Постанова від 06.02.2012 по справі 2а-1670/10829/11

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 лютого 2012 року м. ПолтаваСправа № 2а-1670/10829/11

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Костенко Г.В.,

при секретарі - Пехоті М.О.,

за участю: представника позивача - Семенка Б.М.

представника відповідача - Городянко В.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Державної фінансової інспекції в Полтавській області до Пришибської сільської ради про зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

14 грудня 2011 року позивач Контрольно-ревізійне управління в Полтавській області звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Пришибської сільської ради про зобов'язання вчинити певні дії, а саме виконати пункт 1 вимоги про усунення виявлених порушень № 01-11/1034 від 12.04.2011 року, а саме : забезпечити надходження до державного бюджету зарахованих до іншого бюджету коштів в сумі 2317 грн. (адміністративні штрафи за кодом бюджетної класифікації надходжень 21081100) для чого звернутись до органів Державного казначейства щодо забезпечення повернення до державного бюджету коштів, в порядку встановленому наказом Держказначейства України від 10.12.2002 року № 226; пункт 4 вимоги про усунення виявлених порушень № 01-11/1034 від 12.04.2011 року, а саме: відобразити в обліку дебіторську заборгованість за не виконані ремонтно-будівельні роботи. Провести з виконавцем ремонтно-підрядних робіт - ПП НВП "Ремналадмонтаж" претензійно-позовну роботу щодо відшкодування зайвих виплат шляхом повернення коштів або виконання відповідного обсягу робіт на суму 2770,30 грн. В іншому випадку стягнути з осіб, винних у проведенні зайвих виплат, шкоду у порядку та розмірі, встановленому ст.ст. 130-136 Кодексу законів про працю; пункт 5 вимоги про усунення виявлених порушень № 01-11/1034 від 12.04.2011 року, а саме : відобразити дебіторську заборгованість за Кобелячківською сільською радою в сумі 25868,41 грн. за батьківську плату. Провести претензійно-позовну роботу щодо одержання коштів субвенції на вказану суму.

В обґрунтування позовних вимог позивачем було зазначено, що була проведена перевірка відповідача, за результатами якої складений акт № 01-21-051 від 06 квітня 2011 року, в ході якого встановлені порушення. Відповідачу була направлена письмова вимога № 01-11/1034 від 12 квітня 2011 року про усунення виявлених ревізією порушень та встановлено термін подання інформації про їх виконання до 15 травня 2011 року, але зазначені порушення усунуті у повному обсязі не були.

Представником позивача в судовому засіданні було заявлено клопотання про заміну неналежної сторони по справі в порядку ст. 52 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме відповідно до вимог Указу Президента України від 09.12.2010 року № 1085 "Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади" було реорганізовано Контрольно-ревізійне управління в Полтавській області в Державну фінансову інспекцію в Полтавській області.

Суд допустив заміну первісного позивача Контрольно-ревізійне управління в Полтавській області на належного позивача - Державну фінансову інспекцію в Полтавській області.

В судовому засіданні представник позивача надав заяву про уточнення позовних вимог, в якій просить суд зобов'язати Пришибську сільську раду виконати пункт 1 вимоги про усунення виявлених порушень № 01-11/1034 від 12 квітня 2011 року, а саме : забезпечити надходження до державного бюджету зарахованих до іншого бюджету коштів в сумі 2317 грн. (адміністративні штрафи за кодом бюджетної класифікації надходжень 21081100) для чого звернутись до органів Державного казначейства щодо забезпечення повернення до державного бюджету коштів, в порядку встановленому наказом Держказначейства України від 10. грудня 2002 року № 226; пункт 5 вимоги про усунення виявлених порушень № 01-11/1034 від 12 квітня 2011 року, а саме: відобразити дебіторську заборгованість за Кобелячківською сільською радою в сумі 25868 грн. 41 коп. за батьківську плату. Провести претензійно-позовну роботу щодо одержання коштів субвенції на вказану суму.

В судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечував, з підстав викладених у запереченні на позовну заяву, посилаючись на те, що Пришибською сільською радою було вжито всіх заходів щодо виконання вимоги про усунення виявлених порушень № 01-11/1034 від 12 квітня 2011 року та просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог.

Суд, вислухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступне.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.

Статтею 3 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суб'єктом владних повноважень є орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. Необхідною та єдиною ознакою суб'єкта владних повноважень є здійснення цим суб'єктом владних управлінських функцій, при цьому ці функції повинні здійснюватись саме у тих відносинах, у яких виник спір.

