Постанова від 13.02.2012 по справі 2-а-2872/11

13.02.2012

Справа №2а-2872/11

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 лютого 2012 року. Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області в складі: головуючого судді Бойка О.М.

при секретарі Карпенко І.Ю.

з участю позивача ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в с.м.т. Ювілейне адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Дніпропетровському районі Дніпропетровської області про визнання незаконними дії відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії, зобов'язання його здійснити перерахунок пенсії з виплатою недоплаченої частини пенсії,

ВСТАНОВИВ:

27 жовтня 2011 року позивач звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровському районі Дніпропетровської області про визнання незаконними дії відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії, зобов'язання його здійснити перерахунок пенсії з виплатою недоплаченої частини пенсії.

22 квітня 2011 року вона звернулася до відповідача з заявою та відповідними документами за перерахунком пенсії, як працюючому пенсіонеру у відповідність нормам ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». За її бажанням перерахунок необхідно було провести відповідно до діючої норми підпункту 3 пункту 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», виходячи із заробітної плати за період страхового стажу, зазначеного в ч.1 ст.40 Закону /із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка, відповідно до Закону, враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії /тобто за 2010 рік/. Проте, відповідачем перерахунок було здійснено із застосуванням середньої заробітної плати на одну застраховану особу за 2008 рік, а не за 2010 рік, як потрібно згідно діючого законодавства, та лише по стажу, а не по стажу та заробітку, чим було обмежено її право на пенсійне забезпечення у повному обсязі.

Просить суд відновити пропущений строк для звернення до суду за захистом порушених прав, свобод та інтересів, якщо суд вважає його пропущеним; визнати неправомірними дії відповідача в частині нарахування та виплати їй пенсії з 01 травня 2011 року; стягнути з відповідача на її користь недоплачену їй щомісячну пенсію у відповідність до п.2 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»з 01 травня 2011 року; зобов'язати відповідача виплачувати пенсію, перераховану у відповідності до п.2 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»з 01 травня 2011 року.

В судовому засіданні свої позовні вимоги підтримала, просить їх задовольнити.

Відповідач в судове засідання не з'явився, надав суду заперечення, на підставі яких вважає позов необґрунтованим та таким, що не може бути задоволеним, посилаючись на те, що позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровському районі Дніпропетровської області та отримує пенсію за віком. 22 квітня 2011 року зверталася до Управління із заявою та додатковими документами для перерахунку пенсії за ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Вважає, що перерахунок пенсії позивачу здійснено, згідно вимог діючого законодавства, її позов вважає безпідставним, оскільки він не відповідає вимогам ст.ст.40,42 Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Просить в задоволенні позову відмовити, розглянути справу без участі представника управління в судовому засіданні.

Суд, вислухавши позивача, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, виходячи з наступних підстав.

Частиною другою статті 40 Закону №1058-IV встановлено порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії. Перерахунок пенсій у зв'язку зі збільшенням, зокрема страхового стажу, встановлено частиною четвертою статті 42 зазначеного Закону.

Зазначені норми впродовж 2006 -2008 років зазнавали змін .

Так, частиною другою статті 40 Закону №1058-IV встановлено формулу заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії. У редакції Закону від 09 липня 2003 року №1058-IV, яка набрала чинності 01 січня 2004 року, зазначена формула була такою:

Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії у гривнях;

Зс - середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузах економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії;

Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + КзЗ + ... + Кзп);

К - кількість місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи (абзаци другий - шостий частини другої статті 40 Закону №1058-IV).

Частиною четвертою статті 42 зазначеного Закону у редакції Закону від 09 липня 2003 року №1058-IV визначено, що у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.

Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш, як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.

Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.

Аналіз частини четвертої статті 42 Закону №1058-IV свідчить, що при перерахунку пенсії застосовується заробітна плата (дохід) пенсіонера, яку він отримував до призначення пенсії, або яку він отримував за період роботи, який є періодом страхового стажу.

