Справа 2-а-4737/11
19 вересня 2011 року м.Дніпропетровськ
Суддя Жовтневого районного суду м.Дніпропетровська - Черновськой Г.В., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Жовтневому районні м.Дніпропетровська про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснення перерахунку та виплати щомісячної соціальної допомоги дітям війни, -
У серпні 2011 року позивачка звернулася до Жовтневого районного суду м.Дніпропетровська з вищезазначеним позовом, в якому просила суд: поновити пропущений строк для звернення до суду за захистом порушених прав, свобод та інтересів та визнати дії відповідача неправомірними, зобов'язати відповідача здійснити перерахунок недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги до пенсії, передбаченої Законом України «Про соціальний захист дітей війни», за період з квітня 2006 року по 30 червня 2011 року.
Ознайомившись з даним позовом, дослідивши матеріали справи, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлені наступні факти:
Відповідно до ст.1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», - дитиною війни є особа, яка є громадянином України та якій на час закінчення (2 вересня 1945 року) Другої світової війни було менше 18 років.
ОСОБА_1 є пенсіонером та перебуває на обліку та отримує пенсію в Управлінні Пенсійного Фонду України в Дніпропетровській області, отже, позивачка є дитиною війни в розумінні цього Закону, що також підтверджено її посвідченням із відміткою про статус «дитини війни».
Відповідно до ст.6 Закону №2195-1У дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. Редакція цієї статті набрала чинності з 01 січня 2006 року.
Тому суд вважає, що на позивачку повністю розповсюджуються всі пільги та соціальні гарантії передбачені Законом України «Про соціальний захист дітей війни», в тому числі й право на підвищення пенсії на 30 % мінімальної пенсії за віком, як передбачено статтею 6 Закону.
Згідно п.2.1 Постанови правління Пенсійного фонду України «Про затвердження положення про управління Пенсійного фонду України в Автономній республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах»від 30 квітня 2002 року № 8-2, основним завданням органів Пенсійного фонду України є забезпечення своєчасного і повному об'ємі фінансування і виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат, котрі відповідно до законодавства здійснюються за рахунок коштів фонду та інших джерел, визначених законодавством.
Конституційний Суд України своїм рішенням № 6-рп/2007 року визнав положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік»- п.12. ст.71, яким призупинено дію ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», такими; що не відповідають Конституції України. Відповідно до ч.2 ст.3 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»державні соціальні гарантії дітям війни, встановлені цим Законом, не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно-правовими актами. Статтею 22 Конституції України передбачено, що при прийнятті інших або нових законів, або внесення змін до чинних законів, не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав та свобод.
Розмір соціальної допомоги, відповідно до статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», становить 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. Мінімальна пенсія за віком, відповідно до статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
З огляду на судову практику Верховного Суду України в справах, розглянутих відповідно до Кодексу адміністративного судочинства України, зокрема на положення статей 21, 105, 162 КАС України суддя, встановивши, що відповідач порушив норми права, які регулюють спірні правовідносини, може визнати такі дії незаконними і зобов'язати відповідача провести нарахування та виплату належних сум відповідно до закону, а не ухвалювати рішення про стягнення конкретних сум.
Законом України «Про судоустрій і статус суддів»від 07.07.2010 року главу 6 розділу III КАС України доповнено статтею 183-2 -«Скорочене провадження».
Згідно з п.2 ч.1 ст.183-2 КАС України скорочене провадження застосовується в адміністративних справах щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Згідно ч.1, 2 ст.99 КАС України, адміністративний позов може бути подано в межах шестимісячного строку звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Позивачкою до суду була подана заява про поновлення пропущеного строку звернення з адміністративним позовом, однак суд вважає за необхідне в задоволенні зазначеної заяви відмовити, за її необґрунтованістю та недоведеністю, оскільки з матеріалів адміністративного позову вбачається, що позивачка просить суд зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплатити недоплачену щомісячну соціальну допомогу за періоди: з квітня 2006 року по 30 червня 2011 року, а до суду за захистом своїх прав звернулася 15 серпня 2011 року, тобто з частковим пропуском строку визначеного ст.99 КАС України, та враховуючи те, що позивачка отримувала пенсію за всі ці роки та знала, що було порушено її право щодо перерахунку пенсії, але до суду не зверталася, тому причини поновлення строку є неповажними в частині зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплатити недоплачену щомісячну соціальну допомогу за період з квітня 2006 року по 15 лютого 2011 року.
Відповідно до ч.4 ст.183-2 КАС України, суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
За результатами розгляду справи у скороченому провадженні суддя, оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем обставини, перевіривши матеріали справи, що надійшли до суду, розглянувши справу у встановлений законом термін відповідно до п.4 ч.5 ст.183-2 КАС України -вважаю, що є достатньо підстав для прийняття законного та обґрунтованого судового рішення.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, та керуючись ст.ст.99-100, 183-2 КАС України, Законом України «Про соціальний захист дітей війни»суд -
Позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Визнати дії Управління Пенсійного Фонду України в Жовтневому районні м.Дніпропетровська щодо нездійснення перерахунку та виплати ОСОБА_1 підвищення пенсії згідно ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»за період з 15 лютого по 15 серпня 2011 року в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком -неправомірними.
Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Жовтневому районні м.Дніпропетровська здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 підвищення пенсії згідно ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»та ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»за період з 15 лютого по 15 серпня 2011 року в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком з урахуванням різниці, яка була виплачена у цей період.
У задоволенні решти позову - відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена в загальному порядку протягом 10 днів з дня отримання копії постанови відповідно до ч.8 ст.183-2 КАС України.
Суддя Г.В.Черновськой