Згідно п. 10 ст. 10 Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні" контрольно-ревізійна служба має право звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

Відповідно до п. 1.3.6.1 Плану контрольно-ревізійної роботи відділу на І квартал 2011 року, листа Управління Служби безпеки України в Полтавській області від 17.12.2010 № 66/38/2-6439 проведено планову виїзну ревізію фінансово-господарської діяльності Пришибської сільської ради надалі (Відповідач), за період з 01.07.2008 по 31.01.201 1 з метою перевірки законодавства.

За результатами ревізії складено акт № 01-21-051 від 06.04.2011 року, який підписано сільським головою Пришибської сільської ради Городянко В.І. та головним бухгалтером Пришибської сільської ради ОСОБА_4 без заперечень.

Ревізією правильності планування та отримання доходів Пришибською сільською радою від адміністративних штрафів за кодом бюджетної класифікації надходжень 21081100 "Адміністративні штрафи та інші санкції" встановлено, що за 2008 -2010 роки згідно форми № 412 "Звіт про виконання місцевого бюджету за доходами" по КБК 2108110 надійшло коштів на загальну суму 3341,00 грн. (з них: за II півріччя 2008 року - 3018,00 грн., в 2009 році - 238,00 грн. та в 2010 році - 85,0 грн.).

Кошти, що надійшли до бюджету сільської ради по КБК 21081100 "Адміністративні штрафи та інші санкції" на рахунок державного бюджету не перераховувались.

В порушення вимог ст. 64 п. 6 Бюджетного кодексу України, п. 15 ст. 2 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28.12.2007 № 107-VI (із змінами), п. 15 ст. 2 Закону України "Про Державний бюджет України на 2009 рік" від 26.12.2008 N 835-VI (із змінами) та п. 14 ст. 2 Закону України "Про Державний бюджет України на 2010 рік" від 27.04.2010 № 2154-VI (із змінами), отримані сільською радою доходи належать до доходів загального фонду державного бюджету і вищенаведеним допущено зарахування до доходів місцевих бюджетів обов'язкових платежів, належних перерахуванню до державного бюджету, в сумі 3341,00 грн.

В під час проведення ревізії були відібрані пояснення головного бухгалтера ОСОБА_4, яка зазначила, що за період з 01.07.2008 р. по 31.12.2010 р. до сільської ради помилково надходили кошти за кодом 21081100 "Адмінштрафи та інші санкції" в зв'язку з тим, що районний суд надає реквізити для перерахування на сільську раду без нашого відома. Внаслідок з'ясування, перерахування на даний час не надходять. Найближчим часом кошти в сумі 3341,00 грн. будуть перераховані до держбюджету".

На даний час вимога в цій частині не усунута, сума порушення становить 2317 грн.

Ревізією дотримання повноти надання з відповідного бюджету та отримання субвенцій і дотацій відповідно до вимог Бюджетного кодексу України вибірковим методом за ревізійний період встановлено, що за рахунок видатків бюджету Пришибської сільської ради проведено утримання в ДНЗ "Чебурашка" дітей Кобелячківської сільської ради без укладання договірних умов про утримання об'єктів спільного користування (ДНЗ "Чебурашка"), не одержання коштів субвенції з іншого бюджету (з бюджету Кобелячківської сільської ради) на компенсацію цих видатків, не нарахування боргових зобов'язань, на загальну суму 25868,41 грн., що є порушенням вимог п. 1, 2 ст. 104 Бюджетного кодексу України від 21.06.2001 № 2542-Ш (із змінами).

Тобто, ревізією встановлено, що на балансі сільської ради знаходиться Дитячий навчальний заклад "Чебурашка", який відвідують діти як Пришибської сільської ради, так і Кобелячківської сільської ради. При цьому, утримання ДНЗ "Чебурашка" проводиться повністю за рахунок коштів бюджету Пришибської сільської ради, в тому числі і батьківська плата за харчування дітей в розмірі 70%. Будь-яких коштів на компенсацію видатків 70% батьківської плати за харчування дітей Кобелячківської сільської ради за період, що підлягав ревізії, Пришибською сільською радою не одержувались, що підтверджено листом Фінансового управління Кременчуцької райдержадміністрації від 17.02.2011 № 218, що надійшов на запит КРВ в М.Кременчук та Кременчуцькому районі (лист від 15.02.2011 № 01-14/340)

Так, на підставі рішень Пришибської сільської ради "Про затвердження розміру батьківської плати за перебування дітей у комунальному дошкільному навчальному закладі" (32 сесії 5 скликання від 26.01.2009 року та 42 сесії 5 скликання від 23.03.2010 року) відповідно ст. 32 п.4 пп. 6 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", ст. 35 Закону України "Про дошкільну освіту» затверджено розмір батьківської плати за харчування дітей у комунальному дошкільному навчальному закладі "Чебурашка" в розмірі 30% від вартості харчування за день, у розмірі 50% для батьків, у сім'ях яких троє і більше дітей від вартості харчування за день та звільнено від батьківської плати за харчування батьків або осіб, які їх замінюють, у сім'ях, сукупний дохід на кожного члена ї за попередній квартал з урахуванням індексу зростання цін не перевищує рівня забезпечення прожиткового мінімуму.