3 огляду на викладене під час перерахунку пенсії у формулі Зп = Зс х (Ск : К) змінюються лише показники Ск та К. Зокрема, у величину Ск додаються коефіцієнти заробітної плати (доходу) за кожен місяць страхового стажу, який став підставою для перерахунку пенсії. Що ж стосується показника К, то він збільшується кількістю додаткових місяців страхового стажу. Решта показників залишається без змін.

Отже, аналіз частини четвертої статті 42 Закону №1058-IV показує, що зазначена норма не встановлює обмеження можливості працюючого пенсіонера скористатись правом на перерахунок пенсії в будь-який час після її призначення. Однак, містить застереження, що наступний перерахунок пенсії може бути проведений не раніш, як через два роки після здійснення попереднього. При цьому, під час перерахунку пенсії величина середньої заробітної плати (доходу) враховується та, яка використовувалася під час призначення пенсії, тобто це - середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії (абзац четвертий частини другої статті 40 Закону №1058-IV).

Згідно Закону України від 19 грудня 2006 року № 489-V «Про Державний бюджет України на 2007 рік»дію частини четвертої статті 42 зупинено на 2007 рік.

Підпунктом «б»підпункту 9 пункту 35 розділу ІІ Закону України від 28 грудня 2007 року № 107-VІ «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», який набрав чинності з 01 січня 2008 року, абзац четвертий частини другої статті 40 Закону №1058-IV було викладено в новій редакції:

«Зс (середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, та яка, відповідно до цього Закону, враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади у галузях статистики, економіки, праці та соціальної політики і фінансів».

Цим же Законом (підпункт «б»підпункту 10 пункту 35 розділу ІІ) частину четверту статті 42 викладено в такій редакції: «У разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, та яка, відповідно до цього Закону, враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно з абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону. У разі, якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менше ніж 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії провадиться не раніше як через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку), з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію».

Таким чином, з 01 січня 2008 року змінено показник середньої заробітної плати (доходу) - однієї із складових формули заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії та встановлено, що цим показником має бути середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески.

Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008, зокрема, положення підпункту «б»підпункту 9, підпункту «б»підпункту 10 пункту 35 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»визнано такими, що не відповідають Конституції України є неконституційними.

Таким чином, з 22 травня 2008 року відновили дію положення частини другої статті 40 та частини четвертої статті 42 Закону №1058-IV у первинній його редакції, які й підлягають застосуванню.

28 травня 2008 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», яким встановлено порядок перерахунку пенсій особам, які після її призначення продовжували працювати, відмінний від того порядку, який визначений частиною четвертою статті 42 Закону №1058-IV у редакції Закону від 09 липня 2003 року.

Отже, виходячи із загальних засад пріоритетності законів над іншими підзаконними нормативними актами, під час розгляду та вирішення даної справи застосуванню підлягає Закон №1058-IV, а саме: нормативні положення статті 42 цього Закону, що діяли в редакції до скасування змін, внесених за Законом України від 28 грудня 2007 року № 107-VІ «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», та були і залишаються чинними на момент проведення перерахунку пенсії. Як зазначалося вище, зі змісту цих положень випливає, що під час перерахунку пенсії величина середньої заробітної плати (доходу) враховується та, яка використовувалася під час призначення пенсії.

Таким чином, позовні вимоги позивача не відповідають вимогам закону, а заперечення відповідача обґрунтовані.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 4, 6, 8, 9, 19, 69, 94, 102, 104, 159, 160, 163 КАС України,-

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Дніпропетровському районі Дніпропетровської області про відновлення пропущеного строку для звернення до суду за захистом порушених прав, свобод та інтересів; визнання неправомірними дії Управління Пенсійного Фонду України в Дніпропетровському районі Дніпропетровської області в частині нарахування та виплати їй пенсії з 01 травня 2011 року; стягнення з Управління Пенсійного Фонду України в Дніпропетровському районі Дніпропетровської області на її користь недоплаченої їй щомісячної пенсії у відповідність до п.2 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»з 01 травня 2011 року; зобов'язання Управління Пенсійного Фонду України в Дніпропетровському районі Дніпропетровської області виплачувати пенсію, перераховану у відповідності до п.2 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»з 01 травня 2011 року - відмовити.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області протягом десяти днів з дня її проголошення.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя: О.М.Бойко.