Справа № 0909/1061/2012
02.03.2012 м. Коломия
Суддя Коломийського міськрайонного суду Беркещук Б.Б., розглянувши матеріали справи за заявою Управління праці та соціального захисту населення Коломийської міської ради про перегляд за нововиявленими обставинами постанови Коломийського міськрайонного суду від 29 серпня 2011 року по справі № 2-а-12416/2011, -
Заявник в своїй заяві посилається на те, що 29 серпня 2011 року Коломийським міськрайонним судом було винесено постанову по справі № 2-а-12416/2011 за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Коломийської міської ради, якою зобов'язано Управління здійснити перерахунок розміру та виплатити щорічну разову грошову допомогу до 05 травня - учаснику війни, згідно Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», у розмірах, кратних мінімальній пенсій за віком відповідно до ст.. 14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», встановленої ст.. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням сум, сплачених за відповідний період. Вказує, на рішення Конституційного Суду України від 26 грудня 2011 року № 20-рп/2011р., яке на даний час врегульовує дане питання. Відповідно просить суд переглянути рішення від 29 серпня 2011 року по справі №2-а-12416/2011 у зв'язку з нововиявленими обставинами , скасувати його і прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити.
Розглянувши заяву заявника, дослідивши матеріали справи, суд прийшов до наступних висновків.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст.17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб”єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів або правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
У відповідності до ст.245 КАСУ постанова або ухвала суду, що набрала законної сили, може бути переглянута у зв'язку з нововиявленими обставинами. Підставами для перегляду судового рішення за нововиявленими обставинами є:
1) істотні для справи обставини, що не були і не могли бути відомі особі, яка звертається із заявою, на час розгляду справи; 2) встановлення вироком суду, що набрав законної сили, завідомо неправдивих показань свідка, завідомо неправильного висновку експерта, завідомо неправильного перекладу, фальшивості документів або речових доказів, що потягли за собою ухвалення незаконного або необґрунтованого рішення;
3) встановлення вироком суду, що набрав законної сили, вини судді у вчиненні злочину, внаслідок якого було ухвалено незаконне або необґрунтоване рішення;
4) скасування судового рішення, яке стало підставою для прийняття постанови чи постановлення ухвали, що належить переглянути; 5) встановлення Конституційним Судом України неконституційності закону, іншого правового акта чи їх окремого положення, застосованого судом при вирішенні справи, якщо рішення суду ще не виконано.
Перегляд судових рішень за нововиявленими обставинами в разі прийняття нових законів, інших нормативно-правових актів, якими скасовані закони та інші нормативно-правові акти, що діяли на час розгляду справи, не допускається, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність фізичної особи.
Як вбачається з заяви підставою для звернення до суду із заявою про перегляд справи за нововиявленими обставинами є винесення Конституційним судом рішення від 26 грудня 2011 року № 20-рп/2011, в зв'язку з чим, на думку заявника, виникли обставини, що не були і не могли бути відомі особі, яка звертається до суду з заявою.
Однак, вичерпний перелік обставин щодо звернення до суду із заявою про перегляд справи по нововиявленим обставинам, передбачений ст. 245 КАСУ і відповідно до ч.5 даної статті однією з таких підстав є встановлення Конституційним Судом України неконституційності закону, іншого правового акта чи їх окремого положення, застосованого судом при вирішенні справи, якщо рішення суду ще не виконано. Згідно представленої до суду заяви, рішенням Конституційного Суду України від 26 грудня 2011 року не було визнано неконституційним закон чи інший правовий акт чи їх окремого положення, а прийняття Постанови КМ України від 06 лютого 2011 року № 745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», не може застосовуватись до спірних правовідносин, оскільки у відповідності до ч. 2 ст. 5 КАСУ провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Згідно ч. 2 ст.107 КАСУ суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду чи відмови у відкритті провадження у справі. Згідно ст.109 КАСУ суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі лише, якщо у спорі між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав є такі, що набрали законної сили: постанова суду чи ухвала суду про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі, про закриття провадження в такій справі у зв'язку з відмовою позивача від адміністративного позову або примиренням сторін. Про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі суддя постановляє ухвалу.
Згідно довідки Коломийського міськрайонного суду від 02 березня 2012 року справа № 2-а-12416/2011 за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Коломийської міської ради про перерахунок виплати щорічної допомоги до 05 травня ветеранам війни 03 січня 2012 року направлена на розгляд у Львівський апеляційний адміністративний суд за апеляційною скаргою управління праці, а тому унеможливлює розгляд даної заяви про перегляд судового рішення у зв'язку з ново виявленими обставинами.
З огляду на викладене суддя приходить до висновку, що слід відмовити у відкритті провадження за нововиявленими обставинами.
На підставі наведеного та керуючись п.1 ч.1 ст.17 ст..ст.5,107,108,109,248,250 КАС України, -
Відмовити у відкритті провадженні за заявою Управління праці та соціального захисту населення Коломийської міської ради про перегляд за нововиявленими обставинами постанови Коломийського міськрайонного суду від 29 серпня 2011 року по справі № 2-а-12416/2011 за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Коломийської міської ради про перерахунок виплати щорічної допомоги до 05 травня ветеранам війни .
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом п'яти днів з дня її проголошення через Коломийський міськрайонний суд.
Суддя:Беркещук