Тобто, решта видатків в розмірі 70%, 50% та 100%, відповідно, проводилась за рахунок коштів бюджету Пришибської сільської ради.

Проведеною ревізією документів по нарахуванню батьківської плати, по обліку відвідувань дітей ДНЗ "Чебурашка" встановлено, що за ревізійний період даний дошкільний заклад відвідували діти з населених пунктів як Пришибської сільської ради, так і Кобелячківської сільської ради, а саме: в 2008 році (грудень) - всього 379 днів відвідувань дітьми, з яких 94 дні або 24,8% - кількість відвідувань дітьми Кобелячківської сільської ради; в 2009 році - всього 4532 дні відвідувань дітьми, з яких 1710 днів або 37,7% - кількість відвідувань дітьми Кобелячківської сільської ради; в 2010 році - всього 3754 дні відвідувань дітьми, з яких 1661 день або 44,2% - кількість відвідувань дітьми Кобелячківської сільської ради.

Відповідно ст. 104 Бюджетного кодексу України від 21.06.2001 № 2542-Ш (із змінами) визначено, що субвенція на утримання об'єктів спільного користування чи ліквідацію негативних наслідків діяльності об'єктів спільного користування надається з одного місцевого бюджету іншому для компенсації цих видатків (п. 1 ст. 104), умови утримання об'єктів спільного користування чи ліквідації негативних наслідків діяльності об'єктів спільного користування та надання субвенції визначаються на договірних засадах між надавачем субвенції та її одержувачем (п. 2 ст. 104).

Договори або угоди між Пришибською та Кобелячківською сільськими радами на надання субвенції з одного місцевого бюджету іншому на утримання об'єктів спільного користування (ДНЗ "Чебурашка") не укладались, чим не дотримано вимоги п. 2 ст. 104 Бюджетного кодексу України від 21.06.2001 № 2542-ІІІ (із змінами).

Відповідно даних бухгалтерського обліку Пришибської сільської ради будь-яких коштів на компенсацію витрат Пришибської сільської ради по батьківській платі за ревізійний період від Кобелячківської сільської ради не надходило.

Розпорядчих документів, рішень, договорів або угод, звернень тощо на передачу відповідних повноважень на утримання за рахунок бюджету Пришибської сільської ради видатків по компенсації витрат Пришибської сільської ради по батьківській платі, які повинні проводитись за рахунок іншого бюджету (Кобелячківської сільської ради) до ревізії не надано.

В ході ревізії проведено розрахунок проведених видатків Пришибської сільської ради по батьківській платі ДНЗ "Чебурашка" за відвідування дітей Кобелячківської сільської ради за період з 01.07.2008 по 31.12.2010, за результатами якого встановлено, що вартість відвідувань ДНЗ "Чебурашка" складає на суму 86100,80 грн., з них розмір утримання за рахунок бюджету Пришибської сільської ради згідно з рішеннями сесії - 62995,76 грн., з них на утримання дітей Кобелячківської сільської ради - 25868,41 грн., а саме: в 2008 році (грудень) на суму 2335,41 грн., з них розмір утримання за рахунок бюджету Пришибської сільської ради згідно з рішеннями сесії - 1784,65 грн., з них на утримання дітей Кобелячківської сільської ради - 439,70 грн.; в 2009 році на суму 39950,15 грн., з них розмір утримання за рахунок бюджету Пришибської сільської ради згідно з рішеннями сесії - 29496,33 грн., з них на утримання дітей Кобелячківської сільської ради - 11395,39 грн.; в 2010 році на суму 43815,24 грн., з них розмір утримання за рахунок бюджету Пришибської сільської ради згідно з рішеннями сесії - 31754,43 грн., з них на утримання дітей Кобелячківської сільської ради - 14033,32 грн.

Таким чином, ревізією встановлено, що сільською радою за рахунок коштів місцевого (сільського) бюджету проведено видатки, які Бюджетним кодексом віднесено до місцевих бюджетів іншого рівня, без передачі відповідних повноважень за ревізійний період на загальну суму 25868,41 грн. (за II півріччя 2008 року - 439,70 грн., за 2009 рік - 11395,39 грн. та за 2010 рік - 14033,32 грн.), що є порушенням вимог п. 1, 2 ст. 104 Бюджетного кодексу України від 21.06.2001 № 2542-ІІІ (із змінами).

