"07" жовтня 2008 р.
Справа № 34/105-08-1995
На підставі розпорядження першого заступника голови суду від 11.08.2008р. № 89 прийняття апеляційної скарги Представництва по управлінню комунальною власністю Одеської міської ради до провадження здійснено колегією суддів Одеського апеляційного господарського суду у складі: головуючий суддя Поліщук Л.В., судді Бандура Л.І., Бойко Л.І.
Колегія суддів Одеського апеляційного господарського суду у складі:
головуючого судді Пироговського В.Т.,
суддів Картере В.І., Жекова В.І.,
секретар судового засідання Стогній С.Ю.,
за участю представників сторін:
від позивача Собітнюк Н.О.,
від відповідача Козачок В.О., Варикаша О.М.
розглянула апеляційну скаргу
Представництва по управлінню комунальною власністю Одеської міської ради
на рішення господарського суду Одеської області
від 18.06.2008р.
по справі № 34/105-08-1995
за позовом Представництва по управлінню комунальною власністю Одеської міської ради
до ВАТ “Державний ощадний банк України» в особі філії Одеського міського відділення № 7860
про внесення змін до договору оренди.
Ухвалою Одеського апеляційного господарського суду від 19.08.2008р., яка 20.08.2008р. надіслана сторонам, прийнята до провадження та призначена до розгляду на 23.09.2008р. апеляційна скарга Представництва по управлінню комунальною власністю Одеської міської ради.
За правилами ст.77 ГПК України в засіданні господарського суду апеляційної інстанції 23.09.2008р. оголошено перерву до 07.10.2008р.
Сторони повідомлені про час і місце засідань апеляційного господарського суду, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення та відповідними розписками їхніх представників.
Згідно із приписами ст.85 ГПК України в судовому засіданні 07.10.2008р. оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Представництво по управлінню комунальною власністю Одеської міської ради звернулося до господарського суду Одеської області з позовною заявою про внесення змін до договору оренди від 15.08.2003р. № 16/61, укладеного між Представництвом по управлінню комунальною власністю та ВАТ “Державний Ощадний банк України» в особі філії Одеського міського відділення № 7860, шляхом затвердження в редакції позивача Додаткового погодження від 25.07.2007р. щодо перерахунку орендної плати на підставі Постанови Кабінету Міністрів України “Про внесення змін до Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна» від 27.12.2006р. № 1846, починаючи з 01.07.2007р.
Рішенням місцевого господарського суду від 18.06.2008р. зі справи № 34/105-08-1995 (суддя Фаєр Ю.Г.) у позові відмовлено.
Не погоджуючись із зазначеним рішенням, Представництво по управлінню комунальною власністю Одеської міської ради звернулось до Одеського апеляційного господарського суду із апеляційною скаргою, в якій просить рішення господарського суду першої інстанції від 18.06.2008р. по даній справі скасувати, позов задовольнити, посилаючись на порушення судом норм матеріального права та неповне з'ясування обставин, що мають значення для правильного вирішення спору.
Зокрема, скаржник відзначає неврахування під час прийняття оскарженого рішення того факту, що:
- на законодавчому рівні закріплено можливість зміни умов договору оренди комунального майна у випадку збільшення цін і тарифів навіть у випадку, якщо відповідні зміни погіршують фінансове становище орендаря;
- приписами ст.118 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік» передбачено розповсюдження Методики розрахунку розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України, на комунальне майно;
- господарське та цивільне законодавство не містять вимог, якими забороняється внесення змін до договору в судовому порядку, якщо не дотримано строків, визначених ст.188 ГК України;
- між сторонами загалом досягнуто згоди відносно підписання додаткового погодження до договору оренди та перерахування орендної плати; спірне питання полягало лише в розмірі відсотку орендної плати, який слід розраховувати, виходячи з використання частини орендованої площі під касові відділення (5% від експертної вартості) та під розміщення банку (30% від експертної вартості).
