбачено зазначення періодів відповідно яких нараховуються штраф та пеня.
Матеріалами справи підтверджено проведення позивачем оплати зазначеної Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 14.12.2009 р. по справі № 2а-42578/09/2070 суми за рішенням № 190 від 24.09.2009 р. УПФУ в Дворічанському районі Харківської області, про що свідчить квитанція від 21.10.2011 р. (а.с. 44).
Суд зазначає, що територіальні органи ПФУ мають повноваження на застосування до платників внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, які до 01.01.2011р. не виконали у встановленому Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»порядку обов'язку по оплаті внесків, міри юридичної відповідальності у вигляді нарахування штрафу за правилами ч.9 ст.106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки такий висновок прямо витікає з приписів п.7 розділу VIII Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
Як свідчать матеріали справи, нарахування пені Селянському фермерському господарству «Стега»проводилось відповідачем згідно абз.6 п. 7 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення»Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування». Згідно вказаного Закону, на період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих або несплачених до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, термін сплати яких не настав на 1 січня 2011 року, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.
Так, управлінням ПФУ в Дворічанському районі Харківської області за несвоєчасну сплату фінансових санкцій в розмірі 1002,93 грн. нараховано Селянському фермерському господарству «Стега»пеню 0,1 відсотка за кожний день прострочки згідно п.9 ст.106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з 08.10.2009 р. по 21.10.2011 р. в сумі 745,18 грн., в тому числі за період: з 08.10.2009 р. по 31.12.2009 р. -85 дн. на суму -85,24 грн.; з 01.01.2010 р. по 31.12.2010 р. -365 дн. на суму -366,08 грн.; з 01.01.2011 р. по 21.10.2011 р. -293 дн. на суму -293,86 грн. (а.с. 41).
Оглянувши спірне рішення № 103 від 24.10.2011 р. про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду (а.с. 3), суд зауважує, що за формою, змістом та підставами винесення оглянуте рішення узгоджується з компетенцією територіальних органів Пенсійного фонду України, яка визначена ст.106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а за способом реалізації владної компетенції відповідає порядку дій, який визначений Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, винесене повноважною посадовою особою УПФУ.
Таким чином, підстав для висновку про невідповідність спірного рішення закону з огляду на фактичні обставини спірних правовідносин, а саме: відсутність в діях позивача факту вчинення правопорушення, судом з матеріалів справи не виявлено.
Враховуючи наведене, суд дійшов до висновку про те, що відсутні підстави для визнання таким, що не відповідає законодавству України та скасування рішення №103 від 24 жовтня 2011 року про сплату пені за період з 25.09.2009 р. по 21.10.2011 р. у сумі 745,18 грн. Доводи позивача не знайшли підтвердження під час розгляду справи та спростовуються матеріалами справи.
Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
В ході судового розгляду не встановлено факту порушення спірним рішенням прав та охоронюваних законом інтересів позивача у сфері публічно-правових відносин.
Частиною 2 ст.71 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Заперечуючи проти позову, відповідач за правилами ч.2 ст.71 КАС України довів юридичну та фактичну обґрунтованість підстав прийняття рішення №103 від 24 жовтня 2011 р.
Враховуючи наведене, суд дійшов до висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
Відповідно до ч. 2 ст. 94 КАС України у разі ухвалення судового рішення на користь сторони, яка є суб'єктом владних повноважень, сплачений судовий збір позивачу не повертається.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 9, 11, 71, 94,159, 160-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову Селянського фермерського господарства «Стега»до Управління Пенсійного фонду України в Дворічанському районі Харківської області про скасування рішення - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений 31.01.2012 року.
Суддя Бідонько А.В.