Вказані господарські операції відображено по даним бухгалтерського обліку сільської ради по дебету балансових рахунків 802 "Видатки з місцевого бюджету на утримання установи" та кредиту балансового рахунка 232 "Продукти харчування" за відповідні періоди, що призвело до завищення касових та фактичних видатків в Звіті про надходження та використання коштів загального фонду (форма № 2м) по КФКВ 070101 "Дошкільні заклади» по КЕКВ 1133 "Продукти харчування" на загальну суму 25868,41 грн. (за II півріччя 2008 року - 439,70 грн., за 2009 рік - 11395,39 грн. та за 2010 рік - 14033,32 грн.) та є порушенням вимог п.1 ст. 3 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" від 16.07.1999 № 996-XIV.

Вказане порушення призвело до матеріальної шкоди (збитків) бюджету Пришибської сільської ради на суму 25868,41 грн.

На підставі п. 7 ст. 10 Закону України „Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні" на адресу Відповідача 12 квітня 2011 року за вих. № 01-11/1034 направлена письмова вимога про усунення виявлених ревізією порушень та встановлено термін подання інформації про їх виконання до 15.05.2011 року.

В заперечення на позовну заяву відповідач посилається на те, що ним було вжито всіх заходів щодо виконання вимоги про усунення виявлених ревізією порушень № 01-11/1034 від 12 квітня 2011 року.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем на виконання вимоги про усунення порушень № 01-11/1034 від 12 квітня 2011 року були направлені до Кобелячківської сільської ради лист № 02-18/87 від 21.02.2011 року та претензія № 02-18/264 від 05.05.2011 року з вимогою повернути до бюджету Пришибської сільської ради матеріальну шкоду в розмірі 25868,41 грн.

Частиною 1 статті 71 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Таким чином, відповідачем фактично претензійно-позовну роботу із Кобелячківською сільською радою не здійснено.

Звернення до Кобелячківської сільської ради з претензією та до прокуратури Кременчуцького району із проханням представляти інтереси у суді може свідчити лише про підготовку до подання позову, а не власне проведення претензійно-позовної роботи.

На момент подання позову інформації про повне усунення вищевказаних порушень виявлених в ході проведення ревізії до КРВ в м. Кременчуці та Кременчуцькому районі не надходило.

Таким чином, не було забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів та порушено ст. 15 Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні", оскільки законні вимоги службових осіб державної контрольно-ревізійної служби є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що ревізуються.

Згідно п. 7, п. 10 ст. 10 Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні", Головному контрольно-ревізійному управлінню України, контрольно-ревізійним управлінням в Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі, контрольно-ревізійним підрозділам (відділам, групам) у районах, містах і районах у містах надається право пред'являти керівникам та іншим службовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності та фінансів, а також звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

Отже, не було забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень щодо правильності визначення розміру та своєчасності отримання плати за оренду нерухомого та окремого індивідуально-визначеного майна, вимога КРВ в м. Кременчуці та Кременчуцькому районі від 12 квітня 2011 року за вих. № 01-11/1034, яка є обов'язковою до виконання службовими особами об'єктів, що ревізуються не виконані.

Таким чином, із врахуванням вищевикладених обставин, суд вважає, що позовні вимоги Державної фінансової інспекції в Полтавській області до Пришибської сільської ради про зобов'язання вчинити дії обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи та підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги Державної фінансової інспекції в Полтавській області до Пришибської сільської ради про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Зобов'язати Пришибську сільську раду виконати пункт 1 вимоги про усунення виявлених порушень № 01-11/1034 від 12.04.2011 року, а саме : забезпечити надходження до державного бюджету зарахованих до іншого бюджету коштів в сумі 2317 грн. (адміністративні штрафи за кодом бюджетної класифікації надходжень 21081100) для чого звернутись до органів Державного казначейства щодо забезпечення повернення до державного бюджету коштів, в порядку встановленому наказом Держказначейства України від 10.12.2002 року № 226; пункт 5 вимоги про усунення виявлених порушень № 01-11/1034 від 12.04.2011 року, а саме: відобразити дебіторську заборгованість за Кобелячківською сільською радою в сумі 25868 грн. 41 коп. за батьківську плату. Провести претензійно-позовну роботу щодо одержання коштів субвенції на вказану суму.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови виготовлено 13 лютого 2012 року.

Суддя Г.В. Костенко