У відзиві на апеляційну скаргу відповідач просить залишити її без задоволення, вважаючи доводи скаржника необґрунтованими.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представників сторін, оцінивши наявні докази, перевіривши правильність застосування господарським судом першої інстанції норм процесуального і матеріального права, повноту та об'єктивність дослідження ним обставин справи, колегія суддів дійшла висновку про залишення оскарженого рішення без змін, виходячи з наступного:
15.08.2003р. між Представництвом по управлінню комунальною власністю Одеської міської ради (Орендодавець) та ВАТ “Державний ощадний банк України» (Орендар) укладено договір оренди нежитлового приміщення № 16/61 (Договір), відповідно до умов якого Орендодавець передає, а Орендар приймає у строкове платне користування під розміщення Одеського міського відділення № 7860 нежитлове приміщення, розташоване за адресою: м. Одеса, пров. Світлий,8, перший поверх, загальна площа 272,1 м2. Строк дії Договору встановлено до 15.08.2008р. (розділ 1 Договору). Орендна плата визначається на підставі ст.19 Закону України “Про оренду державного та комунального майна» та рішення сесії Одеської міської ради від 26.03.2003р. № 1054-ХХIV “Про оренду комунального майна, що є власністю територіальної громади міста Одеси». За орендоване приміщення Орендар зобов'язується сплачувати орендну плату відповідно до розрахунку, приведеного у додатку 1 до Договору, що становить за перший після підписання Договору місяць 1497,40 грн. без урахування ПДВ та індексу інфляції. Розмір орендної плати за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування розміру орендної плати за минулий місяць на щомісячний індекс інфляції, що друкується Мінстатом України. Орендар вносить орендну плату щомісячно до 15 числа поточного місяця, незалежно від результатів його господарської діяльності. За повідомленням Орендодавця розмір орендної плати змінюється у випадках зміни методики її розрахунку, цін і тарифів, та в інших випадках, передбачених законодавчими актами України та рішеннями міської ради з дня їх вступу у законну силу (розділ 2 Договору). Договір підписано уповноваженими представниками та скріплено печатками контрагентів.
Додатковим погодженням від 22.10.2003р. до Договору змінено п.1.1 Договору в частині площі з 272,1 м2 на 265,5 м2, у зв'язку з чим зроблено перерахунок орендної плати.
Додатковим погодженням від 26.04.2004р. до Договору змінено п.1.1 Договору в частині площі з 265,5 м2 на 161,1 м2, у зв'язку з чим зроблено перерахунок орендної плати
Крім того, зроблено перерахунок орендної плати після підписання Додаткового погодження від 29.11.2006р. до Договору, в якому зазначено про зміну п.1.1 Договору в частині площі з 161,1 м2 на 168,9 м2, а також про затвердження рішенням Одеської міської ради від 09.11.2005р. № 4840-IV нової Методики розрахунку граничних розмірів орендної плати за оренду майна, що знаходиться у комунальній власності територіальної громади м. Одеси.
28.08.2007р. Орендодавець звернувся до Орендаря з пропозицією № 01-13/9177 про внесення змін до Договору в частині розміру орендної плати на виконання ст.118 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік» на підставі Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995р. № 786 (зі змінами, внесеними Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2006р. № 1846), починаючи з 01.01.2007р., шляхом підписання відповідного Додаткового погодження до Договору.
З тексту надісланого на адресу Орендаря додаткового погодження від 25.07.2007р. до Договору вбачається, що орендна плата розрахована, виходячи зі ставки, встановленої змінами до Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995р. № 786, а саме 30% від експертної вартості приміщення під розміщення банку та 5% від експертної вартості приміщення під розміщення пункту прийому житлово-комунальних послуг, та складає за перший місяць (січень 2007р.) з урахуванням ПДВ та індексу інфляції -9306,92 грн.
ВАТ “Державний ощадний банк України» в особі філії Одеського міського відділення № 7860 підписало Додаткове погодження з протоколом розбіжностей, за змістом якого Орендар погодився сплатити орендну плату, розраховану за Методикою розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995р. № 786 (зі змінами), починаючи з 01.01.2007р., поставивши при цьому під сумнів правомірність визначення процентної ставки, запропонованої Орендодавцем, та вказавши, що використовує під розміщення касових відділень частину приміщення площею 112,59 м2, а не 84,45 м2.
Підписання Додаткового погодження від 25.07.2007р. до Договору з протоколом розбіжностей, з яким Орендодавець не погоджується, стало підставою для звернення Представництва по управлінню комунальною власністю Одеської міської ради до господарського суду Одеської області з позовною заявою про внесення змін до Договору шляхом затвердження Додаткового погодження від 25.07.2007р.
Судова колегія погоджується із висновком місцевого господарського суду, зробленим з посиланням на положення ч.2 ст.19, ст.21 Закону України “Про оренду державного та комунального майна» від 10.04.1992р. № 2269-XII (із змінами), ч.1 ст.24, ч.5 ст.60 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997р. № 280/97-ВР (із змінами), ст.193 ГК України, ст.ст.525,526,651, ч.3 ст.762 ЦК України, рішення Одеської міської ради від 09.11.2005р. № 4840-ІV “Про нову редакцію Методики розрахунку граничних розмірів орендної плати за оренду майна, що знаходиться у комунальній власності територіальної громади м. Одеси», яка є чинною станом на день розгляду справи, п.2.5 Договору, про те, що з огляду на невнесення змін до Методики розрахунку граничних розмірів орендної плати за оренду майна, що знаходиться у комунальній власності територіальної громади м. Одеси та відсутність доказів істотної зміни стану об'єкта оренди, правових підстав для зміни умов Договору немає.
Колегія суддів вважає, що господарський суд першої інстанції правомірно залишив поза увагою питання щодо зонування орендованого приміщення із застосуванням певної орендної ставки, оскільки відповідно до п.1 Методики розрахунку граничних розмірів орендної плати за оренду майна, що знаходиться у комунальній власності територіальної громади міста Одеси, затвердженої рішенням Одеської міської ради від 09.11.2005р. № 4840-ІV, що була чинна на момент укладення Договору та є чинною на теперішній час, нею визначений єдиний організаційно-економічний механізм справляння плати за оренду майна, що є комунальною власністю територіальної громади м. Одеси. При цьому п.8.9 названої Методики встановлено річну орендну плату за користування нерухомим майном комунальної власності територіальної громади м. Одеси для відділень ощадбанку, які приймають платежі від населення, в розмірі 3% від експертної оцінки вартості цього майна.
Не ґрунтуються на правильному розумінні норм матеріального права доводи скаржника стосовно того, що ст.118 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік» від 19.12.2006р. № 489-V (із змінами), якою, зокрема, передбачено визначення орендної плати за державне та комунальне майно відповідно до його ринкової вартості у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, а також надання права Кабінету Міністрів України затверджувати індикативні ставки орендної плати для державного та комунального майна, яке передається в оренду в містах обласного значення, містах Києві та Севастополі, розповсюджено правила Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України, на комунальне майно, т.я. вказаною статтею не позбавлено органи місцевого самоврядування закріпленого в ст.19 Закону України “Про оренду державного та комунального майна» права самостійно визначати Методику розрахунку та порядок використання орендної плати для об'єктів, що перебувають у комунальній власності.
Слід зазначити, що з урахуванням змісту ст.118 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік» під час затвердження методики розрахунку орендної плати за об'єкти комунальної власності має бути врахована позиція Кабінету Міністрів України з цього приводу, про що свідчить зміст Розпорядження Кабінету Міністрів України “Про індикативні ставки орендної плати за використання комунального майна» від 23.05.2007р. № 301-р, яким рекомендовано органам місцевого самоврядування застосовувати у 2007 році орендні ставки за використання цілісних майнових комплексів державних підприємств та нерухомого державного майна під час визначення розміру орендної плати за комунальне майно. Вказане розпорядження не зумовлює автоматичне розповсюдження на комунальне майно затверджених Кабінетом Міністрів України орендних ставок без внесення органом місцевого самоврядування, в даному випадку Одеською міською радою, відповідних змін до нормативних актів, що регулюють відносини, пов'язані з орендою комунального майна, що правильно відзначив господарський суд першої інстанції.
Одеський апеляційний господарський суд вважає також правомірним викладене в оскарженому рішенні твердження щодо порушення Орендодавцем правил ст.188 ГК України, в якій закріплено право заінтересованої сторони передати спір на вирішення суду лише у випадку недосягнення між контрагентами обопільної згоди на зміну умов Договору в порядку, не дотриманому Представництвом по управлінню комунальною власністю Одеської міської ради в частині надсилання пропозиції про зміну положень правочину другій стороні за договором та ненадання можливості контрагенту в двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомити про результати її розгляду.
Посилання апелянта на досягнення між сторонами згоди відносно підписання додаткового погодження в частині перерахування орендної плати та наявність лише спору про розмір відсотку орендної плати спростовуються матеріалами справи, до яких не залучалась належним чином оформлена додаткова угода до Договору в підтвердження досягнутих домовленостей з цього приводу, та змістом пояснень представників сторін, наданих в засіданнях апеляційного господарського суду.
Відтак, мотиви, з яких подана апеляційна скарга, не можуть бути підставами для зміни або скасування оскарженого рішення, прийнятого при повному дослідженні всіх обставин справи та без порушення норм матеріального та процесуального права.
Керуючись ст.ст.77,85,99,101-105 ГПК України, колегія суддів
Постановила:
Рішення господарського суду Одеської області від 18.06.2008р. зі справи № 34/105-08-1995 залишити без змін, апеляційну скаргу -без задоволення.
Постанова в порядку ст.105 ГПК України набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку.
Головуючий суддя
В.Т. Пироговський
Судді
В.І. Картере
В.І. Жеков
Повний текст постанови підписано 13.10.2008р.